Meningen De duisternis gaat wijken in België Na een halfjaar politiek gemodder ontstaan er openingen. C roenconflict Paus 2 Paus 3 Doekle Terpstra 2 Pontje PZC Maandag 10 december 2007 1 Discussies over het voorbestaan van de Belgische staat leidden in Leuven tot een verbroederingsfeest, waarbij Waalse en Vlaamse studenten elkaar knuffelden. foto Fred Cuerdin/CPD door Willem Staat BRUSSEL - Een halfjaar na de verkie zingen heeft België nog geen nieu we regering. De afgelopen tijd ston den de Vlaamse en Waalse par tijen als blokken tegenover elkaar. Dat wekt de indruk dat het voort bestaan van België op het spel staat. Toch lijkt het erop dat de duisternis spoedig zal wijken. De crisis is deels het gevolg van het systeem. België kent een kies drempel van vijf procent. Kleine partijen sluiten kartels met grote en komen zo alsnog in het nationa le parlement. De winnaar van de verkiezingen, het CD&:V (Chris ten Democratisch en Vlaams) sloot zo'n verbond met de NV-A (Nieuw-Vlaamse Alliantie. Die par tij ijvert voor de onafhankelijkheid van Vlaanderen. CD&V-leider Let- erme wekte door het verbond met NV-A argwaan bij de Walen. Overigens hebben de Walen op dit vlak de Vlamingen weinig te verwijten. De grootste Waalse par tij, de liberale Mouvement Refor mateur (MR), bestaat uit vier groe pen, waaronder het Front Démo- cratique des Francophones (FDF). Dat wordt wel aangeduid als 'Frans Belang' om de parallel met het Vlaams Belang te suggereren. De formatie is van meet af aan ge hinderd door taalkwesties. Leter- me ging de verkiezingen in met de belofte dat hij een eind zou maken aan zaken die de Franse en Neder landse gemeenschappen verdelen. Kluwen van regeringen De eerste is de kieskring Brus- sel-Halle-Vilvoorde (BHV) in offi cieel Nederlands taalgebied. Daar mogen kiezers op Franstalige par tijen stemmen. Die halen daar ze tels in het nationale en het Vlaam se parlement. Dat is onverteerbaar voor de Nederlandstalige partijen. Tweede punt is de algemene staats hervorming. Het land telt naast het nationale, vier regionale parle menten. Dat geeft narigheid wan neer zaken onder meerdere parle menten vallen. Dan moet worden uitgezocht, soms via tijdrovende procedures, welk parlement be voegd is. Zo loopt de machine vast en is het regelmatig nodig het staat kundige bed op te schudden. Een derde pijnpunt vormen de pe cunia. Het Vlaams Belang en ande re politieke middens die het land willen opdelen vinden dat Wallo nië door Vlaanderen wordt gesub sidieerd. Men eist een evenredige verdeling van de belastingcentjes. Leterme beloofde dat hij deze var kentjes wel even zou wassen. Hij faalde echter jammerlijk. Het doel was een coalitie van aan Vlaamse kant CD&V (met NV-A) en de li berale Open VLD en aan Waalse zijde het centrum-liberale MR (in clusief FDF) en het christelijk-hu- manistische CDH. Zoveel partijen zijn nodig omdat een nationale re gering op een meerderheid moet kunnen bogen in zowel Wallonië als Vlaanderen. Het kartel van CD&V met NV-A vormde een hin derpaal. Leterme bleef de eisen van de NV-A, een partijtje met 5 zetels, steunen. Dat was tegen 'Meeste mensen zullen om taalkwesties geen pint minder vatten' het zere been van de Franstaligen. Aan Waalse zijde liep de zaak me de stuk door toedoen van Joëlle Milquet, die het Franstalige CDH (Humanistisch Democratisch Cen trum) leidt. Deze bundeling van christen-democratische en huma nistische groepen geldt als de Waalse zuster van CD&V, maar is linkser. In de Waalse regering vormt het CDH een coalitie