Middelburg bedolven onder Michiel had toch subsidieverzoeken leuke dingen Tweede Schroebrug is mini-versie van de oude Tilroe Optiek Kerstinkopen doen in wijk De Griffioen Kerstmarkt bij Roggeveen LPV doet tóch mee aan werk raadsenquête Gemeente trekt extra geld uit voor evenementen. Ivo van Loo heeft weer een ontdekking gedaan over Michiel de Ruyter. is gesloten van vrijdag 21 december tot en met zaterdag 5 januari Bouw van tweede Schroebrug over het kanaal duurt een jaar. w «ga qgj tag -A. Jk. «Jt, Jk -~- -*- -A. «AL. -A. door Maurits Sep MIDDELBURG - Het is de slogan van Vlissingen maar ook buurgemeen te Middelburg wil bruisen. Om er voor te zorgen dat er volgend jaar genoeg leuke dingen te doen zijn in de stad, trekt de gemeente 80.000 euro extra uit om evene menten te subsidiëren. Wethouder Hannie Kool deelde dat gisteravond mee in de vergade ring van de commissie algemeen bestuur. Volgens haar is het nodig snel meer geld te vinden voor eve nementen, omdat anders te veel ac tiviteiten niet kunnen doorgaan. Middelburg heeft per jaar 100.000 euro beschikbaar voor subsidie van evenementen, maar kreeg voor 2008 voor 200.000 euro aan verzoeken binnen. „Ons beleid ver loopt zeer voorspoedig. Er worden steeds meer evenementen georga niseerd, er is steeds meer dyna miek in Middelburg. Dus ontvan gen we ook meer aanvragen voor subsidie. Het zijn bovendien goe de aanvragen en dat betekent dat we met ons huidige budget de MIDDELBURG - De grote zaal van zorgcentrum Roggeveen aan de Koudekerkseweg in Middelburg is vanmiddag omgebouwd tot kerst markt. De koopwaar strekt zich uit van zelfgebreide dassen en sokken helft van de aanvragers moeten te leurstellen", zei Kool. Dat gaat ten koste van de levendigheid van de stad en komt de culturele en toeris tische uitstraling van Middelburg niet ten goede, waarschuwde zij. Tenzij de gemeente de 'post on voorzien' gebruikt. Daarin zit nog genoeg geld, geld dat dit jaar toch niet meer gebruikt wordt. Met de 80.000 euro die daaruit gehaald kan worden, kunnen toch nog bijna alle aanvragen voor evene menten worden gehonoreerd. Diverse fracties toonden zich onge lukkig met deze noodgreep. Vol gens Chris Dekker (SGP) 'plun dert' het college de post onvoor zien. „We hébben toch een evene mentenbudget?" Evert Heringa van de Christenunie sprak van een 'curieuze financiële truc' om geld dat eigenlijk pas volgend jaar over is, nü al op te maken. Jo Kod de (CDA) noemde het 'een kerstca deau'. „Het lijkt nergens op om dit nu zo te doen, maar ja, ik gun het die organisatoren ook wel weer." Het evenementenbudget van Middelburg is teeg door de vele steunverzoeken. Daarom wordt voorgesteld geld te halen uit de pot onvoorziene uitgaven. tot kerstversiering. Leerlingen van scholengemeenschap Nehalennia zorgen voor hapjes en glühwein. De opbrengst van de markt wordt gebruikt voor ontspanningsactivi teiten voor de bewoners. Piet Kraan van de PPM kon zich wel vinden in de kritische opmer kingen. „Maar ik had me er al bij neergelegd", bekende hij. Wethouder Kool gaf toe dat spra ke is van 'een ongebruikelijke stap'. Daarom benadrukte zij dat dit geen gewoonte zal worden. „Dit is eenmalig, omdat we willen dat er veel te doen is in de stad en dat Middelburg bruist." Volgend jaar, beloofde Kool, zal het college opnieuw kijken naar het bedrag dat elk jaar beschikbaar is voor eve nementen. „We willen vroeger in het jaar kijken hoeveel geld nodig is, eerder keuzes maken wie subsi die krijgt, en eventueel het budget aanvullen. We gaan zoeken naar een structurele oplossing. Voor sommige evenementen overwe gen we afsporaken te maken voor vier jaar, zodat ze al op tijd kun nen beginnen met het contracte ren van