Geld en werk voor de gewone mens Zelfstandigen mogen geen prijzen afspreken Arbeidsinspectie controleert vaker Opleiden werknemers fors duurder geworden Driekwart managers lijdt aan slapeloosheid PZC Dinsdag 11 december 2007 I 1 7 in één keer laat uitkeren, moet je over het hele bedrag loonbelasting betalen. De Belastingdienst gaat uit van hetzelfde percentage als normaal over loon wordt geheven: maximaal 52 procent. Er zijn nog andere, veelal fiscaal gunstigere, mogelijkheden de ontslagvergoe ding te laten uitkeren. „Laat daar bij niet alleen de kosten doorslag gevend zijn, denk er ook goed over na wanneer je het geld wilt la ten uitkeren en wat je ermee wilt doen", zegt Hans Koster van de Gouden Handdruk Specialist, een bureau dat advies geeft over de fis caal vriendelijke aanwending van de gouden handdruk. Grofweg zijn er, behalve contante uitbetaling, nog twee andere ma nieren om de ontslagvergoeding te laten uitkeren: het geld onderbren gen bij een verzekeringsmaatschap pij of de oprichting van een Stam- recht BV. Wanneer je ervoor kiest het geld onder te brengen bij een verzekeringsmaatschappij, kan dit in de vorm van een lijfrentepolis, een verzekering die in de loop van de tijd gaat uitkeren. Dit wordt ook wel een stamrechtverzekering genoemd. De werkgever stort het bedrag rechtstreeks op de rekening van de verzekeringsmaatschappij. De lijfrentepolis is bijvoorbeeld ge schikt voor het creëren van een extra aanvulling op het pensioen, of om ervoor te zorgen dat u eer der kunt stoppen met werken. Het voordeel van een lijfrente is dat er pas belasting betaald hoeft te wor den op het moment dat het geld wordt uitgekeerd. Het nadeel is dat er pas op een later tijdstip over be schikt kan worden. Koster kiest liever voor de tweede mogelijkheid. „Wij adviseren onze klan ten vaker om een Stam- recht BV op te richten omdat de uitbetaling flexibeler is." Een eigen Stamrecht BV lijkt op een stam rechtverzekering, alleen wordt het kapitaal niet gestort bij een verze keringsmaatschappij, maar bij de zelf op te richten stamrecht BV. Dit kan interessant zijn voor wie gaat ondernemen en de gouden handdruk wil gebruiken als werk kapitaal. Of voor wie actief gaat be leggen binnen de stamrecht BV. Bedenk dat er, naast kosten voor het oprichten en in stand houden van een stamrecht BV, ook werk zaamheden verricht moeten wor den op het gebied van vermogens beheer, belastingafdracht en boek houding. Als vuistregel geldt dat een Stamrecht BV pas voordeliger is dan een verzekering bij een ont slagvergoeding vanaf 50.000 euro. Camille Meerssman kiest waar schijnlijk ook voor de Stamrecht BV. „Het grote voordeel is de flexi biliteit. Als ik in m'n nieuwe baan minder verdien, kan ik dat bijvoor beeld aanvullen uit de Stamrecht BV. Ook kan ik het geld gebruiken om mijn pensioen aan te vullen." Zelfstandigen zonder personeel (zzp'ers) mogen geen prijzen af spreken via een cao. Dat beperkt de concurrentie tussen zelfstandig ondernemers, stelt mededingings autoriteit NMa. 'Zzp'ers zijn onder nemers, géén werknemers. Het staat werkgevers en vakbonden vrij om een cao af te sluiten, maar zij mogen hierin geen minimumta rieven voor zzp'ers vastleggen', al dus de NMa. 'Het is niet de bedoe ling dat onnodige en ernstige con- currentiebeperkingen gerechtvaar digd worden door er het etiket cao op te plakken.' De Arbeidsinspectie gaat strenger controleren. Of je nu op een hoge steiger staat of in een slecht geven tileerd kantoorgebouw, de werkge ver is verantwoordelijk voor je vei ligheid. Afgelopen jaar is de Arbo- wet gewijzigd: werkgevers hebben meer ruimte om te zorgen voor een veilige werkomgeving. Maar waar meer vrijheden zijn, moet be ter worden gecontroleerd, vindt de Arbeidsinspectie. De inspectie gaat gerichter controleren bij be drijven die gevaarlijk werk doen met grote kans op ongelukken. Het opleiden van werknemers is de afgelopen zes jaar fors duurder geworden. De jaarlijkse uitgaven van bedrijven per werknemer zijn gestegen van minder dan 2.000 eu ro in 1999 tot 2.360 euro in 2005, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deson danks zijn de totale uitgaven aan cursussen en opleidingen met on geveer 3,1 miljard euro vrijwel ge lijk gebleven. Dat komt doordat het aantal deelnemers en oplei dingsuren in 2005 ten opzichte van 1999 is afgenomen. foto CPD Bijna driekwart van de Nederland se managers ligt 's nachts in bed te woelen en slaapt slecht. De hoge werkdruk en niet toekomen aan wat op de werkvloer gedaan moet worden, zijn hier debet aan. Dat blijkt uit een peiling onder ruim 400 lezers van Management Team. Bij 64 procent is dit incidenteel en 9 procent ligt er vaak wakker van. Ook maken ondervraagden zich zorgen over het kennisniveau van schoolverlaters en starters. De aan sluiting met de praktijk laat vol gens 74 procent te wensen over. Ontslagredenen Bedrijfseconomische redenen: Reorganisatie, bedrijfssluiting, verhuizing of afstoten deel activiteiten onderneming. Werkgever moet kunnen aanto nen dat er geen andere oplossing is dan ontslag werknemer(s). Functioneren: Werkgever moet aantonen dat er sprake is van onvoldoen de functioneren. Werknemer moet hierop meermaals zijn aangesproken, moet in officiële verslagen van beoordelingsgesprekken staan. Werkgever moet tijd en middelen geboden hebben het functioneren aan te passen. Arbeidsongeschiktheid: Werkgever mag arbeidsovereenkomst arbeidson geschikte werknemer in eerste twee ziektejaren niet opzeggen. Daarna kan ontslagaanvraag bij het Centrum voor Werk en Inkomen volgen. Op staande voet: Moet in elk geval te maken hebben met een zeer ern stige gedraging. Redenen kunnen zijn fraude, diefstal of fysiek geweld. Wederzijds goedvinden: Er worden onderling afspraken gemaakt en werkgever hoeft niet naar het CWI of de kantonrechter. Bron: Vakcentrale CNV (www.cnv.nl) Ontslagrechtvergoeding De plannen van minister Donner om het ontslagrecht aan te pakken, staan voorlopig in de ijskast. Zijn voorstellen: Hoogte van vergoeding blijft gebaseerd op de kantonrechtersformule, echter met een maximum van 1 jaarsalaris. Bij werknemers jonger dan 40 geldt maximum van 75.000 euro, bij werknemers ouder dan 40 is maximum 100.000 euro. Werkgever hoeft geen procedure aan te vragen via kantonrechter. Wel heeft ontslagene recht op wettelijk vastgelegde ontslagvergoeding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17