Zelfdoding 'Moeilijk om de juiste toon te vinden' Vorig jaar pleegden in ons land 1524 mensen zelfmoord In het verkeer kwamen in 2006 811 mensen om het leven. Het aantal zelfdodingen is bijna twee keer zo hoog. Met een betere preventie en meer gerichte zorg zijn er levens te redden. Na twee jaar behandeling wil zo'n 60 procent van de suïcidalen niet meer dood. door Niek Opten en Joost de Poel foto Mark Kohn/Hollandse Hoogte 10 Dinsdag 11 december 2007 PZC Zelfmoord is nog altijd een taboe, vindt Stefan Boonen. De Belgische au teur ervoer het toen hij op een boekenmarkt too procent Lena uitstalde, zijn boek over een jongen die de zelfdoding van zijn oudere zus moet zien te verwer ken. „Een meisje op die markt vroeg aan haar moeder: 'mag ik dat boek kopen?' Maar toen die zag wat het onderwerp was, ging de koop niet door." Boonen zegt die reflex vaker te zijn tegengekomen: zelfdoding, dat is toch geen onderwerp voor kin deren? De Belg weet inmiddels be ter. In zijn boek too procent Lena, gemaakt in samenspraak met een werkgroep van nabestaanden, wordt ene Bas met nieuws gecon fronteerd dat hij nooit had zien aankomen: de zelfmoord van zus Lena. Boonen beschrijft hoe de jongen worstelt met het verdriet. Ondanks de steun van ouders, vriendjes en een hond voelt hij zich soms alleen. Boonen merkte in zijn research voor het kinderboek, dat ook in Nederland verkrijgbaar is, dat het verdriet van kinderen regelmatig wordt onderschat. „Ik heb in de voorbereidingsfase kinderen ge sproken die een dierbare hadden verloren door zelfdoding. Dan hoor je bijvoorbeeld dat er bij het condoleren van de familie 'verge ten' wordt het kind de hand te schudden." Boonen merkte tot zijn verrassing ook dat 'er weinig kinderboeken zijn over het onderwerp'. „Kinde ren verwerken het verlies van een naaste door zelfdoding toch op een eigen manier. Ook zij moeten het verdriet een plek zien te geven en voelen de noodzaak af en toe te vluchten in spel en sport. Maar ik zou zeggen: neem het verdriet van deze kinderen vooral serieus. Ik vond het zelf ook best moeilijk om de juiste toon te vinden voor het boek. Het is een werk gewor den over verdriet, maar ook over hoop. En ik heb er een bepaalde lichtheid in proberen te stoppen, zonder grappig te willen zijn." Het boek leverde hem al menige reactie op van lezers: „Een moeder met vier kinderen van wie de va der er niet meer is, schreef me: 'dit boek heeft ons gezin toch weer dichter bij elkaar gebracht'."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10