Seniorenraad wil slagvaardig zijn Zeeland Hardrijden Stolpweg aangepakt Zoeken naar mammoeten Kabeldieven actief langs A58 Alle dorpskernen krijgen hun eigen verkeersplan. Doelgroep is veel groter dan alleen kwetsbare ouderen. Niks SCHOUWEN-DUIVELAND 30 en 31 22 en 23 Lichtjes kijken in Zierikzee door Piet Kleemans NIEUWERKERK - Het hardrijden op de Stolpweg bij Nieuwerkerk wordt aangepakt. In het eerste kwartaal van volgend jaar komt de gemeente Schouwen-Duiveland met een plan voor snelheidsrem- mende maatregelen op de uitvals weg bij het Duivelandse dorp. Geen overbodige luxe weet beleids ambtenaar verkeer Peter de Win ter van de gemeente. De verkeerssi tuatie op de Stolpweg is de Nieu- werkerkers al jarenlang een doorn in het oog. Om de weggebruikers te dwingen zich aan de maximum snelheid te houden werden ooit met behulp van bloembakken weg versmallingen gemaakt, maar dat blijkt in de praktijk onvoldoende volgens De Winter. „Er heeft on langs een tijdje een mobiele snel heidsmeter gestaan en daarbij is wel duidelijk geworden dat er echt te hard gereden wordt Welke in vestering nodig is voor het oplos sen van de problemen op de Stolp weg is volgens De Winter op dit moment nog niet precies te zeg gen. „Ik weet alleen dat je over een forse investering praat. En dat houdt in dat de politiek er zich over uit zal moeten spreken." Het plan voor reconstructie van de Stolpweg is een aanvulling op het onlangs gepresenteerde verkeer splan voor Nieuwerkerk. Het gaat vooral om meer bescheiden ver keersmaatregelen als een parkeer verbod, het instellen van eenrich- In het eerste kwartaal van 2008 komt de gemeente met plannen voor reconstructie van de Stolp weg bij Nieuwerkerk. Op de weg wordt nu veel te hard gereden. tingsverkeer en meer van dat soort maatregelen, bedoeld om klein ver- keersleed te verzachten. Bij het ontwikkelen van de beide plan nen wordt nauw samengewerkt met de dorpsraad Nieuwerkerk. „Ik hoor van de dorpsraad precies wat er aan schort en wij kunnen daar als gemeente dan ook ade quaat op reageren. Dus de dorps raad weet dat haar stem in deze ge hoord wordt. Dat werkt heel goed in de praktijk. Zo goed dat de ge meente besloten heeft voor alle kernen op het eiland verkeersplan nen te gaan ontwikkelen. De Win ter: „We streven naar drie verkeer splannen per jaar. Dat houdt in dat we steeds vier maanden uit trekken om samen met de dorps raad de lokale verkeerssituatie in analyseren en samen naar oplos singen van problemen te zoeken. Na Nieuwerkerk is het de beurt aan Dreischor om van een pas send verkeersplan te worden voor zien. Daar vormt vooral het ver keer op de Stoofweg en de Booger- dweg een heet hangijzer. Na Dreischor richt de gemeente de schijnwerper op Oosterland. Daar leven, weet De Winter, heel wat wensen op verkeersgebied. „Dat wordt echt een flinke klus." door Conny van Cremberghe TERNEUZEN - Heeft er ooit een mammoet rondgewaard in de Koe- gorspolder? Hebben Romeinse troepen aan het begin van onze jaartelling een kampement ge bouwd in de Bonte Polder noorde lijk van Sluiskil? Het zijn vragen waarop vooralsnog antwoorden ontbreken. Binnenkort wordt echter, met het oog op de aanleg van de kanaaltun nel bij Sluiskil, begonnen met een archeologisch onderzoek op het tunnelwegtracé. Dat onderzoek moet uitwijzen of er in de bodem van midden-Zeeuws-Vlaanderen nog waardevolle artefacten schuil gaan. Volgens ]an Daamen, leider van het tunnelproject, is de kans 'zeer reëel'. „Het wegtracé doorsnijdt een viertal gebiedjes met een