Twee kroketten voor een kwartje De Lijser moet lang Amazone Imke Kort blijft concurrentie voor in Stal de Kroo Schaakvereniging Middelburg viert honderdjarig bestaan Veertienjarige rijdster van Weelruiters wint klasse M. Melker uit Cadzand heeft in 2007 succes op concours Orleans. 36 Dinsdag 11 december 2007 PZC W Een foto uit 1947 van het bestuur van schaakvereniging Middelburg en het bestuur van de nationale schaakbond KNSB. bij het 40-jarige bestaan. Van links naar rechts: Zittersteyn (voorzitter van de schaakbond), Woudstra (secretaris Middelburg), De Kleyne (penningmeester Middelburg), drs. Scheltens, voorzitter Middelburg, De Graaf, oud-voorzitter Middelburg, onbekend, Strooband (bestuurslid Middelburg), Eggink (bestuurslid KNSB). Staand: onbe kend, Van der Harst (bestuurslid Middelburg), onbekend. foto schaakvereniging Middelburg door Koen de Vries VLISSINGEN - De Middelburgse schaakvereniging bestaat vrijdag precies honderd jaar. Dat de club op 14 december 1907 in een zaaltje boven restaurant De Zon in de Lange Noordstraat werd opgericht, is nog wel bekend. Maar tal van an dere details uit de verre historie van de sv Middelburg zijn voor eeuwig in de vergetelheid verdwe nen. Het bombardement van 17 mei 1940 heeft nagenoeg alle ar chiefstukken vernietigd. Wie in de historie van de roem ruchte schaakclub wil duiken, heeft dus weinig aanknopingspun ten. Uit een bewaardgebleven toe spraak bij het 25-jarig bestaan van voorzitter dr. L.A.J. Burgersdijk blijkt dat de club bij de oprichting dertien leden telde, die elk 1,50 gul den contributie per jaar afdroegen. Ze speelden in de eerste jaren ten huize van het lid Kindermann in de Sint Jansstraat H 199. Later kwamen tal van wereldtop pers naar Middelburgse voor een simultaan. Marshall, Capablanca, Reti, Aljechin en Lasker speelden bijna allemaal in een zaal in café Sint Joris. Iemand die nog veel weet, is Si mon Sanders, de 85-jarige Middel burger die in februari volgend jaar zeventig jaar lid is van de club. De voormalige herenkapper heeft in de bovenkamer heel veel op orde en schaakt nog op hoog niveau. Sanders werd in 1938 lid, net na de WK-match tussen Aljechin en de Nederlander Max Euwe. Die wed strijd had heel wat om het lijf. „Ra dioprogramma's werden onderbro ken als er weer wat zetten waren gedaan", herinnert Sanders zich. „Niet alleen wij speelden de par tijen thuis mee, heel Nederland deed dat zo'n beetje." In die tijd was Middelburg een ver eniging van vooraanstaande bur gers en was er dus ballotage. Si mon Sanders kwam er, hoewel net kapper geworden, makkelijk door heen. „Misschien omdat mijn va der al lid was", vermoedt hij nu. Veel moeilijker ging het jaren eer der met ene Strooband. Hij kon goed schaken, maar was slechts kleermaker. De bewoner van de Vlissingseweg moest het bestuur eerst overtuigen van zijn kwalitei ten door tegen de twee beste spe lers van de club te spelen. Hij ver sloeg ze allebei. Dat hij goed was, herinnert San ders zich nog wel. „Strooband was de beste van de club. Maar toen hij ouder werd, heb ik hem overvleu geld." Twee bekers tussen de vele trofeeën in de woonkamer van zijn flat zijn daarvan de getuigen. Sanders werd tussen 1963 en 1973 zeven keer clubkampioen. Voor de periode-Strooband waren de he ren Heemskerk (Tweede Kamerlid voor de ARP) en Orbaan (later in ternationaal arbiter) de te kloppen mannen. Nadien namen de gebroe ders De Wolf Cor Jansen, René Tiggelman en Hans Groffen de he gemonie over. Het is opmerkelijk hoe goed San ders zich de locaties herinnert waar in de loop der jaren gespeeld werd. Voor de oorlog schaakte Middelburg in café De Eendracht op de Markt. De locatie was uitge kozen omdat het als eerste café van Middelburg centraal ver warmd was. Toen de stad plat lag na het Duitse bombardement, ver plaatste het gezelschap zich naar een noodgebouw op het Dam plein. Veel tijd om te schaken was er niet. Om tien uur ging de avond klok in en moest je thuis zijn. „Voor mij was de tijd van De Een dracht de mooiste van allemaal", zegt Sanders. „Het was er altijd ver schrikkelijk gezellig en als de zaak Simon Sanders: 'Voor mij was de tijd van De Eendracht de mooiste' om twaalf uur dicht ging, gingen we vaak om een kroketje in de au tomatiek van Wetering in De Gra venstraat. Twee voor een kwartje." Na de oorlog speelde de club in De Nieuwe Doelen aan de Loska- de, het Schuttershof (Achter de Houttuinen), het CNV-gebouw in de Singelstraat, De Gouden Poorte in de Wagenaarstraat, het later af gebrande hotel Pax op de hoek van de Stationsstraat en de Blau- wedijk, een zaaltje in het Rogge veenhuis aan de Noordsingel, in de Schakel aan de Bachten