Buitenland Duitse aanval op Scientology Kerk VN: Kroatische aanval op Knin geen misdaad Leterme vliegt met kritiek uit de bocht Geen vuurwerk in Australië na explosie fabriek Alle deelstaten pleiten voor verbod op omstreden organisatie. Ruwe olie vervuilt Zuid-Koreaanse kust Onderzoek Justitie en CIA naar gewiste tapes Onderhandelingen met Fare in speciale zone Sharif doet toch mee aan verkiezingen Lancering Atlantis tot 2 januari uitgesteld Belgische ex-formateur vergelijkt RTBF met Rwandese haatzender. PZC Maandag 10 december 2007 7 door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - Met een zelden vertoon de gelijkgestemdheid hebben de zestien Duitse deelstaatministers van Binnenlandse Zaken aan de Duitse justitie vrijdag gevraagd on derzoek in te stellen naar de Scien tology Kerk in Duitsland. De orga nisatie is volgens de Duitse over heid geen kerk, maar een sekte die uit is op de omverwerping van de democratie. Volgend jaar herfst wil justitie be kijken wat er in een klein jaar aan materiaal is verzameld over Scien tology. Op basis daarvan kan dan naar de rechter worden gestapt om een verbod af te dwingen. „Deze organisatie doet dingen die volgens ons in strijd zijn met de Duitse wet", aldus de Berlijnse po liticus Ehrhart Korting (SP) die voorzitter is van de commissie van zestien deelstaatministers. „Zij zijn tegen een meerpartijensys- teem en keuzevrijheid, dat kun nen wij niet accepteren." Scientology werd in 1954 in de Ver enigde Staten opgericht door de Amerikaanse sciencefiction schrij ver Ron L. Hubbard. In sommige landen, zoals de Vere nigde Staten, Australië en Zuid-Afrika, wordt Scientology er kend als een geloofsstroming. In andere landen bestaat veel scepsis tegenover de organisatie, die men sen zou hersenspoelen en finan cieel zou uitkleden. AI dan niet via peperdure cursussen over geeste lijk welzijn. Het uiteindelijke doel zou zijn om een samenleving te creëren onder leiding van Sciento logy. In Nederland is Scientology niet verboden, maar gemarginaliseerd 'Scientology is tegen een meerpartijensysteem, dat kunnen wij niet accepteren' door interne conflicten. Uitgetre den oud-leden vertellen dat ieder een zich uiteindelijk volledig moet onderwerpen aan de organisatie. Eigen keuzes en zelf denken zijn niet gewenst. In België is Scientology onlangs door de rechtbank bestempeld als een gevaarlijke sekte en verboden. De organisatie krijgt vooral veel aandacht via een aantal zeer pro minente leden zoals de acteurs Tom Cruise en John Travolta. Hoewel de organisatie ook in Duitsland nog steeds probeert er kenning te krijgen als kerk, geldt Scientology in Duitsland gewoon als een vereniging met zo'n vijfdui zend leden. Scientology wilde al leen via een persbericht reageren op het voornemen de 'kerk' te ver bieden. Daarin stelde de organisa tie dat het absoluut onwaar is wat wordt verondersteld en dat 'een verbod onbegrijpelijk zou zijn'. SEOUL - Ruim 6500 Zuid-Koreaanse vrijwilligers lag, en een ander schip liep zaterdag ruim 10.000 teiten noemden het de grootste olieramp uit de hielpen gisteren om smurrie op de stranden zo- ton olie de Gele Zee in. In de buurt van een na- nationale geschiedenis en riepen de noodtoe- veel mogelijk op te ruimen. Door een botsing tus- tuurreservaat bij Taean spoelde ruwe olie aan stand uit. Deskundigen verwachten nog veel sen de mammoettanker Hebei, die voor anker land over een lengte van 17 kilometer. De autori- meer vervuiling. foto Bak Sung-ryul/AP DEN HAAG - Het bombardement van Kroatische strijdkrachten on der leiding van generaal Gotovina op de stad Knin in augustus 1995, was 'geen oorlogsmisdaad'. Het bombardement was 'verdedig baar', het gebruik van wapens en geweld 'redelijk'. Dat staat in een rapport dat militaire waarnemers van de VN over het bombarde ment hebben gemaakt. In Knin was destijds het hoofdkwartier ge vestigd van de Republiek Krajina: een door Serviërs uitgeroepen staatje op Kroatisch grondgebied. De VN-waarnemers baseren zich op het internationale oorlogsrecht. Generaal Gotovina staat terecht bij het Joegoslavië-Tribunaal. Hij wordt beschuldigd van oorlogsmis daden, waaronder het bombarde ment op Knin. Het rapport maakt deel uit van de stukken die de aan klagers bij het tribunaal in hun zaak tegen Gotovina gebruiken. Diens verdedigers stellen dat de aanklagers na twaalf jaar onder zoek nog steeds geen bewijzen hebben om de conclusies van de VN-waarnemers te weerleggen. De