Gezondheid kindje slaap... Vrouwen vaker besmet met genitale wratten Nieuwe medicijnen effectief bij tuberculose Tuberculose dook vroeg in de geschiedenis op Stappenteller werkt beter met instructie PZC Woensdag 12 december 2007 19 Te vroeg naar school Kleuters moeten 11 tot 13 uur slapen, kinderen op de basisschool 10 tot 11 uur en pubers 9 uur. Eigenlijk loopt de biologische klok van kinderen achter op de onverbiddelijke schoolklok. „Kinderen moeten te vroeg naar school. De lessen zouden een uur later moeten beginnen. De meeste kinderen zijn pas om 9, 10 uur 's morgens boven Jan", stelt slaapexpert Marcel Smits, die de volgende tips ter bevordering van het slapen formuleert. Volg elke avond het vaste bedritueel. Instoppen, praatje, verhaaltje, dikke knuffel, licht uit. Taboe: mobiel, spelcomputer of laptop in bed. Weg ermee! Treed op! Ouders die alles goed vinden, hebben vaker kinderen met slaapproblemen dan ouders die duidelijke regels stellen en ze ook handhaven, zo wijst onderzoek uit. Geef geen eten of drinken met cafeïne (cola, chocolademelk) rond bedtijd. lijk toegepast in supplementen te gen stress. Volgens Friesche Vlag is de gunstige werking van het melk- drankje op de nachtrust weten schappelijk aangetoond. Een ander stofje dat de slaap zou verbeteren, is het hormoon melatonine. In een lage dosering is het middel, effectief bij een jetlag, ge woon verkrijgbaar bij de drogist. Melatonine wordt in een hogere dosis in een medische omgeving toegepast, zoals in de slaappoli. „Het middel verzet de biologische klok", legt neuroloog Marcel Smits uit. „Zo kun je van avondmensen ochtendmensen maken. Belang- Hyperthermie Hyperthermie is een techniek waarbij een tumor met micro golven wordt verwarmd tot maximaal 43 graden Celsius. Zo wordt de doorbloeding van de tumor bevorderd en ontvan kelijkheid voor radio- en che motherapie verhoogd. De hyperthermie-applicator is een cilinder met daarin twaalf antennes die microgolven uit zenden. Waar golfjes elkaar kruisen, wordt energie ver sterkt. De behandeling duurt een uur per week. het lichaam wil de temperatuur weer laten dalen tot 37 graden. Het zet daarom de bloedvaten open en dat bevordert de werking van ra dio- en chemotherapie." Het gaat om voorlopige resultaten, het precieze effect moet nog door medisch-wetenschappelijk onder zoek worden aangetoond. Dat laat- rijk is dat je het op het goede mo ment toedient." Melatonine verbetert de nachtrust van kinderen met chronisch slaap- gebrek, toonde onderzoek van Smits aan. Het slaap-waakritme gaat vooruit en de kinderen vertoe ven daadwerkelijk langer in dro menland. Ook kinderen met ADHD hebben een betere nacht rust, al wordt bijvoorbeeld het pro bleemgedrag er gemiddeld niet be ter op. Hoe sloeg de therapie bij Priscilla aan? Smits: „We hebben haar in onze kliniek behandeld. Tegen woordig slaapt ze snel in. Ze is overdag beter te hebben en haar re sultaten op school zijn verbeterd." ste is ook een voorwaarde om de applicator op commerciële basis te kunnen ontwikkelen. Het wordt nu in de Rotterdamse Daniël den Hoedkliniek op experimentele ba sis gebruikt, maar samen met een Zwitsers bedrijf wordt hard ge werkt aan bredere verspreiding. De hyperthermie-behandeling duurt een uur en bestrijkt een ge bied van tien centimeter hoog en vier centimeter breed. Gedurende de therapie wordt de hyperther mie een keer per week herhaald. Om oververhitting van de huid te voorkomen en de golven beter te geleiden, zit er in de cilinder een waterzak. Bijwerkingen zijn er vrij wel niet, behalve soms een licht ro de huid. Voor zover bekend is