Robert Buitenland Mugabe slokt alle aandacht op Verdwenen kajakman Darwin wilde zijn zoons weer zien Canadees is schuldig aan zes moorden Londen wil duizenden windmolens in zee Oprah Winfrey begint campagne voor Obama Echtgenote is bij terugkeer in Engeland aangehouden. I PZC Maandag 10 december 2007 I 9 Ook buiten de vergaderzalen beheerst Robert Mugabe het beeld. Een demonstrant tegen de Zimbabwaanse presi dent laat een poster zien die Mugabe afschildert als een gezochte crimineel. foto EPA Europa en Afrika Regeringsleiders en staatshoof den van 27 Europese en 53 Afrikaanse landen waren giste ren en zaterdag bijeen in Lissa bon. »- Het was de tweede gemeen schappelijke top. De eerste was zeven jaar geleden in Caïro. Een doel van de top was het opstellen van een actieplan voor nauwere samenwerking tussen de EU en Afrika de ko mende drie jaar op acht gebie den waaronder democratie, mil lenniumdoelen (armoedebe strijding, onderwijs, gezond heid), veiligheid en migratie. Het andere doel was het slui ten van nieuwe handelsakkoor den. De EU is met 215 miljard euro de grootste handelspartner van Afrika en met 30 miljard euro per jaar de grootste donor op het gebied van ontwikkelingssa menwerking. Over drie jaar is er weer een EU-Afrikatop. Op de top van de Europese Unie en Afrika in Lissabon werd een botsing verwacht over de kritiek op de Zimbabwaanse leider Robert Mugabe. Die kwam er dan ook. Handelsakkoorden bleven juist uit. De slechte mensen rechtensituatie in Zimbabwe en one nigheid over handels akkoorden tussen Europa en Afrika beheersten het afgelopen weekeinde de EU-Afrika- top in Portugal. De EU las de auto ritaire Zimbabwaanse president Robert Mugabe hard de les, maar kreeg van de Afrikanen de bood schap terug dat zij Mugabe als hun eigen probleem zien. Tegelijkertijd werden de Europese en Afrikaanse politieke leiders het niet eens over nieuwe handelsak koorden. Wel maakten zij afspra ken voor de komende drie jaar op acht gebieden waaronder veilig heid, democratie, migratie, millen niumdoelen en klimaatverande ring. Een geplande top in 2003 ging he lemaal niet door wegens ruzie over deelname van Mugabe. Ook in Lissabon ging afgelopen week einde bijna alle aandacht uit naar de inmiddels 83-jarige voormalige onafhankelijkheidsstrijder, sinds 1980 aan de macht in Zimbabwe. Mugabe heeft zijn land de afgelo pen jaren naar de politieke en eco nomische afgrond geleid. Mugabes reisverbod naar de EU was speciaal voor deze top opgehe ven. Tal van Afrikaanse leiders had den namelijk gedreigd niet te zul len komen als Mugabe zou wor den geweerd. Uit protest tegen zijn komst bleef de Britse premier Gordon Brown weg uit Lissabon. De Duitse bondskanselier Angela Merkel, de Nederlandse premier Jan Peter Balkenende en de pre miers van Zweden en Denemar ken lazen Mugabe uitgebreid de les over de mensenrechtenschen dingen, de onderdrukking van de oppositie en media en de economi sche crises in zijn land. Mugabe op zijn beurt verweet Europa kolonia le arrogantie en een superioriteits complex. Hij noemde de vier kritische lan den een 'bende van vier' die naar de pijpen van Gordon Brown danst. „Zij zeggen alleen wat hun vriend, meester en bondgenoot in Downingstreet 10 (ambtswoning van premier Brown) wil horen", zei Mugabe over Merkel en Balken ende. Die laatste zei de betiteling 'bende van vier' van Mugabe te beschou wen als een 'geuzenterm'. „Muga be leeft in het verleden. Onze stevi ge kritiek is helder overgekomen en dat is wat we wilden", zei Bal kenende, die het regime van Muga be 'verwerpelijk' noemde. De Zimbabwaanse oppositie schetste minister Maxime Verha gen van Buitenlandse Zaken in de wandelgangen een 'buitengewoon somber beeld' over de situatie in Zimbabwe. Dat zei Verhagen na ge sprekken die hij in de marge van de top in Lissabon had met leden van de oppositie en van niet-gou- vernementele organisaties. De Tweede Kamer had er in een mo tie sterk op aangedrongen dat Ver hagen rond de EU-Afrikatop con tacten zou hebben met Zimbab waanse oppositieleden en niet-gouvernementele organisa ties. Volgens Balkenende en Verhagen kreeg Mugabe in de besloten ses sies ook kritiek van een aantal Afri kaanse landen, al namen die het in hun publieke persconferenties weer voor Mugabe op. De Afri kaanse Unie pleitte ervoor dat 'de Zuid-Afrikaanse buurlanden een oplossing vinden voor Zimbabwe en dat er niets van buitenaf wordt opgelegd'. Op het gebied van handel kwa men de leiders uit de twee conti nenten ook niet dichter bij elkaar. De tachtig landen wisten niet tot nieuwe handelafspraken te ko men. Het overleg bleef steken in gekibbel en Afrikaanse ergernis over de Europese mensenrechten- eisen. De EU hoopte nieuwe afspraken over vrijhandelsakkoorden te kun nen maken, maar de Afrikanen hebben veel kritiek op de voor waarden die de EU daaraan stelt. President Abdoulaye