CBK Zeeland lijkt uit de brand Bach inspireert Luscinia tot reprise Minister compenseert bezuiniging voor groot deel met extra geld. Projectkoor bezingt het licht in Weihnachts- Oratorium BWV 248. Verkoopexpositie in Schotse Huizen Veere Drukke periode voor Zeeuwse Koorschool Schilderij Jan Steen op veiling in Middelburg Architectencafé over wederopbouwkunst PZC Dinsdag 11 december 2007 [29 door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Voor het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) Zee land in Middelburg lijkt de kou uit de lucht. Minister Plasterk (PvdA, cultuur) heeft bekendgemaakt dat hij vanaf 2009 jaarlijks 150.000 eu ro extra voor beeldende kunst overmaakt naar de gemeente Mid delburg. Daarmee compenseert hij voor een groot deel de twee ton die hij met ingang van 2009 bezui nigt op het rijksbudget dat de pro vincie tot dusver krijgt voor beel dende kunst. Daardoor dreigde de bodem weg te vallen onder de fi nanciering van het CBK. Gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, cultuur) reageert verrast op het voorstel van Plasterk. Hij wijst erop dat het bedrag in elk geval is verlaagd en dat onduidelijk is wel ke voorwaarden de minister ver bindt aan de subsidiëring van de gemeente Middelburg. „Het geld is nu voor heel Zeeland. De gemeen te Middelburg kun je moeilijk aan spreken op een verantwoordelijk heid voor beeldende kunst in Vlis- singen of Terneuzen. Dit heeft al les in zich van een schijnbeweging van Plasterk. Ik kan niet beoorde len of de dingen die nu in Zeeland gebeuren straks ook nog door gaan." Directeur Kathrin Ginsberg van het CBK Zeeland is ook overvallen door het nieuws, maar positiever gestemd dan Van Waveren. Ze gaat nog net niet zo ver het geld Van de twee ton aan subsidie die minister Plasterk weghaalt bij de provincie, geeft hij anderhalve ton aan Middelburg. Het CBK Zeeland lijkt daardoor gered. voor haar instelling te claimen. „Ik stel wel vast dat het zeer goed be steed is bij het CBK. Ik begrijp dat Middelburg het geld krijgt als pro vinciehoofdstad. Dan zie ik een duidelijke link met het provinciale kunstbeleid. Ik denk dat we snel het gesprek met de gemeente moe ten aangaan." Wethouder Frank Streng (WD, cultuur) laat weten dat de gemeen te net een brief naar Den Haag heeft gestuurd om de huidige be steding van het geld - het grootste deel gaat via de provincie naar het CBK - te ondersteunen. Hij vindt het dus voor de hand liggen dat de gemeente het geld naar het CBK doorsluist. „Dat komt dan wel te vallen onder onze subsidieverorde ning. Dat betekent dat het CBK een aanvraag bij ons moet indie nen en dat de gemeenteraad uitein delijk beslist. Maar ik kan me voor stellen dat het van behoorlijk be stuur getuigt als we aanknopen bij eerder gemaakte afspraken over dat budget." Ook directeur Rutger Wolfson van de Stichting Beeldende Kunst Mid delburg vindt het 'niet logisch' als het CBK achter het net zou vissen. Maandag debatteert de Tweede Ka mer over het rijkscultuurgeld. Dirigent Wim Boer tijdens de wekelijkse repetitie met Luscinia voor het Weihnachts-Oratorium van Bach. foto Willem Mieras door Ali Pankow DREISCHOR - „Bach is natuurlijk al tijd al een geweldige componist, maar zijn Weihnachts-Oratorium is werkelijk fenomenaal. De com posities daarin overstijgen elke ver wachting. Als ik naar die aria's luis ter, krijg ik het gevoel dat elk hoog tepunt weer opnieuw wordt over troffen." Dirigent en musicus Wim Boer motiveert met deze lof zijn keuze voor een tweede uitvoe ring van het Weihnachts-Orato rium BWV 248 van Bach door het projectkoor Luscinia. Het concert wordt zaterdagavond 15 december gegeven in de Adrianuskerk in Dreischor. Bach componeerde de zes cantates van dit oratorium in 1734 en 1735 om te worden gezongen tijdens de kerkdiensten van eerste kerstdag tot en met Driekoningen. Overigens betreft het komend con- dert meer