land Bakkie troost ruimt het Duits onderzoek wekt verbazing Hemels P'Zf De krant 5 weken voor 15 euro! Stralingsdeskundige is niet veronrust over situatie rond Borssele. 2 I Dinsdag 11 december 2007 PZC I BLOMMAERT Ml JC>s MSN, Nintendo, chat, tv. De kinderen hangen er van daag over en voor. De zon komt waterig door en ik heb er genoeg van. „Hup, kleren aan, mee de polder in." Aan mijn stem horen ze dat het menens is. Het gebruikelij ke commentaar blijft achterwege. De eerste die reageert is als vanzelfsprekend de hond. Geduld schat, de borstel is zoek, ze moet- haar handschoenen nog pak ken. Ze kan ze niet vinden. Na een eeuwigheid van wachten zijn ze dan zover. Stress en haast zijn hen vreemd. Het is nat in de polder. Het jaagpad achter de dijk is een sloot aan het worden. Zwabberend zwalken we over de spekgladde klei. De hond neemt een duik achter een aardappel aan en springt in de sloot. Kletsnat springt hij alweer achter een stok aan. Onstuimige blijheid galop peert over het pad. De kinderen strompelen over het omgeploegde land. De zon breekt door en langzaam veran dert hun digitale zeifin een jong lijf met een loopneus en rode wangen. De verandering is altijd weer verrassend. Thuisgekomen besluiten ze uit zichzelf hun kamers op te gaan ruimen. Vandaag heb ik modelkinderen. Ik krijg een lieve mail van een lezer en de nieuwe kittens liggen spinnend op mijn schoot. Straks doen we een gezelschapsspel en eten we 'oud ijzer', ge kregen van Sinterklaas. Het is een recept dat vanuit Berlijn via Arnhem op deze dijk is gewaaid. U koopt ontpitte dadels of u ontpit ze zelf. U vult de aldus ontstane holte met walnoot en geeft ze een jasje van cacaopoeder. In een blikje stoppen en dan wachten tot het winter wordt. De magere zon verdwijnt en de regen stort zijn zoveelste la ding op mijn dak. Maar het snoepgoed is hemels zoet, net als de dag. Zwabberend zwalken we over de spekgladde klei COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Ternéuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Nederlanders drinken minder koffie, blijkt uit onderzoek. door Cornelleke Blok Het koffiegebruik in Ne derland is sinds 1996 ongeveer dertien pro cent gedaald, laten cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zien. Dronken we tien jaar geleden gemiddeld 3,6 kopjes per dag, in 2006 waren dat er 3,2. Ondertussen zijn we wel meer thee, frisdrank, wijn en mi neraalwater gaan drinken. Marco van Oosten, eigenaar van koffie- theewinkel Kaldi in Goes: „Ik verkoop heel veel thee. Je merkt dat 't in opkomst is. In de media hoor je vaak dat groene thee gezond zou zijn en dat koffie ongezond is. Mensen pikken dat op. Ik neem die onderzoeken met een korreltje zout: je hoort ook vaak dat één of twee kopjes koffie per dag juist goed is voor hart- en bloedvaten." Koffie blijft veruit de populairste drank onder de Nederlanders, maar er is heel wat veranderd. Het ouderwetse 'bakkie pleur' in de witte stenen mok maakt de laatste jaren steeds vaker plaats voor een smaakvolle Guatemalaanse snelfil- termaling, een Italiaanse cappucci no of espresso. Het liefst geser veerd in een modern koffieglas. Van Oosten: „Vroeger maakten de mensen koffie met kokend water. Heet water maakt de koffie bitter. Er werd daarom veel minder vaak zwarte koffie gedronken: mensen goten er hete melk in. We hebben veel overgenomen uit het buiten land. Nu is cappuccino erg in, twintig jaar geleden wisten de mensen niet eens wat het was." De verandering is ingezet door Douwe Egberts. „De Senseo heeft echt voor een cultuuromslag ge zorgd in koffiedrinkend Neder land", zegt Van Oosten. „Mensen zijn op een heel andere manier met koffie bezig. Ze zijn van de fil- terkoffie afgestapt. Je ziet nu dat mensen Senseo óók niet meer lek ker vinden. Ze willen kwaliteit." Hij nipt van zijn espresso, zijn fa voriete koffiesoort. „Het belangrijk ste is dat er een goede crèmelaag op