Gezondheid de loep genomen Grotere kans op kanker door nachtdiensten Kankercellen volgen spoor van andere cellen Vrouwen vinden 'milde' IVF beter te verdragen Hypo of niet, diabeet stapt vaak toch in auto Ibuprofen verbetert leven van cf-patiënten PZC Maandag 10 december 2007 43 Tips ter voorkoming Ook bij droge huid geldt: voor komen is beter dan genezen. Enkele tips: 1Waarom elke dag douchen? Om de dag is beter, zeker als je de heetwaterkraan niet ge heel opendoet. Je kunt tussen door met washand in de weer gaan voor dagelijkse hygiëne. 2. Blijf niet langer dan vijftien minuten in bad of onder de douche. Vermijd antibacteriële zeep. Gebruik babyzeep of een vochtinbrengende zeep zoals Dove. Je kunt verschillende merken uitproberen. Vuistre gel: na het badderen moet je huid zacht en glad aanvoelen, niet strak of droog. 3. Kom je uit bad of douche, ga dan niet met de handdoek hard wrijven. Droogdeppen is beter. Smeer je in met vochtin brengende of vette crème. »- 4. Drink voldoende. 5. Planten in huis zorgen voor een betere luchtvochtigheid. Radiatorbakjes helpen natuur lijk ook, of hang anders je voch tig wasgoed over de radiator. 6. Buiten koud? Draag warme kleding en handschoenen. 7. Gebruik bij karweitjes (of in je werk) waarin je met water of zeep in aanraking komt, hand schoenen. Onder rubberen en PVC-handschoenen kun je huid- vriendelijke katoenen verband- handschoenen dragen, die bij de apotheek voor een paar eu ro verkrijgbaar zijn. Regelmatig nachtdiensten draaien, vergroot waarschijnlijk de kans op kanker. Dit concludeert K. Straif (IARC, Lyon) in het vakblad The Lancet Oncology op grond van ar tikelen die een verband vinden tus sen borstkanker en nachtdiensten en artikelen die aantonen dat proefdieren meer kanker krijgen als zij 's nachts regelmatig worden blootgesteld aan licht. Waarschijn lijk ligt een verstoring van de aan maak van het 'nachthormoon' me- latonine aan de basis van het ont staan van kanker in deze gevallen, oppert Straif Als kankercellen uitzaaien, volgen ze het spoor dat bindweefselcellen trekken als zij zich voortbewegen door het weefsel rondom de tu mor. Dit spoor bestaat onder ande re uit signaalstoffen die de bind weefselcellen achterlaten in het weefsel waardoor zij zich bewe gen. Dit schrijft C. Gagglioli in het vakblad Nature Cell Biology. The rapieën die het uitzaaien van kan ker willen voorkomen moeten zich daarom niet alleen op de kan kercellen richten maar ook op de bindweefselcellen, aldus Gaggioli. Een IVF-behandeling waarbij min der hormonen worden toegediend om eicellen te rijpen en waarbij slecht één embryo in de baarmoe der wordt geplaatst, geeft iets min der kans op een succesvolle zwan gerschap. Maar vrouwen vinden deze milde behandeling minder belastend en zijn daardoor minder geneigd de behandeling vroegtij dig te stoppen. Ook is de milde be handeling goedkoper. Dit conclu deert M. Verberg (UMC Utrecht) in het proefschrift waarop ze op vandaag promoveert. nog de grootste 'huidontvetter'. De uitgedroogde huid kan zichzelf gelukkig repareren: hij produceert extra talg om het tekort aan te vul len. In ongeveer een week is de klus geklaard, mits het baasje zijn vel even met rust laat. Insmeren met beschermende crème of zalf is zeer welkom en praktischer dan wat ene 'Hendrik de wanhopige' Patricia aanraadt: „Mijn vader had hetzelfde probleem en kreeg de tip een duif in huis te nemen om dat die bepaalde stoffen uitstoot die gezond zijn voor de huid." ge atmosfeer, gevolg van vrieskou of gure wind. Binnenshuis doen centrale verwarming, houtkachels en openhaarden een duit in het zakje. Toch is een droge huid niet uitsluitend een winters verschijn sel. In de woestijn kan de heersen de lage luchtvochtigheid de huid eveneens in perkament verande ren. En 's zomers wringt een op volle toeren draaiende airco flink wat vocht uit de huid, die normaal ïo tot 15 procent water moet bevat ten. Er speelt nog een factor. De vocht- verdamping door de huid is van nature zeer precies geregeld. Hier bij dienen de huidvetten (talg) als barrière: zij houden de buitenste hoorncellen van de huid bijeen, net zoals boter op brood de hagel slag vasthoudt. Die nuttige huid- vetten worden echter afgebroken door de zeepjes