Kuipers maakt harde smak op het ijs De vijf kilometer gaat bij Kramer automatisch Sprinter rekent zich rijk met virtuele zege op concurrent Davis. Stayer rijdt in Thialf de ronden halve seconde sneller dan Bokko. Nederlands succes op de ploegachtervolging Springruiter Beerbaum wint met jong paard Nico Rosberg volgend jaar ook bij Williams Volleyballers spelen toernooi Sint Niklaas Hockeyers Taekema en Vogels in de prijzen Dominguez en Herzog schitteren op EK cross 30 Maandag 10 december 2007 PZC door Eric de Jager HEERENVEEN - „Ik hoor de verkeer de naam", zegt Simon Kuipers ge vat als door de catacomben van Thialf winnaar Shani Davis omge roepen wordt. Kuipers was op weg om de Amerikaan te verslaan op de ïooo meter, maar in plaats van een gouden plak hield de sprinter een snee in zijn neus, blauwe plek ken op zijn benen en een ge scheurd pak over aan zijn wereld- bekeroptreden in Heerenveen. Hij viel in de laatste bocht. „Anders had hij zeker gewonnen", aldus coach Jac Orie. Twee keer was Kuipers sneller in een recht streeks duel, maar twee keer won Davis toch de race. In Calgary door een defecte tijdwaarneming, die Davis als winnaar aanwees, ter wijl de beelden toonden dat Kui pers eerder over de streep ging. Gisteren door een keiharde smak op het ijs. Davis was onder de indruk van de snelheid van Kuipers. „Maar om te winnen, moet je wel alles onder controle houden." Davis deed dat en verbeterde het baanrecord tot 1.08,39. Een rit daarvoor had Er- ben Wennemars het op 1.08,80 ge zet. Vrijdagavond werd de Zwolle naar nog naar de kleedkamer ge dragen, nadat hij helemaal kapot was gegaan op de 1500 meter. Maar anderhalve dag later was hij weer fit genoeg om het brons op te halen. Met Wennemars op drie, Simon Kuipers als niet-gefmishte win naar, Jan Bos als vijfde en Mark Tuitert als zevende deden de Ne derlandse mannen het goed op de kilometer. Voormalige allroundbe lofte Tuitert zelfs zo goed, dat zijn trainer Orie hem liever op het NK sprint in actie ziet dan op het NK allround. Tuitert weet dat hij geen 1^ Simon Kuipers staat op het punt om Shani Davis te verslaan op de duizend meter, maar op weg naar de zege gaat de sprinter onderuit op het Thialf-ijs. Kramer en Ritsma Met zijn allroundtitels ligt Sven Kramer nog mijlenver ach ter Rintje Ritsma. Maar de 21-jarige Fries lijkt op weg om net zo'n fraai palmares bij el kaar te schaatsen. In Thialf won hij dit weekeinde de 1500 als 5000 meter. Het was acht jaar geleden dat dat voor het laatst was gebeurd. In maart 1999 deed Ritsma dat voor het laatst, in Inzeil. „Dat is geen slechte schaatser om op te volgen", sprak regerend allroundwereldkampioen Kra mer. „Het zegt iets over het ni veau waarop ik acteer." hoge ogen gaat gooien in het all- rounden, maar wil in februari wel het WK allround kunnen rijden. „Als je een keer allroundkampioen bent geweest, laat je dat niet zo makkelijk meer los." Orie ziet de noodzaak niet: „Ach, dan heeft hij maar niets te doen in februari." Ook Shani Davis heeft de keuze voor sprint of allround nog niet gemaakt. „Het liefst rijd ik allebei de WK's. Maar het is moeilijk beslissen. En er staan ook nog eens grote dingen te gebeuren in mijn leven die belangrijker zijn dan schaatsen." Davis verwacht rond de jaarwisseling zijn eerste kind. „Het WK sprint zou dan wel eens heel slecht kunnen uitko men." Dat Simon Kuipers op de snelle ba nen van Salt Lake City en Calgary wel de bochten hield, maar tegen Davis op de langzamere baan van Heerenveen onderuit ging, vond de Noord-Hollander niet wrang. „Het verschil in snelheid is niet zo groot, Thialf heeft een snel vloer tje liggen. Ik hoop dat dat voor het NK en WK sprint ook kan. Het ging zo hard, als er iets mis gaat, kun je het nooit meer houden." Hij denkt dat er een scheurtje in het ijs zat. „Maar ik ben blij