Zeeland Steun voor rotonde brokkelt af Toename bruine rat baart waterschap zorgen 25 Steeliep bestand tegen iepziekte WALCHEREN 36 en 37 26 en 27 Fracties vinden veiliger maken van rotonde Mortiere te duur. Eindelijk Middelburgse Bestuurders verwijten gemeentebesturen laks optreden. Leeftijd De mens is niet gemaakt om vroeg op te staan Michiel had toch iets met De Ruyter te maken Woensdag 12 december 2007 Tip? redwalch@pzc.nl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een mooie overwin ning, dacht gemeenteraadslid Peter de Doelder (PvdA) nog in mei. Zijn voorstel om maatregelen te nemen om de rotonde bij de Mortiere in Middelburg te verbete ren kreeg, op de WD na, steun van de hele gemeenteraad. Nu dui delijk wordt dat die maatregelen ruim 125.000 euro kosten, krabbelt de raad terug. „Als je in mei een voorstel aan neemt, moet je niet terugschrik ken als de prijs tegenvalt", vindt De Doelder. „Dat kun je niet doen. Ik wil dat er een rotonde komt die veilig is en die er ook nog een beet je uitziet." Van zijn voorstel om een kunstwerk op de rotonde te plaatsen, zodat die beter opvalt, komt tot nu toe ook weinig te recht. „De wethouder (Frank Streng, red.) verzuimt een beetje om iets aan verfraaiing van de ro tonde te doen." Dat klopt niet, rea geert de wethouder. „We zijn er mee bezig. Volgend jaar komen we met een voorstel." Een adviesbureau dat de rotonde onderzocht, concludeerde dat de toegangswegen niet deugen. Auto mobilisten voelen zich niet ge dwongen om af te remmen. De grote hoeveelheid borden leidt al leen maar af en de metalen korven met keien staan te dicht op de weg. Die korven worden een halve meter naar binnen gezet. Verder worden maatregelen genomen om PTJ Nu het veiliger maken van de veelbesproken rotonde op de Schroeweg in Middelburg meer dan een ton blijkt te kosten, krab belt de gemeenteraad terug. de rotonde beter zichtbaar te ma ken. „De gemeente heeft aan deskundi gen gevraagd wat ze van de roton de vinden", zegt De Dbelder. „Die kwamen met een lijst van dertien punten, dus er kan wel wat aan verbeterd worden. Als de raad nu vraagt of het niet wat minder kan, dan moet je zo'n bureau niet in schakelen. We hebben het niet aan de melkboer gevraagd, maar aan verkeersdeskundigen." Raadsleden van onder meer het CDA, PPM en Middelburg Transpa rant betwijfelen of de rotonde echt onveilig is. Ongelukken zou den ontstaan door de rijstijl van automobilisten. „Natuurlijk zijn er duizenden mensen die zonder kleerscheuren de rotonde nemen", vindt De Doelder. „Maar er zijn ook mensen die er nog nooit een ongeluk hebben gehad en die zeg gen ook dat je daar altijd moet op passen." Vooral nadat de rotonde net klaar was, reed een aantal automobilis ten in op de metalen korven. Slachtoffers verklaarden dat ze de rotonde niet gezien hadden. Maan dag beslist de gemeenteraad of het geld voor de verbetering van de ro tonde beschikbaar wordt gesteld. KLEVERSKERKE - De steeliep lijkt be stand te zijn tegen de gevreesde iepziekte. Proeven van Waterschap Zeeuwse Eilanden wijzen uit dat, dankzij de taaie schors, de iep- spintkever deze boomsoort niet kan besmetten. De veldiep, die tot nu toe door het schap werd ge bruikt om de polder 'aan te kle den', is juist erg vatbaar voor deze schimmelziekte, die wordt overge bracht door deze kever. Enkele jaren geleden plantte het schap een aantal steeliepen bij Kle- verskerke. Ze staan er volgens D. Steijn van het schap nog kernge zond bij, terwijl een aantal veldie pen aldaar is aangetast door de schimmelziekte. Het schap wil de komende jaren meer steeliepen