Philips verliest greep op aandeelhouders Ruzie over Deltawinst laait hoog op deOndernemer.m Blijf ik op de hoogte van het JÊf^ ondernemersnieuws uit mijn regio? BHS Energieprijs Delta stijgt licht Evraz doet weer overname in VS D.E. Shaw Group en Jana Partners zouden op elektronicareus azen. Franse Lafarge koopt Orascom Cement Meer passagiers Air France-KLM Bijna helft bedrijven in EU besteedt iet uit Winst Nederlandse bedrijven omhoog Philips schrapt vijftig banen in Winschoten Raad van Commissarissen stemt niet in met voorstel. Mijn Regio Al het nieuws en informatie uit de regio en méér. Gericht op succes donderdag 10 januari pzc Dinsdag 11 december 2007 1 3 door Rik Elfrink EINDHOVEN - Philips dreigt de greep op een aantal aandeelhou ders te verliezen. Nadat eerder ABN Amro en Stork door acties van eigen beleggers onderwerp van een langdurige overnamestrijd waren, hebben zich nu ook twee activistische aandeelhouders van Philips zich geroerd. De in de financiële wereld invloed rijke partijen (Jana Partners en D.E. Shaw Group) zijn volgens ana listen niet tevreden over het beleid van het concern. Zij hebben aange kondigd dat zij vanaf nu gezamen lijk naar buiten treden als het om Philips gaat. „Dit is een poging om het concern te dwingen tot actie", zegt hoofd beleggingen Evert Wa- terlander van ABN Amro. Hoewel de twee aandeelhouders maar 1,6 procent van de Phi- lips-aandelen in bezit hebben, leid den hun actie gisteren tot een for se koersreactie op de Amsterdam se effectenbeurs. Het aandeel Phi lips steeg ruim 4 procent naar een niveau van bijna 30 euro. Met na me D.E. Shaw Group is een gere nommeerd fonds, met een be- Twee activistische aandeelhou ders van Philips roeren zich. Jana Partners en D.E. Shaw Group zijn volgens analisten niet tevreden over het beleid van Philips. heerd vermogen van rond 25 mil jard euro. Volgens analisten voedt de actie van de aandeelhouders de gedach te dat speculanten azen op de on geveer 5 miljard aan kasgeld van Philips. Daarnaast beschikt het concern nog over een aantal mak kelijk te verkopen deelnemingen (TSMC, LG.Philips LCD en NXP). Waterlander: „In hedge funds ne men meestal grote institutionele beleggers als pensioenfondsen en verzekeraars deel. Mogelijk zijn zij door Jana Partners en D.E. Shaw Group ook geconsulteerd. Dat maakt de actie belangrijk. Je ziet op de beurs dat het gespeculeer al volop is begonnen. Beleggers den ken dat partijen uit zijn op het overnemen van Philips." PARIJS - Het Franse Lafarge, 's we relds grootste cementproducent, neemt voor 8,8 miljard euro het Egyptische Orascom Cement over. Hierdoor krijgt Lafarge een leiden de positie in het Midden-Oosten en het gebied rond de Middelland se Zee. Orascom Cement is onder deel van Orascom Construction In dustries. Orascom-topman Nassef Sawiris krijgt een belang van 11,4 procent in Lafarge. PARIJS - Luchtvaartmaatschappij Air France-KLM heeft in novem ber 5,8 miljoen passagiers ver voerd, 2,8 procent meer dan in de zelfde maand vorig jaar. De bezet tingsgraad bleef stabiel op 78,4 pro cent. De opbrengst per passagier per gevlogen kilometer steeg met 3,5 procent, ondanks de stakingen in het openbaar vervoer in Frank rijk die ertoe leidden dat vluchten werden uitgesteld. luxemburg - Bijna de helft (44 procent) van alle bedrijven in de EU huurt een extern bedrijf in voor het (gedeeltelijke) beheer van computers, programma's en net werken in het eigen bedrijf Dat blijkt uit onderzoek van Eurostat, het statisch bureau van de EU. In de Scandinavische landen wordt iet het meest uitbesteed; in landen als Litouwen en Bulgarije het minst. voorburg - Nederlandse onderne mingen hebben in 2006 meer winst gemaakt dan een jaar eerder. Het nettoresultaat na belasting steeg met 6,7 procent tot 87,9 mil jard euro, aldus het CBS. Het on derzoek is gebaseerd op een enquê te onder niet-financiële onderne mingen, waarvan het