WD wil duidelijke boodschap aan Navo Apothekers laken verzekeraars over beperkte keuze medicijnen 'Het wemelt van de eeuwigdurende graven' Veel regen in begin december Decembermoorden herdacht Twijfels of alliantie op de hoogte is van standpunt Nederland. Campagne tegen bemoeizucht 'op detailniveau'. De onzekerheid over de grafrust vormt voor moslims struikelblok. 6 Maandag 10 december 2007 PZC DEN HAAG - Als de Nederlandse po litiek definitief besluit dat de Ne derlandse militairen in december 2010 vertrokken zijn uit de Af ghaanse provincie Uruzgan, dient premier Jan Peter Balkenende dat nog eens klip en klaar aan de Na vo te melden. Dat heeft WD-Tweede Kamerlid Hans van Baaien gisteren gezegd. Hij heeft twijfels over hoe goed de Navo op de hoogte is van Neder landse standpunten. Die twijfel komt voort uit een ver trouwelijk gesprek vorige week met Navo-commandant Craddock waaruit bleek dat hij niet wist dat het kabinet de missie in 2010 wil beëindigen. De Tweede Kamer moet daar nog mee instemmen. Ook bleek volgens Van Baaien een brief over het einde van de lopen de missie in Uruzgan in augustus volgend jaar een tijd zoek in Brus sel. Hierdoor wist de Navo pas in mei van dit jaar dat er wellicht op volging nodig was voor de Neder landse militairen in Uruzgan. De WD'er wil ook opheldering over berichten vanuit Australië dat het nog onzeker is of dat het land zijn missie in Uruzgan na 2008 ver lengt. In zijn besluit tot verlenging is het Nederlandse kabinet er van uit gegaan dat Australië zijn troe penmacht ook na volgend jaar op peil houdt. „Zo niet, dan valt de bodem weg onder het kabinetsbe sluit", aldus Van Baaien. Australië heeft nog geen besluit ge nomen over de verlenging van de aanwezigheid van Australische troepen in Afghanistan. De rege ring sprak gisteren tegen een derge lijke toezegging te hebben gedaan. AMSTERDAM - Nabestaanden van de 25 jaar geleden op 8 en 9 december doodgeschoten Surinamers lopen za terdag van het Surinaamse consu laat in Amsterdam naar de Mozes Sr Aaronkerk in Amsterdam waar een herdenkingsdienst werd gehouden. Met het proces tegen de verdachten van de Decembermoorden in Surina me is een stap naar gerechtigheid gezet. Maar de afwezigheid van hoofdverdachte Desi Bouterse bij het proces leidt tot onbegrip, aldus nabestaanden, foto Evert Elzinga/ANP DE BILT - De regen van de afgelo pen dagen heeft ervoor gezorgd dat het gemiddeld aantal millime ters neerslag voor de hele maand december in de eerste tien dagen al wordt bereikt. In het weekeinde regende het opnieuw flink, aldus het KNMI zaterdag. „Dat levert zo'n 10 tot 20 millime ter op. Over de eerste tien dagen van december komen de neerslag totalen lokaal dan rond de 100 mil limeter uit." Het regenrecord voor De Bilt stamt uit 1961. Toen viel er 86,4 millimeter neerslag. Wat temperatuur betreft was het tot nu toe ruim 5 graden warmer dan normaal in de wintermaand december. Het KNMI spreekt over 'zeldzaam hoge temperaturen'. Komende week neemt de kans op vorst toe. „Of dat uiteindelijk leidt tot serieus winterweer is nog hoogst onzeker." Ook in andere delen van West-Eu ropa regent het veel. DEN HAAG - De apothekers begin nen een campagne tegen een aan tal grote zorgverzekeraars, omdat die zich te veel bemoeien met de inhoud van de zorg aan patiënten. De campagne 'Slikt u alles van uw zorgverzekeraar' begint deze week, zo maakte apothekersorganisatie KNMP bekend. Patiënten die verzekerd zijn bij bij voorbeeld verzekeraars als Menzis, CZ en Agis krijgen het advies over te stappen. Volgens de apothekers bemoeien deze zich 'op detailni veau' met het geneesmiddel waar iemand recht op zou hebben. Zo vergoeden zij vanaf 1 januari tot 1 juli volgend jaar in principe al leen de cholesterolverlager sim- vastatine volledig, omdat dit mid del van de Indiase fabrikant Ran- baxy het goedkoopst is. Het con cern is de grootste farmaceutische firma van India die zich nu op de Europese markt richt. „Verzekeraars kunnen de aan spraak van verzekerden op genees middelen maandelijks wijzigen, terwijl verzekerden slechts een keer per jaar van verzekeraar kun nen wisselen. Als je ooit genees middelen nodig hebt, is het heel vervelend om van geneesmiddel te moeten wisselen, niet omdat je arts of apotheker dat adviseert, maar omdat je verzekeraar dat van je verlangt", aldus KNMP-voorzit- ter Marga van Weelden. Volgens haar blijkt uit onderzoek 1^ Apothekers beginnen deze week een campagne tegen zorgverze keraars die zich te veel bemoeien met de keuze van geneesmiddelen. van de Stichting Farmaceutische Kengetallen dat de bemoeienis van verzekeraars meer kost dan op levert door al het administratieve gedoe eromheen. In posters en