Zeventigste verjaardag 'Bezuiniging bij Tragel onacceptabel' Woonstichting mikt op bouw zorgcomplex Kans op vondst van bodemschatten Sluiskil Wisseling in top van Clavis Politieke partijen in de gemeenteraad van Hulst zijn eensgezind. Plan voor huisvesting psychiatrisch patiënten in wijk van Terneuzen. mm Niks Archeologen speuren naar zaken van waarde op plek nieuwe tunnel. 22 I Dinsdag 11 december 2007 PZC Z door Harold de Puysseleijr HULST - De fracties in de gemeente raad van Hulst spreken het 'onaan vaardbaar' uit over de bezuinigings maatregelen die de zorgstichting Tragel moet nemen. Die zijn het gevolg van rijkskortingen op de ge handicaptenzorg. De bezuinigin gen hebben vooral invloed op het activiteiten- en voorzieningenaan bod. De fracties van de landelijk georga niseerde partijen PvdA, CDA en SP kondigen actie aan in de rich ting van hun Haagse collega's. De PvdA spreekt in een brief aan de voorzitter van de Vaste Kamercom missie voor Volksgezondheid, Wel zijn en Sport haar bezorgdheid uit. De Hulster sociaal-democraten vragen aan de voorzitter van de commissie om de minister en de staatssecretaris kritisch aan de tand te voelen over de bezuinigin gen. Het CDA wil via de eigen Ka merfractie zien te bewerkstelligen dat de korting wordt afgewend. „Wij hechten er zeer aan dat de voorzieningen voor de cliënten De gemeenteraad van Hulst vindt het onaanvaardbaar dat stichting Tragel door rijksbezuini gingen gedwongen is te snijden in de voorzieningen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De oude bibliotheek, voorheen sportschool Bodyline, in de wijk Oudelandse Hoeve in Ter- neuzen, gaat zo goed als zeker te gen de vlakte. Woningbouwstichting Clavis, de gemeente Terneuzen en de stich ting Wonen 8t Psychiatrie onder zoeken de haalbaarheid van de bouw van een woonzorgcomplex op die plaats. Het gebouw moet Voor die Middelburgse bestaat er nauwelijks een groter genot dan urenlang met een boek op de bank niks te doen. Niks is in dit verband wel degelijk een juiste omschrijving, want lezen kost haar volstrekt geen inspan ning. Muziek, televisie, een praten de echtgenoot, de hele wereld gaat aan haar voorbij zodra ze opge- van Tragel in stand kunnen blij ven", zegt fractiewoordvoerder Jos van Eek. Ook fractievoorzitter Annelies Hegger van de lokale groepering Progressief Hulst vindt dat de be zuinigingen niet ten koste mogen gaan van de verstandelijk gehandi capten. Hoewel zij zegt niet op de stoel van de stichting Tragel te wil len zitten, spreekt Hegger er hard op haar twijfels over uit of de de centralisatie bij Tragel niet te ver is doorgeschoten. „Want al die ge bouwen kosten natuurlijk wel een boel geld." Het CDA denkt in de zelfde richting. „Je moet decentrali seren waar dat kan. Maar er zijn grenzen aan. Zo denken wij dat het terrein van De Sterre in Clinge geschikt is om een aantal voorzie ningen in stand te houden." Fractievoorzitter Fons Dobbelaer kan namens Algemeen Belang Groot Hulst een heel eind mee gaan in de woorden van zijn colle gabestuurders. Hij signaleert het gevaar dat de rijksbezuinigingen uiteindelijk wellicht op het bordje van de gemeente terecht komen. „En dat kan onze armlastige ge meente er echt niet bij hebben." Ger van Unen, fractievoorzitter van de SP, wil via de kamerfractie de minister aanspreken. Van Unen noemt het belachelijk dat de bezui nigingen worden afgewenteld op de cliënten. Zij denkt dat er beter gesneden kan worden in admini stratie en management bij Tragel. twaalf