Gezondheid D Slaap Kanker met warmte bestrijden Binky 0 W 18 I Woensdag 12 december 2007 P2C R HUISARTS door Marieke van Schie ker. ag in dag uit liep Anne met haar kleine witte hond je in het mandje van de rollator van haar huis naar het winkelcentrum. Voetje voor voetje. Het lopen ging steeds moeilijker. Het hele leven werd moeilij- Haar zoon mist ze niet, maar om Binky is ze ontroostbaar Vijfentwintig jaar geleden bracht haar man haar een ontbijt op bed, zoals hij in het weekend wel meer deed. Hij pakte zijn jas en tas en zei: „Dit is de laatste keer. Ik ga weg. Ik kan het niet meer." Ze waren toen twintig jaar samen. Hun zoon was net het huis uit en liet ook weinig van zich horen. Anne was anders dan anderen. Op goede momenten deed ze me denken aan een vrouw uit Oostenrijk: haar dikke blonde haar in een vlecht opgestoken, zwart strikje en goed gesoigneerd. Maar dat veranderde. In de eenzaamheid van haar bestaan besteedde ze minder aandacht aan haar uiterlijk en haar huis. Het enige waar ze altijd voor zorgde was haar hondje Binky, een kleine witte Maltezer. Hij sliep op bed, zat op schoot, in de winkelwa gen en later in de rollator. Na Binky kwam Binky 2. Samen waren ze een begrip. Toen begon Anne geluiden te horen bij de buren en de politie te bellen. Die kwam aanvanke lijk op verdenking van bureno- verlast, maar hoorden niet wat Anne hoorde. Ze werd boos en kwam bij mij met de vraag te komen luisteren. „Ze belagen me. 's Nachts hoor ik de meest vreselijke geluiden." Ik ging bij haar langs en onderschreef het verhaal van de politie. „Soms hoor je dingen die er niet zijn. We noemen dat hallucinaties. Ik heb een pilletje, dat die geluiden in je hoofd kan laten ver dwijnen. Wil je dat proberen?" Boos werd ze, en niet zo wei nig ook. „Ik ben niet gek! Ga maar weer, ik red me wel!" Helaas kon ze zich niet redden. Ik schakelde de sociaal-psychia trische hulpverlening in, die bij haar langs ging, maar ook geen voet aan de grond kreeg. Tenslotte trok ze de gordijnen dicht en sloot zich af Alleen met Binky ging ze naar buiten. Bij ons op de praktijk kwam ze zo nu en dan binnen en liet haar bloeddruk meten. „Te hoog. Ik snap het wel, dat komt door die buren. Ik hoop maar dat ze gaan verhuizen, want ze maken me het leven onmogelijk!" Pillen waren uit den boze. „Ik neem niets wat niet op natuurbasis is, ik wil gezond le ven!" In overleg met de psychiater maakte ik mijn zorgen dui delijk. „Het gaat niet goed, ze staat niet toe dat ik elementaire zorg lever. Komen jullie wel binnen?" Nee, dat was niet het ge val, maar Anne kon niet gedwongen worden om hulp te aan vaarden. Daar zijn in Nederland strikte regels voor. Je moet een gevaar opleveren voor jezelf of je omgeving en dan pas is dwang geoorloofd. Uiteindelijk kwam dat moment. Het huis was volledig ver vuild, al kwam een sociaal-psychiatrische verpleegkundige we kelijks kijken. En Anne was ondervoed. Alleen Binky zag er goed uit. Ze werd opgenomen tegen haar zin, en moet nu blij ven. Maar helaas: voor Binky was geen plaats in de herberg. De verpleegkundige belde me op: „Weet u waar haar zoon woont? We moeten die hond kwijt!" Ik had geen contacten en Anne was teveel in de war om het te kunnen vertellen. Uit eindelijk nam een buurvrouw het dier in huis. Het zou tijde lijk zijn, tot ze opgeknapt was. We zijn nu een halfjaar verder. Anne is nog steeds in de war. Ook in het psychiatrisch ziekenhuis