Zeeland Dorpsraad Scharendijke bepleit snelle sloop van uitgebrande jop De vereniging 'Die controles zijn voor ons net zo duur' Tilroe Optiek Damkampioenschap voor scholen Smeekbede om bijdrage project Wereldvrouwen geven warm winterfeest Dichtgetimmerd gebouwtje zou levensgevaarlijk zijn. is gesloten van vrijdag 21 december tot en met zaterdag 5 januari Jaarlijkse middag kerstkransen maken bij Vrouwen Schouwen. Groei mini-camping is voor kampeerboeren vaak pure noodzaak. 26 Woensdag 12 december 2007 PZC door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Levensgevaarlijk. Zo betitelt de dorpsraad Scharen dijke de restanten van de door brand verwoeste jongerenontmoe tingsplaats (jop) in Scharendijke. De dorpsraad pleit in een brief aan het gemeentebestuur voor on middellijke sloop van het gebouw tje. De Scharendijkse jop - gevestigd in een voormalig kleedlokaal van sportvereniging ZSC - brandde in juli van dit jaar volledig uit. De res tanten van het stenen gebouwtje werden dichtgetimmerd in afwach ting van sloop en wederopbouw. In de praktijk zijn deze voorzorgs maatregelen volgens de dorpsraad Scharendijke niet afdoende. „De jop wordt regelmatig bezocht door de plaatselijke jeugd, hoewel ra men en deuren zijn gebarrica deerd met platen. Deze houten pla ten worden eenvoudigweg verwij derd, waardoor het jop weer vrij betreden kan worden. Gezien de staat waarin het gebouw verkeert, praten we dan ook over een levens gevaarlijke situatie", stelt de dorps raad. „De aangrenzende tennis baan en sportvelden worden dage lijks bezocht door jonge kinderen die een afgebrand gebouw als 'spannend' ervaren en er beslist een kijkje gaan nemen." In een brief aan het gemeentebe stuur pleit de dorpsraad Scharen dijke daarom voor onmiddellijke sloop van de jop, dan wel renova tie van het pand. En dan liefst een jop voorzien van verlichting aange sloten op het openbare net, dege lijk hang- en sluitwerk, en heden daagse veiligheidsmiddelen als pa nieksluitingen en een tweede uit gang. Voor wederopbouw van de jop be staat volgens de dorpsraad groot draagvlak in Scharendijke. Nadat de kwestie aan de orde kwam tij dens een drukbezochte vergade ring van de dorpsraad, volgde een gesprek tussen dorpsraad en een afvaardiging van de jop-bezoekers. „Uit dit gesprek is gebleken dat de jeugd van Scharendijke en omstre- 1^ Dorpsraad Scharendijke pleit voor sloop van uitgebrande jon gerenontmoetingsplaats. Voor wederopbouw bestaat groot draagvlak in Scharendijke. BRUINISSE - Op obs De Meerpaal in Bruinisse wordt vandaag voor de vijftiende keer het schooldamkam- pioenschap voor basisscholen van Schouwen-Duiveland gehouden. Deelname kan in de categorie wel pen (groep 6) en pupillen (groep 7 en 8). Scholen vaardigen viertallen af De winnende viertallen dingen 5 maart mee naar het Zeeuws Kampioenschap. De wedstrijd duurt van 13.15 tot 17.00 uur. ken dringend behoefte heeft aan een ontmoetingsplaats en ook be reid is zelf de handen uit de mou wen te steken voor de inrichting." De jeugd, zo stelt de dorpsraad, loopt nu nu met de ziel onder de arm. „De jeugd van Scharendijke heeft geen centrale ontmoetings plaats meer. Zij zoekt dan haar ver tier in de plaatselijke horeca en hangt plaatselijk wat rond wat weer leidt tot overlast voor omwo nenden." De gemeente Schouwen-Duive- land heeft geld vrijgemaakt voor de jongerenontmoetingsplaatsen op Schouwen-Duiveland, waarbij ook rekening is gehouden met de wederopbouw van de jop in Scha rendijke. Het is nog niet duidelijk op welke termijn er daadwerkelijk iets zal gebeuren in Scharendijke. Woningbouwcorporatie Zeeuw- land heeft aangeboden mee