De HRe-ketel komt er aan 'De productie van schone energie wordt gehinderd door een paar mastodonten van kolencentrales.' Kees den Blanken, directeur Cogen Nederland. PZC spanning wekte stroom voorrang moet krij gen op het hoogspanningsnet. „Wat nu gebeurt is enorm zonde", vindt Den Blanken van de WKK-be- langengroep. „De productie van schone energie wordt gehinderd door een paar mastodonten van ko lencentrales." Een oplossing is niet snel gevonden. Volgens Theo Fens, onderzoeker ontwikkeling energiemarkten aan de TU Delft, is het niet simpel om de stroom van tuinders voorrang te geven op het net. „Daarvoor moet je wetten veranderen en dat is erg tijdrovend." Er is een troost: Trees en Klaas heb ben voorlopig van Tennet nog niet veel te vrezen. „Pas als er een mil joen mensen tegelijkertijd hun klei ne WKK-installatie aanzetten en stroom leveren zonder die zelf te ge bruiken, ontstaat er een probleem met het hoogspanningsnet", aldus Fens. De energie die Trees en Klaas opwekken zal in de praktijk in de ei gen buurt worden verbruikt en het hoogspanningsnet nooit bereiken. Warmte en stroom uit 1 toestel Warmtekrachtkoppeling (WKK) is de gecombineerde opwekking van warmte en elektriciteit, waardoor een groter rendement wordt behaald. We spreken van Micro Warmtekrachtkoppeling (micro-WKK) voor toestellen in woningen tot maximum 10 kW HRe-ketel). Overschot aan stroom wordt aan het elektriciteitsnet geleverd. Bij een tekort aan elektriciteit wordt stroom aan het net onttrokken. Woensdag 12 december 2007 I 1 3 infographic: JD Isolatie is nog steeds de beste investering voor wie thuis geld in energiebesparing wil steken. Maar de HRe-ketel komt er aan, voorspelt Puk van Meegeren van Milieu Centraal. door Joep Trommelen Wie geld over heeft en dat in het verduurzamen van zijn huis wil steken, doet er goed aan eerst aan isolatie te denken. „Want daar is de meeste winst mee te behalen", zegt Puk van Meegeren van Milieu Centraal, een landelijke organisatie die consumenten prakti sche en betrouwbare milieu-informatie wil bieden. In een tijd waarin veel aandacht gaat naar nieuwe technie ken voor duurzame energie, benadrukt hij dat de aloude ge velisolatie een beetje wordt vergeten. „Zeker op wijkniveau blijft dat achter, terwijl het veel goedkoper is om huizen sa men te isoleren. Maar hoe gaat dat als je een rijtjeswoning bezit? Je moet het eerst met de andere eigenaren eens zien te worden. En wie neemt het initiatief? Dat is een drempel. Gemeenten zouden energie-coördinatoren kunnen aanstel len die bewoners daarbij helpen. Die bijvoorbeeld voor een bedrijf zorgen dat alles regelt. 'Ontzorgen' is een manier om die dingen van de grond te krijgen." Woningcorporaties en het rijk werken aan een convenant om huurhuizen energiezuiniger te maken. Van Meegeren: „Ook daar zijn volop dingen gaande. Minister Cramer heeft allerlei programma's lopen en wil afspraken maken met de corporaties. Ik betwijfel of er subsidies zullen komen want de corporaties hebben natuurlijk veel eigen vermogen dat ze kunnen investeren. Misschien dat er geld komt voor de 'onrendabele toppen', het verschil in investering tussen 'ge woon' en 'milieuvriendelijk'." Op de tweede plaats van het prioriteitenlijstje van Van Mee geren staat aandacht voor de verwarmingsketel. „Het beste is een HR-combiketel en liefst een HRe ketel, een mini warmtekrachtkoppelingsinstallatie. Op de derde plaats staan zonneboilers, zonnepanelen en warmtepompen." Milieuminister Jacqueline Cramer wil medio 2008 een sub sidieregeling in het leven roepen die het aantal zonneboi lers, -panelen en warmtepompen moet verdubbelen. Daar van zijn er nu 100.000 in Nederland, weet Van Meegeren. Van die drie technieken is de warmtepomp nog het minst bekend. Een warmtepomp onttrekt in de zomer als een koelkast warmte aan de lucht in huis of aan zonnepanelen. Daarmee wordt water verwarmd dat onder de grond wordt opgeslagen. In de winter kan dat water worden gebruikt voor verwarming. „Als een omgekeerde koelkast", zegt Van Meegeren. „Je kunt een warmtepomp per afzonderlijk huis installeren maar het slaan van zo'n put is een behoorlijke investering. Warmtepompen worden dan ook meer toegepast op wijk of projectniveau. Dan deel je de kosten met meerdere ge bruikers." Samenwerking kan de kosten van duurzame energie druk ken, stelt hij. „Het is nog toekomstmuziek, maar je kunt ook per wijk gaan bekijken wat de meest gunstige plekken voor zonnecollectoren zijn. Niet ieder dak is immers ge schikt, is vaak niet op het zuiden gericht of heeft te maken met schaduw. Je zou kunnen denken aan grote daken van scholen om collectoren op te plaatsen. Misschien moet je daarvoor coöperaties oprichten zoals die nu al bestaan in de vorm van windmolenverenigingen." Maar grootschaligheid is geen panacee, benadrukt hij. „Ie der zijn eigen paneeltje heeft ook wel wat. Je kweekt daar mee betrokkenheid van mensen. Als iedereen zijn eigen energie opwekt, worden mensen bewuster van hun eigen verbruik en dat levert een drive op voor het bewust om gaan met energie." Er staat de Nederlandse huishoudens de komende jaren veel te wachten, voorspelt Van Meegeren. Want minister Cramer wil dat nieuwbouwwoningen vanaf 2020 voortaan 'energieneutraal' zijn. Met andere woorden: dat ze net zo veel energie opwekken als dat ze verbruiken. En liefst af en toen hun overschotten aan stroom aan het gezamenlijke net leveren. Technisch kan dat allemaal al. „Zo'n 'o-energiewoning' is niet alleen uitstekend geïso leerd, maar is ook op het zuiden gericht om zo veel moge lijk te profiteren van directe zonnewarmte. Zo'n huis is voorzien van zonneboiler en -paneel voor warm water en stroom. Ook bij de ventilatie vindt warmtewinning plaats. En zo'n huis heeft natuurlijk ook een HRe ketel." In april van dit jaar begon in Leeuwarden een proef met HRe-ketels in twintig huizen. Over drie jaar moet duidelijk zijn of de ketel even betrouwbaar en comfortabel is als een bestaande HR-ketel. Ook moet dan duidelijk zijn hoeveel de ketel zuiniger is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13