Sport Duur gelijkspel Heerenveen is sterkste in derby Spelers AZ zien duel met FC Utrecht anders dan hun eigen trainer Louis van Gaal heeft zijn kans gehad en niet gegrepen Eindelijk eerste zege voor Sparta Alkmaarders winnen en achterhalen ploeg van Willem van Hanegem. Dapper VW maakt het Rotterdammers behoorlijk moeilijk. 26 Maandag 10 december 2007 PZC TOPSCORER EREDIVISIE 1Huntelaar (foto) 13 2. Alves 10 3. Suarez, Nelisse, Makaay, N'Kufo 9 Michael Bradley scoorde drie keer voor SC Heereriveen. foto anp heerenveen - SC Heerenveen was gistermiddag de sterkste in een ver makelijke derby van het noorden. De Friezen versloegen FC Gronin gen met 4-2, dankzij onder meer drie treffers van Michael Bradley. Alle doelpunten vielen in de eer ste helft. FC Groningen hielp de Friese club door persoonlijke fouten aan een droomstart. Eerst kopte Goran Lovre binnen twee minuten in ei gen goal, kort daarna verspeelde Gibril Sankoh de bal knullig en kon Gerald Sibon Danijel Pranjic alleen voor doelman Brian van Loo zetten. Die wist de inzet van Pranjic nog te keren, maar in de re bound schoot Bradley, alsnog raak. Die 2-o-voorsprong stond echter maar een kleine minuut op het scorebord, want uit een voorzet van Bruno Silva kopte Erik Nev- land knap raak. De Noor maakte even later ook zijn tweede van de middag (2-2). Nog geen tien minuten later volg de Bradley dat voorbeeld en stond de thuisploeg weer op voorsprong: 3-2. Vlak voor rust schoot de Ame rikaan ook Heerenveens vierde treffer binnen. rotterdam - Het heeft veertien duels geduurd, maar Sparta heeft zijn eerste competitiezege binnen. De ploeg van interim-trainer Adri van Tiggelen won gistermiddag op het Kasteel fortuinlijk met 1-0 van NEC. Voetballend was Sparta bedui dend minder dan NEC, maar uit eindelijk maakte de strijdlust van de thuisploeg het verschil. De eni ge treffer kwam na 38 minuten op naam van Yuri Rose. Door de zege deed Sparta de laat ste plaats over aan stadgenoot Ex celsior, dat eveneens negen pun ten heeft maar een slechter doelsal do. Excelsior verloor zaterdag avond op eigen veld van NAC (0-3). De Bredanaars bezetten daar door nu de gedeelde vijfde plaats. FC Twente kwam op bezoek bij Vitesse niet verder dan een 2-2-ge- lijkspel. Via Junker (1-0), Denne- boom en opnieuw Junker leidde Vitesse bij rust met 2-1. Invaller Hersi zorgde ervoor dat Twente als nog een punt mee kon nemen naar Enschede. De Graafschap ging bij Heracles verrassend met 2-0 onderuit. door Ruud Ramler ALKMAAR - Dezelfde voetbalwed strijd werd gisteren drie keer an ders geïnterpreteerd. Zowel in het veld, vanaf de bank als op de tribu ne verschilden de meningen over de verdiende 2-1-zege van AZ op Utrecht. Zo durfde de keuzecommissie hoog in het stadion Ruud Vormer niet te promoveren tot man van de wedstrijd. Als controleur op het middenveld speelde de 19-jari- ge debutant in de Alkmaarse basis nagenoeg foutloos. De uitverkie zing als steuntje in de rug bleef uit omdat Louis van Gaal het gevaar van een voetstuk vreesde. En daar moeten jonge spelers in zijn ogen niet te vroeg op worden geplaatst bij een club waar de werknemers altijd zichzelf horen te blijven. „Vormer speelde geweldig. Maar dan heb je altijd weer jongens die net even beter zijn. Zoals in dit ge val Demy de Zeeuw", zei de trai ner die bij AZ uiteindelijk alles be paalt. Pikant genoeg had de als bes te man aan Alkmaarse zijde beoor deelde middenvelder de wedstrijd anders gezien dan zijn coach. De Zeeuw kreeg ook bijval van ploeg genoten toen hij achteraf stelde dat Utrecht beter was en de nood zakelijke zege slechts het gevolg