te hel pen met het zoeken naar mogelijk heden om de Scharendijkse jeugd weer onderdak te geven. Wethouder G. Houtekamer zegt de brief van de dorpsraad zeker se rieus te nemen. „De brief is door gespeeld aan openbare werken en als die concludeert dat het echt ge vaarlijk is, dan zullen we er zeker iets aan doen." ZIERIKZEE - De animo onder Schouwen-Duivelandse politici was begin dit jaar al niet bijster groot. Toch onderneemt de Stich ting 400 jaar Michiel de Ruyter (Consulaat Schelde Delta) op nieuw een poging de gemeente warm te krijgen voor het scholen project dat gewijd is aan de Zeeuw se zeeheld. De gemeente wordt om een financiële bijdrage ge vraagd. Gemiddeld is per deelne mende gemeente 4000 euro be taald. De scholen die van de inmid dels geproduceerde leskisten (gra tis) gebruik maken, zijn enthou siast over opzet en kwaliteit van het materiaal. door Melita Lanting BURCH-HAAMSTEDE - De dennen geur hangt in de hal en vanuit een zaaltje achter in het gebouw klinkt gelach. Een vrouw komt het dorps huis van Burgh-Haamstede bin nen en zeult twee tassen vol met takken groen met zich mee. Daar zitten de Vrouwen van Schouwen bij elkaar. Ze beleven een gezellige middag aan het ma ken van kerstkransen. De tafels lig gen stampvol met takjes, bosjes ro zen (die moesten ze meebrengen, zo stond op de uitnodiging) en an dere nuttige dingen om de kran sen op te fleuren. „We doen dit soort activiteiten een paar keer per jaar", zegt bestuurslid Pam van Gelder. „Sommigen zijn hierin al wat ervaren, anderen moeten het nog leren." Iedere deelnemer heeft een krans van steekschuim gekregen en on der leiding van één van de leden gaan de vrouwen aan de slag. „Knip de takjes kort af en plaats ze schuin. Doe het een beetje om en om met verschillende takjes, dan krijg je al die verschillende kleur tjes." Drie jaar geleden zijn de Vrouwen van Schouwen ontstaan nadat de landelijke Vereniging van Huis vrouwen de rug was toegekeerd. De leden moesten in de ogen van de Schouwse vrouwen teveel geld afdragen aan het hoofdbestuur maar er zijn meer verschillen. Binnen de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen kwam emanci patie regelmatig aan de orde. Daar doen de Vrouwen van Schouwen niet aan. „Nee, nee, en ook geen Subafdelingen De vereniging Vrouwen van Schouwen wil vooral een gezelligheidsvereni ging zijn en telt 145 leden. De vereniging heeft subafdelingen, zoals de nordic-walkingclub, de mu seumclub en de tuinclub. De subafdelingen zijn voor veel leden aantrekkelijk. Ze ontmoeten er mensen die gelijk gestemd zijn, dezelfde hobby hebben of de subafdeling vormt een aanleiding om eens wat vaker naar een museum te gaan. politiek", zegt Van Gelder. De vere niging gaat nu voor de gezellig heid. Samen naar de film, Nordic Walken of naar een museum er gens in het land. „En elke 14-da- gen hebben we een bijeenkomst. Dan wordt een lezing gegeven of iemand vertelt iets over een bijzon dere vakantie en soms maken we dingen samen, zoals nu." De onderwerpen die aan de orde komen zijn 'dicht bij huis'. Botont- kalking bijvoorbeeld of de nieuwe zorgverzekering. Gistermiddag ging het gesprek vooral over kerst kransen maken. „Ik steek hier nu een paar blaadjes in, doe ik dat goed?" of „Wat zijn dat leuke tak jes, mag ik daar een paar van pak ken?" Zo te zien zijn er heel wat tuinen gesnoeid in de afgelopen dagen. Buxus, taxus, conifeer en skimmia: 'Samen naar de film, Nordic Walken of naar een museum ergens in het land' er is keus genoeg. „Wat dat betreft was het wel handig dat mijn man even niet thuis was. Hij moppert altijd als ik wat uit de tuin haal." Na een stevig uurtje