Meningen Prehistorisch Kunstfoto's Kerstbomen Energiezuinig 2 Ontpoldering Verwaarloosde dieren Trucks Vlissingen PZC Dinsdag 11 december 2007 9 VAN OE SITE Zeeuws vrachtverkeer naar Zeebrug- ge kan beter over Zelzate rijden dan door Zeeuws-Vlaanderen, dat schrijft gedeputeerde Toine Poppelaars aan al le grote Zeeuwse bedrijven. Zo hoopt de gedeputeerde dat het er minder druk en dus veiliger wordt. „Hoezo is de N6i eigenlijk zo ge vaarlijk? Niks mis mee als ieder zich aan de regels houdt. Gewoon de snelste route voor de trucks. Brandstof is ook niet goedkoop." Ineke „Die opstopping was al bekend voor de tunnel kwam. Maar het is gewoon de problemen verschui ven. Zo had er nog beter een weg van de tunnel direct naar Hoek kunnen komen. In verband met de drukte en de draaibrug van Sluiskil. Als de brug openstaat staan de mensen in de file. Vooral in de zomer is het vaak rijtje schui ven vanuit de tunnel." Erwin van Dierendonck „We hebben het niet over de tun nel en brug. Het gaat hier over het onnodige verkeer dat door Zee land van Zeebrugge naar Rotter dam gaat. Dat zorgt voor extra ver keer op de N6i. Daar heeft de drukte voor de brug niets mee te maken. Die vrachtauto's gaan naar de tunnel en zo verder, terwijl ze hier niets te zoeken hebben. Het is alleen korter. Hoe we ook tieren, betalen doen we het toch zelf en we worden er ook de dupe van waneer er niets gebeurt. Veiliger wordt het er allemaal niet op." Erwin LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Dat er in sommige landen nog middeleeuwse, naast prehistori sche toestanden heersen, mag be kend zijn. Denk aan de Teddy beer-affaire in Sudan en de vrouw, die stokslagen krijgt en de cel in moet, nadat zij door zeven man nen is verkracht in Saudi-Arabië. Zij had het huis niet mogen verla ten. Maar vlakbij, aan de overkant van Het Kanaal, krijgt een Noord-Ierse man tien weken voor waardelijk, omdat hij een inwoon ster van Wales uit had gemaakt voor Engelse (PZC, 1 december). Zoiets noem ik nou ook niet van deze tijd. John Deguelie Paul Krugerstraat 326, Vlissingen Na het Haags Gemeentemuseum heeft ook de gemeente Gouda het museum goudA verboden de fo to's van twee homofiele moslim mannen te exposeren. Door de di recteur van het Haags Gemeente museum werd als argument aange voerd dat deze foto's te politiek ge laden zijn en derhalve geen kunst zijn (PZC, 6 december). Naast vrij heid van meningsuiting, is nu ook sprake van vrijheid van kunstui ting. Waar gaat het om? Een Iraan- se fotografe die de hypocrisie in Iran aan de kaak wil stellen, om dat het bestaan van homofilie in Iran wordt ontkend. Ook werd niet zo lang geleden de Holocaust door het staatshoofd van Iran in twijfel getrokken. Bij het zien van de foto's kan ik niet begrijpen dat de moslimgemeenschap zich ge kwetst voelt. Is het niet onze ho mofiele medemens of de nabe staanden van de zes miljoen slacht offers die zich het meest gekwetst moeten voelen? Cartoonisten, ca baretiers, onderwijzers, schrijvers, politici en nu ook kunstenaars kunnen hun vak blijven uitoefe nen, mits zij zich houden aan be paalde voorwaarden. Wat de gevol gen zijn als men zich daar niet aan houdt moge duidelijk zijn. Rob van Raalten Irenestraat 22, Oost-Souburg Ere wie ere toekomt. In de PZC van 7 december stond een mooie foto van kerstbomen en er stond dat ik elk jaar zelf de kerstbomen opzet. Ik ben 85 jaar, ben niet een zaam, wel alleen en kan met een rollator lopen. Ik heb energie ge noeg en in mijn hoofd zit het nog goed. Maar ik kan dus geen kerst bomen meer optuigen. Dat heeft mijn hulp gedaan, een reuzehulp. Ook door haar heb ik een prettige kerst. M. Hamelink-Dooms Dam 84, Middelburg In de ingezonden brief van 7 de cember wordt door de heer Warns de energiezuinigheid van warmte pompsystemen besproken. Ik zou het toch wel waarderen als zoge naamde 'experts' zich baseren op feiten. Een paar feiten inclusief bronvermelding: stroom kost inclu sief netwerkvergoeding, energiebe lasting en btw 0,22 eurocent/kWh, aardgas 0,60 eurocent/kWh. (bron: www.delta.nl). Aardgas le vert bij verbranding in een cv-ke- tel maximaal 9,78 kWh warmte (bron: Polyinstallatie zakboekje, 6e druk pag. II/7). Een warmtepomp haalt uit 1 kWh elektriciteit mini maal 5 kWh warmte (bron: TNO kwaliteitskeur). Omgerekend ko men wij tot het volgende: Een warmtepomp kost 0,044 