Sport Dromen van olympische medailles mag na wielersuccessen in Peking Renate Croenewold wil allround-schaatsen er nog bij blijven doen Willeboordse vijfde in Tokio Brons van hockeyers is goede les voor Peking Routinier van TVM zal het seizoen niet alleen afstemmen op 3000 m. Marianne Vos snuift cultuur op in Peking en wint twee keer goud. Middelburgse judoka doet mee aan prestigieuze Kano Cup. Voor Oltmans worden Spelen vrijwel zeker het laatste kunstje. Van den Brand van de ene zege naar de andere S PZC Maandag 10 december 2007 31 Renate Croenewold richt zich niet alleen op de drieduizend meter, maar wil ook schitteren in allround-toernooien. foto Vincent Jannink/ANP door Maarten van Helvoirt HEERENVEEN - In de zomer vroegen de coaches van de TVM-schaats- ploeg zich hardop af of Renate Groenewold er wel verstandig aan zou doen zich nog te storten op de allround-toernooien. De laatste ja ren van haar schaatsloopbaan is al les namelijk gericht op de drie kilo meter tijdens de Olympische Spe len van 2010. Groenewold piekert er niet over. „Mentaal ben ik klaar om te laten zien dat de drie kilometer mijn af stand is, maar ik wil het allroun- den dit jaar nog wel meepikken." Zoals de vlag er nu bij hangt, wordt het voor de Groningse meer dan meepikken. De wereldbeker wedstrijden van dit weekeinde in Heerenveen waren voor de allroun- ders de laatste gelegenheid voor het EK (12-13 januari) om zich in ternationaal met elkaar te meten. En Groenewold is tot nu simpel weg het beste uit de verf gekomen. „Als je een klassementje zou op maken, zou dat wel de conclusie kunnen zijn. Maar bij zo'n toer nooi moet wel alles op z'n plek val len. En ik zal m'n 500 meter nog wat moeten verbeteren." Groenewold, die gisteren haar con tract met TVM verlengde tot 2010, zal moeten afrekenen met rege rend Europees kampioene Marti na Sablikova en runner-up Ireen Wüst. Die laatste is weliswaar haar dip te boven, maar zal van nog be tere huize moeten komen. Het gat van één seconde tussen beiden op de 1500 meter deed Groenewold meer dan teniet met een verschil van 3,5 seconde op de drie kilome ter. Dat zal op de vijf kilometer nog meer zijn. Ze gaf ook Sablikova twee tikjes om de oren. Op de 3000 meter hield ze de Tsjechische voor het eerst sinds een jaar van de hoogste trede en in hun onderlinge duel op de 1500 meter ging het prestige ook naar Groenewold. NNj Renate Groenewold rijdt in Thialf voor de wereldbeker niet alleen een sterke 3000 meter. Op de 1500 zit ze in de buurt van de toppers. door Edward Swier PEKING - Voordat ze ook maar één meter op de wielerbaan had gere den, noemde Marianne Vos haar trip naar Peking al een geslaagde missie. Na haar debuut op de olympische piste van Peking was dat niet veranderd. De nieuwbakken baanrenster won twee onderdelen van de wereldbe ker. Bondscoach Peter Pieters was verrast: „Ze pikt het zo snel op!" De overige Nederlanders bleven niet achter. Zo won Theo Bos het koningsnummer, de sprint. In to taal zegevierde Nederland op zes onderdelen. Ook het landenklasse- ment was, net als een week eerder in Sydney, een prooi voor de selec tie van Peter Pieters. Acht maanden voor het begin van de Spelen mag stiekem al een beet je gedroomd worden van olym pisch eremetaal. Pieters, met gevoel voor understa tement: „Deze trip is niet voor niks geweest." De coach had zijn selectie bewust gevraagd te pieken. „We moesten er hier gewoon staan. Dat geeft een goed gevoel voor de rest van het jaar. Er is rust door Roeland van Vliet GOES/TOKIO - Elisabeth Wille boordse is zaterdag bij de sterk be zette Kano Cup in Tokyo als vijfde geëindigd. De Middelburgse judo ka strandde in de halve finales, waarna ze ook de strijd om het brons verloor. De Kano Cup - vernoemd naar grondlegger van de judosport, Jigu- ro Kano - is een jaarlijks invitatie- toernooi in de hoofdstad van Ja- in de tent. We hebben goede za ken gedaan, bij andere landen zie ik langzaam maar zeker de paniek al toeslaan. Het is fijn dat wij geen noodscenario's hoeven te beden ken." Met de veelzijdige Vos (20) krijgt Pieters er straks voor de Spelen een serieuze medaillekandidaat bij. Nadat ze vrijdag de scratch had gewonnen, zegevierde Vos een dag later op magistrale wijze in de pun- tenkoers. Om haar achterstand goed te maken, moest ze - nota be ne niet gewend aan het gedrang op de piste - de ultieme sprint De baanploeg ligt op koers voor de Spelen en mag dromen van medailles. winnen. Waar andere debutanten op zo'n moment al tevreden zou den zijn dat ze lekker meedraaien, ging Vos vol voor de winst. „Ik heb alles gegeven, was al behoor lijk leeg. Het was ongelooflijk zwaar. Maar ik vond het zonde om deze kans te laten liggen", aldus Vos. Nu nog rijdt ze voor haar eigen sponsor, DSB. Maar op termijn zal Vos zich aansluiten bij het nationa le team. Dat is van later zorg, vin- pan. Willeboordse, die uitkomt in de klasse -63, was voor het evene ment uitgenodigd omdat ze drie maanden geleden op het WK in Rio de Janeiro brons pakte. In de eerste twee