Zeeland Yersekse jongeren krijgen wellicht een ontmoetingsplaats Michiel had toch Raad voelt wel voor grote uitgaanslocatie Tilroe Optiek Recreatie in Scherpenissepolder Lof voor nieuwe boerenschuur Starterslening Tholen toch in 2008 ingevoerd Komst JOP volgens j ongerenwerkster een reële mogelijkheid. is gesloten van vrijdag 21 december tot en met zaterdag 5 januari Burgemeester: het gaat niet per se om een voorziening voor jeugd. Ivo van Loo heeft weer een ontdekking gedaan over Michiel de Ruyter. Geluk bij een ongeluk m mm 26 Woensdag 12 december 2007 PZC door Luc Oggel KRUININGEN - Jongeren in Yerseke hebben binnenkort wellicht de be schikking over een jongerenont moetingsplaats (jop). De mogelijk heden daarvoor zijn reëel, liet jeugd- en jongerenwerkster Esther van Ham gisteravond weten tij dens een presentatie van haar werkzaamheden voor de gemeen teraad. Van Ham is al sinds april dit jaar jongerenwerkster in Reimerswaal, maar een 'kennismaking' met de gemeenteraad was er tot dusver nog niet van gekomen. Gisteren vertelde ze daarom tijdens de the maraadsvergadering over haar ta ken en wat ze tot nu toe heeft be reikt. Zelf omschreef Van Ham haar werk als 'een balletje dat aan het rollen moest worden gebracht en dat tot nu toe over het alge meen ook in de goede richting rolt'. Van Ham, die overigens niet in Reimerswaal woont, heeft in middels een netwerk opgebouwd en de oprichting van een jongeren platform en het opzetten van de 'Movietour' zijn twee concrete wa penfeiten. De jongerenwerkster houdt zich verder bezig met de aanpak van overlast en het jop-be- leid. Ook overlegt ze regelmatig met de politie en het bureau Halt, maar Van Ham wil naar eigen zeg gen niet te veel worden geassoci eerd met de 'handhavingskant'. Wel gaf ze aan dat ze, door langs te gaan bij hangjongeren, een an der beeld heeft gekregen van die groep dan de 'wilde verhalen die rondgaan' willen doen geloven. Dat geldt ook voor de jongeren die volgens gebruikers van de jachtha ven in Yerseke daar voor overlast zorgen en vernielingen aanrichten. W* Jongerenwerkster Esther van Ham liet gisteren tijdens een pre sentatie aan de Reimerswaalse raad weten dat er plannen zijn voor een jop in Yerseke. SCHERPENISSE - De provincie geeft Staatsbosbeheer een subsidie van 60.000 euro voor de aanleg van en kele recreatievoorzieningen in de Scherpenissepolder aan de zuid kant van Tholen. Aan de westkant van de polder komt een sober informatiepaneel met daarbij enkele parkeerplaat sen. In het midden wordt een vo- gelkijkhut gebouwd. Een uitgebrei der kijkpunt verrijst aan de oostzij de. Vanaf dat punt kunnen in de toekomst ook rondwandelingen van ongeveer twee kilometer wor den gemaakt. Het project kost in totaal 235.000 euro. Voor de helft van dat bedrag is een Europese subsidie aangevraagd. Van de reste rende 50 procent betaalt de provin cie de helft. De rest komt voor re kening van Staatsbosbeheer zelf door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Een meerder heid van de Thoolse gemeente raad voelt wel wat voor de komst van een grote uitgaansgelegenheid binnen de gemeentegrenzen. De komst van zo'n voorziening kwam gisteren aan de orde tijdens de discussie over het toekomstige horecabeleid. In een voorzetje aan de raad stelde het college voor om één grote uitgaansvoorziening toe te staan. „Maar wat is dat dan?", werd tijdens de commissievergade ring gevraagd. „Nou, iets dat groter is dan de dingen die we nu aan ho reca hebben", stelde burgemeester W. Nuis. Vooral PvdA, ABT en VVD zien het wel zitten. Die laatste partij is Yersekse jongeren zelf stelden naar aanleiding van de berichtgeving daarover dat het allemaal minder erg is