'Grote broek is op de enkels gezakt' I Werkstraffen geëist tegen jeugdig trio voor internetfraude Zeeuw toont interesse in erfgoed Respijt polderbewoners ZMF wil dat gemeenten het licht uitdoen hier komen elke ioe van de maand dromen uit Tegenstanders van ontpoldering nemen Koppejan onder vuur. Terneuzenaren inden geld, maar leverden goederen niet. van de reepe Meer belangstelling voor monumenten en archeologie dan elders. PZC Dinsdag 11 december 2007 27 door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Kon hij vorige week nog rekenen op applaus van de massaal naar Den Haag afgereisde Zeeuwse boeren, gisteren was hoongelach zijn deel. De tegenstan ders van ontpoldering lieten duide lijk blijken dat ze vinden dat het Zeeuwse CDA-Kamerlid Koppejan is gedraaid. Vorige week blies hij hoog van de toren, door te dreigen dat de Scheldeverdragen alleen zouden worden goedgekeurd als gedwongen ontpoldering defini tief van tafel gaat. Gisteren nam hij genoegen met uitstel, zodat kan worden gezocht naar alterna tieven voor het onder water zetten van de Hedwigepolder en 't Zwin. „Ik heb zelden een Kamerlid mee gemaakt dat zo'n grote broek aan trekt en waarbij die broek een week later zo diep op zijn enkels is afgezakt", sneerde WD-Kamerlid De Krom. Hij kreeg bijval van SGP-er Van der Staaij, die Koppe jan verweet zijn 'hoofd in de schoot van de Vlamingen te leg gen'. Zowel De Krom als Van der Staaij verwees naar de speech waarin Koppejan onlangs bena door Emile Calon MIDDELBURG - Vertrouwen is de ba sis van het handelsverkeer. Jullie hebben misbruik van dat vertrou wen gemaakt, zei officier van justi tie M. Overmeer gistermiddag te gen drie jeugdige Terneuzenaren. In het voorjaar van 2006 boden de drie op internet interessante pro ducten aan zoals Ipods en spelcom puters. Ze inden wel het geld maar leverden niet. „Jullie bedonderden mensen", vatte de officier de han delswijze van de drie samen. Al snel circuleerden waarschuwin gen op internet. Aan de hand daar van zette de politie een onderzoek op. Een van de drie, nu negentien jaar, stapte daarop naar de politie om zijn verhaal te doen. Zijn twee maten, nu achttien en twintig, werden vervolgens ook aangehou den, verhoord en weer vrijgelaten. Ondanks die waarschuwing begon nen die twee eind 2006 weer met internetfraude. Wederom boden ze spelcompu ters, mp3-spelers en gewilde con certkaartjes aan. Weer incasseer den ze geld zonder iets te leveren. Eind januari dit jaar werden ze weer opgepakt en gisteren versche nen ze voor de Middelburgse recht bank. Zonder problemen beken den ze schuld. Volgens de achttien jarige ging het zo makkelijk. Nadat hij een levering was vergeten, be sloot hij om vaker internetfraude te plegen. Hij gebruikte de bankre keningen van zijn maten om het geld binnen te halen. In totaal 'ver dienden' ze samen ruim vierdui zend euro. Al dat geld ging op aan 'nutteloze zaken' zoals ze het zelf omschreven: drank, snacks, uit gaan, softdrugs. Overmeer eiste tegen de negentien jarige een werkstraf van tachtig uur. De jongste moet van haar 200 uur aan dienstverlening doen en moet ook twee maanden voor waardelijke jeugddetentie krijgen. Tegen de oudste van de drié eiste ze een werkstraf van 240 uur en negentig dagen voorwaardelijk. Daarnaast moeten de jonge man nen het geld terugbetalen dat de internetkopers voor niets hebben overgemaakt. Uitspraak op 21 december. De officier van justitie eist werk straffen tegen drie jonge man nen uit Terneuzen; zij boden po pulaire goederen aan via inter net, maar leverden niets. drukte dat Kamerleden zich tegen over de regering als leeuw moeten opstellen en niet als lammetje. Door zijn motie van vorige week in te trekken, toen hij er nog op aandrong gedwongen ontpolde- 'Geen moties van de schapen-generaal, geen moties van aftocht' ring juridisch onmogelijk te ma ken, heeft Koppejan - en met hem de regeringspartijen PvdA en CU - dat juist wel gedaan, aldus Van der Staaij en De Krom. „Geen moties Opruiming SCHOENMODE I Papegaaistraat S Gües www.vandereepe.nl GOES - Reclame- en sierverlichting moeten 's nachts uit. Dit klem mende beroep doet de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) op de ge meenten in Zeeland. Zo zijn licht vervuiling en energieverspilling te voorkomen. Landelijk onderzoek laat zien dat negen van de tien Nederlanders vinden dat reclame- en sierverlich ting na twaalf uur 's nachts uit zou den moeten zijn. De overheid zou er regels voor moeten opstellen. In oktober hebben zes Zeeuwse ge meenten tijdens de Nacht van de Nacht de verlichting van torens, molens en kerken gedoofd. De Zeeuwse Milieu Federatie roept de gemeenten op met beleid te komen op het gebied van licht hinder en lichtvervuiling, zodat 'mensen het hele jaar kunnen ge nieten van de schoonheid van de duisternis'. door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeuwen hebben veel