Goed gereedschap Tafelen met mevrouw Saakasjvili T Is mijn biefstuk al rijp? 44 Maandag 10 december 2007 PZC ETEN MET PUCK door Puck Kerkhoven Rundvlees koop je zo vers mogelijk. Fout! Voor lekker mals en smakelijk vlees moet je geduld hebben. Net als goede wijn moet kwaliteitsvlees rijpen om te ontwikke len, tot wel twee maanden. Het moet als het ware een beetje ontbinden. Is dat lekker? Ja! Lezers die nu denken 'jakkes', en ook niet tegen de plastische beelden bij CSI Miami kunnen, raad ik aan hier af te haken. Vorige week vrijdag, terwijl de scholieren staakten, mocht ik weer even in de schoolbanken. De culinaire pers verzamelde zich in de collegezaal van Het Slagershuis te Rijswijk. Piet van den Berg uit Zoetermeer, misschien wel de meest gelauwerde slager van ons land, kwam vertellen over zijn beroemde gerijp te rundvlees. Rundvlees dat op de kaart staat van de allerbeste restaurants. Ze zetten zelfs de afzender erbij, bij wijze van kwa liteitsaanduiding. Wat maakt dat vlees van Piet zo bijzonder? Behalve dat het van zijn eigen MRIJ-koeien (Maas Rijn IJssel) komt, die hij kent vanaf hun geboorte. Sterker, hij kende hun moeders en moeders-moeders. Weet dus letterlijk welk vlees hij in de kuip heeft. Ze lopen van april tot oktober in de wei en krijgen op stal een uitgekiend dieet. Hoewel dieet, de dames van Piet moeten juist vet op de heupen krijgen. Wat het vlees écht supermals maakt en intens van smaak, is het rijpingsproces. Na de slacht kiest hij de mooiste delen uit voor de droge rijping. Hij had een cóte de boeuf bij zich (rib stuk waarvan je koteletten, rib eye en entrecótes snijdt) van een koe die op 27 september was geslacht, ruim twee maan den oud dus. Het zag asgrijs tot vaalbruin en voelde gortdroog aan, als schuurpapier. Het had, zoals Piet dat noemt, 'in de wind gehangen'. Stel je daarbij geen waslijn buiten voor. Nee, de stukken hangen in de koelcel, terwijl een absorber vocht uit de lucht slurpt en een ventilator zorgt voor circulatie (wind). De buitenkant droogt in, wordt bruin. Die snijd je eraf Binnenin blijft het vlees mooi rood en sappig. Onder invloed van enzymen en bacteriën 'ontbindt' het spierweefsel. Dat wil zeggen dat stugge dwarsverbanden tussen vezels verloren gaan, waardoor het vlees supermals wordt. De lange, vrijwel smaakloze eiwitten en vetten van vers vlees worden afgebroken tot kleinere, smakelijke componen ten. Ze maken het tegelijk hartiger en zoeter, de vleessmaak krijgt meer diepte. We konden zelf het verschil proeven bij restaurant De Stad Ro me in Warmond, waar chef-kok en vleesexpert Fred Dijssel- bloern het rundvlees uit verschillende slachtweken zo puur mogelijk bereidde op zijn houtskoolgrill. Geen zout, peper of kruidenolie, niets. Maar botermals en zoveel smaak, wow! Er bestaat ook een natte rijping, waarbij vlees in vacuümverpak- king wordt bewaard en vochtig blijft. Na zes tot acht weken is het op z'n mooist. Maar let op: het hele verhaal gaat alleen op voor onbewerkt kwaliteitsvlees, vakkundig bewaard op 2 gra den. Dus ga niet thuis zelf knoeien, maar vraag de ambachtelij ke slager om gerijpt vlees. Na zes tot acht weken is het vlees op z'n mooist Prime rib, jus van eigen kaantjes (voor twee grote eters) 1 gerijpte prime rib van 3 cm dik (ca. 1 kg), olijfolie, 2 tenen knof look in schil, 1 eetlepel oude balsamico-azijn, mespuntje gedroog de tijm, peper en zout, 1 eetlepel roomboter. Prik knoflooktenen in met puntig mesje en laat op rustig vuur in olie garen. Plet ze. Dep vlees droog met keukenpapier. Snijd vetran- den met wat vlees eraf en snijd die in dobbelsteentjes. Bak ze in koekenpan in wat olie uit. Laat knoflook meebakken. Giet vet voor zichtig af, roer aanbaksels en kaantjes los met scheutje water. Giet balsamico-azijn erbij, voeg tijm toe en laat even inkoken. Verwijder knoflook. Breng jus op smaak met