verdediging van Gotovina heeft het rapport openbaarge maakt in een poging de generaal vrij te krijgen in afwachting van het begin van zijn proces. Volgens hen zal de generaal niet de benen nemen, omdat hij zeker is van vrij spraak. Dat geldt volgens de verdediging ook voor de aanklacht dat Gotovi na schuldig zou zijn aan moord. „Ook dat kunnen de aanklagers niet hard maken. Bovendien heeft hij zelfs orders gegeven om tegen wandaden van soldaten op te tre den en hen te vervolgen." Gotovina werd in 2001 door het Joegoslavië-Tribunaal aangeklaagd. In 2005 werd hij in Spanje aange houden. WASHINGTON - Het Amerikaanse ministerie van Justitie en de inlich tingendienst CIA zijn samen een vooronderzoek begonnen naar de vernietiging van videobanden met verhoren van terreurverdachten. Dat liet het ministerie zaterdag we ten. Het vooronderzoek moet be palen of er reden is voor een volle dig onderzoek. De vraag is of er in formatie is achtergehouden voor het Amerikaanse parlement. CARACAS - Colombia krijgt een ge demilitariseerd gebied waarin de regering met de linkse terreurbe weging Fare wil onderhandelen over gevangenenruil. De Colombi aanse president Uribe ging hier mee zaterdag akkoord. De zone van 150 vierkante kilometer komt in een streek waar nauwelijks men sen wonen. Internationale waarne mers zullen er toezichthouden. ISLAMABAD - De partij van de Paki staanse oud-premier Nawaz Sharif doet toch mee aan de parlements verkiezingen in januari, nu een po ging om met andere oppositiepar tijen de verkiezingen te boycotten, is mislukt. Dat meldde een woord voerster van de partij gisteren. Sharif had gehoopt dat oppositie leidster Bhutto zich bij een allian tie zou aansluiten om president Musharraf te isoleren. CAPE CANAVERAL - De Nasa heeft de lancering van de spaceshuttle Atlantis tot 2 januari uitgesteld, na dat de missie voor een tweede keer was opgeschort. Het ruimte veer zou gisteravond vertrekken naar het Internationale Ruimtesta tion, maar tijdens het tanken bleek 's middags dat een sensor in het brandstofsysteem niet werkte. Donderdag was er ook al uitstel. SYDNEY - De viering van Nieuw jaar in de Australische steden Mel bourne, Adelaide en Brisbane loopt gevaar door een gebrek aan vuurwerk. Bij een grote vuurwerk fabriek ten noorden van Sydney, is bij een grote explosie zaterdag, bijna de hele voorraad de lucht in geblazen. Door de ontploffing raakte zover bekend niemand gewond. De ma teriële schade is groot. Tientallen gebouwen op het uitgestrekte ter rein werden beschadigd of ver woest. De oorzaak is nog onbe kend. De politie vermoedt dat in brekers actief waren. Eigenaar Andrew Howard zei dat het vuurwerk in zijn fabriek van hoogwaardige kwaliteit is en niet instabiel. Om het tot ontploffing te brengen, is volgens hem zeker een ontsteker nodig of een ontste kingsbron, zoals een brand of von kenregen. BRUSSEL - De Belgische ex-forma teur Yves Leterme heeft voor be roering gezorgd door in het week einde de Franstalige Belgische om roep RTBF te vergelijken met Ra dio Mille Collines, de radiozender die in 1994 aanzette tot de genoci de op de Rwandese Tutsi's. De vergelijking met de Rwandese haatradio is 'afschuwelijk en on aanvaardbaar', aldus de Waalse mi nister van Media, Fadila Laanan. De Vlaamse partij Groen eist excu ses van Leterme. De RTBF reageer de 'verbijsterd' op de uitlatingen. Medewerkers ervan zeggen steeds de principes van stiptheid en ob jectiviteit te hanteren. Leterme zei dat 'de RTBF wel Ra dio Mille Collines wordt ge noemd'. „Het is een zender met een eigen politieke agenda; het is een relict uit het verleden." De aan leiding hiervoor was een reportage over Letermes 175 dagen durende, mislukte kabinetsformatie. De RT BF portretteerde Leterme als een nerveuze en chaotische leider, die de Walen voor het blok zette. Leterme liet na alle kritiek op zijn uitspraak weten dat hij slechts had willen aangeven 'dat de program mamakers de effecten in politieke kringen niet mogen onderschat ten'. De christen-democratische leider Leterme, die zichzelf nog steeds be schouwt als kandidaat-premier, ging al eens onderuit. Hij zei eens dat Walen 'kennelijk te dom zijn om Nederlands te leren'. Op de na tionale feestdag bleek voor de RT- BF-camera dat hij het Belgisch volkslied niet kende. Hij zei daar na dat hij 'de RTBF nog wel zou te rugpakken'. pagina 11de duisternis gaat wijken in België

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7