Buitenland EU is hervormingen in economie beu 50% Sudanees krijgt Sacharovprijs 'Omstreden verhoor mocht van Witte Huis' TOT WEL KORTING ICI P Voorzitter Europese Commissie signaleert 'hervormingsmoeheid'. OP ALLE GEUREN EN GESCHENKSETS Nederland organiseert VN-top kindermisbruik Tientallen doden door ijzel in VS Eindelijk openbare toiletten in New York Timosjenko komt één stem tekort Tamil-Tijgers gedood bij gevechten Sri Lanka Zeven kandidaten verkiezingen Georgië Treinverbinding tussen Korea's hersteld ygpagg|É|fl| JÉr adHB 10 I Woensdag 12 december 2007 pzc door onze correspondent Hans de Bruijn brussel - De Europese economie zit in de lift. De groei stijgt, de in flatie daalt, de tekorten nemen af en de investeringen toe en er ko men steeds meer nieuwe banen. Maar dat zonnige plaatje heeft zijn schaduwzijde: in een groeiend aan tal EU-landen heeft men het wel even gehad met de drastische her vormingen die twee jaar geleden zijn afgesproken. Dat signaleerde José Manuel Barro- so, de voorzitter van de Europese Commissie, gisteren. Volgens Bar- roso is sprake van 'hervormings moeheid' vooral in landen (zoals het onze) die de laatste jaren hun economie structureel flink op de schop hebben genomen. Barroso presenteerde in Straats burg zijn rapport over de stand van de zogeheten Lissabon-strate- gie, waarbij de EU-landen in 2000 afspraken dat de unie in 2010 de meest concurrerende economie ter wereld moest hebben. Die doel stelling werd later - na kritische evaluatie onder leiding van oud-premier Wim Kok - als te am bitieus beoordeeld. Doel werd toen vooral de groei en het aantal banen te stimuleren. Dat lijkt gelukt. De economische groei was in 2005 1,8 procent, is nu 2,9 procent en wordt voor 2008 op 2,4 procent geschat. In de laatste twee jaar zijn er in de EU 6,5 mil joen nieuwe banen bij gekomen, en de komende twee jaar zullen er nog eens vijf miljoen bij komen. De werkloosheid in de EU is met 6,9 procent op het laagste peil van de afgelopen twintig jaar. De investeringen nemen toe met gemiddeld vier procent per jaar, terwijl de overheidstekorten zijn gehalveerd. Veel van deze ontwik kelingen komen voor rekening van de in 2004 tot de EU toegetreden l^j De Europese economie zit dank- zij drastische hervormingen in de lift. Maar met die hervormingen heeft een groeiend aantal EU-lan den het even gehad. landen, die sterk profiteren van hun lidmaatschap. Maar tegelijk zijn dat ook de zwakste broeders, waar verstoring van dit zonnige plaatje het meest op de loer ligt. Nederland behoort tot de econo mische voorhoede van Europa, me de door de hervormingen van de afgelopen jaren, aldus de commis sie. Voor 2008 wordt een begro tingsoverschot voorzien, de werk loosheid hoort met drie procent tot de laagste van de EU, en de in vesteringen groeien met zeven pro cent per jaar. Maar de verwachte loonstijgingen kunnen de groei af remmen. Ook moet het aantal wer kenden omhoog. Nederland blijft alleen achter op gebied van weten schappelijk onderzoek en techno logische vernieuwing. De Lissabon-strategie was vooral gericht op het ondernemerschap. Het beginnen van een bedrijf moet makkelijker worden. Opval lend is dan ook dat waar de gemid delde kosten voor het starten van een onderneming in de EU op 485 euro liggen, die in Nederland 1040 euro zijn. Daarmee is ons land een van de duurste in Europa. straatsburg - De Sudanese advo caat Salih Mahmoud Osman is gis teren voor zijn werk in het door oorlog verscheurde Darfur onder scheiden met de Sacharovprijs, de belangrijkste mensenrechtenprijs van de Europese Unie. De advo caat nam de prijs, waaraan een geldbedrag van 50.000 euro is ver bonden, in het Europese Parle ment in Straatsburg in ontvangst. Osman (50) geeft al meer dan twintig jaar gratis rechtshulp aan slachtoffers van mensenrechten schendingen in zijn land. washington - Het bijna doen ver drinken van terreurverdachten door CIA-agenten is door hoge Amerikaanse regeringsfunctiona rissen toegestaan en zeer effectief gebleken. Dat