Zeeland Steeliep krijgt ziekte niet Bestuursleden waterschap zijn bezorgd over toename bruine rat kerstuitkering 'Nieuwe school is al te krap' Stankproef varkens lijkt gered en wordt mogelijk zelfs uitgebreid Kever kan boom niet besmetten dankzij taaie schors. Ouders van leerlingen 't Noorderlicht pleiten voor uitbreiding. Aankomende nieuwe eigenaar van stallen wil nieuw filter wel testen. Hoofdingelanden verwijten gemeenten laks optreden. 12! Geluk bij een ongeluk S PZC Woensdag 12 december 2007 29 KRUININGEN - De Inspectie Werk en Inkomen (IWI) wil van de ge meente Reimerswaal uitleg over de eindejaarsuitkering die zij aan minima verstrekt. Die is volgens de inspectie mogelijk onwettig. De gemeenteraad besloot onlangs om mensen met een minimum in komen dit jaar een extraatje van 50 tot too euro te geven. Wethouder Cees Knuit (PvdA) laat weten dat er niets aan de hand is. „Wij verstrekken die bij drage uit onze algemene middelen en niet uit de middelen bijzondere bijstand, zoals de inspectie denkt." Staatssecretaris Aboutaleb Socia le Zaken) moet de beantwoording uiteindelijk beoordelen. KLEVERSKERKE - De steeliep lijkt be stand tegen de gevreesde iepziekte. Proeven van Waterschap Zeeuwse Eilanden wijzen uit dat dankzij de taaie schors, de iepspintkever deze boomsoort niet kan besmetten. De veldiep, die tot nu toe door het schap werd gebruikt om de polder 'aan te kleden' is juist erg vatbaar voor deze schimmelziekte die wordt overgebracht door deze ke ver. Enkele jaren geleden plantte het schap een aantal van deze steelie- ipen bij Kleverskerke. Ze staan er k'olgens Danielle Steijn van het fcchap nog kerngezond bij, terwijl een aantal veldiepen aldaar is aan getast door de schimmelziekte. Het schap wil de komende jaren meer steeliepen aanplanten. Ook wordt een Amerikaanse iep be proefd. Deze boomsoort heeft vol gens Steijn ook een taaie schors en zou eveneens als vervanger kun nen dienen voor de veldiep. De steeliep, oftewel fladderiep, lijkt erg op de veldiep. Net als de veldiep wordt deze boomsoort zo'n dertig meter hoog met een ge welfde kroon. door Lilian Dominicus GOES - Het nieuwe gebouw van ba sisschool 't Noorderlicht in Goes is nu al te krap, zeggen ouders van leerlingen. Kinderen van groep vijf krijgen tweeënhalve dag per week les in een gang waar ze geen uit zicht naar buiten hebben en de ventilatie te wensen overlaat. De kleuters zitten in het wijkgebouw, waar niet alle vereiste faciliteiten, zoals een 'natte hoek', aanwezig zijn. Directeur A. van Reenen stelt dat er geen sprake is van een gang, maar van een officiële leshal. Inmiddels is een handtekeningen actie voor uitbreiding van de school begonnen. Al 180 ouders hebben getekend. Dat is opvallend omdat het gebouw, onderdeel van de brede school in de Goese Pol der, pas twee weken in gebruik is. „De onrust is groot", constateert lid van de medezeggenschapsraad Dien de Hoop. Een van de ouders is Andreas Reijns. Zijn dochtertje van acht kwam vorige week beteuterd thuis na de eerste dag op school. „Het kan toch niet waar wezen dat on ze kinderen jaren in barakken en te kleine lokalen onderwijs krij gen?", zegt hij. Hij constateert dat door de plaatsing van de tafeltjes de doorloop minder dan een me ter is. „Dat mag volgens mij niet eens. Er moet ruimte vrijgehou den worden voor calamiteiten." Volgens De Hoop is het ruimtege brek ontstaan omdat de gemeente bij de bouw is uitgegaan van het aantal leerlingen van vijf jaar gele den, toen de school afbrandde. „De school is enorm gegroeid." De Hoop vindt de situatie 'verre van ideaal'. „Groep vijf vormt een com binatieklas met groep zeven. Maar om de leerlingen hun eigen leer stof te geven, is ervoor gekozen ze Het gloednieuwe gebouw van ba sisschool 't Noorderlicht is nu al te klein. Dat stellen veel ouders. Directeur A. van Reenen zegt dat de school binnen de norm zit. een deel van de week apart te zet ten." In de gang, omdat groep vijf met twaalf leerlingen de