de espresso zit. Niet te donker, niet te licht, maar oker-bruin. Als je de lepel er na het roeren uit haalt, moet die laag weer terugko men. Een goede espresso is moei lijk te vinden. Als ik ergens een es presso bestel die eigenlijk gewoon zwarte koffie is, dan hoef ik 'm al niet meer." En cappuccino, daar hoort een mousse-achtige schuim laag op, zónder cacao. De kwaliteit die Van Oosten levert - zijn zaak eindigde dit jaar vierde in de koffietest van het Algemeen Dagblad - willen mensen ook thuis. Het Senseo-apparaat maakt daarom in steeds meer huishou dens plaats voor een dure espresso machine. Van Oosten verkoopt er elke week wel een paar. „En het worden er alleen maar meer. Zo'n apparaat kost tussen de 700 en 2200 euro. Bij de duurste heb je met één druk op de knop het per fecte kopje koffie of de perfecte cappuccino. Mensen vinden dat belangrijk. Ze willen ook thuis éch te koffie drinken. Mensen" zeggen: ik drink één kopje koffie per dag, maar dat moet wel goed zijn." Ter geruststelling: ook met een ouderwets koffiezetapparaat kan je een prima bakje koffie zetten. „Als je een kwaliteitskofïïe ge bruikt, kan je mij daar net zo veel plezier mee doen." Maar, let op: „Gebruik geen kokend heet water en laat 'm niet een half uur staan." Tips voor de beste koffie Gebruik altijd vers water. Zorg dat de koffiepot schoon en zeeprestvrij is Spoel ook het koffiezetappa raat regelmatig om met water. Over smaak valt niet te twis ten, maar in het algemeen geldt: zeven gram koffie per 125 milliliter water. Als het water 95 graden Cel sius is, zijn de smaak en geur van koffie het best. De beste temperatuur om een kop koffie te serveren is 75°C. Houd de koffie niet warm op een warmhoudplaat, maar giet het over in een isoleerkan. Bewaar gezette koffie niet lan ger dan een half uur. Gooi restjes oude koffie weg. In espresso en cappuccino hoort espressokoffie. Een es presso hoort een gesloten crèmelaagje te hebben. Op cappuccino hoort een laagje opgeklopte melk. Bron: Koffie- en Thee Informatie bureau (www.koffiethee.nl) Nederlanders drinken minder koffie Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal D een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Marcel Modde BORSSELE - Inwoners van Borssele lopen niet meer risico op kanker dan mensen elders in de provin cie. Volgens cijfers van het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) scoort Zeeland be duidend onder het landelijk ge middelde, waar het gaat om het jaarlijkse aantal gevallen van kan ker. De 'stralingsbelasting' van de kerncentrale op de directe omge ving is bovendien lager dan de 'na tuurlijke straling' van fabrieken in het Sloegebied, aldus R. Smetsers van het laboratorium voor stra- lingsonderzoek. De uitkomst van een studie van de Duitse federale dienst voor stralingsbescherming heeft hem 'nogal verbaasd'. Uit dat onderzoek blijkt dat kinde ren die binnen een straal van 5 ki lometer van een kerncentrale wo nen een aantoonbaar groter risico lopen op leukemie of een andere vorm van kanker. Smetsers is be nieuwd in hoeverre hier rekening is gehouden met andere factoren in de omgeving. Uit huidige rap portages (2001-2004) van het RIVM kan niet worden afgeleid dat het leven in Borssele en om streken ongezonder is. Vergeleken met de landelijke ervaring zit het aantal ziekenhuisopnamen voor héél Zeeland voor kanker aan de dikke darm, long, borst en pro staat aan de gunstige kant. Van het aantal leukemiegevallen zijn in dat verband geen cijfers beschikbaar. PZC Felix Binicewicz bron CBS 0.1 2 3 periode 2002-2006 kopjes per dag Nederland [JgMÊKKÊHmMÊÊMtÊMmMjt Europese Unie Jk Groot-Brittannië Oost-Europa Zuid-Europa Frankrijk tjr Duitsland Jr ~%Jf Zwitserland Jf België/Luxemburg Jm————tja Scandinavië cjMaaaaaa ■hwh A Canada IJmmmmmmm Verenigde Staten producerende landen: Brazilië Costa Rica overige

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2