Zeeland met provincie Even heen en weer fietsen naar school, in pyjama Particuliere hulpacties krijgen meer steun De Storm krijgt geld provincie Watermonsters Smoezen zijn soms hilarisch, maar de waarheid niet minder Zeeuwen geven minder gul aan grote landelijke organisaties. Film watersnoodramp zet Zeeland op de kaart, verwacht gedeputeerde. PZC Woensdag 12 december 2007 I 37 bel zijn, want we willen het zo aantrekkelijk mogelijk maken voor de jongeren. Het moet vooral geen participeren om het participeren zijn. De provincie moet echt iets aan de bijdrage hebben." Vergrijzing is voor de provincie een belangrijke reden om jonge ren bij het beleid te betrekken. Jon geren die elders gaan studeren, ke ren vaak niet terug naar Zeeland. Denktanklid Danielle de Clerck (17) uit Oostburg heeft in ieder ge val de intentie om dat wel te doen. Zij gaat in Den Bosch bestuurskun- In Goes was gisteren een kennismakingsbijeenkomst van de Zeeuwse jongerendenktank, die mag gaan meedenken over het provinciaal beleid. Nogmaals slaapprofessor An ton Coenen: „Pubers heb ben een grotere slaapbe- hoefte én moeten op tijd op school zijn. Daar komt bij dat zij de neiging hebben niet op tijd naar bed te gaan, want het leven is veel te interessant om te versla pen." Miel Smiet is teamleider havo/vwo bij De Rede in Terneuzen en kent het Grote Smoezenboek van voor tot achter. Een hele mooie: Mijn vader zit in ploegendienst en ik mag mijn wekker nooit zetten. Smiet: „Dan zeg ik: zet 'm maar op fluiste ren! Je hoeft 'm niet per se in een centenbak te zetten!" Nog een aar- Ik kan er niks aan doen dat ik te laat ben, mijn moeder Bij Scholengemeenschap Neha- lennia in Middelburg moet Anja Dreessen iedere keer maar weer aanvoelen of het een smoes is of niet. Die epileptische aanval van de hond? Waar. Omgerold schaap overeind geholpen? Geen smoes. Anneke de Leeuwen van Scholen gemeenschap Scheldemond beleef de het dat een meisje te laat kwam omdat haar haar vast kwam te zit ten in een elektrische borstel. „Een andere leerling moest wachten tot de wasmachine klaar was. Haar jas zat erin. Mét fietssleutel!" Smoezen top tien O Wekker liep niet af. Wekker niet gehoord. Er was een stroomstoring en de wekker liep niet af. Mijn fiets was kapot (band lek, ketting liep eraf etc.). kan haar bed niet uitkomen' De brug stond open. dige: Ik heb al vanaf de zomervakan tie een jetlag. „Wat zij heel vaak doen: de schuld op de moeder ste ken. Ik kan er niks aan doen, mijn moeder kan haar bed niet uitkomen! Dan zeggen wij: laat je moeder zich voortaan maar melden. Want voor degenen die zich vaak versla pen, hebben wij een speciale straf: die moeten zich dan een aantal da gen standaard om acht uur mel den. Oók als zij die dag pas om elf uur op school hoeven te zijn. Dan zie je ze om acht uur over het schoolplein rijden, met hun jas over de pyjama heen, ze melden zich, rijden weer terug, vallen in slaap en komen om elf uur wéér te laat." Smet ziet het hoofdschuddend aan. „En dan die meiden die zeg gen: ik kon mijn kleren niet vinden. Zij bedoelen: ik kon maar niet be slissen wat ik die dag wilde dra gen." Nog even een uitsmijter, van De Rede: Mijn moeder heeft weer eens een nieuwe vriend en door dat gedonder op de slaapkamer val ik pas heel laat in slaap. De wekker staat nog op zomertijd. Moeder verslaapt zich steeds. Ik moets terug om mijn tas/broodtrommel/boek etc. We (ik en mijn moeder) stonden in de file (met de auto). De bus/trein was te laat. Tips voor goed ontwaken Ga op tijd naar bed. Zeven uur slaap is voor de meeste mensen het minimum. Stel je innerlijke wekker in door je voor het inslapen te concentreren op wat je de vol gende morgen te doen staat en hoe vroeg je op moet. Zet je wekker. Leg je kleren de dag ervoor al klaar. Begin de dag met een kwartier tje in de buitenlucht. Daglicht maakt pas echt wakker, dus fiets bij voorkeur naar je werk. de studeren en wil vervolgens naar Zeeland komen om hier het beleid te bepalen. „Zo kan je mede je eigen toekomst vormgeven." Maaike van Beveren (17) uit Mid delburg ziet de denktank als op stapje naar een mogelijke