Zeehond op avontuur in Renesse AOC AOC Haringvlietsluizen gaan jaren later op een kier Vragen SP over kans op kanker bij reactor Parkeren bij Kustmarathon beter uitleggen Het dier komt na een kilometers lange tocht veilig terug in zee. Kamerleden informeren naar consequenties voor Borssele. VLISSINGEN AFSCHEIDS RECEPTIE KEES MALJAARS Aanleg alternatieve innamepunten kost meer tijd dan voorzien. PZC Woensdag 12 december 2007 31 door Melita Lanting RENESSE - „Ik dacht wat is dit nu?" Peter Bodbijl, medewerker van de gemeente Schouwen-Duiveland wist niet wat hij hoorde toen hij gisteren een telefoontje kreeg dat een zeehond over straat hobbelde in Renesse. „Dit heb ik nog niet eerder meegemaakt." Het beest is 's ochtends rond zes uur ontdekt. „Door een vrouw die er langs reed. Ze dacht eerst dat het om een vuilniszak ging maar toen kwam er ineens beweging in." De zeehond was toen al zeker 2oo meter vanuit de zee, over de duinen, richting dorp gegaan. Anderhalf uur later werd het dier opnieuw gespot op een parkeer plaats in de duinen, een paar kilo meter verderop. De zeehond bleek een snee in de wang te hebben en is blind aan één oog. „Dat een zeehond blind is aan een oog zien we veel vaker en dat is geen probleem voor het zoeken naar voedsel. Het beest zag er verder goed gezond uit", zegt Martin Geerse van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren. „Het dier rea geerde fel en deed verwoede pogin gen om de mensen van zich af te houden. Gezien zijn toestand heb Na een tochtje van paar kilometer over land is de grijze zeehond weer terug op het Schouwse strand. foto Erik Dalebout ik besloten om hem (de zeehond was zeer waarschijnlijk een man netje) via het duinpad terug te drij ven naar de zee. je kan hem wel willen vangen en dan naar Pieter- buren brengen maar dat geeft veel stress." De zeehond is met drang hekken richting zee gedirigeerd. „We dreven hem een beetje op en dan nam hij een spurt van wel ze ker dertig meter" zegt Bodbijl. „Vervolgens moest hij dan even rusten en dan ging het weer ver der. Hij was best agressief Er kwam nog een mevrouw langs met een klein hondje die niet aan de riem liep. Die mevrouw heeft het advies gekregen de hond maar even op te tillen want een grote zeehond eet gerust ook een meeuw." Al met al heeft het een uur geduurd voor het beest weer in de zee lag. „Dat is best emotio neel als hij dan het water in gaat. Dan gaat er wel wat door je heen. Hij keek ook nog even achterom, zo van: 'jongens, bedankt' Ook voor Martin Geerse was het de eerste keer dat hij een zeehond zo ver van zee heeft aangetroffen. „Ik doe dit werk nu veertien jaar en heb dit nog nooit meege maakt." Toch is het gedrag van de zeehond niet abnormaal, zegt zee zoogdier-deskundige Peter Reijn- 'Hij keek nog even achterom, zo van: jongens bedankt' ders van Imares (onderdeel van de universiteit van Wageningen). „Alleen zodra in Nederland een zeehond op het strand komt wordt het beest in het nekvel ge grepen en naar de opvang ge bracht. In Duitsland bijvoorbeeld laten ze de dieren gewoon hun gang gaan." Grijze zeehonden zoe ken juist vaak een plek op het land op om een jong ter wereld te brengen. Volgens hem is een zee hond die in de duinen gaat liggen dan ook niet per definitie ziek. ■Pj Op www.pzc.nl is een kort filmpje te zien van de zeehond. MIDDELBURG - De communicatie over waar wel en niet mag worden geparkeerd moet bij de volgende Kustmarathon worden verbeterd. Deze les trekt het dagelijks provin ciebestuur uit de bonnenregen bij de aflevering van dit evenement in oktober. Dat zoveel mensen zijn bekeurd, heeft volgens GS te maken met de snelle groei van de Kustmarathon tot een grote publiekstrekker. Het dagelijks provinciebestuur onder streept in antwoord op Statenvra- gen dat vooraf afspraken zijn ge maakt over doorstroming van het verkeer op de N57. Toen die stok te, oordeelde de politie dat ingrij pen noodzakelijk was. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De SP-Kamerleden Poppe en Luijben hebben de mi nisters Van der Hoeven (CDA, Eco nomische Zaken) en Cramer (Pv dA, Milieu) opheldering gevraagd over het Duitse onderzoek dat aan toont dat kinderen die in de buurt van een kerncentrale wonen eer der kanker krijgen. De SP wil we ten wat dit betekent voor mensen in Borssele. Uit het Duitse onder zoek zou blijken dat kinderen die in een straal van vijf kilometer GEMEENTE Stichting Stadstoezicht Vlissingen-Middelburg in liquidatie Bovengenoemde rechtspersoon is per 31 december 2005 ontbonden door besluit van het bestuur SSVM d.d. 6 december 2005, na daar voor verkregen toestemming van de gemeenten Vlissingen en Middelburg. De rekening en verantwoording en het plan van verde ling liggen ter inzage voor een ieder tot 1 maart 2008 ten kantore van het register van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg en ten kantore van de gemeente Vlissingen. De vereffenaar(s). rond een kerncentrale wonen een groter risico hebben op leukemie of andere vormen van kanker. Pop pe en Luijben vragen hoeveel men sen binnen vijf kilometer van de kerncentrale Borssele wonen. Is de reactor van hetzelfde type als die in de Duitse kerncentrales? Wat is de grenswaarde van straling die de kerncentrale Borssele mag heb ben? Is die hoger of lager dan in Duitsland? Kortom: wat is de bete kenis van het Duitse onderzoek voor de situatie in Nederland? Overigens heeft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) tegenover de PZC inmid dels zijn verbazing uitgesproken over het Duitse onderzoek. Kees Maljaars gaat na meer dan 30 jaar bij ons werkzaam te zijn geweest genieten van zijn vrije tijd. Om deze gebeurtenis niet onopgemerkt voorbij te laten gaan wordt u van harte uitgenodigd op donderdag 13 december 2007 van 19.00 tot 22.00 uur in onze vestiging te Vlissingen Wij verheugen ons op uw komst! Industrieweg 35 - Vlissingen door René Schrier STELLENDAM - De Haringvlietsluis wordt pas op 1 december 2010 op een kier gezet. Echter de doelstel lingen van het op een kier zetten van de sluis blijven onverminderd van kracht. Dat hebben staatssecretaris Tineke Huizinga-Heringa van Verkeer en Waterstaat, minister Gerda Ver burg van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, en gedeputeerde Lenie Dwarshuis-van de Beek van de provincie Zuid-Holland van daag besloten. Het blijkt niet haalbaar de aanvan kelijke datum van 1 januari 2008 te halen. Dat heeft te maken met de voorwaarden die aan het project gekoppeld zijn. Eén daarvan is al ternatieve innamepunten voor de zoetwatervoorziening op Goeree- Overflakkee en Voorne-Putten. Ge- Rijk en provincie hebben beslo- ten de Haringvlietsluizen later op een kier te zetten, waardoor een meer natuurlijke delta twee jaar wordt uitgesteld. bleken is dat de benodigde wettelij ke procedures voor de realisatie van deze voorzieningen meer tijd vragen dan voorzien. Intussen wordt onverminderd hard gewerkt aan de zoetwatervoorziening op beide eilanden. Door de spuisluizen in 2010 op een 'kier' te zetten, ontstaat weer een natuurlijke delta met een gelei delijke overgang van zoet naar zout. Hierdoor herstelt de visin trek in het Rijn- en Maasstroomge bied, één van de doelstellingen van het project. Nederland vol doet op deze manier aan de inter nationale afspraken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33