dan een reprise van de uitvoering van vorig jaar. Zong Lus cinia toen de eerste vier cantates. Dit keer worden ook de vijfde en zesde cantate uitgevoerd. Dat bete kent dus Bach's volledige kerstver haal vanaf de geboorte van Chris tus tot en met de komst van de Wijzen uit het Oosten (Epifanie). „Ik heb wel de moeilijke keus moe ten maken dit jaar de derde canta te te laten vervallen. Simpelweg omdat het concert anders veel te lang zou duren. Natuurlijk schrap ik liever niet, maar als het dan echt niet anders kan, doet die der de cantate het minste pijn", vertelt de dirigent. In dat deel wordt de aanbidding van Christus door de herders bezongen. De cantate die daaraan vooraf gaat, waarin de en gelen de geboorte van Jezus aan kondigen, wordt wel bezongen. Luscinia (Latijn voor 'het licht be zingend') begon drie jaar geleden als projectkoor specifiek voor de 'Ik heb wel de moeilijke keus moeten maken de derde cantate te laten vervallen' uitvoering van Bach-cantaties. „In middels is er toch sprake van een meer vaste status met een kern van 23 trouwe leden", laat Boer we ten. Hij spreekt inmiddels dan ook liever van 'vocaal ensemble'. Dat biedt de mogelijkheid ambitieuze concerten als dit vooruit te plan nen. De leden van Luscinia komen uit heel Zeeland en West-Brabant. Dat de wekelijkse repetities in het Zeelandhuis in Kats trouw worden bezocht is volgens Boer inherent aan de passie waarbij deze men sen hun hobby uitoefenen. De dirigent is zeer te spreken over de balans binnen het koor. Alle partijen zijn behoorlijk goed be zet. Voor de uitvoering van het Weihnachts-Oratorium krijgt Lus cinia versterking van vier professio nele solisten. Dat zijn Klaartje van Veldhoven (sopraan), Alexandra d'Espinoza (mezzo-alt), Sebastian Brouwer (tenor) en Michiel Meijer (bas). Het koor wordt begeleid door het Dordts Kamerorkest en organist Marcel van Westen. Weihnachts-Oratorium, zaterdag 15 december, Dreischor, Adrianuskerk, 20.00 uur, voorverkoop: Delta Discs, Zierikzee of telefoon 0111-720372. VEERE - In Museum De Schotse Huizen in Veere is vrijdag, zater dag en zondag Arte Piccolezza, een verkooptentoonstelling van onder meer schilderijen, tekeningen, gouaches en keramiek. Er doen zeventien kunstenaars, af komstig uit Zeeland (Hans Keuke- laar, Han van den Broeke, Henk Doorn, Mira Peters, Hanny Malle- kote, Addie Nieuwenkamp-Mida- vaine, Ankie Kienhuis en Tineke van de Water) en elders, aan mee. De openingstijden zijn: vrijdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur, za terdag van 11.00 tot 17.00 uur. GOES - De Zeeuwse Koorschool verzorgt deze maand diverse con certen: woensdag 19 december in de Sint Jacobskerk in Vlissingen ('Lessons and Carols', 19.30 uur), zondag 23 december in de RK Ma ria Hemelvaartkerk in Philippine (15.30 uur) en woensdag 26 decem ber in de eigen RK Maria Magdale- nakerk in Goes (15.30 uur) De koorschool gaat komend week einde op reis naar Duitsland om deel te nemen aan vieringen en concerten te verzorgen. Het is de eerste reis onder leiding van de nieuwe directeur Evert Wagter. MIDDELBURG - Bij de veiling van het Middelburg Veilinghuis komt vandaag onder meer een schilderij onder de hamer dat wordt toege schreven aan Jan Steen. Het werk, in zeer goede staat, is ge titeld A merry party in the open air. Veilingmeester A.I. Verhage durft niet te voorspellen hoeveel het kan opbrengen. De veiling is in de Stadsschouwburg in Middelburg en begint om 14.00 uur. MIDDELBURG - Architectuur en beel dende kunst staan morgen cen traal in het laatste Architectencafé van dit jaar. Simone Vermaat van Instituut Collectie Nederland geeft toelichting op het initiatief van ICN om een databank op te zetten van de toegepaste kunst in de we deropbouwarchitectuur. De bijeen komst wordt gehouden bij CBK Zeeland aan de Balans in Middel burg en begint om 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31