Consument is het halve werk Qeoraióch Tarnen ETALAGE PZC Maandag 10 december 2007 45 oppervlak waarop je snijdt. Ge bruik vooral géén marmeren of gla zen plaat. Die zijn veel te hard. Fu nest voor je messen. Op kunststof slijten ze sneller dan op een hou ten plank. Maar hout wordt van overheidswege afgeraden. Dat zou bacteriegroei in de hand werken. Maar uit recent onderzoek blijkt juist dat hout veel beter schoon te houden is dan kunststof Ideaal is een snijplank gemaakt van de kop se kant van hout, hierbij snijd je tussen de vezels in plaats van erop. Maar deze planken zijn zwaar en mogen niet in de vaatwasser! Voor wie dat toch geen prettig idee vindt, is nu de ideale plank te koop, de Epicurean, gemaakt van vermalen en vervolgens keihard ge perste houtsnippers. Hard, hittebe stendig, lichtgewicht, afwasmachi- nebestendig, geen geurtjes, na tuurlijke uit straling en vriendelijk voor je mes sen!" Een goed keukenmes hoeft bij nor maal huishou delijk gebruik misschien maar eens in de twee, drie jaar te worden geslepen. Daar zijn elektrische ap paraten voor, het kan ook met een slijpsteen, maar bij dure messen is het wel zo slim dit klusje aan de vakman over te laten. Die maakt het snijvlak weer vlijmscherp door een dun laagje metaal weg te slij pen. De slijphoek en kromming luisteren heel nauw. Je kunt zelf je mes lang scherp houden door het regelmatig over het aanzetstaal te halen. Hoe weet je of je keukenmes nog scherp genoeg is? Kamphuis: „Doe de tomatentest. Druk je een to maat kapot als je hem probeert te snijden, dan is je mes aan een slijp- beurt toe." Zo'n bijlvormig Chinees hakmes (chopper) is wel heel stoer en handig als je vaak wokt. Het snij werk lukt ook met een koksmes, dig om knoflook, gemberwortel, vlees- of visplakjes mee te pletten. Op de platte kant kan je handig ge sneden ingrediënten transporte ren naar de wok. De Tao van Ken Hom ligt lekker in de hand en is heel betaalbaar: nog geen 20 euro! Een rauwvlees- of slagersmes kan handig zijn als je vaak vlees in blokken, lappen of reepjes snijdt. Het ziet eruit als een koksmes maar het lemmet is dunner en heeft een bollere punt waardoor het meer grip heeft op gladde op pervlakken zoals poulet, lever en vetspek. Uitbeenmessen (sterk, lange dun ne punt) en fileermessen (lang, plat, flexibel) zijn echt een beetje onzin, tenzij je natuurlijk heel vaak vis fileert of zelf vlees of wild uitbeent. Voor die enkele keer dat dat voorkomt, kan je ook heel goed je kleine keuken mes of trancheer mes gebrui ken. Het duurt mis schien iets langer, maar is dat erg? Geldt ook voor kreeft messen en tourneer mesjes. H 'VI BÉI Het Messenblok Wat zit er in een standaard messen- blok en wat kun je ermee? Prijsindi catie, inclusief zes stuks gereed schap: ca. 170 euro. Groot koksmes. Het heft is zo ge maakt dat je hand bij het snijden nooit op de plank komt. Het lem met heeft een rechte rug en één scherpe zijde die van breed bij het handvat schuin omhoog naar de punt toe wegloopt. Bestemd voor het snijden met vaste hand van ste vige groenten en vlees, het pletten van vlees, knoflooktenen, kruidna gels, peperkorrels. Ideaal voor het fijnsnijden van verse kruiden als pe terselie. Klein keukenmes (office-mes). Klein sterk mesje van 9 cm tot 14 cm. Om uit de hand fruit en aard appelen mee te schillen en kleine objecten te snijden, zoals uien, champignons en harde worst. Ook handig voor uithollen, openwrik- ken (noten, schelpdieren) en ont pitten (olijven, kersen). Klein kartelmes. Mesje met kar tels op het snijvlak, waardoor het mes goed grip heeft op kleine zach te, of gladde objecten zoals to maat, citroen, augurk. Broodzaag. Groot gekarteld zaag- mes. Voor het snijden van brood, koek, taart, stokbrood en andere producten die erg aan het mes kle ven, paté of pudding bijvoorbeeld. Tip: maak voor elke snede het mes even nat. Trancheermes. Lijkt op het grote koksmes maar dan puntiger toelo pend. Het staal van het lemmet is smaller, waardoor je tijdens het snij den kunt bijsturen. Voor het snij den van mooie rechte plakken van bijvoorbeeld rollade, rosbief of vis. Aanzetstaal. Een onmisbaar stuk gereedschap voor iedereen die zijn messen scherp wil houden. Je slijpt een mes er niet echt mee, maar je houdt de