grootste deel beursgenoteerd is. Uit het onder zoek blijkt dat bedrijven steeds in- ternationaler georiënteerd zijn. WINSCHOTEN - Philips wil bij zijn fabriek in de Groningse plaats Winschoten 50 van de 230 banen schrappen. Een deel van de productie wordt verplaatst naar Polen om de kos ten te drukken en de winstgevend heid te verbeteren. In de fabriek in Winschoten wordt hittebestendig kwartsglas ge produceerd dat onder meer ge bruikt wordt in autolampen. door Jeffrey Kutterink middelburg - De ruzie over de winstuitkering van Delta dreigt uit de hand te lopen. Het voorstel van de provincie om jaarlijks 50 mil joen euro uit te keren, stuit op fel le weerstand bij de Raad van Com missarissen. Al maanden wordt gesteggeld over de winstuitkering van Delta. Om ruzie te voorkomen is maanden ge- middelburg - Delta verlaagt per 1 januari de stroomprijs met 5%. De gasprijs gaat met 3% omhoog, om dat de prijs van olie stijgt. Per sal do betalen huishoudens 0,78 euro per maand meer aan energie. Delta is vergeleken met de groot ste energiebedrijven de goedkoop ste. Directeur Peter Boerma toon de gisteren tijdens de aandeelhou dersvergadering een vergelijking. Een gemiddeld huishouden be taalt bij Delta (met pluspunten) 1758 euro per jaar aan energie. Wie niet meedoet aan het kortingspro gramma betaalt 1784 euro. Bij Nuon is dat 1759, bij Essent 1786, bij Eneco 1784 en bij Oxxio 1816 eu ro, aldus Delta. Wie heeft gekozen voor een contract met vaste prij zen merkt niets van de wijziging. leden een commissie van aandeel houders opgericht. Zes gemeenten en de provincie trokken de conclu sie dat als Delta een keer extra winst of verlies maakt dat niet doorgerekend mag worden inde winstuitkering. Maar Provinciale Staten legden vrijdag dat advies naast zich neer. Die eisten dat Delta jaarlijks 50 procent van de winst uitkeert aan provincie en gemeenten. En wel met een minimum van 50 miljoen euro. Als Delta een jaar minder winst maakt dan die 50 miljoen is er over te praten, legde Toine Pop- pelaars gisteren namens de provin cie in de aandeelhoudersvergade ring van Delta uit. Maar de Raad van Commissaris sen vindt het voorstel 'te kort door de bocht' en stemt er niet mee in. „Er moet een zorgvuldig beleid zijn dat past binnen de statuten van Delta", zei voorzitter Jaap Hen- nekeij. Zijn 'nee', was voor Poppel- De provincie eist elk jaar 50 mil- joen winstuitkering van Delta. De Raad van Commissarissen is het daarmee oneens en onder zoekt de juridische gevolgen. aars aanleiding om de vergadering te laten schorsen en te overleggen met de Zeeuwse gemeenten. Maar een meerderheid van de aan deelhouders houdt vast aan het voorstel van de provincie. Poppel- aars: „We vragen niet het onmoge lijke." Maar daar denkt de Raad van Commissarissen anders over. Hennekeij: „We buigen ons over de consequenties. Daarbij laten we ons bijstaan door juristen en ac countants." Of de Raad van Com missarissen opstapt? Hennekeij: „We vragen advies en beraden ons hoe te reageren." MOSKOU - Het Russische staalcon cern Evraz Group neemt voor 384 miljoen euro de Amerikaanse branchegenoot Claymont Steel Holdings over. In januari kocht Ev raz al het staalbedrijf Oregon Steel Mills in de VS. Russische staalproducenten zijn op zoek naar overnames in de VS Staten en Canada om toegang te krijgen tot de grote Noord-Ameri kaanse staalmarkt. Ook de Russi sche staalconcerns Severstal en Magnitogorsk hebben investerin gen aangekondigd in de VS. Home Mijn Bedrijf Mijn Netwerk Services deOndernemer.nl is hét business-to-business platform van Nederland met de focus op de regio. U vindt er bijvoorbeeld regionaal ondernemersnieuws, gemeentelijke en provinciale informatie, nieuws van bedrijven zelf en nog veel meer regionale informatie. Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers. www.pzcadverteren.nl WeCeNeR dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13