gaat ze niet vooruit. Ze huilt en is op zoek naar haar hondje. Dat ze haar huis kwijt is, is iets waar ze overheen kan komen. Haar zoon heeft ze al zo lang niet gezien, die mist ze niet. Maar om Binky is ze on troostbaar. Hoe goed zou het zijn als Binky weer met zijn baas je verenigd kon wor den. Het zieken huis ligt op een ter rein in het bos. Het zou een ge weldige stimu lans zijn als ze naar buiten zou moeten gaan om hem uit te laten. En door Binky zou ze weer een le vensdoel hebben. Morgen ga ik het nog eens proberen. De buurvrouw moet voor drie maanden weg en voor Binky is mKm geen oplossing. Of mis schien toch? Maltezer leeuwtje. Zo'n 15 procent van alle kinderen heeft problemen met slapen. Door hun tekort aan slaap zijn ze overdag slaperig, moe en niet geconcentreerd. Gevolg: slechtere schoolprestaties en kans op overgewicht. door Will Gerritsen foto Do Visser Priscilla, 8 jaar, groep 4 en ADHD-patiëntje met concentratieproblemen en hyperactief schrijft in het holst van de nacht een briefje. 'Lieve papa en mama, Ik kan egt niet slapen. Dat vindt ik niet leuk. Ik hoop dat ik dit niet hat. Welteruste. Ga jullie maar lekker slapen.' „Priscilla sliep later in dan haar va der en moeder. Uiteindelijk zijn de reserves van een kind met zo veel slaaptekort helemaal op", zegt neuroloog Marcel Smits, verbon den aan de polikliniek voor slaap- en waakstoornissen en chronobio- logie van ziekenhuis Gelderse Val lei in Ede. Een goede nachtrust is voor kinde ren onontbeerlijk. Een kind dat slecht slaapt, is overdag niet alleen moe en weinig geconcentreerd, maar kan ook andere gezondheids problemen krijgen, zo wijst recent onderzoek uit. Voorbeelden? Bij kinderen met de pressieve klachten blijkt ruim 70 procent een slaapstoornis te heb ben, zo meldde het vakblad SLEEP. Kinderen met slaapproble men hebben veel kans op neuro ses, schreven Taiwanese weten schappers in hetzelfde blad. Ameri kaanse onderzoekers rapporteer den in het tijdschrift Child Deve lopment dat een uur extra slaap de kans op overgewicht bij kinderen met eenzesde vermindert. In het zelfde blad werd eerder geconsta teerd dat kinderen met slapeloos heid gemiddeld weinig zelfvertrou wen hebben. Kinderen die slecht slapen en bo vendien snurken, lopen extra risi co's. Zo menen onderzoekers van de Amerikaanse Universiteit van Liefst 43 procent van de kinderen tussen 9 en 14 jaar heeft 's morgens moeite met opstaan, meldden Amsterdamse onderzoekers in 2000 in het blad Journal of Sleep Research, na onderzoek onder 449 schoolkinderen. Verder bleek 15 procent van de kinderen slaapproblemen te hebben en voelde een kwart zich niet uitgerust op school. Virginia dat hun IQ^een stuk lager is, vergelijkbaar met dat van kinde ren die loodvergiftiging hebben op gelopen. Anderen leggen een ver band tussen deze slaapstoornis en hoge bloeddruk. Marcel Smits: „Het slaaptekort bij kinderen kan veroorzaakt zijn door een stoornis aan de biologische klok. Die staat verkeerd afgesteld, waardoor ze bij voorbeeld te laat inslapen en te laat wakker worden. Een andere oorzaak is slecht slaapgedrag. Denk aan kinderen die elkaar in bed sms'jes sturen." Door het slaaptekort produceren de hersenen minder leptine, een stofje (ook bekend als het honger- hormoon) dat het gevoel van ver zadiging regelt. Bij muizen met een bepaald genetisch defect werkt leptine niet; ze blijven door eten en worden moddervet. Smits: „Ook