was van een scherpere afwerking. Het verschil van mening was des te opmerkelijk omdat de Alkmaar se voetballers doorgaans de indruk wekken de analyse van hun coach klakkeloos door te trekken in de nastoot. De waarheid lag gisteren als altijd ergens in het midden. AZ was niet zó dominant als Van Gaal wilde doen geloven, maar kon zeker in de eerste helft wel makkelijk con troleren. De thuisclub scoorde op de juiste momenten, waar Utrecht dat naliet. Pocognoli zorgde voor 1-0 en na twee gemiste kansen van Keiler maakte De Zeeuw er 2-0 van. Na rust zakte het peil van de aanvan kelijk zo amusante partij naar een bedenkelijk niveau. Keiler was vlak voor tijd pas succesvol: 2-1. Moussa Dembele (m) passeert de Utrechters Gregoor van Dijk (I) en Loic Loval (r). Ricky Kruys (nr. 21) is de volgende opponent, foto Olaf Kraak/EPA door Hans Leber VENLO - De charme van het oude stadion De Koel in Venlo ontging de spelers van Feyenoord gister middag. Het gelijkspel tegen VW (0-0) was daarvoor te veel een domper na de 6-o-overwinning van een week eerder op Heracles Almelo. 'Kampioen word je tegen de klei nere ploegen', is een gevleugeld ge zegde onder trainers. Feyenoord wordt dus geen kampioen, zou je denken. De Feyenoord-spelers heb ben zelf ook geen verklaring voor hun falen. „We hebben als team veel te wei nig gebracht. Vorige week lukte het wel, vandaag niet. Het is me volslagen onduidelijk waar 'm dat in zit", zei een zichtbaar ontstem de Tim de Cler na afloop. Teamgenoot Giovanni van Bronck- horst, die tegen de verwachting in tóch kon meespelen: „Ik dacht echt dat dat doelpunt voor ons nog zou vallen. Dit is gewoon slecht. Als je voor de bovenste plaatsen wil gaan, heb je hier dus twee punten verloren. En VW heeft dat punt verdiend." Volgens trainer Van Marwijk heeft Feyenoord te veel voetballers, te weinig 'poetsers'. „Als het een keer niet loopt, moet je opportu nistisch zijn, uit een ander vaatje tappen." Beste Feyenoorder in Venlo was doelman Henk Timmer, sowieso bezig aan een sterk tweede sei zoen in Rotterdam. Zijn zaakwaar nemer had kort geleden een ge sprek met de club. De intentie van Feyenoord en keeper Timmer is het verlengen van zijn contract met twee jaar. Timmer verwacht deze week een voorstel van de club. „Maar haast heb ik niet." In de 77e minuut behoedde Tim mer met een geweldige redding zijn ploeg voor, waarschijnlijk, een nederlaag. Een van dichtbij inge schoten bal van Samir El Gaaouiri zou links van hem in het doel zijn verdwenen als Timmer, 36 jaar oud, niet als een jong veulen zijn lichaam naar de grond had ge bracht en de bal naast had ge duwd. „Ik sta daar niet om vliegen te van gen, het is mijn werk. Maar het was wel een lekkere redding", al dus de volbloed 'reactiedoelman'. Voor de Rotterdammers breekt een fase tot de winterstop aan waarin het zaak is bij te blijven bo venin de ranglijst. Omdat ook Ajax en PSV af en toe punten laten liggen, lukt dat tot dusver aardig. Komende zaterdag wacht de thuiswedstrijd tegen AZ, waarin afgewacht moet worden of de ploeg wel van sterke tegenstan ders kan winnen. Tegen FC Twente (2-0-nederlaag), PSV (4-0-verlies) en Ajax (2-2-ge- lijkspel) lukte dat nog niet. Voor deel voor Feyenoord is het spelen in de Kuip. Slechts twee van de dertien verliespunten werden dit seizoen thuis verloren. Wat de Kuip is voor Feyenoord, is De Koel voor VW. De voor de ere divisie te lichte ploeg van trainer André Wetzel speelt in een knus, door bos omgeven stadionnetje waar maximaal 6000 toeschou wers in kunnen. Bij die ambiance verwacht je nog ieder moment de stem van de reeds lang overleden