prikken en knippen zijn er al heel wat kran sen klaar. Het valt op dat het eind resultaat zeer verschillend is. De een heeft uitbundige kleuren met veel rozen. De ander kiest voor een ingetogen krans met veel groen en een paar bessen als kleur accent. „Ik vind dit mooier" zegt een van de vrouwen. „Vroeger deed ik precies wat er gezegd werd maar die tijd is voorbij." Haar bos je rozen blijft onaangeroerd. Die kunnen altijd nog gewoon in een vaasje worden gezet. door Martijn de Koning ELLEMEET - Geen luxe, maar nood zaak. Elly Vogelaar klinkt beslist als het gaat om vergroting van haar mini-camping De Zwenk bij Ellemeet. „Veel dingen zijn voor ons net zo duur als voor de grote campings. We moeten ons geld toch ergens vandaan halen." De gemeente Schouwen-Duive land maakt het vanaf komend sei zoen mogelijk om mini-campings te vergroten van 15 naar maximaal 25 plaatsen. Er is veel belangstel ling voor: 24 'kampeerboeren' de den al een aanvraag. Vogelaar, die dik twee jaar geleden De Zwenk bij Ellemeet begon, is één van hen. Er kwam nogal wat kijken bij dat begin, geeft ze aan. „Ik wist natuur lijk wel dat ik flink wat vergunnin gen nodig had. Maar de manier waarop dat allemaal liep, is me toch wel erg tegengevallen." Toen de mogelijkheid tot uitbrei ding zich aandiende, twijfelde Vo gelaar geen moment. „Ik heb het gevoel dat ik niet anders kan. Een mini-camping moet net zo goed twee keer per jaar op legionella worden gecontroleerd als een gro te, om maar eens een voorbeeld te noemen. De kosten per plaats lo pen bij ons dan wel erg op." Vogelaar is niet bang dat ze straks lege plaatsen heeft. „Natuurlijk zul len er mensen zijn die liever naar de campings met 15 plaatsen gaan. Bovendien komen er op al die ver grote mini-campings bij elkaar een paar honderd plekken bij. Maar als ik de drukte van de afgelopen ja ren en de belangstelling voor ko mende zomer bekijk, verwacht ik niet echt problemen." Elly Vogelaar is niet bang voor lege plaatsen wanneer de uitbreiding van de minicamping een feit zal zijn. foto Marijke Folkertsma Om te kunnen uitbreiden moet Vogelaar wel investeringen doen. „Het toiletgebouw is al groot ge noeg, dus dat hoeft niet meer. Maar er is nog wel die verevenings regeling." Dat 'voor wat hoort wat'-idee houdt in dat de camping houder investeert in de omgeving, bijvoorbeeld door het planten van bomen. „Ik heb in augustus een heel plan van aanpak ingediend. Dat kreeg ik pas geleden terug: af gekeurd. Het past niet in onze om geving." Die is uitgestrekt en 'plat', luidt het argument. „Dus raadt de gemeente aan te investeren in brakke, zilte natuur of natuurvrien delijke oevers. Ze hebben blijkbaar niet door hoeveel grond dat kost." Toch houdt Vogelaar goede moed. „We gaan binnenkort in gesprek. Het komt vast wel goed." ZIERIKZEE - De Wereldvrouwen ge ven woensdag 19 december een warm winterfeest in het MFC in Zierikzee. Met als hoogtepunt een kleurige catwalkshow van de hoe- dencollectie die de Wereldvrou wen onder leiding van Rosemarijn van Dam hebben gecreëerd. Daarnaast staan vijf creatieve work shops op het programma met zang, dans, muziek en een high tea. Wat dat laatste betreft hebben feestgangers de keuze uit work shops Engelse scones bakken of Ar meens gebak. Daarnaast is er de mogelijkheid om kerstkaarten of engeltjes te maken. En er worden liedjes ingestudeerd. Het feest wordt gegeven tegen het decor van het kunstproject Het Verhaal van Zeeuwse Wereldvrouwen. Het winterfeest begint om 14.00 uur en duurt tot 16.30 uur. Meer informatie via 0111-412075 of www.zeeuwsewereldvrouwen.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 48