Baas speeltuin was pedofiel Komt nog heel Zelfs de dominee is present Historisch slagveld uit onwetendheid vernield IfSPj:: Kleindieren in 's-Heerenhoek Bij werkzaamheden aan het duingebied zijn bomtrechters opgevuld. lij VEILING KUNST ANTIEK Fracties pleiten voor buurtonderzoek of meldpunt in Vlissingen. Optreden in Brogum vergt inzet van veertien vrijwilligers. Een avondje Brogum Zonnemaire bijt het spits af van lange reeks kerstmarkten. 14 Maandag 10 december 2007 PZC S door Emile Calon DISHOEK - Dat was schrikken voor John Daane. Lopend langs de dui nen bij Dishoek zag de 43-jarige Middelburger tot zijn ontsteltenis dat een van de best bewaarde slag velden van West-Europa was aan getast. Enkele bom- en granaat trechters waren opgevuld met zand. Die kraters zijn voor Daane, die sinds z'n tiende gegrepen is door de oorlog, niet zomaar gaten in de grond. Het zijn tekens in het duin landschap die herinneren aan een helse strijd tussen geallieerden en Duitsers op 2 en 3 november 1944. In en om die bewuste trechters vochten mannen voor de bevrij ding van Walcheren. Daar sneuvel den maar liefst vijftien Royal Mari ne commando's en raakte 25 Brit se en Nederlandse commando's ge wond. Nu de laatste tijd steeds vaker in het nieuws is dat de slag om de Westerschelde meer aandacht ver dient, vindt Daane dat er heel voorzichtig omgesprongen moet worden met het landschap aldaar. Piet de Keuning van Staatsbosbe heer geeft direct toe dat hij niet wist dat die putten in het duin landschap zo'n bijzondere beteke nis hebben. Volgens hem was het opvullen van de trechters met zand alleen maar bedoeld om de natuurwaarde van het gebied wat te vergroten. Hij nodigt Daane dan ook uit om Staatsbosbeheer bij te praten over de historische waarde van het duinlandschap. Op die manier kan volgens de bos wachter voorkomen worden dat door onwetendheid nog meer din gen onbewust worden verwoest, die een historische waarde heb ben. Daane beloofde gisteren om snel contact op te nemen met de bos wachter. Bomtrechters zijn voor Middei- burger Daane tekens in het land schap die herinneren aan de felle strijd om de bevrijding van Wal cheren. ZEEUWS VEILINGHUIS 12 - 13 december Kijkdagen: VANDAAG van 10.00-18.00 Di. 11 december 10.00 -18.00 Wo. 12 december 10.00 -12.00 Do. 13 december 10.00 -12.00 Volledige catalogus: www.zeeuwsveilinghuis.nl Herengracht 74, 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650 680 's-HEERENHOEK - De Bevelandse kleindierenvereniging Zeelandia houdt vrijdag en zaterdag een ten toonstelling bij de Boerenbond in 's-Heerenhoek. De mooiste dieren van de leden van Zeelandia, waaronder konij nen, cavia's, siervogels, watervo gels en sierduiven, worden ten toongesteld. Er is bovendien volop informatie over het fokken en ver zorgen van de beesten. door Emile Calon VLISSINGEN - Een speciaal meld punt kindermisbruik of een buurt onderzoek. De Vlissingse fracties van PvdA, CDA, WD, SP, POV en GroenLinks vinden dat zoiets no dig is nu blijkt dat een oud-voorzit ter van de speeltuinvereniging Bloemenlaan een actieve pedofiel was. Volgens hen kan niet passief afgewacht worden tot jongeren, of hun ouders, zelf naar de politie stappen met meldingen van mis bruik. Tijdens een rechtszaak tegen deze 6i-jarige Vlissinger, verdacht van seksueel misbruik van vele familie leden, kwam donderdag naar bui ten dat hij jarenlang voorzitter was van die -opgeheven- speeltuin vereniging. Tegenover de recht bank ontkende de man dat hij, bui ten zijn familieleden, ook anderen