veen- pakket. Daarin wordt in Zeeland nog wel eens wat aangetroffen. Dat kan hier ook het geval zijn", zegt Daamen. Bij de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen kwam, even zui delijk van het sluizencomplex, een prehistorisch bos boven water. Het tracé voor de tunnel en de weg doorsnijdt verschillende geulenstel sels van de vroegere Braakman. ZIERIKZEE - De kerstsfeer is al weer volop aanwe zig in Zierikzee. Bomen zijn volgehangen met lampjes en ook de restaurants, winkels en café's hebben de kerstversieringen weer uit de kast ge haald. Voor de VVV is dit aanleiding om een spe ciale lichtjeswandeling te organiseren onder lei ding van een gids. De tocht gaat langs de mooist versierde plekken en stadsmonumenten. De eer ste wandeling is aanstaande donderdag. Daarna volgen nog drie wandelingen, telkens op de don derdag. Vooraf aanmelden bij het vvv-kantoor in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma RILLAND - Langs de A58 ter hoogte van Rilland zijn tussen vrijdag 12.00 uur en gisteren 8.00 uur ko peren kabels gestolen op een par keerplaats. De dieven gingen er volgens de po litie vandoor met 36 meter kope ren kabel van twee a drie centime ter dik. De kabels staken boven de grond uit en waren bestemd voor telefonie-antennes. De waarde van de gestolen kabels tis nog niet bekend, aldus de politie Igisteren. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Seniorenraden richten zich te vaak alleen op kwetsbare ouderen. Ze sluiten daarmee een grote groep mensen uit. Zo zijn de zogeheten pre-senioren zich vaak onvoldoende bewust van hun na derende ouderdom. Ook daar zou een taak kunnen liggen voor senio renraden. Deze en andere conclu sies tijdens de ontmoetingsdag voor Zeeuwse seniorenraden eind september hebben geresulteerd in een aantal aanbevelingen voor een slagvaardiger functioneren. Zo wordt geadviseerd als raad bij iede re actie goed na te denken welke groep ouderen het betreft. Spre ken over senioren in algemene zin heeft geen effect. Verder wordt aanbevolen het juist moment te kiezen voor een specifieke actie. „Aandacht vragen voor armoede en eenzaamheid spreekt in decem ber meer aan, dan in de zomer", al dus het advies. Ook moet worden nagedacht over de keus welk me dia (radio, televisie, krant) bena derd moeten worden voor het be reiken van een specifieke doel groep. Nu nog blijken seniorenra den weinig invloed te hebben op beleid, omdat ze pas aan het einde van een proces aan tafel zitten. Het advies luidt vooral de voorzit ters naar voor te schuiven voor die bijeenkomsten, waar mensen zijn die besluiten nemen. Vaak kan daar meer dan in het formele tra ject een toon worden gezet. Tip? redactie@pzc.nl Voor die Middelburgse bestaat er nauwelijks een groter genot dan urenlang met een boek op de bank niks te doen. Niks is in dit verband wel degelijk een juiste omschrijving, want lezen kost haar volstrekt geen inspanning. Muziek, televisie, een pratende echtgenoot, de hele wereld gaat aan haar voorbij zodra ze opge kruld op de bank een boek open slaat. In de serie Het Bureau, van Voskuil, heeft ze haar ultieme tijdsbesteding gevonden. Ze was dan ook dolgelukkig toen ze voor haar verjaardag weer een deel kreeg. „Heerlijk", verzuchtte ze, „weer een paar honderd pagi na's lezen waarop niks gebeurt." Boek schetst bezit van de gewone man in de achttiende eeuw Dinsdag 11 december 2007 Directeur muziek school geeft voortaan alleen nog pianoles Tip? redzzee@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37