appartementen krijgen die onderdak bieden aan twaalf ex-psychiatrische patiënten die daar onder (permanente) begelei ding moeten gaan wonen. Volgens directeur Evert-Jan van Ex- ter van Clavis moet kort na de jaar wisseling duidelijk zijn of de bouw van het complex financieel haalbaar is. „Is dat het geval, dan zullen we met de buurt in overleg treden om duidelijk te maken wat onze plannen zijn", aldus Van Ex- ter. Clavis, gemeente en de stichting willen voorkomen dat de buurt te hoop loopt tegen de plannen. Tip? redactie@pzc.nl kruid op de bank een boek open slaat. In de serie Het Bureau, van Vos kuil heeft ze haar ultieme tijdsbe steding gevonden. Ze was dan ook dolgelukkig toen ze voor haar ver jaardag weer een deel kreeg. „Heer lijk", verzuchtte ze, „weer een paar honderd pagina's lezen waarop niks gebeurt." Op 18 augustus 1938 werd er voor het eerst geroot in de vlasroterij Sint Andries. Komende zomer, zeventig jaar na dato, wissen slopers de laatste sporen uit. door Joeri Wisse foto's Wim Kooyman Zo'n tienduizend euro en dik een jaar vertraging heeft de Asplenium tri- chomanes, oftewel het steenbreekvarentje, het landhui- zenproject bij Koewacht van Toon Biesbroeck gekost. Jammer, conclu deert de Hulster projectontwikke laar, als hij zich realiseert dat het plantje het afgelopen jaar op een tiental plaatsen in Zeeland is gesig naleerd en in praktisch elke riool- put rond Utrecht voorkomt. Toch kunnen Hulstenaren van daag de dag genieten van enkele honderden exemplaren van de steenbreekvaren in hun stad. Be gin dit jaar werden ruim zeshon derd plantjes van het terrein van de voormalige vlasroterij Sint Andries in Koewacht verplaatst naar onder meer de Keldermans poort en de Koolstraat. Het was een compromis tussen Biesbroeck, die graag verder wilde met de ont wikkeling van het terrein, en het ministerie van Landbouw, dat an ders de bouw zou tegenhouden. De natuur op en rond de vlasfa- TERNEUZEN - De woonstichting Clavis in Terneuzen heeft een nieuwe raad van commissarissen. Na enig tegensputteren van de on dernemingsraad over de gevolgde procedure - niet over de kandida ten- zijn deze maand Sabine Ver- burg (MKB-consultant), Marc van de Vijver (accountant), Gijs van den Berg (PvdA-raadslid) en Bram van Houcke als commissaris be noemd. De Terneuzense bankier Karei van Waes is toegevoegd als adviseur. In eerste instantie werd gewag gemaakt van een voorzitter schap van oud-gedeputeerde Jacques Suurmond, maar dat was onjuist. Clavis besloot de raad in een keer te verversen nadat een op roep meer dan dertig reacties had opgeleverd. briek speelt de hoofdrol in de plan nen die Biesbroeck heeft met het terrein. Zo moet er, voordat er een spa de grond in kan, nog ergens in de regio plaats gevonden worden voor de steenuilen. „Die hebben nesten in het oude bedrijfswonin- kje van de vlasroterij, vlak aan de Boskreek. Dat huisje moet, samen met ongeveer 900 hectare grond, teruggegeven worden aan de na tuur. Een vereiste van de provin cie." Ook aan de inrichting van de vier landhuispercelen, variërend tussen de 5000 en 6000 vierkante meter, stelt de provincie strenge ei sen. „Mensen mogen daar niet één groot gazon van maken. Een groot deel richten we in als natuur, met voorgeschreven struiken en bo men, zoals knotboompjes." Verder moet Biesbroeck ook voldoen aan voorschriften over bijvoorbeeld sa lamanderputjes en begroeiing op de oevers van de kreek. Aan de grootte van de landhuizen worden eveneens eisen gesteld. „Eigenlijk is semi-bungalow een betere omschrijving. Het mag best modern zijn, maar er zijn wel res tricties aan bijvoorbeeld de nok- hoogte. Daarmee komen er zeker geen kasteelachtige toestanden", zegt Biesbroeck. De projectontwikkelaar hoopt in het voorjaar groen licht te krijgen van de provincie. „Dan moet alles nog naar de gemeente. Ik vrees dat er dan nog de nodige visies en be denkingen worden ingediend, die allemaal moeten worden behan deld." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Heeft er ooit een mammoet rondgewaard in de Koe- gorspolder? Hebben Romeinse troepen aan het begin van onze jaartelling een kampement ge bouwd in de Bonte Polder noorde lijk van Sluiskil? Het zijn vragen waarop vooralsnog antwoorden ontbreken. Binnenkort wordt echter, met het oog op de aanleg van de kanaaltun nel bij Sluiskil, begonnen met ar cheologisch onderzoek op het tun- De sloopvergunning voor het fa briekscomplex aan de Tragel is al geruime tijd binnen. „Maar daar kunnen we pas mee beginnen als het broedseizoen, dat loopt tot eind mei, is afgelopen. Daarna gaan we onmiddellijk beginnen met de sloop" Na de sloop van de vlasroterij zal niets nog herinne ren aan de vlasindustrie. „We heb ben nog even overwogen om de hoge schoorsteen te laten staan. Die bleek na onderzoek echter in zeer slechte staat te zijn. Een grote renovatie vind ik het niet waard, in de omgeving staan nog genoeg van zulke schoorstenen." Ook in de jaren tussen de tijd dat boeren hun vlas brachten naar Sint Andries en de tijd waarin ge goede landgenoten neer zullen strijken aan de Boskreek hebben mensen nog dankbaar gebruik ge maakt van het terrein. Op het internet zijn diverse fotore portages te vinden van 'urban ex plorers', die het vervallen en deels overwoekerde interieur van de ge bouwen vastleggen. Biesbroeck vindt het best. „Af en toe krijgen we telefoontjes van mensen die om toestemming vra gen. Ik vind het goed, er zijn daar hele mooie foto's te maken." Vlasroterij Sint Andries De vereniging vlasroterij Sint Andries werd op 19 januari 1938 door vlasboeren opge richt. De aanbesteding voor de bouw vond plaats op 28 maart van dat jaar. Vierenhalve maand later begon men al te roten. De vlasroterij werd gebouwd aan de Tragel te Koewacht, vlakbij de Boskreek. De roterij maakte gebruik van dit water. In de roterij werd het vlas ont daan van de harde buitenlaag en werden de vezels verwerkt. In de jaren zeventig kwam de vlascultuur in Zeeland onder grote druk te staan. In 2000, de roterij lag toen al tien jaar stil, werd het complex gekocht door A. Dobbelaar uit Sint-Jansteen. Vier jaar later werd de roterij weer opgekocht door project ontwikkelaar Toon Biesbroeck uit Hulst die op die plek vijf landhuizen wilde bouwen. nelwegtracé. Dat onderzoek moet uitwijzen of er in de bodem van midden-Zeeuws-Vlaanderen nog waardevolle artefacten schuilgaan. Volgens Jan Daamen, leider van het tunnelproject, is de kans 'zeer reeël'. „Het wegtracé doorsnijdt een viertal gebiedjes met een veen- pakket. Daarin wordt in Zeeland nog wel eens wat aangetroffen. Dat kan hier ook het geval zijn", zegt Daamen. Bij de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen kwam net zuide lijk van het sluizencomplex een prehistorisch bos boven water. Het tracé voor de tunnel en de weg doorsnijdt verschillende geulenstel sels van de vroegere Braakman. Ook de schoorsteen kan niet blijven staan, 'hij verkeert in te slechte staat'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54