heeft misbruikt. De fractievoorzit ters vinden die uitspraak niet vol doende om de zaak verder te laten rusten. Met name niet omdat J. Koppejan van Speeltuinvereniging Lammerenburg tegenover de PZC aangeeft dat destijds nogal wat ouders met kinderen naar zijn speeltuin kwamen omdat 'er bij de Bloemenlaan een vreemde sfeer hing'. Volgens woordvoerder E. Kool heeft justitie geen onderzoek ge daan naar de seksuele activiteiten van de man bij Speeltuin Bloemen laan, omdat er geen directe aanlei ding was. „Er zijn geen aangiften van niet-familieleden. Ook zou zo'n onderzoek maar tot onrust lei den." M. Reinders (WD) en P. Kruizin- ga (GroenLinks) vinden dat een Politiek Vlissingen wil onderzoek naar mogelijk misbruik door oud-voorzitter van speeltuin Bloemenlaan. Volgens justitie leidt dit alleen maar tot onrust. wel erg formele opstelling. Ze stel len dat justitie haar verantwoorde lijkheid moet nemen. Vooral om dat hulpverlening hard nodig is als blijkt dat de man wel anderen heeft misbruikt. H. de Haas (PvdA) sluit zich bij die woorden aan. Hij pleit wel voor terughoudendheid. M. Gei- lenkirchen (CDA) ook. Hij beseft dat een onderzoek of een meld punt tot onrust leidt. Maar dat is volgens hem nog altijd beter dan dat een gekwetst persoon zonder hulp rond blijft lopen. T. de Roos (SP) en G. Aarden (POV) zien het meest in een meld punt omdat de afgelopen jaren de omgeving van de Bloemenlaan nogal op de schop is genomen. Veel oud-bewoners en hun kinde ren zijn binnen Vlissingen ver huisd, zo weet ze. L. Waterman (PSR) vindt dat de politiek zich niet met deze kwestie moet bemoeien. Het is volgens hem aan justitie om in actie te ko men. door Ton van den Nouweland ZIER1KZEE - In de regen, op de par keerplaats van Brogum staat een lijkwagen. De brede velgen en de sticker van een hardrockband op de achterruit doen vermoeden dat er niets ergs is gebeurd. Hoewel....Binnen dreunen de bas sen en staan in het zwart geklede jongeren met hun lange haren te zwaaien op trage liederen over dood en verderf: Het is weer metal- matinee in het Zierikzeese poppo dium. In de hal staat Maaike Dalebout. Ze is coördinator van de werk groep 'munten en entree'. Met een blik op haar bonnenboekje zegt ze: „Ik heb 102 betalende bezoe kers. Met gasten en vrijwilligers er bij zal er zo'n 150 man binnen zijn." Ver van het podium, in het relatief stille kantoor, loopt 'opener' Jilles Appeldoorn te foeteren. Hij heeft de leiding vandaag. „De diensten- lijst is niet ingevuld. Nou weet ik niet eens wie ik moet bellen als ik mensen te kort kom." Per optreden komen veertien vrij willigers in actie, vertelt Appel doorn. „Drie teams van twee man die elkaar aflossen achter de bar. Een opener, een sluiter, twee dien sten achter de kassa van de con- sumptiemunten en twee mensen bij de entree." Zelf houdt Appel doorn toezicht, betaalt de arties ten en zorgt dat technici en arties ten een bordje warm eten krijgen. „Het geluid huren we in bij Fix in Middelburg," legt hij uit. „Zelf een geluidtafel aanschaffen is te duur voor Brogum. We hebben ook geen mensen die deze elektronica kunnen bedienen en je moet er niet aan denken dat er een glas bier overheen valt. Een lichttafel hebben we wel zelf. Alleen zitten we nu even zonder vrijwilligers die de optredens kunnen uitlich ten. Dus ook dat laten we Fix doen. Bij elk optreden zet dat be drijf hier drie man en een vracht wagen vol apparatuur in." Programmeur-in-opleiding Felix Schoonen (24 jaar) komt binnenlo pen. Hij heeft de vijf metalbands