met de socialistische PS. Bij de nationa le verkiezingen van 10 juni kwam de MR echter als grootste uit de bus. Voor het eerst sinds mensen heugenis zijn de socialisten nie meer nummer 1 in Wallonië. Het is logisch dat het CDH wen gevraagd om mee te doen aan di christelijk-liberale (oranje-blauwe coalitie. CDH-voorvrouw Milque zit echter in de Waalse regering zc vast aan de socialistische PS dat z< niet van zins was om zich op natio naai vlak zo maar over te leverer aan oranje-blauw. Het leverdi haar aan Vlaamse zijde de bena ming 'madame-non' op. Formateur Leterme was med( door de unie met NV-A niet bi machte zich te profileren als Belg Dat was een doorslaggevende han dicap bij zijn pogingen de vierpan tijenregering te vormen. De Wa len speelden hoog spel door am per iets toe te geven op het vlal van de taalpolitiek. Hierdoor be vindt België zich in een politie! moeras. Toch is het goed mogelijk dat dt duisternis spoedig wijkt voor hei licht. Het lijkt er de laatste dager op dat de Franstalige liberalen hei CDH zullen verruilen voor Ecolo de Waalse groene partij. Dan ont staat een coalitie met twee libera le, een christendemocratische en een groene partij. Ook groeit de kans dat de socialisten zullen toe treden. Het is aan premier Guy Verhofstadt, die vorige week als formateur ad interim aan de slag ging, om deze openingen te gebrui ken. Buiten België wordt het beeld op geroepen dat het land de splitsing nabij is. De feiten spreken dat voor lopig tegen. Weliswaar is een min derheid van de Vlamingen vooi splitsing, maar dat betreft, afhanke lijk van de peiling en de vraagstel ling, hooguit 1 op de 3 ondervraag den. De Walen zijn nog sterker ge hecht aan België. Toch wordt het tijd dat de blokka de wordt doorbroken. Hoe langer politieke leiders zich ingraven in hun schuttersputjes, hoe meer ge zichtsverlies ze straks zullen lij den. Intussen groeit de kloof met de kiezers. Die willen rust en voor al koopkrachtbehoud. Taalkwes ties laten de meesten koud. Ze zul len er geen praline minder om eten en geen pint minder om vat ten. België heeft een nationaal parlement (150 leden), een Vlaams (124), een Waals (75), een Duits (25) en een Brussels (89). In het nationale parlement zetelen de volgende Nederlandse partijen: CD&V/N-VA (christendemocraten/Vlaamsgezinden 30 zetels, Open VLD (liberalen) 18, Vlaams Belang 17, SP.a (sociaaldemocraten) 14, Lijst De- decker 5 en Groen 4. Franstalige partijen: MR (centrumliberaal) 23, PS (sociaaldemocraten) 20, Ecolo (groen) 8, CDH (christelijk-humanistisch) 10 en FN (Front National) 1. Zetels parlement Vlaanderen: Vlaams Belang 30, CD&V 29, SP.a 25, Open VLD 25, NV-A 6, Groen 6, Union des Francophones 1, Onafhankelijken 2. Zetels parlement Wallonië: PS 34, MR 20, CDH 14, FN 4, Ecolo 3. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Wij reageren op het artikel Groen- conflict in 'Burgh-Haamstede in impasse' in de PZC van 7 decem ber. Daarin staat een bewering van de heer J. Kokken die pertinent on juist is. Hij verklaart dat de meer derheid van de wijk nu juist wel verandering wil. Dat is niet waar. Ondergetekenden hebben eerder dit jaar een enquête onder de be woners gehouden, waarbij 83 pro cent van de respondenten de door de gemeente Schouwen-Duive- land voorgestelde aanpak afwees. Rob van de Graaff Grevelingenlaan 44 Burgh-Haamstede Ger van Went Oosterscheldelaan 19 Burgh-Haamstede De ingezonden brief van de heer Pleyte (6 december, reactie op 'Paus insinueert geheel onjuist dat hoop zonder God niet bestaat') be