bijvoorbeeld artiesten." Te gelijkertijd zullen de organisatoren moeten zorgen voor vernieuwing van hun activiteit, zei Kool. Met die toezeggingen nam de com missie genoegen. De leden lieten doorschemeren te kunnen leven met deze noodgreep. De gemeente raad moet dat volgende week nog definitief goedkeuren. MIDDELBURG - De Middelburgse wijkvereniging van De Griffioen organiseert een kerstmarkt. Op 22 december zijn bij dertig kraampjes allerlei kerstartikelen, accessoires, kunst, boeken, kleding en sieraden te koop. De markt vindt plaats in vier grote tenten aan de Griffioenstraat. Naast het doen van kerstinkopen kunnen bezoekers genieten van soep, glühwein en andere winter se versnaperingen. Ook zijn er kin deractiviteiten en treedt er een koor op. De kerstmarkt duurt van 13.00 tot 21.00 uur. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - De rat. Michiel Trou- vandt de Courtemarcker ging er in april 1636 vandoor met een fregat van de Lampsins. Met De Graue- wen Heynst kaapte hij illegaal sche pen in de havens van Calais en Le Havre. Woest waren de Vlissingse reders. Ze haalden hun dure fregat terug en lieten Michiel Adriaans- sen de Ruyter voortaan het com mando voeren. Juist daar zit hem het 'Grote Historische Toeval'. Natuurlijk durft Ivo van Loo nog. Het was dezelfde onderzoeker van het Zeeuws Archief die in februari van dit jaar 'onthulde' dat Michiel de Ruyter zichzelf enige tijd met de bijnaam Trouwhand heeft beti teld. Dat had Van Loo ontdekt in een brief van een Engels ambassa deur. Wat later nam hij zijn woor den terug; die Michiel Trouwhand was toch iemand anders. „Een buitengewoon toeval waar je niks tegen doet en waarvan de ar gumenten nog steeds goed zijn", zegt Ivo van Loo. „Want ze heet ten allebei Michiel, noemden zich allebei De Ruyter, waren allebei ka pers, in dezelfde periode, voeren al lebei op het fregat De Grauewen Heynst en dan ook nog eens van uit Vlissingen. Omdat ik nergens een kapersbrief (een soort con tract met de overheid, waarin stond wie en wat je mocht aanval len, red.) kon vinden, dacht ik: dit moet hem zijn; Michiel de Ruyter. Dat had ik mis. Maar wél hebben ze iets met elkaar te maken." Weer een ontdekking. Die de jon ge onderzoeker even trots presen teert als toen. Want hij heeft het er natuurlijk niet bij laten zitten. „Ik wilde weten waarom van ieder een uit die tijd een kapersbrief be staat, behalve van Michiel de Ruy ter. Uitgerekend hij!" Wat blijkt? Het bevel dat Michiel Adriaanssen de Ruyter in het voor jaar van 1636 kreeg over De Grau wen Heynst, was eerst in handen van Michiel Trouvandt de Courte marcker. Michiel Trouwhand dus. „In de jaren dertig van de zeven tiende eeuw gingen de Lampsins uit Vlissingen aan de slag met fre gatten om de Duinkerkse kapers aan te pakken. De fregatten waren duur, twintig- tot dertigduizend gulden, maar je zou subsidie krij gen uit Den Haag. Zodoende stuur den de reders Trouwhand, die ze al in dienst hadden, op pad. Maar ze kregen klachten. Hun kapitein bleek in de havens van Calais en Le Havre illegaal Nederlandse en Franse schepen te kapen. Ze stuur den er mensen heen om het fregat terug te halen. Waarschijnlijk was Trouwhand toen al gevlucht." Het moet Michiel Adriaanssen de Ruyter zijn geweest die later het commando over het fregat kreeg. Hij moest het dure schip eindelijk eens laten renderen na de blamage met de afgedwaalde piraat en de 'Het plaatje van de meedogenloze piraat past niet bij Michiel de Ruyter' Haagse subsidie die nooit is geko men. Op 13 juni 1636 vroegen de gebroeders Lampsins aan de Sta ten van Zeeland een kapersbrief voor de duur van één scheepsreis. Ze hadden haast. Zo'n brief aanvra gen bij de admiraal-generaal kost