Gewonde bij brand Temeuzen Kritiek op moslimbegraafplaats Man probeert hond te wurgen Smeulende bank zet drie verdiepingen van De Veste vol met rook. Jachthavens in de schijnwerpers geplaatst 2 en 3 Duits onderzoek legt verband tussen kanker bij kinderen en centrale. Omstreden strafschop beslist derby 25, 36, 37 Nederlanders vechten mee tegen Taliban in Musa Qala Speciale behandeling volgens CDA bizar en volgens PW schandalig. door Frank van Cooten TERNEUZEN - Een 52-jarige in woner van Terneuzen is gister ochtend rond zeven uur gewond geraakt bij een brand in diensten centrum De Veste in Terneuzen. De vierde verdieping stond daar vol rook door een smeulende bank in één van de appartemen ten. Politiewoordvoerster Esther Boot kon niet zeggen of de gewonde man de bewoner van het bewuste appartement was. „Het was in ie der geval een persoon die op dat moment in het appartement aan wezig was." Vanwege de enorme rookontwik keling in het gebouw moesten de bewoners van de derde, vierde, vijfde en zesde verdieping worden geëvacueerd. Zij werden tijdelijk ondergebracht in de recreatieruim te van het aangrenzende gebouw. De evacuatie verliep zonder pro blemen. Onder de bewoners brak geen paniek uit. De brandweer had de situatie vrij snel onder controle. De geëvacu eerde bewoners mochten tegen negen uur weer terug naar hun woning. Het Oostelijk Bolwerk is enige tijd afgesloten geweest voor het door gaande verkeer. EN tr. Zeeland: 2, 3, 13 t/m 17; Binnen land: 4 t/m 6; Buitenland: 7 en 9; Meningen: 11; Cultuur: 20; Agen da: 21; Weer: 22; Strips: 23; Sport: 25 t/m 39; Wetenschap: 41; Ce- zondheid: 42 en 43; Consument: 44 en 45; Televisie: 46 en 47. HET WEER: Buien 44 Maandag 10 december 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 291 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 Vaker ziek bij reactor BERLIJN - Kinderen die in de buurt van een kerncentrale leven, lopen een significant groter risico dat zij leukemie of een andere vorm van kanker krijgen. Dat blijkt uit een Duits onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van het Bundesamt ftir Strahlenschutz, de Duitse fede rale dienst voor stralingsbescher ming. „Onze studie bevestigt dat er in Duitsland een verband is waarge nomen tussen de afstand van de woning tot de dichtstbijzijnde nu cleaire installatie en het risico op de ontwikkeling van kanker voor de vijfde verjaardag", citeerde de krant Süddeutsche Zeitung in het afgelopen weekeinde uit het offici- Kinderen die bij een kerncentra- Ie leven, hebben een grotere kans kanker te krijgen. Dat meld de de Duitse federale dienst voor stralingsbescherming. eel nog niet gepubliceerde rapport. De onderzoekers ontdekten dat binnen een straal van 5 kilometer 77 kinderen kanker kregen, van wie 37 leukemie. Het onderzoek liep van 1980 tot 2003. Bij een ver gelijkbaar aantal kinderen lag lan delijk het gemiddelde in die perio de op 48 kankergevallen, waarvan zeventien leukemiegevallen. KABUL - Nederlandse Chinook-helikopters stijgen op van het vliegveld van Kabul voor het offensief om de stad Musa Qala te heroveren op de Tali- ban-rebellen. Musa Qala is de enige Afghaanse stad van betekenis die in handen is van de Tali ban. Voor de Nederlanders vormt dit één van de grootste luchtmobiele operaties waaraan zij heb ben deelgenomen, aldus het ministerie van De fensie in het weekeinde. Afghaanse en Navo-troe- pen hebben twee Taliban-commandanten opge pakt tijdens het offensief. Zij gelden als regionale sleutelfiguren. foto Defensie/ANP door Frouke Tamsma DEN HAAG - Het CDA en de PW hekelen de eisen die moslims stel len aan begrafenissen in Neder land. De PW vindt het schandalig dat moslims niet naast niet-mos- lims begraven willen worden. Ook het CDA noemt deze eis 'bizar'. Op zeventig van de 3500 Neder landse begraafplaatsen kunnen moslims zich volgens moslimge- bruiken laten begraven. Zij komen in een aparte grafakker te liggen, omdat moslims alleen tussen ge loofsgenoten begraven willen wor den. Ook zijn de graven zoals voor geschreven gericht op Mekka. CDA en PW vinden dat moslims de Nederlandse regels moeten vol gen. „Prima als je volgens je eigen rituelen begraven wilt worden, maar het moet geen afzetten tegen een samenleving worden", zegt CDA-Kamerlid Madeleine van Toorenburg. Zij vindt het 'bizar en overdreven' dat moslims niet naast niet-moslims willen liggen. De PW vindt dat Nederlandse be graafplaatsen hierin niet mee moe ten gaan. „De wens om geschei den begraven te worden staat sym bool voor het feit dat moslims geen deel willen uitmaken van de Nederlandse samenleving", oor deelt Kamerlid Sietse Fritsma. CDA en PW vinden dat moslims de Nederlandse regels moeten volgen, ook wat grafruiming be treft. WD heeft geen moeite met de islamitische wensen. „Het is je reinste apartheid op de begraafplaats." Ook de wens van moslims om het graf eeuwig in stand te houden heeft volgens het CDA zijn grens. Van Toorenburg: „Als een bestemmingsplan een keer wijzigt, kan het noodzakelijk zijn een begraafplaats te ruimen. Daar zullen ook moslims zich naar moeten schikken." Fritsma: „Ande ren maken na verloop van tijd net jes plaats, maar zij leggen op schan dalige wijze permanent beslag op de beperkte ruimte." De WD heeft geen problemen met de islamitische begrafenisprak tijk. „Wij zien het juist als een te ken van integratie dat moslims zich op Nederlandse bodem wil len laten begraven", zegt Kamerlid Halbe Zijlstra. pagina 6: 'het wemelt van de eeuwig durende graven' GOES - De politie in Goes heeft za terdagavond kunnen voorkomen dat een dronken man, die die avond al voor de tweede keer was aangehouden, zijn eigen hond wurgde. De 56-jarige Goesenaar werd op verzoek van het personeel uit een café aan de Koningstraat gehaald. Op straat werd hij agressief tegen de agenten, waarop hij werd mee genomen naar het bureau. Toen de man, nog steeds dronken, het politiebureau moest verlaten, weigerde hij en maakte hij amok. Ook probeerde hij zijn hond te wurgen. Agenten die het beestje wilden redden, probeerde hij ver volgens ook te slaan. De Goesenaar kreeg twee proces sen-verbaal. De hond is naar het asiel gebracht. ïHiSJJaièSa Ook moslim heeft recht op eigen begraafplaats Eens vrijgesproken, altijd vrijgesproken 15% oneens 85% aantal reacties: 661

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1