kleinste klas is. „Er zitten veel 'zorgleerlin- gen' in dat klasje. De gang grenst aan de andere lokalen, dus het is rumoerig." Directeur Van Reenen vindt het jammer dat ouders klagen zonder dat ze de regels in het onderwijs kennen. „Ik geef toe dat het lokaal niet optimaal is en ik begrijp dat ouders het beste willen. Qua vier kante meters zitten wij binnen de norm. We hebben acht lokalen en dat is waar we recht op hebben. En we werken aan de ventilatie." Wethouder S. van 't Westeinde (WD, onderwijs) zegt niet op de hoogte te zijn van de problemen. LEWEDORP - De chauffeur van deze vrachtwagen de berm van de Oude Kraaijertsedijk bij Lewe- uit Waarde heeft de vrachtwagen, die was gela- van een transportbedrijf uit Lewedorp, is gister- dorp terecht. den met eieren, losgetrokken. Tijdens de twee ochtend uiteindelijk nog goed weggekomen. Het scheelde niet veel of de truck was van de uur durende klus was de dijk afgesloten voor het Rond zeven uur kwam hij met zijn combinatie in dijk naar beneden gerold. Kraanbedrijf jac. Goud verkeer. foto Manfred Berrevoets door Rob Paardekam POORTVLIET - De proef waarmee i de gemeente Tholen een nieuw fil ter voor varkensbedrijven wil tes- ten, gaat waarschijnlijk toch door. EDat zegt wethouder C. van Dis. {Eerder dit jaar sloot de gemeente teen overeenkomst met varkens- houder T. van Genugten, die stal len heeft aan de Noormansweg bij Poortvliet. Hij wilde het zogehe en biobedfilter - dat is bedoeld m stank weg te nemen - wel tes- 'en. Onlangs bleek echter dat hij ijn stallen te koop heeft gezet, aarmee de proef op losse schroe ven kwam te staan. De wethouder heeft nu gesprekken gevoerd met de mogelijke koper van de stallen en die heeft zich bereid verklaard om de verplichting over te nemen. Daarop vooruitlopend is de ge meente ook al op zoek gegaan naar een andere varkensboer om het filter te testen. „We hebben er één gevonden die zich wellicht bij de proef aansluit", zegt Van Dis. Met een beetje geluk zijn er straks dus twee deelnemers. De gemeente wil het biobedfilter testen omdat het in Nederland nog niet geoorloofd is, maar elders al heeft bewezen goed te werken. Met de proef hoopt Tholen het fil ter wel op de lijst te krijgen, waar na ook andere varkenshouderijen het kunnen gebruiken. door Emile Calon MIDDELBURG - De leden van het al gemeen bestuur van het Water schap Zeeuwse Eilanden maken zich zorgen over de toename van de bruine rat. Ze vinden boven dien dat gemeenten niet actief ge noeg zijn in het bestrijden van de ze schadelijke dieren. Het liefst zien ze dat het waterschap de taak van het bestrijden van deze rat overneemt van de gemeenten. Dat bleek gisteren tijdens een algeme ne vergadering van het schap. De bruine rat kan zich volgens sommige bestuurders vooral onge stoord voortplanten in nieuwe na tuurgebieden. Volgens W. de Vis ser uit Aagtekerke komen gemeen telijke opzichters daar nauwelijks. Hij stelde dat de bruine rat niet al leen een gevaar oplevert voor de volksgezondheid maar ook de na tuur schade aandoet. Zo zou de rat ook schuldig zijn aan het leegro ven van de nesten van weidevo gels in een polder bij Sint Laurens. Bestuursleden van het water schap vinden dat gemeenten te weinig doen aan het bestrijden van de bruine rat, die in aantal toeneemt Vanuit de vergadering werd aange drongen op actie. Het schap moet volgens de hoofdingelanden de ge meenten vragen of het vangen van die ratten kan worden overgeno men. Maar dan moeten de ge meenten het geld dat ze voor die taak krijgen wel overmaken naar het schap. En dat is nu juist het probleem, zei dagelijks bestuurder A. van de Hoef Tot nu toe willen de gemeenten dat laatste niet. Hij sluit echter niet uit dat daar bin nenkort wel over gepraat kan wor den. Volgens De Visser is het lo gisch dat het schap verantwoorde lijk is voor de bruine rat, omdat de mensen van het schap 'weten waar die schadelijke dieren zitten'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51