te immers weken. De Staten we zen het verzoek af, maar De Ruy ter ging toch. En keerde terug met een schip volgeladen met vis. Dat heeft Van Loo allemaal terug kunnen vinden in de archieven van de Staten. Het staat zwart op wit. Geen twijfel mogelijk. „Theo retisch zou het alsnog kunnen dat Michiel Trouwhand dezelfde is als Michiel de Ruyter", zegt hij voor zichtig. „Al lijkt het me niet heel waarschijnlijk. Het plaatje van de meedogenloze piraat dat de Fran sen destijds van Trouwhand schetsten, past helemaal niet bij het beeld van De Ruyter." Ivo van Loo heeft nog niet genoeg van de Vlissingse zeeheld. Hij gaat gewoon door. „Het zou mooi zijn als ik alle veronderstellingen nog nét wat concreter kon maken. Het verhaal moet compleet zijn." Aanleg tweede Schroebrug door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Schroebrug in Middelburg krijgt een klein zusje. Vol trots kondigden de Middel burgse wethouder Frank Streng (WD) en gedeputeerde Toine Pop- pelaars (CDA) gisteren hun geza menlijke project aan. „Een heerlijk moment", vond Streng. Nu het geschil met de Middelburg se bruggenbouwer Hillebrand - vermoedelijk - achter de rug is, kan de bouw van de tweede Schroebrug beginnen. Het kleine zusje wordt een bijna identieke mi ni-versie van de oorspronkelijke brug: met in plaats van twee po ten één poot waaraan de brug om hoog wordt getrokken. De brug is bedoeld voor voetgangers. Als de voetgangers over de nieuwe brug lopen, komt er op de bestaan de brug ruimte vrij voor fietsers. Die kunnen straks aan beide kan ten van de brug in twee richtingen het kanaal oversteken. Daardoor hoeven ze minder vaak de drukke Schroeweg over en hoeft het licht voor automobilisten minder vaak op rood te staan. Het gevolg is een betere doorstro ming van het verkeer, hopen Streng en Poppelaars. Bovendien wordt Middelburg-Zuid beter be reikbaar, zeker als er ook een fiets pad wordt aangelegd langs de Schroeweg tot aan de winkels op de Mortiere. Ook dat fietspad moet over een ruim jaar klaar zijn. Het is belangrijk dat het werk klaar is voordat de het grote werk aan de N57 begint. Als de Nieuw- landseweg dicht is voor de aanleg van de nieuwe weg, komt er veel meer verkeer over de Schroebrug de stad in, is de verwachting. De bestuurders hopen dat veel fietsers voortaan voor de Schroebrug in plaats van de Stationsbrug zullen kiezen. Dat zou betekenen dat het op die - door velen als gevaarlijk beschouwde route - minder druk wordt. De brug wordt buiten het recreatie ve vaarseizoen geplaatst. Vermoe delijk is het scheepvaartverkeer ruim twee weken gestremd. De weg hoeft waarschijnlijk niet volle dig te worden afgesloten. Hillebrand verloor maandag een kort geding tegen de gunning van het werk aan een ander bedrijf. Als het bedrijf niet in beroep gaat, begint het werk in januari. De brug is een jaar later klaar. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlis singen zou nooit zwichten voor de PvdA. Maar wel voor haar leden. Zij hebben zich gemeld bij hun fractievoorzitter Wim Hirdes. Die liet gisteren weten niet langer achter de raadsenquête naar de be stuurlijke fouten rond het Schelde- kwartier te staan en daarom ook niet meer mee te doen aan de voorbereidingen ervan. Hirdes zei eerst de coalitieonderhandelingen te willen afwachten. Voor initiatiefnemer GroenLinks reden om te vermoeden dat de par tij onder druk is gezet door 'coali tieleider' PvdA, die zich altijd al te gen de enquête heeft verzet. Niet waar, zegt Wim Hirdes. „Dat zouden we nooit toelaten. Ik dacht alleen dat ik niet genoeg mensen zou hebben voor die werkgroep. Maar er hebben zich inmiddels vrijwilligers gemeld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28