en douchegels waarmee we ons wassen. Zeep maakt de kostbare talg los en het hete water spoelt het weg. Zonder die bescherming laat de huid mak kelijker vocht los en verdroogt. Overigens is antibacteriële zeep 't Baby met heupdysplasie in een spreidbroek. foto Brigiet Bluiminck dan komen lang niet alle afwijkin gen in beeld. Bovendien worden veel te veel baby's die helemaal geen afwijking hebben, doorge stuurd naar de orthopeed. Een sys tematisch echo-onderzoek is veel betrouwbaarder, is gebleken uit eerder proefonderzoek in Zwolle en Enschede. Daardoor kun je af wijkingen die bij alleen lichame lijk onderzoek worden gemist toch opsporen en voorkom je onnodig doorsturen naar de specialist." Eijsink toont cijfers uit het eerdere proefonderzoek. „Bij lichamelijk onderzoek wordt 19 procent van de kinderen doorgestuurd. Uitein delijk moet 2,7 procent daarvan daadwerkelijk worden behandeld. Uit de eerdere proef met echo in Enschede en Zwolle bleek dat na echo-onderzoek 6,7 procent van de kinderen wordt doorgestuurd, en dat daarvan 4,6 procent moet worden behandeld. Je hebt dus door echo veel meer afwijkingen in het vizier gekregen dan bij al leen lichamelijk onderzoek en veel minder kinderen onnodig doorge stuurd." De vraag of een bevolkingsonder zoek 'gezondheidseconomisch' ren dabel is, zoals dat heet, is inmid dels positief beantwoord door on derzoekers die bezig zijn met het experiment. „De winst zit in het minder doorsturen van kinderen en in het eerder behandelen van de afwijkingen die je hebt opge spoord. Een heupafwijking die je in de eerste twee of drie maanden op het spoor komt, is doorgaans goed te behandelen. Komt een af wijking pas na zes maanden aan het licht, dan kan een ingrijpende en dure operatie nodig zijn." In het huidige stadium van het on derzoek is de vraag aan de orde of het onderzoek eenvoudig, zonder al te veel bijkomende kosten, kan worden uitgevoerd. Eijsink: „Thuis zorgorganisaties in Raalte (Carino- va) en in Utrecht gaan nu kijken hoe en of een bevolkingsonder zoek georganiseerd kan worden op consultatiebureaus, of er genoeg ouders met baby's aan mee willen werken en of je een echo-onder zoek buiten de ziekenhuizen kunt uitvoeren door wijkverpleegkundi gen, die in het beoordelen van echo's minder uitvoerig zijn ge traind dan laboranten en artsen in het ziekenhuis." Als het experiment een succes wordt, zou een definitief bevol kingsonderzoek in heel Nederland over een jaar of vijf ingevoerd kun nen worden. Eijsink: „Er is tijd no dig voor evaluatie, statistieken en betrouwbare conclusies." Behalve in de stad Utrecht wordt het experiment in de komende an derhalfjaar uitgevoerd in de ge meenten Raalte, Olst-Wijhe, Om men, Dalfsen, Hardenberg en Stap horst. H www.heupafwijkingen.nl Echo-onderzoek Tijdens een echo-onderzoek wordt een soort geluidsfoto gemaakt van beide heupen van een kind. Dat is te vergelijken met foto's die worden gemaakt tijdens een zwangerschap. Het maken van de foto duurt tien minuten en is onschade lijk en niet pijnlijk. Als er een afwijking wordt vastgesteld, volgt verwijzing naar huisarts of specialist. Nader onderzoek is dan noodzakelijk om te bepa len of behandeling nodig is. De helft van de patiënten met dia betes type 1 die een zeer laag gehal te van het bloedsuiker ('hypo') niet goed voelt aankomen, zou ach ter het stuur stappen terwijl zij dat vanwege het lager bloedsuikerge halte beter niet kan doen. Ook een kwart van de mensen met diabe tes type 2 die een hypo wel goed voelt aankomen, zou bij een laag bloedsuikergehalte achter het stuur stappen. Dit concludeert A. Stork (UMC Utrecht) in het vak blad Diabetes Care op grond van gesprekken met diabetespatiënten. Dagelijks een flinke dosis van de pijnstiller en ontstekingsremmer ibuprofen (tot 1.500 mg per dag) vertraagt de achteruitgang van de werking van de longen van patiën ten met cystic fibrosis (taaislijm- ziekte). Dit concludeert M. Kon stan in het vakblad American Jour nal of Respiratory and Critical Ca re Medicine op grond van gege vens van meer dan 10.000 cf-pa tiënten. Ibuprofen vermindert het aantal longinfecties en de daar door optredende schade aan de longen van de patiënten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59