dan werd voorgesteld en dat ze graag een plek voor zichzelf wil len. Van Ham is vrijwel direct met dat gegeven aan de slag gegaan en liet gisteren weten dat er reële mo gelijkheden zijn voor een jop in Yerseke. Ze gaf ook aan dat er in het kader van het jop-beleid wordt bekeken of er ook in Hans- weert weer één kan komen. De vo rige jop brandde in 2004 uit. Ook voor Krabbendijke zijn mogelijkhe den onderzocht, maar de animo ontbreekt in dat dorp. CDA-raadslid Jasperse vroeg Van Ham ook eens aandacht te beste den aan de jongeren die gebruik maken van een ontmoetingscara van in een boomgaard aan de La- vendeldijk in Oostdijk. Ze moeten daar op korte termijn weg omdat de boomgaard is verkocht, maar een andere locatie vinden blijkt las tig. Van Ham zegde toe dat ook Oostdijk vanaf nu een aandachts punt wordt. HEINKENSZAND - Een nieuwe land- bouwschuur aan de Oudekamerse- weg bij Heinkenszand is gisteren tot winnaar van de Maarten van Doornprijs uitgeroepen. De Borselse prijs is bedoeld om een goede beeldkwaliteit van ge bouwen en tuinen te stimuleren. Er werden negen plannen aange meld, waarvan er vijf werden geno mineerd voor de finale. Gisteren werd in Heinkenszand geloot - een tikkeltje vreemd - wie er won. Dat werd de nieuwe boerenschuur bij Heinkenszand. Volgens de ge meentelijk kwaliteitscoördinator is hier niet gekozen voor een stalen schuur zoals je ze tegenwoordig zo vaak ziet, maar juist voor een fraai historisch bouwwerk. Sterker nog: hij is mooier dan de schuur die er stond. Een impuls voor de kwali teit van het landschap dus. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - De rat. Michiel Trou- vandt de Courtemarcker ging er in april 1636 vandoor met een fregat van de Lampsins. Met De Graue- wen Heynst kaapte hij illegaal sche pen in de havens van Calais en Le Havre. Woest waren de Vlissingse reders. Ze haalden hun dure fregat terug en lieten Michiel Adriaans- sen de Ruyter voortaan het com mando voeren. Juist daar zit hem het 'Grote Historische Toeval'. Natuurlijk durft Ivo van Loo nog. Het was dezelfde onderzoeker van het Zeeuws Archief die in februari van dit jaar 'onthulde' dat Michiel de Ruyter zichzelf enige tijd met de bijnaam Trouwhand heeft beti teld. Dat had Van Loo ontdekt in een brief van een Engels ambassa deur. Wat later nam hij zijn woor den terug; die Michiel Trouwhand was toch iemand anders. „Een buitengewoon toeval waar je niks tegen doet en waarvan de ar gumenten nog steeds goed zijn", zegt Ivo van Loo. „Want ze heet ten allebei Michiel, noemden zich allebei De Ruyter, waren allebei ka pers, in dezelfde periode, voeren al lebei op het fregat De Grauewen Heynst en dan ook nog eens van uit Vlissingen. Omdat ik nergens een kapersbrief (een soort con tract met de overheid, waarin stond wie en wat je mocht aanval len, red.) kon vinden, dacht ik: dit moet hem zijn; Michiel de Ruyter. Dat had ik mis. Maar wél hebben ze iets met elkaar te maken." Weer een ontdekking. Die de jon ge onderzoeker even trots presen teert als toen. Want hij heeft het er natuurlijk niet bij laten zitten. „Ik wilde weten waarom van ieder een uit die tijd een kapersbrief be staat, behalve van Michiel de Ruy ter. Uitgerekend hij!" Wat blijkt? Het bevel dat Michiel Adriaanssen de Ruyter in het voor jaar van 1636 kreeg over De Grau wen Heynst, was eerst in handen van Michiel Trouvandt de Courte marcker. Michiel Trouwhand dus. zelfs van mening dat de gemeente niet vooraf de beperking van één grote uitgaansgelegenheid moet vastleggen. „Als er markt is voor meer, moet dat ook kunnen", al dus raadslid F. Hommel. De christelijke fracties stelden zich gereserveerder op. SGP en RFT wa ren ronduit negatief. De