Steene en uiteindelijk in het Ontmoetings centrum Dauwendaele, waar vrij dag het eeuwfeest gevierd wordt. In het Schuttershof vierde de schaakclub het veertigjarig bestaan met een simultaan tegen wereld kampioen Euwe. „Een heel vrien delijke man", herinnert Sanders zich. „Normaal gesproken moet je een zet doen als hij aan je bord staat, maar van hem mocht je soms een rondje overslaan. Ik hield het het langste vol van alle maal, maar verloos desondanks kansloos." Sanders schaakt nog iedere vrijdag bij Middelburg, dat iets meer dan zestig leden heeft. Iemand van de club haalt en brengt hem dan. Hij geniet nog steeds van het spel. Hij is zelfs nog steeds verslaafd, zegt hij. „Van computers weet ik niks, maar ik speel nog wel veel tegen mijn schaakcomputertje. Hij heeft negen niveaus en op niveau vier en vijf zijn we aan elkaar ge waagd." Lichamelijk gaat het hem niet zo goed meer. „Ik adviseer mensen zo ongezond mogelijk te leven", zegt Sanders met een serieuze on dertoon. „Dan hoef je al die kwa len die ik heb niet mee te maken. Nee, het geheugen is het enige dat nog goed is." Toch hoopt Sanders februari vol gend jaar in elk geval te halen, want dan is hij zeventig jaar lid. In zijn prijzenkast staat nog een her innering van tien jaar geleden. Een schaaltje met inscriptie: Si mon Sanders zestig jaar lid van sv Middelburg. Dat smaakt naar meer. Middelburg heeft een uitgebreid program ma voor de jubileumviering vrijdag in het ontmoetingscentrum Dauwendaele. Van 16.00 uur tot 17.30 uur is het receptie. Van 17.45 uur tot 19.15 uur volgt een di ner, waarna van 19.30 uur tot 20.30 uur de Schotse grootmeester Paul Motwani een schaakpraatje houdt. Van 21.00 uur tot 24.00 uur geeft hij een simultaan, waar na er nog tijd is voor een feestje. door Lucien Roelandt NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Alleen Imke Kort bleek zondag in de springwedstrijd van Stal de Kroo in staat de Brabantse hegemonie te doorbreken. In de klasse M toon de de veertienjarige amazone met Loday onder het zadel de beste. In de klasse Z werd de overwinning een prooi voor .de Brabander Pa trick Lemmen met Arthur. En Brian Kommers uit Hoogerheide eiste met Ego in de klasse L het oranje erelint op. Met Patric Lemmen en Michelle Everste in de barrage van de klasse Z werd de strijd om de overwin ning een echte strijd tussen Bra bant en Zeeland. Die besliste Pa trick Lemmen overtuigend in zijn voordeel. Hij stuurde de Concor- de-zoon Arthur in 38,65 seconden foutloos naar de finish. Ook Evert- se hield met Uzelma het strafblad blank, maar de combinatie uit Nieuw- en Sint Joosland kwam ruim een tel tekort om de Brander naar de tweede stek te verwijzen. Imke Kort kreeg in de klasse M de overwinning niet cadeau. Zeven deelnemers plaatsten zich voor de beslissende ronde, onder wie de in ternational Tim Franssen en de routiniers Johan Kerstens en San dy den Exter. In de barrage stuur de Kort de ruin Loday in 39,25 se conden foutloos rond en hij was daarmee een fractie sneller dan Jo han Kerstens uit het Brabantse Heerle. Sandy den Exter leek als nog de pret voor Imke Kort te be derven. De routinier uit Kortgene bleek met Knape Houts Bomba ruim sneller dan Kort, maar een pechfoutje wierp de combinatie te rug naar de vierde stek. Met zestig combinaties was de klas se L het drukst bezet. Met vijftien combinaties in de barrage bleek de ze klasse ook kwalitatief goed. Brian Kommers, pas dertien, won daarin met Ego. door Fred Rabout CADZAND - De 25e augustus van 2007 zal Rinus de Lijser uit Cadzand niet vlug vergeten. Van over 'de Die' recht uit 'het Gat' kwamen twee jonge blauwe doffers richting Cadzand, zoals de duivenmelkers de ideale vluchtlijn noemen. Dat het twee vroege finis hers waren, besefte de 53-jarige duivenliefhebber meteen. Daarna begon het lange wachten. Zouden er nog snellere duiven zijn in de provincie? Drie weken eerder, op het concours vanuit Chantilly, was hem dat al overko men. Toen kwam op het allerlaat ste moment vanuit West-Souburg het bericht, dat er daar bij Hans Daane een duif was geklokt die nog sneller had gevlogen dan de duif van De Lijser. En dat terwijl de Zeeuws-Vlaming al genoeg op de tweede en derde plaats was geëindigd, maar de hoofdprijs was er nog nooit bij. Op 25 augustus veranderde dat. Er kwamen geen vroegere meldingen binnen in Zeeland: hij pakte dus de eerste twee provinciaal op het concours vanuit Orleans. Dat re sultaat droeg bij aan zijn provin ciale midfondtitel voor jonge dui ven. Rinus de Lijser kende al met al een goed seizoen. Zeker met de jonge duiven, maar ook met de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62