Zeeland Zeeuwse jachthavens Nieuwe werkgever bevalt Parabel PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 'Er wordt wel voortdurend geroepen dat het toerisme moet zorgen voor een economische impuls, maar vervolgens gebeurt er niets' Vlissingse opvang drugsverslaafden blijft zelfstandig project. 2 Maandag 10 december 2007 PZC In Middelburg heb je, behalve het Awater-theater nog een aantal andere theaters. De grootste is de opnieuw ingerich te Stadsschouwburg, daarnaast heb je er de zeer goed klin kende vernieuwde Concert- en Gehoorzaal, en dan is er bij voorbeeld nog Studio 66 aan de Koudekerkseweg. Maar het kleinste is podium is wel het poppentheater Parabel aan de He rengracht. Het is ingericht voor kinderen, dat zie je al als je het trapje afdaalt. Je komt dan in een intiem lokaaltje dat een beet je een sprookjesachtige sfeer ademt. Dat moet ook zo, want als je in een theater komt, moet je eigenlijk ook een andere we reld binnengaan, waar je bijzondere dingen gaat meemaken. In het poppentheatertje staan kleurige bankjes. Er is plaats voor zo'n twintig kinderen, al mogen er ook wel een paar vol wassenen in. De lampjes gaan meestal op een bepaald ogen blik uit, maar kinderen die bang zijn voor het donker worden bij tijds gewaarschuwd. Dan begin nen verhalen als De Wolf en de Kip, Roodkapje en de Wolf, De Beer en het Varkentje of het Molukse sprookje De Aap en de Goheba. Het valt op dat de titels van de verhalen meestal twee namen tellen. Dat is niet verwonderlijk, want het theater is een éénmanspoppentheater en de poppenspeler, Sjaac Vereist, heeft, zoals de meeste mensen, maar twee handen. Hij geeft dan ook de voorkeur aan het werken met twee poppen. Zel den zien we meerdere poppen tegelijk. Hij heeft wel meerdere stemmen, maar die klinken nooit tegelijk. De verhalen zijn doorgaans eenvoudig en de klemtoon ligt op de dialogen. De kunst zit hem natuurlijk in het zo manipuleren van de pop pen dat je vergeet dat het poppen zijn. Soms zie je daar ook jan Klaassen. En zoals het hoort krijgt hij het dan ook aan de stok met de politieagent. Sommigen herkennen dat wel, want zoiets is niet ongewoon in Middelburg. Als je in een theater komt, moet je in een andere wereld komen COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie De jachthavens in Zeeland staan volop in de belangstelling. Het dagelijks provinciebestuur onderzoekt de uitbreiding van het aantal ligplaatsen op de Oosterschelde. In het Grevelingenmeer worden voorbereidingen getroffen voor een jachthaven van de toekomst. En het Kenniscentrum Kusttoerisme van de Hogeschool Zeeland heeft een subsidieaanvraag lopen voor een project om jachthavens meer te betrekken bij de Zeeuwse stads- en dorpscentra. door René Schrier Als die Zeeuwse jachtha vens dan zo in de be langstelling komen te staan, wil het midden- en kleinbedrijf er ook wel een graantje van meepikken. Met die boodschap klopte het MKB Zee land aan bij het Kenniscentrum Kusttoerisme. Hoe trekken we die watersporters de stadjes en dor pen in, was de vraag. Want, enkele uitzonderingen daar gelaten (Zierikzee, Veere, Goes, Middelburg, Vlissingen), de Zeeuwse jachthavens liggen niet bepaald in de centra van de dor pen. Op zijn minst is er een flinke dijk tussen de haven en het cen trum (Breskens) of gewoon een be hoorlijke afstand (Wolphaarts- dijk). Margot Tempelman van het Ken niscentrum Kusttoerisme legt uit dat het kenniscentrum van de Ho geschool Zeeland wel wat kan met de vraag van het midden- en klein bedrijf. Het is de bedoeling een concept op te stellen dat de onder nemers handvatten geeft om in te spelen op het watertoerisme en de jachthavens. Het kenniscentrum kan de gegevens aanleveren. Daar voor kunnen - bijvoorbeeld voor onderzoeken - studenten van de Hogeschool Zeeland worden inge zet. Tempelman geeft aan dat niet al tijd aan ingewikkelde oplossingen moet worden gedacht. Omdat de situaties per plaats nogal verschil lend zijn, moet overal maatwerk