bij kinderen neemt het func tioneren van het verzadigingsge- voel af. Ze voelen zich minder snel vol, waardoor ze extra risico lopen op overgewicht. Te veel kilo's en te weinig slaap veranderen de stof wisseling, waardoor overdag slape righeid, moeheid en concentratie stoornissen ontstaan. Overgewicht en slaaptekort hebben negatieve gevolgen voor schoolprestaties." Volgens de neuroloog kunnen be paalde voedingsmiddelen of-sup plementen wellicht de problemen helpen oplossen. „In Taiwanees onderzoek zien we dat voedings supplementen schoolprestaties bij kinderen verbeteren. Daar staat te genover dat andere onderzoekers vorige maand in de Lancet lieten zien dat kunstmatige kleurstoffen en conserveringsmiddelen in voe ding hyperactief gedrag bij kinde ren bevorderen." Met voeding kun je dus bepaalde effecten bereiken, negatief maar ook positief Op het gebied van slaapverbetering is er echter niet zo veel te krijgen. „Er is heel wei nig bekend over het verband tus sen voeding en slaap. Je komt niet veel verder dan het bekertje war me melk met honing." Wie in de supermarkt naar pro ducten voor een betere slaap zoekt, zal in de schappen weinig meer aantreffen dan het melk- drankje Slaap Lekker van zuivelgi- gant Friesche Vlag. Hieraan is be halve honing ook het voedingspre paraat Lactium toegevoegd, een be werkt melkeiwit dat is ontwikkeld door het Franse bedrijf Ingredia. Het zou ontspannende eigenschap pen hebben en wordt hoofdzake- Maarten Paulides (28) ontwikkelde een apparaat waardoor bestraling en chemo beter werken op tumoren in hoofd en hals. door Florence Imandt Dr. ir. Maarten Paulides is gefascineerd door golfjes. „Alles wat je niet ziet, vind ik erg interessant." Als je golfjes leuk vindt, is het ont wikkelen van een hyperthermie- applicator helemaal niet vreemd, zegt de klinisch fysisch onderzoe ker: een techneut die zijn kennis inzet voor de medische weten schap. Correcter geformuleerd: Maarten Paulides studeerde aan de TU Eindhoven af in elektromag netisme en paste die kennis daar na tijdens zijn promotie-onder zoek toe bij het ontwikkelen van een nieuw medisch apparaat. Niet zomaar een apparaat, want als het over een jaar of vier, vijf daadwerkelijk in de ziekenhuizen gebruikt wordt, zal het de gene zingskans van mensen met kanker in het hoofd-halsgebied verhogen, is de verwachting. Bijvoorbeeld bij mensen met keelkanker of uit zaaiingen van andere kankersoor ten in de lymfeklieren. De werking van de applicator van Paulides is gebaseerd op hyperther mic oftewel 'verhoogde tempera tuur'. Door de tumor met micro golven te verwarmen, wordt de doorbloeding beter en daardoor de ontvankelijkheid voor radio- of chemotherapie. Een principe dat al langer wordt gebruikt in de kan kerbestrijding. Maar als het om kanker in het hoofd-halsgebied gaat, alleen bij aan de oppervlakte gelegen tumoren. Paulides ontwikkelde een apparaat van waaruit microgolfjes dieper in de hals hun werk kunnen doen. Een zeer precies werkje, omdat in de hals kwetsbaar ruggenmerg en veel zenuwen en bloedvaten zit ten. De hyperthermie-applicator is een cilinder waar je met je hoofd in gaat en waarin twaalf antenne- tjes zitten die golven uitzenden naar de tumor. „Waar de golven el kaar kruisen, wordt de energie ver sterkt", legt Paulides uit. „De tu mor wordt daardoor tot maximaal 43 graden Celsius verwarmd, maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18