burge meester benadrukte overigens dat het niet per se om een uitgaans voorziening voor jongeren (bij voorbeeld een disco) hoeft te gaan. Dat maakte het voor het CDA met een een stuk aantrekkelijker. Na deze mededeling van Nuis gingen zaken als een groot restaurant en een congrescentrum over de verga dertafel. De stelling van het college dat het ongewenst is dat campingkantines als reguliere horeca functioneren, kreeg weinig bijval in de raad. De meeste fracties hebben daar hele maal geen problemen mee. LEWEDORP - De chauffeur van deze vrachtwagen van een transportbedrijf uit Lewedorpis gisterochtend goed weggekomen. Rond zeven uur kwam hij met zijn combinatie in de berm van de Oude Kraaijertsedijk bij Lewedorp terecht. Het scheelde niet veel of de truck was van de dijk naar beneden ge rold. Kraanbedrijf Jac. Goud uit Waarde heeft de vrachtwagen, die was gela den met eieren, losgetrokken. Tijdens de twee uur durende klus was de dijk afgesloten voor het verkeer. foto Manfred Berrevoets „In de jaren dertig van de zeven tiende eeuw gingen de Lampsins uit Vlissingen aan de slag met fre gatten om de Duinkerkse kapers aan te pakken. De fregatten waren duur, twintig- tot dertigduizend gulden, maar je zou subsidie krij gen uit Den Haag. Zodoende stuur den de reders Trouwhand, die ze al in dienst hadden, op pad. Maar ze kregen klachten. Hun kapitein bleek in de havens van Calais en Le Havre illegaal Nederlandse en Franse schepen te kapen. Ze stuur den er mensen heen om het fregat terug te halen. Waarschijnlijk was Trouwhand toen al gevlucht." Het moet Michiel Adriaanssen de Ruyter zijn geweest die later het commando over het fregat kreeg. Hij moest het dure schip eindelijk eens laten renderen na de blamage met de afgedwaalde piraat en de 'Het plaatje van de meedogenloze piraat past niet bij Michiel de Ruyter' Haagse subsidie die nooit is geko men. Op 13 juni 1636 vroegen de gebroeders Lampsins aan de Sta ten van Zeeland een kapersbrief voor de duur van één scheepsreis. Ze hadden haast. Zo'n brief aanvra gen bij de admiraal-generaal kost te immers weken. De Staten we zen het verzoek af, maar De Ruy ter ging toch. En keerde terug met een schip volgeladen met vis. Dat heeft Van Loo allemaal terug kunnen vinden in de archieven van de Staten. Het staat zwart op wit. Geen twijfel mogelijk. „Theo retisch zou het alsnog kunnen dat Michiel Trouwhand dezelfde is als Michiel de Ruyter", zegt hij voor zichtig. „Al lijkt het me niet heel waarschijnlijk. Het plaatje van de meedogenloze piraat dat de Fran sen destijds van Trouwhand schetsten, past helemaal niet bij het beeld van De Ruyter." Ivo van Loo heeft nog niet genoeg van de Vlissingse zeeheld. Hij gaat gewoon door. „Het zou mooi zijn als ik alle veronderstellingen nog nét wat concreter kon maken. Het verhaal moet compleet zijn." door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Het Thoolse college heeft besloten de startersle ning toch volgend jaar in te voe ren. Starters kunnen daar, als het goed is, over een paar maanden ge bruik van maken. Eigenlijk zou de starterslening pas in 2009 worden ingevoerd, maar de meeste partijen in de gemeente raad wilden dat burgemeester en wethouders hun best deden om er sneller mee te komen. Wethouder Heijboer stelde daar medewerking van het ministerie van Vrom voor nodig te hebben. De gemeente moet zich daar inschrijven voor deelname aan de startersregeling. Het Rijk neemt dan de helft van de rentelasten op zich. Een gesprek dat de gemeente met< het ministerie heeft gehad, is goed uitgepakt volgens wethouder Kar^ Heijboer. De regeling wordt 1' bruari of maart ingevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42