Wade van Se negal en de Zuid-Afrikaanse presi dent Thabo Mbeki noemden de voorgestelde akkoorden 'niet in het belang van Afrika'. De huidige handelsafspraken van Afrika met de EU zijn volgens de Wereldhandelorganisatie (WTO) concurrentievervalsend en moe ten uiterlijk op 1 januari zijn her zien. Afrika wil vrije toegang en een redelijke prijs voor zijn produc ten op de Europese markt, en het wil dat de EU stopt met het dum pen van landbouwproducten in Afrika. Voor de Afrikanen valt daar name lijk niet tegen te concurreren. De voorzitter van de Afrikaanse Unie hekelde de 'koloniale' inslag van de Europeanen. Veel Afrikaanse landen wenden zich de laatste tijd tot China, dat gul is met hulp en investeringen. Bovendien stelt Peking geen lasti ge vragen over mensenrechten. Eu ropa hoopt juist het aan China ver loren terrein - economisch en poli tiek - weer terug te winnen. Om aan de WTO-eis te voldoen wil de EU nu proberen met elk Afrikaans land apart nieuwe han delsafspraken te maken. Voorzitter Barroso van de Europese Commis sie waarschuwde echter dat lan den met wie dat niet lukt, hun be voorrechte handelspositie zullen kwijtraken. Dat klonk als een drei gement en dat viel bij de Afrika nen weer niet goed. De EU en 31 Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara werden het gisteren overigens wel eens over een pakket ontwikkelings hulp ter grootte van 8 miljard euro voor de periode tot 2013. Oprah Winfrey foto AP NEW WESTMINSTER - De Canadese varkensboer Robert Pickton, die is aangeklaagd voor de moord op 26 vrouwen, is gisteren door een rechtbankjury schuldig bevonden aan moord op zes van hen. Hem hangt een levenslange gevangenis straf boven het hoofd. De zaak van de andere twintig vrouwen volgt later. De moorden zouden tussen 1978 en de arrestatie van Pickton in 2002 zijn gepleegd. WASHINGTON - De Amerikaanse tv-ster Oprah Winfrey is in het weekende haar campagne begon nen voor de Democratische presi dentskandidaat Barack Obama. „We hebben Obama nodig", bena drukte de presentatrice tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Des Moines. De verwachting is dat Obama goed garen kan spinnen bij de steun van Winfrey. LONDEN - John Darwin, de Brit die vijf jaar geleden tijdens het kano ën 'verdween' en zich onlangs meldde bij de politie, deed dat om dat hij zijn zoons weer wilde zien. Bovendien had hij er genoeg van zich steeds te verstoppen en in leu gens te leven. Dat heeft zijn vrouw Anne Darwin in een interview ver teld tegen de Daily Mirror. Anne Darwin keerde zelf gisteren uit Panama terug naar Groot-Brit- tannië en werd bij aankomst on middellijk gearresteerd op verden king van verzekeringsfraude. John Darwin meldde zich vorig weekeinde bij de politie in de En gelse plaats Cleveland met het ver haal dat hij zijn geheugen kwijt was. Maar zijn verhaal rammelde en er kwamen aanwijzingen bin nen dat de 57-jarige voormalige ge- vangenenbewaarder en zijn vrouw de vermissing in scène hadden ge zet. Darwin werd zaterdag aange klaagd en wordt vandaag voorge leid. Volgens justitie heeft hij op il legale wijze verzekeringsgeld geïn casseerd en door valse verklarin gen een paspoort bemachtigd. De Britse kranten Daily Mail en Daily Mirror brachten zaterdag het relaas van Anne Darwin over de wederwaardigheden van het echt paar. De vrouw vertelde dat zij en haar man tienduizenden ponden schuld hadden, omdat hun appar tementenverhuurbedrijf slecht liep. „John zei dat er nog maar één uitweg was, en dat was zijn eigen dood in scène zetten. Ik smeekte hem het niet te doen; ik zei dat het verkeerd was." Volgens het verslag had Anne Dar win niet gedacht dat haar man het plan zou doorzetten en meende zij echt dat hij dood was toen hij verdween en zijn kano in stukken werd teruggevonden. Pas een jaar later klopte hij bij haar aan. Hij bezwoer haar de zaak geheim te houden, zodat hij dood kon worden verklaard en zij 25.000 pond (37.000 euro) van de levensverzekering kon opstrijken. Nadat hij inderdaad dood was ver klaard, trok John bij haar in, vertel de Anne. Hij hield zich schuil in een kleine kamer die alleen door een gat in een kast te bereiken was. „Ik weet dat het ongelooflijk klinkt, maar al die tijd dat ieder een dacht dat John dood was, leef de hij bij mij." Nadat Anne het ver zekeringsgeld van haar 'overleden' man had geïnd, verhuisden zij dit jaar samen naar Panama. Hun zoons van respectievelijk 29 en 31 zijn woedend en willen geen contact meer met hun ouders. LONDEN - De Britse regering wil voor de kust tot mogelijk zevendui zend windmolens bouwen. In 2020 moeten die voldoende winde nergie produceren om alle Britse huishoudens van elektriciteit te voorzien. Dat zei minister Hutton van Economische Zaken gisteren op de BBC-radio. Hutton gaf toe dat het landschap daardoor zal ver anderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9