Zeeland Na sluiting van koffieshop wordt nu illegaal in softdrugs gedeald Rabo Zuid-Beveland fuseert met Schouwen Vroeger leefde Historisch slagveld is aangetast ff Dieren kijken Politie extra alert op straathandel rondom oude Roxy Middelburg. Rabo Oosterschelde moet veranderende markt bedienen. VEILING KUNST ANTIEK □2 Willems Winkel in Middelburg stopt eind deze maand. Bij werkzaamheden aan het duingebied zijn bomtrechters opgevuld. '.Wftia - Jo**- - 14 Maandag 10 december 2007 PZC W door Emile Calon MIDDELBURG - Na de sluiting van de koffieshops Sixty Two (tijdelijk) en Roxy (permanent) wordt er in Middelburg gehandeld in soft-drugs. Wie wiet wilt hebben, kan het krij gen, zo blijkt uit een rondgang dit weekeinde door de Zeeuwse hoofdstad. Met name rondom Roxy is er wat straathandel. Daar wordt sinds midden vorige week vanuit een donkergekleurde Hon da gedeald. De prijzen die de bijrij der van deze auto vraagt liggen op het niveau van die in de koffie shops. Zijn assortiment is veel be perkter. Ook wordt er gedeald door men sen die daar te voet zijn. Het gaat om jongeren die ook al min of meer actief waren voor de sluiting van Roxy. Ze vragen evenmin woe kerprijzen. Ze zien zichzelf, zo blijkt uit gesprekken, niet als crimi nelen maar als mensen die ande ren een 'pleziertje willen doen'. Met hun 'handeltje' proberen ze ook 'een beetje geld te verdienen', vertelt Remco, een van die jonge ren. Veel zal dat volgens hem nooit worden omdat er 'nu' nog geen grote vraag is naar softdrugs. De Middelburgse gebruikers heb ben voorafgaand aan de sluiting van Roxy flink ingekocht. Daar naast is er sprake van een vorm van drugstransport tussen Vlissin- gen en Middelburg. Veel Middel burgers gaan namelijk naar Vlissin- gen om daar hun inkopen te doen. Met name bij Purple en veel min der bij koffieshop Aarden. Bij Purple is het sinds de sluiting van Roxy, 'gigantisch druk', meldt medewerkster Laura. Veel Middel burgers kopen daar ook de maxi male hoeveelheid van vijf gram om even voorzien te zijn. En om ook wat door te kunnen geven aan vrienden. W* Vlissingse klant van Purple ziet toestroom van Middelburgers met scepsis aan. Hij vreest dat door de drukte de gedoogregels in het gedrang kunnen komen. door Ton van den Nouweland GOES - De Rabobanken op Schou- wen-Duiveland, Tholen en Zuid-Beveland gaan per 1 maart sa men verder als één coöperatieve bankinstelling onder de naam Ra bobank Oosterschelde. De Rabo bank Kapelle-Wemeldinge blijft voorlopig buiten de grote coöpera tie. Vooralsnog blijven alle vestigin gen, kantoren en servicepunten ge handhaafd. Op termijn wordt ech ter sluiting van kantoren op Zuid-Beveland niet uitgesloten. „Klanten zullen er niet veel van merken. De veranderingen vinden voornamelijk plaats aan de binnen zijde van de bank," legt directeur Cees van der Velden van de Thool- se Rabo uit. De fusie is volgens hem nodig om in te spelen op de snel veranderde markt. „Door in ternet en e-mail weten onze klan ten al wat ze willen op het mo ment dat ze bij ons binnenstap pen. We moeten dus meer kennis in huis hebben en die op andere momenten kunnen inzetten." Banenreductie is niet de inzet van de fusie. Van der Velden: „Wij heb ben momenteel in de drie organi saties 320 arbeidsplaatsen. In de nieuwe, grote organisatie hebben we er 330 nodig." De Rabobank Noord-Beveland die twee jaar ge leden fuseerde met de Walcherse coöperatie, wordt niet ingelijfd in de Rabobank Oosterschelde. ZEEUWS VEILINGHUIS 12 - 13 december Kijkdagen: VANDAAG van 10.00-18.00 Di. 11 december 10.00 -18.00 Wo. 12 december 10.00 -12.00 Do. 13 december 10.00 -12.00 Volledige catalogus: www.zeeuwsveilinghuis.nl