dat ik Davis niet meenam in mijn val. En als ik vanuit deze snelheden nog een beetje kan doorgroeien, heb ik veel vertrouwen in het WK sprint." heerenveen - De vreugde over het winnen van de 1500 meter was dit weekeinde groot bij Sven Kramer, maar ondertussen is hij de vijf kilo meter niet verleerd. De Fries won zaterdag de World-Cuprace in Hee renveen zonder zich bovenmatig in te spannen. „De vijf kilometer gaat bij mij toch automatisch." Er zijn, ondanks het gemak waar mee Kramer wint, wel schaatsers die proberen aan zijn alleenheer schappij te tornen. In Noord-Amerika de Italiaan Fa- bris - die zich dit keer ziek afmeld de - en in Thialf de Noor Havard Bokko. Die bleef met wiskundige precisie dertig seconden doen over zijn rondjes en reed de achtste tijd ooit in Thialf (6.18,35). Sven Kra mer kopieerde die tactiek, maar dan een halve seconde sneller dan de Noor. Tot de laatste drie ron des, toen moest hij zijn tijden la ten oplopen. Kramer bleef daardoor met 6.15,26 ver verwijderd van zijn baanre cord (6.12) en mijlenver van zijn wereldrecord (6.03). „Mijn wereld record reed ik op een hoogland- baan, waar het toch makkelijker gaat. Hier moet je harder werken." Sprinter Jan Smeekens behaalde eerder precies de zo vurig door hem gewenste toptiennotering. De jonge TVM'er was de enige Ne derlander die op die afstand op het hoogste niveau mocht mee doen. Simon Kuipers won in alle vroegte de 500 meter in de B-groep, net als op vrijdag. „Ik kan de rest mooi bij het ontbijt opvangen", lachte hij de pijn over de troosteloze am biance weg. heerenveen - Het Nederlandse trio heeft bij de wereldbekerwed strijden schaatsen in Heerenveen de ploegachtervolging gewonnen in 3.40,57. Het team bestond uit Sven Kramer, Erben Wennemars en Wouter Olde Heuvel. Bij de vrouwen ging de zege even eens naar Oranje. De tijd van Renate Groenewold, Paulien van Deutekom en Diane Valkenburg was 3.00,54. geneve - Ludger Beerbaum heeft de Grote Prijs van Genève, die meetelt voor de wereldbeker, op zijn naam geschreven. De Duitse springruiter was met zijn jonge paard All Inclusive in de barrage vijfhonderdste sneller dan zijn schoonzus Meredith Micha- els-Beerbaum (met de befaamde Shutterfly) en de Ierse Jessica Kür- ten (Castle Forbes Libertina). berlijn - Nico Rosberg heeft bijge tekend bij het Formule-i-team van Williams. De Duitse coureur werd de afgelopen tijd veelvuldig in ver band gebracht met McLaren maar blijft nu in ieder geval tot 2009 bij Williams. „Williams heeft mij een aantrekke lijk en sterk verbeterd bod gedaan en ik heb besloten dat te aanvaar den", aldus Rosberg. Tweede rijder is Kazuki Nakajima. den haag - Het Nederlands volley balteam neemt tussen kerst en oudjaar in Sint Niklaas deel aan het sterk bezette Flanders Volley Gala. Oranje bereidt zich voor op het olympisch kwalificatietoernooi in het Turkse Izmir. De tegenstan ders in Sint Niklaas zijn onder meer Turkije, Cuneo (Italië), Bied (Slovenië) en Belgorod (Rusland). kuala lumpur - Behalve met het brons van Nederland zijn er ook twee individuele hockeyprijzen ge wonnen bij de Champions Trophy in Kuala Lumpur. Taeke Taekema was met zeven tref fers (zes strafcorners en een straf- bal) topscorer van het toernooi, sa men met de Zuid-Koreaan Jong Hyun Jang. Guus Vogels werd uit geroepen tot beste doelman van het toernooi. toro - Marta Dominguez heeft in Toro (Spanje) de Europese titel cross veroverd. De Spaanse atlete (32) deed voor het eerst mee aan het kampioenschap. Ze troefde de Franse Julie Coulaud (tweede) en de Spaanse Rosa Maria Morato (derde) af. Eerder op de dag vero verde de Nederlandse Adriënne Herzog zilver in de categorie tot 23 jaar. Shani Davis greep na een val van Simon Kuipers toch de winst op de duizend meter in Thialf. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32