worden geleverd. Zo kan op de ene plek het laten rijden van een huifkar tussen de jachthaven en het (winkel)centrum een toerei kende oplossing zijn. En ergens an ders kan bijvoorbeeld een soort wittefietsenplan uitkomst bieden. Ze signaleert dat er wel voortdu- teel wordt gekeken naar kapstok ken waar verschillende projecten aan opgehangen kunnen worden. Gedacht wordt aan de thema's cul tuurhistorie, natuur en landschap, infrastructuur, attractie en beziens waardigheden en verblijfsaccom- modaties. Het idee van het MKB past ook prima in dat rijtje. En er zit trouwens nog voldoende potentie in de sector. Zo geven lan delijke prognoses aan dat er tussen rend wordt geroepen dat het toeris me moet zorgen voor een econo mische impuls, maar dat er vervol gens niets gebeurt. Dat komt vol gens Tempelman ook doordat de toeristische sector relatief weinig invloed heeft. Weliswaar zijn er belangenorganisaties zoals de His- wa en de Recron, maar die heb ben geen dikke vinger in de pap bij de ministeries. Het ontbreekt volgens de medewerkster van het Kenniscentrum Kusttoerisme aan een sectorbeleid voor het toeris me. Aan de andere kant is er ook niet echt veel kennis en informatie be schikbaar. En daar liggen kansen voor het Kenniscentrum. Momen- De jachthaven van Wolphaartsdijk ligt een behoorlijk eind van het dorp en dus van de dorpswinkels verwijderd. Aan dat probleem willen het MKB en het Kenniscentrum Kusttoerisme wat doen. foto Willem Mieras 2005 en 2015 een groei veronder steld wordt binnen de branche van 10 procent. Vertaal je dat naar banen, dan is voor Zeeland een groei van 1400 tot 1800 banen te verwachten. Volgens ondernemers ligt hiervan 90 procent op mbo-ni- veau. Maar om innovatie van de grond te krijgen, zijn ook hbo'ers nodig. Dat is een van de redenen waarom de HZ via het Kenniscen trum erg geïnteresseerd in deze ontwikkeling is. Het project dat is aangezwengeld door het MKB past prima in de keuzes die het kenniscentrum heeft gemaakt. Daarom wordt ook geprobeerd er subsidie voor bin nen te halen, onder de paraplu van Pieken in de Zuidwest-Neder land, het streven van het Rijk en de regio om de economie in het ge bied te verbeteren. Het kenniscentrum mikt - als het gaat om Pieken in Zuidwest-Neder land - op twee sporen; vitaliteit (wellness) en watertoerisme. De bedoeling is zo veel mogelijk ken nis rond die twee thema's te ont wikkelen en die kennis toeganke lijk te maken voor iedereen die er behoefte aan heeft. Daarin past een lectoraat kusttoe risme, waaraan momenteel bij de HZ wordt gewerkt. Verder wordt gedacht aan het op zetten van cursussen op het ter rein van Vitaliteit en Watertoeris me, voor ondernemers in de regio en gemeentelijke beleidsmedewer kers. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Geen geschrap meer in personeel en dus in zorg, met behoud van de aandacht voor de noden van de chronische drugsver slaafde. De 25 medewerkers van het Vlissingse Huiskamerproject voor Drugsverslaafden voelen zich eindelijk in goede handen bij hun nieuwe werkgever Emergis. „Waar vijftien jaar geleden de cultuurver schillen met het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en drugs te groot waren voor fusie, is was er nu wel vertrouwen op de werk vloer," zegt een opgelucht lid van het stichtingsbestuur van HKPD, 1*^ Na lang tegenstribbelen gaat het huiskamerproject voor drugsge bruikers op in Emergis. De discus sie 'afkicken of beheerst drugge bruik' is geen beletsel meer. H. van Hoepen. Het bestuur droeg afgelopen week de verantwoor ding voor het HKPD over. In stilte, uit piëteit met het plotse overlij den van haar voorzitter, B. Koop- man-Bruinooge. Het ZCAD ging in 2005 op in het grotere verband van Emergis Ver slavingszorg. Anderhalf decen nium eerder bleek zo'n verband tussen HKPD en ZCAD nog niet mogelijk om verschillen van in zicht over de behandeling van de honderd ernstig verslaafde cliën-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2