carrière in de politiek. „Het is leuk om mee te kunnen denken. Zo heb je als jongere tenminste het gevoel dat je ook iets te vertellen hebt." In haar introductie presenteerde Karla Peijs gisteren ook de ver nieuwde jongerenwebsite www. jouwzeeland.nl. Ook is hierop nu een Zeeuwse versie van YouTube te vinden: SeaTube. Jongeren die in de denktank willen plaatsnemen kunnen zich via www.jouwzeeland.nl opgeven. door Marcel Modde GOES - Zeeuwen geven liever geld aan lokaal georganiseerde acties, dan aan grote landelijke organisa ties die zich inzetten voor ontwik kelingshulp. Dat blijkt uit een pei ling van het centrum voor interna tionale samenwerking (COS). Volgens het COS Zeeland sluit die praktijk aan bij de landelijke trend dat het publiek meer vertrouwen heeft in particulier initiatief In Zeeland zijn veel burgers actief in (zo'n zeventig) kleinschalige stich tingen voor verbetering van leefomstandigheden in arme lan den. Het COS biedt inhoudelijke ondersteuning en bundelt uiteen lopende initiatieven op hun inter netsite. Het centrum voor ontwik kelingsvraagstukken (Cedin) in Nijmegen heeft recent onderzoek gedaan naar de werkwijze en effec tiviteit van particuliere acties. Uni versitair docent Lau Schulpen con centreerde zich daarbij op veertig kleinschalige projecten in Ghana en Malawi. Zijn conclusie is dat die initiatieven vooral bijdragen aan noodhulp, en niet aan structu rele armoedebestrijding. Meer sa menwerking met organisaties ter plaatse is nodig, aldus Schulpen. TERNEUZEN - De eigenaar van het perceel Axelsestraat 165 in Terneu zen, een voormalige garage, krijgt nog tot 1 februari de tijd om de provincie te voorzien van grond watermonsters. Zo niet, dan hangt de eigenaar een dwangsom boven het hoofd. In 2002 stelde de provincie vast dat de verontreiniging van de bo dem op die locatie ernstig was en hebben GS ingestemd met een sa neringsplan. Eind 2004 werd in het evaluatierapport bepaald dat er om de twee jaar een bemonste ring en analyse van het grondwa ter op het achterterrein moest plaatsvinden. De resultaten moesten naar de pro vincie worden gestuurd. Maar daar heeft men tot nu toe nog steeds geen bemonsteringsresultaten ont vangen. Dat is voor GS reden om de eigenaar van het terrein een for mele waarschuwing te geven. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De provincie inves teert honderdduizend euro in de speelfilm De Storm. Deze film, met Ben Sombogaart (De Twee ling, Kruistocht in spijkerbroekals regisseur, heeft de watersnood ramp van 1953 als uitgangspunt en wordt voor een belangrijk deel in Zeeland opgenomen. De film vergt een totale investe ring van ongeveer zes miljoen eu ro. Gedeputeerde Staten besloten gisteren een ton bij te dragen, voor driekwart afkomstig uit het promotiebudget. „Wij denken nadrukkelijk dat hiermee Zeeland op de kaart gezet kan worden en dat een goede spin-off is te ver wachten", zegt gedeputeerde Harry van Waveren (cultuur). „Als je kijkt naar de opzet, naar de doelgroep en de mensen die zich eraan hebben verbonden, dan is het duidelijk dat het een goede en belangrijke film wordt." De pro vincie is ook bereid verdere on dersteuning te bieden, bijvoor beeld als het gaat om zoeken naar locaties. „We verwachten dat dat soort vragen later zeker zullen ko men." De film gaat over een Zeeuwse boerendochter die zwanger raakt van een vissersjongen, die vervol gens met de noorderzon vertrekt. De zwangerschap wordt veroor deeld en doodgezwegen door fami lie en dorp. Tijdens de watersnood ramp wordt het meisje gered door een jonge soldaat, maar haar pasge boren zoon moet zij achterlaten. Na de ramp gaat ze op zoek naar haar verdwenen kind. Het scena rio, dat volgend jaar al als roman verschijnt, is geschreven door Rik Launspach en Marjolein Beumer. Binnenkort beginnen de daadwer kelijk voorbereidingen van de film. De opnamen zijn voorzien in het najaar van 2008. Het is de bedoe ling dat De Storm in september 2009 in première gaat in Vlissin- gen tijdens Film by the Sea. iet genoeg om wakker te kunnen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39