Herengracht 74, 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650 680 Maarten en Freek 'geen achterna men, onze ouders lezen de krant' hadden zaterdag rond het middag uur elk vijf gram gekocht bij de Vlissingse shop. Volgens Maarten was de helft van zijn wiet voor zijn broer. Freek be weerde dat een deel van zijn koop waar gedeeld zou worden met een buurjongen. Bij Purple kwamen ze die zaterdagmiddag heel wat an dere Middelburgers tegen. „Het lijk wel of de hele Roxy hier zit", grapten ze. Die toestroom van Middelburgers wordt door de vaste klanten van Purple met de nodige scepsis beke ken. Een van hen, 'noem mij maar Schouwenaar' vreest dat door de drukte het risico van het overtre den van de gedoogregels aanwezig is. „Dan kunnen ze ook deze tent sluiten." Volgens woordvoerder Esther Boot let de politie momenteel extra op straathandel. Zodra iets verdachts wordt gezien, wordt vol gens haar onderzoek ingesteld. Ze wilde gisteren niet aangeven wat de politie weet van de illegale han del in softdrugs. De Rabobanken Schouwen-Duive- land, Tholen en Zuid-Beveland gaan fuseren. Noord-Beveland ging al eerder op in de Rabobank Walcheren. 'S-HEERENHOEK - De Bevelandse kleindierenvereniging Zeelandia houdt vrijdag en zaterdag 14 en 15 december een tentoonstelling bij de Boerenbond in 's-Heerenhoek. Ook is er volop informatie over het fokken en verzorgen van de kleindieren. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Willems Winkel aan de Dam in Middelburg houdt uitverkoop. Willem (58) en Wil- ma (53) Jobse stoppen eind van de maand met hun zaak in antiek en interieur. Na zo'n 35 jaar leven voor handel en hergebruik gaan ze het rustiger aan doen. De handel in gebruikte spullen zat er bij Willem Jobse al vroeg in. Het eerste wat hij daarin deed, nog voordat hij in 1972 echt begon met rommelmarkten, was het op kopen van een oude boerenwagen. Jobse haalde de wielen eraf en ver kocht ze door aan mensen die ze aan de muur hingen. 'Van huis uit' is Willem Jobse tim merman; op 14-jarige leeftijd kwam hij van de lts en ging hij werken. Nog steeds doet hij veel met hout. De bar achterin de win kel heeft-ie zelf gemaakt van ge bruikt materiaal. Timmeren, meubels maken, gebou wen opknappen, mooie gebruikte spullen verzamelen en verkopen: Willem en Wilma Jobse vinden het belangrijk dat wat goed is, be waard blijft. Het begon dus in de jaren zeventig. Willem kocht zo nu en dan een inboedel op. Hij werkte parttime bij een verhuisbe drijf en daar bleven ook nog wel eens wat spullen over. Wat goed was, werd eruit gehaald en ver kocht op rommelmarkten. Wil lem: „Soms kocht ik op vrijdag een inboedel op, die ik in z'n ge heel een dag later verkocht." Volgens Wilma waren de jaren ze ventig een goeie tijd voor de ver koop van tweedehands spullen. „Iedereen leefde toen op gebruikte spulletjes. Als je op kamers ging of ging samenwonen, kocht je al je spullen op de rommelmarkt. Ik vind Ikea prima hoor, maar als je daar een bank koopt, kun je 'm na drie jaar alweer weggooien. Zo le ven we op den duur op een vuil nisbelt." „Dat wat waard is om te bewaren, moet je niet zomaar weg gooien", zegt Willem. Wat begon op rommelmarkten is uitgegroeid tot een stijlvol ingerich te winkel in antiek en interieur. Be halve oud is er ook nieuw te koop. De afgelopen jaren werd de zaak mede gerund door een dochter van Willem en Wilma Jobse. Zij is onlangs - met compagnon en hun deel van de winkelinventaris - ver huisd naar een pand aan de Nieu we Burg. „Daar zitten ze beter in de loop. Dat merken ze nu al." Ondanks deze verhuizing staat en hangt de winkel aan de Dam nog vol met kasten, tafels, stoelen, kle