fol ders bevelen apothekers een aantal verzekeraars aan, zoals Avero Ach- mea, FBTO en ONVZ. De woordvoerder van Zorgverzeke raars Nederland laat weten dat de organisatie zich beraadt op stap pen tegen deze campagne van de apothekers. „Het is nog steeds zo dat de huisarts of specialist bepaalt welke medicijnen iemand krijgt. Als de arts op het recept meldt dat een ander middel medisch noodza kelijk is, krijgt de patiënt ook dit vergoed." De Nederlandse Zorgautoriteit maakte onlangs bekend dat zorg verzekeraars hun klanten volgend jaar meer proberen te sturen naar aanbieders die volgens hun de bes te prijs-kwaliteit leveren. door Frouke Tamsma DEN HAAG - Niemand praat graag over de dood. Ook de vader van Moustapha Baba, een in de jaren zestig naar Nederland geëmigreer de Marokkaan, niet. Vader noch zoon heeft het onderwerp ooit aangeroerd. „En toch weet ik zeker dat mijn vader na zijn dood terug wil naar Marokko. Hij gelooft niet dat hij hier eeuwige grafrust vindt", zegt Baba, partner van in tercultureel adviesbureau Mex-it. Begraven in Nederland is populair, constateert de Landelijke Organisa tie van Begraafplaatsen (LOB). Door de vergrijzing zullen na 2010 veel mensen overlijden, waardoor de druk op de beperkte ruimte op begraafplaatsen alleen maar toe neemt. Hoewel alle moslims begra ven willen worden, legt deze grote groep Nederlanders vooralsnog nauwelijks beslag op de schaarse ruimte. Nederland telt zeventig begraaf plaatsen waar een speciale dode nakker voor moslims is aangelegd. De doden liggen er netjes naast hun geloofsgenoten - moslims mo gen niet tussen niet-moslims be graven worden - met het gezicht naar Mekka. Toch kiest volgens schattingen van de Stichting Isla mitisch Begrafeniswezen (Stich ting IBW) 90 procent van de bijna één miljoen moslims in Neder land ervoor om in het land van herkomst begraven te worden. „Moslims geloven gewoon niet dat je op Nederlandse bodem ook vol gens de islamitische gebruiken be graven kunt worden", meent Mou stapha Baba, die hier onderzoek naar deed. „Zij vertrouwen het niet en kiezen daarom massaal voor repatriëring naar Turkije of Marokko. Ik heb met Marokko én Nederland een even sterke band, maar ben eerlijk gezegd zelf ook in dubio. Mijn gevoel zegt ook: ik wil terug." De eeuwige grafrust, heilig voor moslims, vormt het grootste struikelblok. In Nederland mogen algemene graven na tien jaar wor den geruimd. De botten worden vervolgens in een knekelput of een verzamelgraf herbegraven. „Maar altijd op dezelfde begraaf plaats", zegt Pauline Harmsen van de LOB. „Geen bot verlaat een be graafplaats." Harmsen is auteur van de vorige maand verschenen 'Zij vertrouwen het niet en kiezen voor repatriëring naar Turkije of Marokko' Handleiding Islamitisch Begraven. Voor veel moslims is dit herbegra ven van lichaamsresten onaan vaardbaar. Volgens Harmsen is het een hardnekkig misverstand dat moslims hier geen waardige begra fenis kunnen krijgen. „Eeuwige grafrust bestaat, ook in Nederland. Het wemelt hier van de eeuwigdu rende graven, voortkomend uit de christelijke en joodse traditie." Het gaat hier om eigen graven of fami liegraven, waarvan de grafrechten in principe eeuwigdurend ver lengd kunnen worden. Eenvoudig is dit echter niet. De na bestaanden zullen om de zoveel jaar moeten aangeven dat zij het graf in stand willen houden. „Bo vendien hangt er een fors prijs kaartje aan", weet Ibrahim Wijben- ga, voorzitter van de Stichting IBW. „De nabestaanden of de ge loofsgemeenschap draaien voor de kosten op." Het in stand houden van een graf kost ongeveer 90 euro per jaar. Dat lijkt misschien niet veel, maar het loopt flink in de pa pieren als na eerst het graf van overleden grootouders, ook de gra ven van ouders, zussen, broers en kinderen bekostigd moeten wor den. In Turkije en Marokko zijn die kos ten er niet, omdat er voldoende ruimte is en het graf in één keer af gekocht kan worden. Wijbenga: „En hoe verzeker je je in Neder land van eeuwige grafrust als je geen kinderen hebt?" Ook jonge moslims hebben daarom nog steeds hun twijfels bij een Holland se begrafenis. Pauline Harmsen verwacht niette min dat tweede- en derdegenera- tiemoslims uiteindelijk voor Ne derland zullen kiezen. „De eerste Limburgers die in de Rotterdamse haven gingen werken, wilden ook nog per se bij de parochie of in het familiegraf in het geboortedorp be graven worden. Bij hun kinderen was die behoefte al minder groot." Wijbenga, Baba en Harmsen plei ten voor betere voorlichting aan moslims. Dat in Almere afgelopen zomer de eerste volledig islamiti sche begraafplaats is geopend, is wellicht een stap in de goede rich ting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6