aanplanten. Ook wordt een Amerikaanse iep be proefd. Deze soort heeft volgens Steijn ook een taaie schors en zou eveneens als vervanger kunnen dienen voor de veldiep. De steeliep, oftewel fladderiep, lijkt erg op de veldiep. Net als de veldiep wordt deze boomsoort zo'n dertig meter hoog met een ge welfde kroon. Het verschil tussen de beide soorten komt met name tot uiting in het groeitempo. De veldiep groeit sneller. MIDDELBURG - Na bijna twaalf jaar in het asielzoe kerscentrum te hebben gewoond, is ze nu offi cieel inwoner van Middelburg. Jajaiath Kalawilapa- thiranage uit Sri Lanka is de eerste 'generaal par- donner' die de sleutel van haar nieuwe huis krijgt. „Ik ben opgelucht, hier heb ik lang op ge wacht", zei ze. Terwijl Jajaiath haar huurcontract ondertekende, zetten wethouder Albert de Vries, directeur van Woongoed Eric de Ceuster (rechts) en voorzitter van woningbouwvereniging Arne- muiden Louis van Mal hun handtekening onder een ander contract. Daarmee verplichten zij zich de komende twee jaar zeventig gezinnen te huis vesten die onder de generaal pardon-regeling val len. foto Lex de Meester door Emile Calon MIDDELBURG - De leden van het al gemeen bestuur van het Water schap Zeeuwse Eilanden maken zich zorgen over de toename van de bruine rat. Hun bezorgdheid wordt versterkt omdat ze vinden dat gemeenten niet actief genoeg zijn in het bestrijden van deze schadelijke dieren. Het liefst zien de bestuurders dat het waterschap de taak van het bestrijden van de ze rat overneemt van de gemeen ten. Dat bleek gisteren tijdens een algemene vergadering van het wa terschap. De bruine rat kan zich volgens een aantal bestuurders ongestoord voortplanten in met name de nieu we natuurgebieden die her en der worden aangelegd. Dat zijn gebie den waar volgens W. de Visser uit Aagtekerke gemeentelijke opzich ters nauwelijks komen. Hij stelde dat de bruine rat niet alleen een ge vaar oplevert voor de volksgezond heid, maar ook de natuur schade toebrengt. De Visser vertelde dat de bruine rat bijvoorbeeld schul dig is aan het leegroven van de nes ten van weidevogels in een polder bij Sint Laurens. Vanuit de vergadering werd aange drongen op actie van de kant van het waterschap. Het schap moet volgens de bezorgde hoofdingelan den in gesprek met de gemeentebe sturen om het vangen van die rat ten over te nemen. Maar dan moe ten de gemeenten het geld dat ze daarvoor krijgen wel overmaken aan het waterschap. En daarin schuilt nu juist het probleem, al dus dagelijks bestuurder A. van de Hoef Tot nu toe willen de gemeen tebesturen dat laatste niet. Hij sluit echter niet uit dat daar in de na bije toekomst wel over gepraat kan worden. Volgens De Visser is het logisch dat het schap verantwoordelijk is voor de bruine rat, omdat de men sen van het schap in de polders werken. „Die weten waar die scha delijke dieren zitten." I ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl Emma uit Colijnsplaat is alweer een tijdje vier en vindt zichzelf een heel grote meid, vooral sinds ze naar de basisschool gaat. Ze wil alles weten en slurpt alle ken nis gretig op. Haar ouders moe ten haar zelfs een beetje afrem men, want ze leest alles wat los en vast zit en ook schrijft ze, zij het soms in spiegelbeeld, al hele volzinnen op. Hoewel haar taal vaardigheid tot dusver niets te wensen overlaat, twijfelen haar ouders sinds kort wel enigszins aan haar rekenkundige vermo gens. „Mamma, Tijn (haar broer tje) is nu nog één, maar straks wordt hij twee, dan drie en daar na vier en dan zijn we samen vier!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27