Zeeland PZC Borsele licht detailhandel door 'Vogels kweken, een stuk moeilijker dan je denkt' 21 Ergernis over dvd-indeling bij De Baar Goes BEVELANDEN-THOLEN 30 en 31 22 Knelpunten, maar ook kansen voor winkeliers in de gemeente. Kwekers en liefhebbers op vogeltentoonstelling in Krabbendijke. Niks Dinsdag 11 december 2007 Verplaatsing sportpark De Bent op Tholen lijkt bezegeld Tip? redgoes@pzc.nl door Luc Oggel HEINKENSZAND - Overlast door sluip- en landbouwverkeer, te wei nig parkeermogelijkheden, ver keersdrukte en vestigings- en uit breidingsmoeilijkheden. Het zijn zo'n beetje de grootste bedreigin gen voor winkeliers in de gemeen te Borsele, staat te lezen in de giste ren verschenen concept-detailhan delsvisie. Met het document, dat tot stand is gekomen met medewerking van de Kamer van Koophandel en Bor- selse ondernemers, wil de gemeen te zichzelf inzicht verschaffen in bedreigingen, ontwikkelingen en kansen op winkelgebied. In de Bor- selse detailhandelsvisie komen twee ambities naar voren: het be houd van voorzieningen in de klei ne kernen en het versterken van de centrumfunctie van Heinkens- zand en 's-Gravenpolder. Daar voor moeten wel enkele knelpun ten worden aangepakt. Vanuit de winkeliers zelf is met na me aangedrongen op de aanpak van de verkeersproblematiek. Zo zou bijvoorbeeld landbouwver keer dat door 's-Gravenpolder rijdt, klanten ervan weerhouden om in dat dorp boodschappen te doen. Verder zou het onderne mers makkelijker moeten worden gemaakt om zich te vestigen en/of uit te breiden. Verder moet er wat gedaan worden aan de parkeergele genheid in Heinkenszand. Met na me op piekmomenten, vrijdag en De gemeente Borsele heeft met de concept-detailhandelsvisie in zicht gekregen in de problemen én de kansen voor de detailhan del in de gemeente. zaterdag, schiet die tekort. Andere gevaren die op de loer liggen, maar waar de gemeente minder grip op heeft, is onder meer de ver grijzing, de toegenomen mobiliteit en de concurrentie van stedelijke winkelgebieden als Goes. Een ont wikkeling die als bedreiging maar ook als een kans wordt aange merkt, is winkelen via internet. Behalve de gevaren staan in de vi sie ook veel zaken die positief zijn voor ondernemend Borsele. Het winkelaanbod in de gemeente is relatief omvangrijk en ook krijgt Borsele een steeds sterker worden de recreatieve en toeristische func tie. Daarnaast geeft woningbouw en met name de ontwikkeling van diverse masterplannen een impuls aan de detailhandel. Ovezande kan in dat licht een centrumfunc tie voor omliggende dorpen krij gen, omdat het als één van de wei nige kleine kernen toch een vol waardig winkelaanbod kan behou den. Voor dorpen waar geen basis voorzieningen zijn, moet gekeken worden naar combinaties van de tailhandel met andere voorzienin gen, zoals zorgcentra of apparte menten. De concept-detailhandels- visie ligt tot en met 7 januari ter in zage op het gemeentehuis. door Luc Oggel GOES - Chantal Verhoeven uit 's-Gravenpolder kan er niet over uit. Toen zij onlangs met haar zes jarige dochter een film wilde hu ren bij Shellstation De Baar/Videoland Goes, zag ze tot haar afgrijzen dat de kinderfilms naast de erotiekdvd's stonden. Ondanks een klacht bij de leiding gevende en diverse e-mails naar Vi deoland Nederland is er nog wei nig veranderd, constateerde ze af gelopen zondag. „Er staat nu een kartonnen bord van (animatiefilm- figuurtje) Shrek voor, maar daar lo pen kinderen juist naartoe. Het is gewoon schandalig." De oplossing is volgens Verhoeven simpel: „Pak gewoon de jeugddvd's en verplaats ze naar een andere sectie." Directeur Imar Berdik van De Baar ziet het probleem niet zo. „We hebben er alles aan gedaan om die mevrouw tegemoet te ko men door de dvd's aan het zicht te onttrekken. Ouders moeten hun kinderen ook een beetje in de ga ten houden. We hebben hier nog nooit eerder klachten over gehad en ik ga niet voor één iemand de hele winkel herinrichten." door Paulus Houthuijs KRABBENDIJKE - „De uitdaging voor mij is de moeilijkste vogeltjes kwe ken." Huib de Leeuw (54) uit Krab bendijke houdt al meer dan veer tig jaar vogels. Hij is één van de vo gelkwekers op de districtstentoon stelling van Zeeland donderdag in Krabbendijke. De Leeuw kweekt voornamelijk vogels die in Europa voorkomen. 1 „Je moet het maar eens proberen. Het is een stuk moeilijker dan je denkt." Zo maakt de vogelliefheb ber tijdens het broedseizoen zelf voedzame maaltijden voor zijn beestjes: bladluizen, gekiemde za den en voer met veel eiwit. De vo gels komen niets te kort. „Het is belangrijk dat ze gevarieerd eten, zeker in het broedseizoen. Dan krijg je de sterkste jongen en heb je minder kans op ziektes." In zijn volière hangen conifeertakken die hij nooit weghaalt. Daar komen in secten op af en dat is weer voedsel voor de vogels. Het is wel een dure hobby, vogels kweken. Per maand gaat er tien kilo speciaal zaad van 250 euro in de voederbakjes. Tijdens het broedseizoen maakt De Leeuw de kooien minder vaak 'Voor een tentoonstelling spuit ik ze kletsnat met lauw water' schoon en krijgen bepaalde soor ten geen levend voer. „Sommige mannetjes worden daar agressief van en pikken het kroost dood." Een tentoonstelling vraagt om een speciale aanpak. „Voor een ten toonstelling spuit ik ze kletsnat met lauw water. Dan laat ik ze overwippen naar een schone kooi zonder ze aan te raken." Zijn beest jes staan al een paar dagen voor de keuring in de zaal, om ze te laten wennen. „Stress is heel slecht voor de conditie van de vogel." De Leeuw staat met tien vogels op de tentoonstelling in De Meiboom in Krabbendijke. De Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers organi seert het evenement, dat drie da gen duurt. HlMnVSi ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl Voor die Middelburgse bestaat er nauwelijks een groter genot dan urenlang met een boek op de bank niks te doen. Niks is in dit verband wel degelijk een juiste omschrijving, want lezen kost haar volstrekt geen inspanning. Muziek, televisie, een pratende echtgenoot, de hele wereld gaat aan haar voorbij zodra ze opge kruld op de bank een boek open slaat. In de serie Het Bureau, van Voskuil, heeft ze haar ultieme tijdsbesteding gevonden. Ze was dan ook dolgelukkig toen ze voor haar verjaardag weer een deel kreeg. „Heerlijk", verzuchtte ze, „weer een paar honderd pagi na's lezen waarop niks gebeurt." Huib de Leeuw uit Krabbendijke met een puttertje uit zijn vogelverzameling. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41