heeft een voormalig CIA-agent gezegd in een interview uitgezonden op de Amerikaanse zenders ABC en NBC. Volgens de agent, John Kiriakou, is de omstre den techniek toegepast op het ver onderstelde Al Qaedalid Zubaydah en kreeg de CIA hem daardoor bin nen 35 seconden aan het praten. De techniek, waterboarding ge noemd, is een vorm van wat de Amerikaanse regering eufemis tisch 'hard verhoor' noemt (en mensenrechtenorganisaties als Am nesty International marteling). Bij waterboarding wordt de mond van een vastgebonden gevangene afgedekt en vervolgens wordt wa ter over diens gezicht gegoten. Kiriakou, leider van het team dat Zubaydah arresteerde, zei dat iede re keer dat de CIA harde verhoor methodes wilde toepassen, daar voor toestemming moest worden gevraagd aan hoge regeringsfunc tionarissen. „Dit is beleid gemaakt in het Witte Huis, met instem ming van de Nationale Veiligheids raad en het ministerie van justi tie", zei Kiriakou. Het ministerie van justitie kondig de onlangs een onderzoek aan naar het vernietigen van video tapes met de verhoren van twee terreurverdachten in 2002. pa ju - Na meer dan vijftig jaar hebben Noord- en Zuid-Korea de spoorver binding tussen beide landen hersteld. Cisteren passeerde de eerste goede rentrein de zwaarbewaakte grens tussen de twee landen. De verbinding werd verbroken tijdens de Korea Oorlog (1950-1953). foto epa Een heerlijke geur is en blijft een van de feestelijkste cadeaus voor onder de kerstboom. Bij ICI PARIS XL kunt u kiezen uit alle topmerken en tientallen geschenksets. Alle maal extra feestelijk geprijsd met kortingen die oplopen tot wel 50%! We pakken dus flink uit en pakken het cadeautje natuurlijk prachtig voor u in. Succes verzekerd! •Korting is vaa de adviesprijs en gekit niet op geuren van Cbane!, Viktor&Rolf en Narctso Rodriguez. Actie is ge Mig r/m 2ó december 2007, zoiang de voorraad strekt. Kijk voor de dichtstbijzijnde IC' PARIS XL parfumerie op www.iciparisxi.nt DE GROOTSTE PARFUMERIE VAN NEDERLAND new york - Nederland zal in 2009 in samenwerking met de Verenig de Naties een internationale confe rentie organiseren over geweld te gen kinderen. Dat zei minister Rouvoet (Jeugd en Gezin) gisteren bij de VN in New York. Tijdens deze conferentie wil Rou voet aandacht voor 'schadelijke tra ditionele praktijken', kinderhuwe lijken en eerwraak. washington - Winterweer heeft in het Midden-Westen van de Ver enigde Staten zeker 23 mensenle vens geëist. Door ijzel verongeluk ten veel mensen op snelwegen, ze ker één man overleed als gevolg van onderkoeling. Honderdduizenden mensen kwa men door het slechte weer zonder stroom te zitten. new york - De stad New York krijgt eindelijk openbare toiletten. De stad die schijnbaar van alle ge makken is voorzien, moest het tot nu toe zonder stellen. Deze week wordt in Madison Square Park de eerste van twintig toiletten ge plaatst. Klanten kunnen voor 25 dollarcent vijftien minuten ge bruikmaken van de toilethokjes. kiev - De herverkiezing van Julia Timosjenko als premier van Oek raïne is gisteren mislukt. Bij de stemming in het parlement in Kiev kwam zij een stem tekort. President Viktor Joesjtsjenko had de politica vorige week voorgedra gen als nieuwe regeringsleider. De fracties beraadslagen nu met Joesjtsjenko over de te nemen stap pen. colombo - Bij gevechten in het noorden van Sri Lanka zijn giste ren zeker 37 doden gevallen, 32 Ta mil-Tijgers en vijf militairen. Dat hebben de strijdkrachten van het Aziatische land laten weten. De Tamil-Tijgers vechten voor een onafhankelijke Tamil-staat in het noorden en het oosten van het ei land Sri Lanka. tbilisi - De centrale kiesraad van Georgië heeft gisteren zeven kandi daten toegelaten tot de vervroegde presidentsverkiezingen op 5 janua ri. President Saakasjvili schreef de verkiezingen uit nadat hij de nood toestand had uitgeroepen om een eind te maken aan demonstraties. Zijn belangrijkste tegenstander lijkt zakenman Patarkatsisjvili.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10