van vandaag - 'waaronder eentje uit Oostenrijk' - geboekt, „ik ben er een tijdje mee bezig geweest. De eerste had ik al voor de zomer geregeld." Felix is tevreden. „Het is lekker druk en we lopen maar tien minuten achter op schema." Van popgroepen gaat de mare dat ze rare eisen stellen aan een pop podium. Schoone: „De 'rider' heet dat. Dat zijn bijlagen bij het op- treedcontract. Het Heidevolk, een van de bands van vandaag, vraagt daarin om een fles whisky. Maar die geef ik ze niet. Komen de ande re bands zo meteen ook. Ze krij gen allemaal een kratje bier, wat fruit en een zak belegde broodjes. Wat zeg je? Vijf blote meiden en een pond dope in de kleedkamer? Jaha. Bij Jimi Hendrix zeker. Dat gebeurt hier niet en dat is hier ook nooit gebeurd." Barman Arjen Bakker (39) puft 'Vijf blote meiden en een pond dope? Jaha. Bij Jimi Hendrix zeker' even uit. Hij is nog maar enkele maanden vrijwilliger. „Ach, je ziet weer eens wat andere mensen en je draagt bij aan het welvaren van Brogum. Ik vind het leuk, maar de interne communicatie kan beter. Soms ben ik te veel en soms zijn er te weinig barmensen." Opener Appeldoorn kijkt veelbete kenend over zijn leesbril. Hoe ziet een avond bij een poppodium zoals Brogum in Zierikzee eruit? Artiesten worden ontvangen, 19,30 uur 16.00 uur Eerste vrijwilliger (opener) komt aan. 18.00 uur Technici licht en geluid arriveren. door Ton van den Nouweland ZONNEMAIRE - 'Ho, ho, ho!', roept de kerstman bij de ingang van het dorpshuis Zonnemaire. Tja, wat moet ie anders? Je zou raar opkij ken als hij 'verse mosselen en gar nalen' riep. De kreet mag dan afgezaagd zijn; de Zonnemairse kerstman is zater dag wel de eerste op Schou- „wen-Duiveland die hem laat klin ken. „We hebben het dit jaar zo ge pland, dat we de eerste zijn," zegt organisatrice Miranda "Duinhouwer-Danker van de kerst markt in het dorpshuis van Zonne maire. Hoewel de markt een tradi tie is in het dorp, blijft de organisa tie zoeken naar de beste formule. Miranda: „We hebben 't al eens 's avonds geprobeerd. Toen kwamen er vijf, zes mensen. Dus dat is niks." Voorlopig lijkt zaterdag tus sen elf en vijf de beste optie. „Ik verwacht vanmiddag de grootste drukte. Zo'n 150 bezoekers is nor maal. Kandidaten voor een kraam melden zich vanzelf en die komen niet alleen uit Zonnemaire. We hebben ook mensen uit Wol- phaartsdijk en Baarland." Clasien Mandemaker heeft net twee appelflappen gekocht in het kraampje van de kerk. „Gezellig toch? Er gebeurt weer eens wat op het dorp. Anders is het zo stil op de zaterdagmiddag." Het aanbod op de markt is divers: kinderkleding, zelfgemaakte kerst kaarten, houten speelgoed, gebak en zelfs de dominee staat er met zijn producten uit Israël. De da mes van de ouderensoos weten 'Meneer, u hebt vast wat goed te maken thuis. Kijk eens, hoe mooi' hun kerststukjes goed aan de man te brengen. „Gisteravond gemaakt, dus hartstikke vers. Meneer, u hebt vast wat goed te maken thuis. Kijk eens, hoe mooi." En zeg dan maar eens nee. Evelien van Elswijk staat met zelf gemaakte sieraden op de markt. De Zonnemairse blijkt een oplei ding tot goudsmid te volgen. „Met de verkoop probeer ik mijn studie te bekostigen. Ik droom ervan ooit een eigen atelier te openen." Kees de Munnik neemt een slok van de glühwein, die de kerstman ronddeelt. „Mijn vrouw en mijn schoonmoeder staan achter de kraam. Gezellig toch?" De kerststukjes van de ouderensoos gaan in het dorpshuis van Zonnemaire grif van de hand. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 72