er geen versterking van bijwerking van bestraling of chemo. Gezond weefsel kan de verhoogde tempera tuur in ieder geval probleemloos aan, zegt de onderzoeker. Zijn spannendste moment beleef de Paulides toen zijn applicator be gin dit jaar op de eerste patiënt werd getest. „Ik zie die man nog zo voor me. Heel positief en heel gemotiveerd om mee te doen. Toen de temperatuur in de tumor 40,6 graden werd, viel er een stuk spanning weg, want het apparaat werkte! Maar nog mooier was de mevrouw bij wie de tumor hele maal verdween. Dat kan natuurlijk ook van de radiotherapie komen, maar aan de effectiviteit daarvan heb ik meegewerkt." En daar is hij best trots op. „Je be reikt iets voor anderen en hun toe komst. Als mensen met keelkan ker na een behandeling bijvoor beeld weer kunnen slikken, is dat een geweldige verbetering. Daar doe je dit werk voor." Met zijn interesse voor de golfjes had Paulides natuurlijk ook kun nen kiezen voor een carrière in de mobiele telefonie of voor een baan als radarspecialist bij defensie, waarschijnlijk beide dikker betaald dan een job in de wetenschap. „Ik heb bewust voor de medische toe passingen gekozen. Bijdragen aan het helen van mensen is nuttig voor de hele maatschappij." Op 1 januari begint hij als onder zoeker bij het Erasmus Medisch Centrum, waar hij verder gaat met het ontwikkelen van nuttige medi sche apparaten. Iets om de tempe ratuur van een tumor van buiten af te meten bijvoorbeeld, zodat pa tiënten van een vervelende punc tie af zijn. „Het mooie van tech niek is dat je iets tastbaars ontwik kelt, iets praktisch." Eén op de tien vrouwen onder 45 jaar heeft minimaal éénmaal in haar leven een episode van sek sueel overdraagbare genitale wrat ten gehad. Dat aantal neemt toe, al thans in Scandinavië. Dit blijkt uit een grote studie onder 70.000 vrouwen in Noorwegen, Zweden, Denemarken en IJsland. Volgens dermatoloog dr. Wim van der Me- ijden (Erasmus MC, Rotterdam), is ook in Nederland sprake van een stijging van het aantal besmettin gen met genitale wratten. „Nu al komen er jaarlijks 25.000 nieuwe gevallen bij." Een enzym in menselijke cellen dat kankercellen onbeperkt doet groeien, blijkt door tuberculo- se-bacteriën (Mycobacterium tu berculosis) en salmonella bacteri ën (Salmonella typhimurium) ge bruikt te worden om te voorko men dat zij door het afweersys teem vernietigd worden. Nieuw ontwikkelde medicijnen gericht te gen dit eiwit (PKB/Akti geheten) blijken een effectief antibioticum tegen tuberculose- en salmonella bacteriën. Dit schrijft C. Kuijl in het wetenschapsblad Nature. De ziekte tuberculose heerst niet 'slechts' enkele duizenden jaren onder mensen, maar minstens 500.000 jaar. Het gaat dan om tu berculose veroorzaakt door de bac terie Leptomeningitis tuberculosa, en niet de tegenwoordige boosdoe ner Mycobacterium tuberculosis. Een 500.000 jaar oud menselijk fossiel van de Homo erectus, ge vonden in Turkije, vertoont spo ren van botaantasting door L. Tu berculosa, schrijft J. Kappelma in het vakblad American Journal of Physical Anthropology. Het dragen van een stappenteller stimuleert om meer te bewegen mits hierbij een duidelijk doel (mi nimaal aantal stappen per dag) wordt gesteld. Dit constateert D. Bravata in het medisch tijdschrift JAMA op grond van gegevens uit 26 onderzoeken met in totaal 2.767 deelnemers. De deelnemers gin gen tijdens het onderzoek 30 pro cent meer bewegen en hun body mass index (BMI) verminderde met 0.38. De onderzoeken duur den achttien weken. Het effect op de lange termijn is onbekend. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19