radioreporter Ir. Ad van Emme- nes. Het dappere VW trok gisteren met hart en ziel ten strijde, en ver diende zo een luid bejubeld punt. Maar ook in Venlo zijn ze wel goed maar niet gek. Er liggen twee locatievoorstellen voor een nieuw stadion met een capaciteit van 20.000 toeschouwers. In de eredivi sie heb je nu eenmaal een groot stadion nodig, begrotingstech nisch. In 2010 moet de bouw be ginnen en verdwijnt met De Koel wéér zo'n illustere naam uit het voetbal. De Feyenoorders hielden zich daar gisteren geen moment mee bezig. Feyenoord heeft een collectieve off-day en laat daardoor twee du re punten liggen in Venlo (0-0). Volgende week treffen de Rotter dammers in de eigen Kuip AZ. BONDSCOACH door Gérard de Nooijer k word een beetje moe van die peilingen van Maurice de Hond. Nu heeft hij de Nederlanders weer gevraagd of Marco van Basten al niet voor het Europees kam pioenschap moet opstappen. Dat is lekker makkelijk scoren. Ik vind dat zó goedkoop. Natuurlijk is er van alles op Marco van Bas ten aan te merken. Nederland heeft onder zijn leiding niet het voetbal gespeeld dat hij voor ogen had, maar hij heeft zich toevallig wel geplaatst voor een EK en een WK. Laat hem daarom gewoon zijn ding afmaken. Laat hem lekker met rust. Ik ga in elk geval niet meehuilen met de wolven in het bos. Vier jaar geleden bij de aanstelling was iedereen hartstikke enthou siast over Marco van Basten. Hij was dé man na Dick Advocaat. Door Van Basten gingen we weer van Oranje houden. En nu is de stemming plots helemaal omgeslagen. Onbegrijpelijk. Marco van Basten is de succesvolste bonds coach van de laatste jaren geweest. Hij heeft ons naar het WK en EK geleid. Het zal daar om ook niet makkelijk zijn hem in resultaat te overtreffen. Ik ben zeer benieuwd waar mee de voetbalbond straks op de proppen komt. De heren in Zeist zullen nu wel druk zijn met het opstellen van een profielschets, want tegenwoordig wordt niemand meer zonder profiel aangesteld. Het zal iemand moeten worden die het Ne derlands elftal herkenbaar voetbal laat spe len en iemand waar de spelers zich goed bij voelen. Verder zal het iemand met ervaring moeten zijn. Dat was natuurlijk nu niet het geval en dat is gaandeweg wel een beetje het probleem geworden. Daarnaast zal ook de staf eromheen ervaring moeten hebben. Een bondscoach moet kunnen terugvallen op iemand, die al het nodige heeft meege maakt. Nee, dan denk ik zeker niet aan een buiten landse trainer. Dat zou belachelijk zijn. We hebben genoeg goede Nederlandse trainers. Overal in de wereld is er vraag naar Neder landse trainers. Louis van Gaal wordt nu veel genoemd. Hij heeft in elk geval de ambitie om het te wor den. Ik weet alleen niet of het verstandig is om hem nog een keer aan te stellen. Van Gaal heeft zijn kans gehad en niet gegrepen. Hij heeft het WK niet gehaald en dat pleit nu niet in zijn voordeel. Weet je wat het probleem is? Een goede clubcoach is lang niet altijd een goede bondscoach. Je hebt de spelers altijd maar een paar dagen tot je beschikking. Daarom hebben we iemand nodig, die de spelers een beetje kan kneden. Willem van Hane gem zei het laatst treffend. Hij vond dat er bij de sessies van het Nederlands elftal zo weinig werd gelachen. Hij miste het plezier. Een bondscoach moet vooral een teambuil- der zijn. Dat is tegenwoordig belangrijker dan een training geven. Eigenlijk hoef je in de aanloop naar een interland niet eens een training te geven. We hebben een psycho loog nodig en dan kom je terecht bij types als Leo Beenhakker of Guus Hiddink.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28