ding, serviezen, lampen, spiegels, speelgoed en 'snuisterijen'. Tot eind december is de winkel nog 'Dat wat waard is om te bewaren, moet je niet zomaar weggooien' open op dinsdag tot en met zater dag en op maandag 24 december. Zaterdag 29 december gaat de win keldeur definitief dicht. En dan? Waarschijnlijk verandert er niet eens zo veel voor Willem en Wilma. Ze waren er de laatste jaren al aan gewend geraakt dat ze niet meer altijd paraat hoefden te staan voor de winkel. Willem gaat straks eerst opruimen. De winkel moet leeg en de spullen opgesla gen. De benedenverdieping zal ver huurd worden als kantoorruimte. Wie er in komt, willen ze nog niet kwijt. De partijen zijn nog in on derhandeling. Willem en Wilma blijven boven de zaak wonen. Willem houdt ook zijn werkplaats aan de achter kant. Eigenlijk gaat hij gewoon door met 'rommelen': de spullen die over blijven, moeten nog wor den verkocht 'en er ligt nog een hoop oud hout'. Geschiedenis van Willems Winkel In 1972 begint Willem Jobse met de verkoop van tweedehands spullen, onder meer op de door hem in dat jaar begonnen maandelijkse rommel markt in Middelburg. Later koopt hij verouderde panden die hij opknapt en inricht als win kel. In 1990 begint hij zijn laatste winkel aan de Dam in Middelburg. Het pand was eerder in gebruik als school (1911-1967) en pakhuis (1967-1990). door Emile Calon DISHOEK - Dat was schrikken voor John Daane. Lopend langs de dui nen bij Dishoek zag de 43-jarige Middelburger tot zijn ontsteltenis dat een van de best bewaarde slag velden van West-Europa was aan getast. Enkele bom- en granaat trechters waren opgevuld met zand. Die kraters zijn voor Daane niet zomaar gaten in de grond. Het zijn tekens in het duinlandschap die herinneren aan een helse strijd tus sen geallieerden en Duitsers op 2 en 3 november 1944. In en om die bewuste trechters vochten man nen voor de bevrijding van Wal cheren. Daar sneuvelden maar liefst vijftien Royal Marine com mando's en raakte 25 Britse en Ne derlandse commando's gewond. Lopend over het slagveld wijst Daane, die sinds z'n tiende gegre pen is door de oorlog, naar boven naar een duintop. Vanaf die top probeerden Duitse soldaten met behulp van mitrailleurs en een mortier de oprukkende comman do's tegen te houden. „Met name het mortier richtte een bloedbad aan." De gevechten op Walcheren con- Bomtrechters zijn voor Middel- burger Daane tekens in het land schap die herinneren aan de felle strijd om de bevrijding van Wal cheren. centreerden zich voornamelijk langs de kuststrook, aldus de Mid delburger. „En in dit duingebied is het zwaarst gevochten tijdens de slag om Walcheren in de novem berdagen van 1944." Nu de laatste tijd steeds vaker in het nieuws is dat de slag om de Westerschelde meer aandacht ver dient, vindt hij dat er heel voor zichtig omgesprongen moet wor den met het landschap aldaar. Piet de Keuning van Staatsbosbe heer geeft direct toe dat hij niet wist dat die putten in het duin landschap zo'n bijzondere beteke nis hebben. Volgens hem was het opvullen van de trechters met zand alleen maar bedoeld om de natuurwaarde van het gebied wat te vergroten. Hij nodigt Daane dan ook uit om Staatsbosbeheer bij te Middelburger John Daane ontdekte in de duinen bij Dishoek dat enkele bom- en granaattrechters waren opgevuld met zand. foto Ruben Oreel praten over de historische waarde gen onbewust worden verwoest van het duinlandschap. die een historische waarde heb- Op die manier kan volgens de bos- ben. Daane beloofde gisteren om wachter voorkomen worden dat snel contact op te nemen met de door onwetendheid nog meer din- boswachter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14