peper en zout. Verhit boter in koekenpan en bak vlees hierin, 2/2 minuut aan elke kant. Leg op bord, bedek met aluminiumfolie en laat 10 minuten rusten op warm plekje (bijvoorbeeld oven op 40 graden, deur op kier). Snijd vlees met scherp mes, dwars op de draad (vezelrichting) en serveer op stoere plank. Geef er kaantjesjus, dikke frieten en frisse salade met veel tomaten en verse bieslook bij. (Vrij naar Herman den Blijker). door Jacques Hermus foto GPD ot vorige week was Sandra Roelofs uit Terneuzen de first lady van Georgië. Maar haar man Michael Saakasjvili is eventjes afgetreden als president. Want het zijn roerige tijden in dat mooie landje aan de Zwarte Zee, waar wuivende pal men langs het strand worden afge wisseld met besneeuwde bergtop pen landinwaarts. Waar theeplanta ges worden geflankeerd door wijn gaarden - wellicht de oudste ter we reld -, en het land een overdaad aan producten levert. Niet voor niets noemden de Grieken de inwo ners van het land 'Georgoi', wat zo veel betekent als boeren of wijn boeren. De Georgiërs zelf noemen zich overigens 'Kartvelebi' en hun land 'Sakartvelo'. Die rijkdom van het land heeft zich vertaald in een uitgebreide cu linaire traditie, waarbij niet alleen het eten, maar ook alle ceremonië le zaken eromheen een grote rol spelen. Dat blijkt uit het boek Geor- gisch tafelen van Simone Moerman en Ramaz Kalmakhelidze, met een voorwoord van - inderdaad - San dra Roelofs. Een culinair-historisch boek, inclusief 74 recepten, over één van de interessantste gebieden uit de voormalige Sovjet-Unie. Want waar elders in die Unie in de twintigste eeuw relatieve schaarste heerste, was hier de overdaad: van wijn, vis, vlees, groenten en fruit. Dat alles gevangen in recepten die weliswaar niet verfijnd lijken, maar lekker in de kast staan. Alles wat je nodig hebt, zijn een paar scherpe messen, een goede plank en het meest verfijnde keukengereed schap dat er bestaat: je handen! Iedereen die ooit zo'n goed gevuld messenblok heeft aangeschaft of cadeau gekregen, zal beamen dat je maar een paar messen echt ge bruikt. De rest staat stof en vet te verzamelen op het aanrecht. En waar grijp je altijd weer naar? Naar dat aardappelschilmesje van een paar euro. Is het na een jaar bot of verdwijnt het per ongeluk met de schillen mee in de vuilnis bak: geen probleem. Dan koop je gewoon een nieuwe. Freek Kamphuis van Kookstudio Oldenhof is expert op het gebied van keukengereedschap en initia tiefnemer van een samenwerkings verband van gespecialiseerde kook winkels, met vestigingen in Am sterdam, Rotterdam, Amersfoort, Hilversum, Zwolle, Den Haag en Antwerpen. Met zijn eerlijke ant woord snijdt hij zichzelf in de vin gers, want hij wil die mooie blin kende messen in zijn winkels na tuurlijk graag verkopen. Maar wat heb je volgens hem écht nodig? „Een groot koksmes, een klein keu kenmes, een broodzaag, een kartel mesje, een aanzetstaal en een goe de plank. I Ioe lang je mes scherp blijft, is sterk af- hankelijk van het Zo scherp je messen op een aanzetstaal. Wie graag kookt met lekkere verse ingrediënten kan niet zonder een paar goede scherpe messen. Dat hoeft echt geen poenerig messenblok van een duur Japans merk te zijn, maar aan zo'n goedkoop twaalfdelig rekje met wiebelmessen met plastic handvatten heb je ook niks. Kies liever voor twee of drie echt stevige messen en een vlijmscherp aardappelschilmesje door Puck Kerkhoven foto's Karei de Vos Snijden met een goed scherp mes is een genot. Je vliegt door je prei, kool, ui of paprika heen. Aroma's komen vrij, sap pen gaan stromen. ]e snijdt in één beweging de mooiste reepjes, blok ken en plakken van je vlees en vis, je hakt in no time verse peterselie fijn. Even het mes onder de kraan en klaar. Laat al die magische hakkende en snijdende keukenmachi nes toch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60