cent/kWh, een cv-ketel 0,061 cent/kWh. Eén ding is hierbij nog buiten beschouwing gelaten: de goede ervaringen van het woon comfort van de warmtepomp door de mogelijkheid van verwar men en koelen met één systeem. D. Lodders Julianastraat 40 Zierikzee Casper di Robles, een vriendje van Philips II, was in het begin van de Tachtigjarige Oorlog stadhouder van Friesland en Groningen. Een vijand dus en deze allochtoon van Portugese afkomst heeft niettemin op de zeedijk bij Harlingen een standbeeld gekregen. Deze Stenen Man hield zich niet alleen bezig met de oorlog maar ook met vrede lievende taken: waterafvoer, een scheepvaartkanaal en dijkenaan- leg. Na de Allerheiligenvloed van 1 november 1570 wist hij met de Friezen overeenstemming te berei ken over de kosten van het dijkher stel. Tegen de boeren die zich toen verzetten sprak hij de fameuze woorden: 'Legt gij uw privileges en keuren aan de oever van de zee en ziet of zij de vloed kunnen te genhouden'. In het jaar onzes Hee- ren 2007 voeg ik hier - in alle be scheidenheid - aan toe:en legt gij, bestuurders van Zeeland, het natuurpakket Westerschelde en het rapport Verschuuren (PZC, 20 november) over ontpoldering er bij en ziet toe of zij de estuariene natuur kunnen herstellen. En denkt eraan dat gij moet blijven zoeken naar steeds weer andere lo caties om uw proeftuinwaan te be vredigen.' Herman Bijl Caustraat 65, Zierikzee Graag wil ik even reageren op een artikel over de AID. In Zuid-Hol land heeft de AID bij een boer 165 zwaar verwaarloosde dieren in be slag genomen (PZC, 6 december). Verschillende dieren waren dood door ondervoeding en verwaarlo zing; metershoge mest en kada vers. Goed werk van de AID zou je zeggen tot ik tot mijn verbijste ring de onderste regel lees. In april dit jaar zijn er eerder ook al 68 die ren weggehaald in dezelfde om standigheden. De straf voor deze overtreding moet wel 'indrukwek kend' geweest zijn, als nog geen acht maanden later drie keer zo veel dieren in het bezit zijn van die man, en weer in dezelfde om standigheden. Hoeveel gaat hij er na deze weer aanschaffen? De mo raal moet in Nederland omhoog volgens Balkenende. Welke mo raal? En gerechtigheid? Ook die be staat niet. Arme beesten. S. de Vlieger Grootmede, Middelburg Hè, hè, komt de aap toch lang zaam uit de mouw. Gedeputeerde Poppelaars vindt dat 'Zeeuws' vrachtverkeer naar Zeebrugge be ter over Zelzate kan rijden dan via de Westerscheldetunnel en de N61. Hoezo 'Zeeuws' vrachtver keer? Hoezo over Zelzate? Dat bete kent toch een aanzienlijk langere reistijd? Wat iedere bestuurder van onze provincie en Rijkswater staat Zeeland nu eens zou moeten inzien en toegeven is, dat vracht verkeer zich niet de wet laat voor schrijven en gewoon de snelste route zal nemen. En als dat via de gevaarlijke N61 is, dan is dat ge woon zo. En als straks het aqua duct bij Midelburg er ligt, dan be gint onze Toine helemaal te zuch ten, want dan wordt de Daramen- route N57 zwaar belast met ge- biedsvreemd doorgaand vrachtver keer dat hier op Walcheren even de toeristen komt wegjagen. En dat hadden ze niet voorzien?! Hup, hup, mannen, nu even de WCT en de VCT en dan zijn de ra pen helemaal gaar. Joep Vergroesen Vrouwenpolderseweg 55a, Serooskerke Ik verbaas mij over het feit dat het allemaal (oud)bestuurders zijn van wie de namen in Vlissingen rond gaan (PZC, 8 december) Dan denk ik; waar blijft de bankier, een accountant, financieel directeur, de drs.dr. ir. uit het bedrijfsleven en dan liefst van buiten de provin cie. Wat nu speelt lijkt nog het meest of men bezig is met de selec tie voor nieuwe stadswachten of de invulling van wat Melkert-baan- tjes. Het gaat wel om topfuncties in de gemeente. Over honderden miljoenen aan investeringen moet worden beslist. Moeten wij dat aan mensen overlaten die als groot ste verdienste hebben dat zij poli tiek actief zijn? Ook gezien het feit dat het om een overgangsperiode van 2 jaar gaat, waarin het puinrui men voorop staat, zou gekozen moeten worden voor top kwaliteit managers als bestuurders. Maar nee, ze gaan weer in zee met wat 'vrindjes van vrindjes' uit de poli tieke smeltkroes. Voorspelbaar dat het niet gaat lukken om orde op zaken te stellen en een goed beleid voor de komende jaren gedaan te krijgen. L.C. Markies Marnixplein 23, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9