belangstelling voor cultureel erfgoed. Op het gebied van mu- seumbezoek onderscheiden ze zich niet van de gemiddelde Ne derlander, maar de interesse voor monumenten en archeologie ligt in Zeeland hoger. Dat blijkt uit een vergelijking tus sen een onderzoek van Scoop, het Zeeuws instituut voor sociale en 'mlturele ontwikkeling, naar de ichtbaarheid van cultureel erf- ed in Zeeland en een studie van Sociaal en Cultureel Planbu- onder de titel 'Het bereik van het verleden'. Opmerkelijk is ook dat in Zeeland de belangstelling voor cultureel erfgoed onder men sen met een lagere opleiding gro ter is dan elders in het land. Scoop heeft in juni vijfhonderd Zeeuwen laten ondervragen over cultuur. Van hen had 37 procent in de twaalf maanden ervoor een mu seum bezocht, 62 procent een mo nument en bijna de helft een fol kloristisch evenement als ringrij- den. Eén op de tien nam een kijk je bij een archeologische opgra ving in Zeeland. Meer dan de helft van de museumgangers heeft een Uit een onderzoek van Scoop blijkt ruime belangstelling voor cultureel erfgoed bij de Zeeuw en. Musea en monumenten doen het vooral goed op Walcheren. van de schapen-generaal, geen mo ties van aftocht", betoogde de laat ste. Hij verwees daarmee naar de afgezwakte motie die Koppejan gis teren samen met PvdA en CU in diende waarin de regering wordt gevraagd zich sterk te maken voor een alternatief voor ontpoldering van de Hedwigepolder en 't Zwin. Zodoende laat de Kamer het mo ment passeren gedwongen ontpol dering definitief uit te sluiten, na melijk door een voorbehoud op de Scheldeverdragen, precies wat Koppejan een week geleden nog vroeg, aldus Van der Staaij. „Dat is ongeloofwaardig." Koppejan noem de de kritiek goedkoop. Volgens hem was door zijn harde opstel ling van vorige week juist 'iets unieks' gebeurd. De tot dusver on verzettelijke Nederlandse én de Vlaamse regering waren in bewe ging gekomen. Daardoor zou er nu ruimte zijn gecreëerd om echt een alternatief voor ontpoldering te vinden. Dit was het maximaal haalbare, vond de CDA-er, zowel richting regering als richting Vlaan deren. Van der Staaij betwijfelde dat. „In het verdrag is nu goed gere geld wat er gebeurt als er géén al ternatieven worden gevonden, maar niet wat er gebeurt als er wel alternatieven komen." pagina 3: commentaar DEN HAAG - De Kamer keurt de met Vlaanderen gesloten Schelde verdragen goed zonder een voorbe houd te maken waarin gedwongen ontpoldering wordt uitgesloten. Wel zoekt een onafhankelijke com missie alternatieven voor de ont poldering van de Hedwigepolder en 't Zwin. Dat zijn de locaties die in de verdragen zijn genoemd voor de aanleg van 600 hectare ge- tijdennatuur. De commissie krijgt een jaar de tijd. Vorige week leek een Kamermeerderheid gedwon gen ontpoldering nog onmogelijk te willen maken, maar CDA, PvdA en CU steunden gisteren het kabi net, na de toezegging dat onteige ning nog anderhalf jaar wordt uit gesteld en niet plaatsvindt eer op nieuw met de Kamer is overlegd. Volgens minister Verburg (CDA, Landbouw en Natuur) hoeft het er ook niet van te komen. „Inzet is de grond vrijwillig te verwerven, dan wel het vinden van een gelijk waardig alternatief voor Hedwige polder en Zwin." Door de uit komst van het debat krijgt Vlaan deren de gewenste derde verdie ping van de Westerschelde. Minis ter-president Peeters kondigde vo rige week aan dat de werkzaamhe den op 20 december beginnen. museum in Zeeland bezocht. Op het moment van het onderzoek had het verbouwde Zeeuws Mu seum zijn deuren nog niet geo pend. Uit het rapport van Scoop blijkt dat aanbod belangstelling stimu leert. Inwoners van Walcheren gaan vaker naar musea, monumen ten en folkloristische evenemen ten dan inwoners van andere de len van Zeeland. Dat heeft te ma ken met het ruime aanbod van cul tureel erfgoed op Walcheren. In Zeeuws-Vlaanderen valt juist het grote aantal bezoekers van archeo logische opgravingen op. In die re gio zijn er daarvan naar verhou ding veel te vinden. Scoop doet de aanbeveling vooral aandacht te richten op de leeftijds categorie van twintig tot 34 jaar. Primera Burger Korte Delft 7 Hoek Damplein Middelburg Tel. 0118-63 35 74 Primera van 't Westende Vrijlandstraat 87-89 Middelburg Tel. 0118-61 3680 Primera Oost-Souburg Kanaalstraat 4 Oost-Souburg Tel. 0118-4612 70 Doolaege Drogisterij Szydlowskiplein 12 Axel Tel. 0115-56 51 86 Primera Vlissingen Walstraat 189 Vlissingen Tel. 0118-44 00 37 Carpentier Petra Nellie Eenhoornplantsoen 7 Oostburg Tel. 0117-45 28 30 Tabakswinkel De Pupekop Appelmarkt 27 Zierikzee Tel. 0111-41 50 63 Tabac Gifts Vuik Havenstraat 38 Terneuzen Tel. 0115-61 65 70 Primera Arnemuiden Langstraat 45 Arnemuiden Tel. 0118-60 60 35 Tabac en Gifts C.F. Diesch Markt 35 Middelburg Tel. 0118-61 22 58 Tabakspeciaalzaak Ben Everse Sas van Gent Tel. 0115-45 17 06

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51