vat nogal wat hele en halve on waarheden. Ik zal me tot één be perken, zijn bewering dat Jezus de slavenhandel weigerde af te keu ren. In de eerste plaats komt 'sla venhandel' als onderwerp in de Bijbel niet voor. Degene die erop aandrong slaven goed te behande len was Paulus. Verder was het houden van slaven in de Oudheid zo algemeen geaccepteerd en had den de machthebbers destijds zó veel macht tot hun beschikking, dat een beweging die daar tegenin ging, erg weinig kans van slagen ge had zou hebben. Jan Zwemer Bisschopstraat 4, Serooskerke De heer Erik Pleyte reageert afwij zend op de uitspraak van de paus dat hoop zonder God niet bestaat (PZC, 6 december). Pleyte ver klaart met Nietzsche God dood en zoekt zijn heil en hoop in de qua- si-morele rechtvaardigheid van wetten en verdragen en verdenkt (orthodoxe) christenen van slaver nij en discriminatie. Ons heil en onze hoop moeten we in ieder ge val niet bij de paus van Rome zoe ken. Rome erkent namelijk niet het volkomen middelaarschap van Christus en vertoont daarmee een antichristelijke tendens. Pleyte be weegt zich ondertussen in de rich ting van het moreel fictionalisme en verdisconteert het moderne, se culiere en naturalistische wereld beeld in zijn denken. Hij ziet reli gie echter niet als noodzakelijk om de moraal te redden, maar beseft volgens mij niet dat veel zaken waarvoor hij pleit zijn ontsproten aan de christelijke ethiek. Hij on derbouwt de moderne beschuldi ging van discriminatie en slavernij door christenen dan ook niet met schriftuurlijke bewijsplaatsen. Vol gens Gods Woord zijn mensen ge lijkwaardig. Maar zodra wij daaren tegen (met staatsdwang) gelijkheid verheffen tot doel en norm (WD), is er geen oog meer voor het verschil en vorm (SGP). Dan eindigt de democratie. J.G. Wondergem Prinsenhove 34, Middelburg Men kan begrip hebben voor Terpstra's emotionele weerzin. Zijn oproep zou niet misstaan in Sudan, waar een lerares leerlingen hun teddybeer Mohammed liet noemen. Geen humaan juridisch systeem zou dergelijke naamge ving tot misdaad veroordelen. Maar Terpstra plaatst Wilders' kri tiek op de Koran in dezelfde cate gorie. Uit de kring der politieke correctheid krijgt islamkritiek al gauw het verwijt van gebrekkig in zicht. Zal Terpstra op de hoogte zijn van de 136 burgers die dit jaar door Saudi-Arabië op grond van de Islam afgeranseld, gestenigd en onthoofd zijn? Moord is de enige correcte term in dat geval. Terpstra zou zich moeten bekommeren om de morele opvattingen die het lij den in de wereld bevorderen! B. Monkau Veldm. Montgomerylaan 11, Middelburg In het artikel over het toeristen- veer van 4 december doet schip per De Brouwer de uitspraak dat hij bang is dat op basis van het te genvallende aantal passagiers dat een tochtje maakt over de Schelde, een permanente veerverbinding niet haalbaar is. Uit pleziertochtjes over de Schelde tegen een tarief van 12 euro retour zonder aanslui tende busverbindingen, kan geen enkele conclusie worden getrok ken. Het gaat er niet om of een per manente veerverbinding haalbaar is, maar of het haalbaar is dat de re gio verstoken blijft van een derge lijke verbinding. Het irriteert dat de eis van haalbaarheid niet wordt gesteld aan de peperdure status- jachthaven, waarvoor B en W Hulst een half jaar op zoek is ge weest. Om de nood van Brusselse, Antwerpse jachtbezitters te leni gen. In plan Perkpolder geen jachtha ven, maar een fïetsvoetveerverbin- ding. A. Broekmans Wilhelminalaan 21, Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11