snede mooi recht. Alle braampjes naar links en naar rechts werk je ermee weg. Let op: niét voor kartelmessen! Gebruikstip aan zetstaal: houd het mes in je werk hand en het handvat van het aan zetstaal in de andere. Staal schuin omhoog. Strijk uit de losse pols af wisselend de linker en de rechterzij de van het snijvlak langs het staal, voor en achter, in een hoek van ca. 20 graden (verschilt per mes). Als of je er steeds een klein plakje van af snijdt, vanaf de punt tot aan het heft. Niet echt snijden natuurlijk, weinig druk uitoefenen! Herhaal de beweging een keer of tien. Meer info: www.oldenhof-kookka- do.nl www.dokcookware.com wel feestelijk zijn. Want Georgiërs kunnen feesten, hun maaltijd is als een Georgische dansvoorstel ling met van die zwaarden en op de bovenkant van hun tenen lo pende mannen: krachtig, trots en oogverblindend mooi. Waarbij de toostmeester regelmatig proost op de gastheer, zijn kinderen, zijn bu ren, zijn overleden voorouders en wie hij nog maar bedenken kan. En het glas in één keer achterover slaat. De toost is een uitgebreid ri tueel van de maaltijd, niet om snel even wat te murmelen en dan je glas leegkieperen, maar een wel sprekend onderdeel van dat maal. Dat laatste bestaat overigens niet uit voor-, hoofd- of nagerechten, maar gewoon uit gerechten die ter tafel komen als ze gereed zijn. Wat best handig is als je zo'n hele avond aan tafel zit. 111 Schol in wijnsaus (kambala ghvinis satseblit) 2 uien, olijfolie, 400 gr. scholfilet, 1,5 dl. water, 1,5 dl. droge witte wijn, 2 laurierbladeren, 50 gr. gepelde walno ten, bosje verse koriander, bosje verse peterselie. Pel de uien en hak ze in kleine stukjes. Verhit olie in een pan en braad de schol daar heel even in aan. Voeg daar na het water, de wijn en de laurierbladeren toe. Stoof de schol in 20 minuten gaar. Voeg de laatste twee minuten de uien toe. Verwijder na het stoven de laurier bladeren. Maal de walnoten fijn in een keukenmachine. Was de koriander en peterselie en hak ze fijn. Voeg de walnoten en verse kruiden toe. Serveer de schol per por tie met enkele lepels van de saus. STERRENMENU'S Het gaat goed met de samenwerking tus sen Albert Heijn en de sterren koks Jonnie Boer, Sergio Her man, Ron Blaauw, Lucas Rive en Marc van Gulick. Zo goed, dat de supermarktketen op het punt staat de menu's die ze op stelden nu ook landelijk aan te bieden. Tot nu toe werden de maaltijden van de sterrenchefs alleen op proef verkocht in 35 vestigingen. Het gaat om 15 euro kostende gerechten voor twee personen, met vlees, gevogelte of vis, groenten, pasta's of aard appelen en saus. De chefs beroe pen zich er op dat inclusief voor bereiding de maaltijd nooit veel langer dan een half uur op zich laat wachten. Via de website ah.nl/kokenmet kan worden ge volgd hoe ze het gerecht zelf klaarmaken. rfi S Wie is de beste chef-kok? De website bijzonde- rerestaurants.nl heeft alle beoor delingen van de Michelingids, Lekker en Gault Millau bij el kaar gegooid en een gewogen ge middelde getrokken. Jonnie Boer (Librije, Zwolle) en Sergio Herman (Oud Sluis, Sluis) ko men allebei op de eerste plaats en ontlopen elkaar dus hele maal niets. Derde is Hans van Wolde van Beluga in Maas tricht, die voor het zoveelste jaar werd getipt voor een derde Michelinster maar deze op nieuw niet kreeg. Jannis Brevet (Inter Scaldis, Kruiningen) en Lucas Rive (Bokkedoorns, Over- veen) eindigden respectievelijk als vierde en vijfde. foto GPD Nu het toch over topkoks gaat: 24 van hen hebben voor het Wereld Natuur Fonds mede werking verleend aan het boek Lang Leve Vis van uitgeverij KunstMag. Het boek is onder deel van de bewustwordings campagne van het WNF 'Kies voor een levende zee'. Die is er op gericht mensen te laten kie zen voor vis die niet wordt be dreigd door overbevissing. Het 100 pagina's tellende boek telt 25 recepten, met foto's van de koks van Peter Casell. Hij heeft ze op bijzondere wijze op de fo to gezet mét vissen. Soms ne men ze deze letterlijk in de ar men. Lang Leve Vis kost 9,95 eu ro en is zowel in de boekhandel verkrijgbaar als via de website langlevevis.nl. Simone Moerman en Ramaz Kalmak- helidze, Ceorgisch Tafelen, Uitgeverij Pereboom, 14,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61