rondes won Wil leboordse van de Sloveense Ursic en de Poolse Ozdoba. In de derde partij, de halve eindstrijd, was ze aan de Japanse Ikia gewaagd, maar ze verloor. „Dat was wel verve lend", liet ze weten. „In de golden score ging zij drie keer achter el kaar op haar knieën zonder een techniek te gebruiken en daar kreeg ze geen straf voor." Omdat Willeboordse nog geen Japanse ju- den DSB-ploegleider Thijs Rond- huis en Vos. Mogelijk gaat Vos - in het verleden al wereldkampioene op de weg en in het veld - ook naar de wereldbe ker in Los Angeles, halverwege ja nuari. Die wedstrijd stond aanvan kelijk niet in de planning. Maar nu het baanproject zo voorspoedig verloopt, wordt Vos gretig. Ze beschouwde haar debuutoptre den op de baan als een onderbre king van de sightseeing. Bijna twee weken struinde ze door Pe king. „Ik heb de Muur bezocht, ben naar het plein van de Hemelse Vre de geweest, we hebben de cultuur opgesnoven. En natuurlijk ook het wegparkoers bekeken, ik wilde al les gezien hebben voordat we hier terugkeren voor de Spelen", aldus de toerist. Vos was met twee zeges niet de enige uitblinker in Peking. Er was brons voor de ploegenachtervol- gers en Teun Mulder (keirin). Mul der, Bos en Veldt wonnen vrijdag de teamsprint. Willy Kanis was de handigste in de tumultueuze keirin en won samen met Yvonne Hijgenaar ook de teamsprint bij de vrouwen. Theo Bos besloot de successen- reeks met winst op het konings nummer, de sprint. doka op basis van een scheidsrech- tersbeslissing had zien verliezen, besloot ze risico te nemen. „Ik deed dat wel met een goede aan val, maar zette niet voldoende door en kreeg een koka tegen." In de kleine finale was vervolgens de Chinese Xu haar te slim af Na dat beide vrouwen een yuko had den gescoord, verslapte Wille boordse. „Ik probeerde nogmaals een aanval te plaatsen. Daarbij wierp ik mijzelf en zij hoefde niets anders te doen haar heup ervoor te plaatsen. Het was wel een van de mooiste ippons van de dag, maar helaas niet voor mij..." door Martijn Krullaars KUALA LUMPUR - Een betere voorbe reiding op de Olympische Spelen van volgend jaar was amper denk baar voor de Nederlandse hock eyers. De Champions Trophy 2007 was zo zwaar en sterk bezet, dat Oranje precies weet wat het in Pe king kan verwachten. En één ding lijkt zeker: voor Roelant Oltmans wordt Peking het laatste klusje als bondscoach. En zo was er toch weer een klein klein relletje. Het zwaar vermoei de Oranje nam gisteren in de strijd om het brons revanche op Zuid-Korea (3-2 winst na de eerde re 2-6 nederlaag), maar in de kant lijn ging de discussie toch ook over de bondscoach. Want die liet zich vrijdag ontvallen dat hij al heeft uitgemaakt hoe zijn toe komst er na Peking uitziet. Dat viel weer verkeerd bij Ties Kruize, bestuurslid technische za ken van de bond. Hij had liever ge zien dat Oltmans wat diplomatie ker in zijn uitlatingen was ge weest. Oltmans (53) en de bondsofïïcials zitten volgende maand met elkaar aan tafel. Officieel heet het dat bei de partijen dan bekijken of ze met elkaar verder willen, maar het lijkt er sterk op dat de bondscoach al een voorschot heeft genomen op de uitkomst. Het kan haast niet an ders of Oltmans zwaait eind augus tus af, op zoek naar een nieuwe uitdaging. De coach wil niets liever dan af scheid nemen met zijn tweede olympische gouden medaille, na het eerdere succes in 1996. Daar heeft hij in elk geval alle vertrou Rob Reekers laat zijn stick vallen in een duel met de Koreaanse speler Joung-Go. foto Ahmad Yusni/EPA wen in. Oranje raakte in Kuala Lumpur weliswaar de Cham- pions-Trophytitel kwijt aan Duits land (1-0 zege op Australië), maar de bondscoach sloot toch met een positieve noot af na het zware toer nooi. Hij sprak over leerzaam en karakter en zag tot zijn genoegen dat een paar jonge hockeyers staan te trappelen om het de gevestigde orde lastig te maken: „We weten precies wat we nog kunnen verbe teren, maar dit team kan gewoon ongelooflijk goed hockeyen." Oranje sloot in het benauwde Kua la Lumpur af met brons, na een overwinning op de slotdag tegen Zuid-Korea (3-2). Geen prijs, oor deelde Oltmans, maar het was wel de tiende keer op rij dat Neder land op het podium stond bij de Champions Trophy. EERDE - Veldrijdster Daphny van den Brand kon na de veldrit van Veghel-Eerde tevreden terugkijken op een druk weekeinde. Ze boekte in het voorprogramma van de Su perprestige haar tweede zege op rij door Saskia Elemans (tweede) en Mirjam Melchers (derde) af te houden. Nadat ze zaterdag de wereldbeker wedstrijd in Milaan op haar naam had gebracht, was er die nacht van slapen nauwelijks iets gekomen. Om kwart voor drie s'nachts arri veerde de camper van de Europees kampioene thuis en het was in Veghel-Eerde de volgende dag dan ook een kwestie van aftasten hoe de benen die reis verwerkt had den. „Het was een zwaar rondje, maar de vorm is gewoon goed en dan moet je ook niet klagen als je eens twee crossen in een weekeinde moet doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37