Eco no in ic# m de spullen de haven niet uit VCT en WCT zijn even goed bereikbaar Duurzame palmolie bestond even niet Gedragscode is er niet altijd Zeeuwen doen een boekje open over ervaringen Bank stroef bij overstap klant Aanvullend onderzoek naar toegankelijkheid Sloehaven Vlissingen. Groei wereldeconomie zwakt volgens Oeso af De Drukkerij in de race voor prijs beste winkel 'Loonstijging in 2008 hoger dan voorspeld' Supermarkten boeken opnieuw hogere omzet Keuze uit een ruim assortiment notebooks PZC Vrijdag 7 december 2007 3 7 Grote bedrijven hebben veelal keu rig opgeschreven wat het perso neel wel en niet mag. Kleinere on dernemingen doen dat in de mee- te gevallen niet; daar wordt vaker gehandeld naar bevind van zaken. Wie bijvoorbeeld werkt bij Dow Benelux in Terneuzen moet een ethische code ondertekenen. Ook is er een kliklijn voor ethische mis standen. Maar bij kleinere bedrijven ligt dat minder voor de hand, constateert het COS Zeeland. Daarom wil het centrum voor internationale sa menwerking een platform zijn voor Zeeuwse bedrijven om ken nis uit te wisselen. Hoewel commerciële belangen overeind moeten blijven, is het noodzaak dat ondernemers zich bewust zijn van maatschappelijke verantwoordelijkheid, aldus het COS. Hoe gaan Zeeuwse bedrijven om met maatschappelijk verantwoord ondernemen? Negen Zeeuwse ondernemers die zaken doen in ontwikkelingslan den, vertellen hun ervaringen in het boekje Vergezichten dichterbij brengen. Het is uitgebracht door COS Zee land, centrum voor internationale samenwerking. Er wordt ingegaan op vragen, dilemma's en ervarin gen die Zeeuwse bedrijven in den vreemde ondervinden. COS Zeeland heeft dit jaar een aan tal bijeenkomsten georganiseerd over het onderwerp. Komend jaar wil het centrum dat voortzetten om ondernemers van eikaars erva ringen te laten leren. Het boekje is kosteloos te bestellen. Directeur Ard van de Kreek van Biox. foto Ruben Oreel www.coszeeland.nl Het is nog geen drie jaar ge leden dat Biox aankondig de een op palmolie ge stookte energiecentrale te bouwen in Vlissingen-Oost. „Iedereen juichte het initiatief toe. Want de roep om duurzaam geproduceerde energie was groot." Maar hoe snel de publieke opinie zich tegen je kan keren, weet direc teur Ard van de Kreeke van Biox inmiddels ook. „Milieu-organisa ties wezen ineens op de negatieve effecten van de productie van palmolie. Als palmolie niet duur zaam wordt gewonnen en er tro pisch regenwoud voor wordt ge kapt, is het inderdaad slecht." Dat Biox juist niet die palmolie wil gebruiken, werd nauwelijks ge- door Ben Jansen MIDDELBURG - De VCT en de WCT zijn beide goed bereikbaar voor grote containerschepen. Dat leidt VCT-initiatiefnemer Martin Ver- brugge af uit aanvullend onder zoek dat hij heeft laten uitvoeren naar de toegankelijkheid van de Sloehaven in Vlissingen-Oost. In een brief stelt hij de Staten van Zeeland op de hoogte. De resultaten van dat onderzoek wijzen dat uit de grootste contai nerschepen van dit moment bij elk hoogwater twee uur de Sloeha ven in kunnen. Tijd genoeg om in één tij meerdere schepen in en uit te laten varen. Een en ander is mo gelijk tot en met windkracht ze ven. Een containerreus met bestem ming Verbrugge Container Termi nal moet in de monding van de Sloehaven zwaaien om achteruit naar de kade te worden gesleept. Deze manoeuvre blokkeert de toe gang voor andere schepen geduren de ongeveer vijftien minuten. Om ruimte te maken voor dat zwaaien is wel de verplaatsing van de huidi ge boeienligplaats nodig. Verbrugge constateert dat de toe gankelijkheid van de Sloehaven voor diepstekende schepen wordt bepaald door de drempel Het Scheur in de monding van de Wes- terschelde voor Zeebrugge. De be perkingen door deze drempel gel den ook voor de WCT. Snelle aanleg van de VCT is van le vensbelang voor Verbrugge Termi nals is verband met de groei van het vervoer per container. De Staten van Zeeland praten van daag over de WCT en de VCT. hoord, vindt Van de Kreeke. „Wij willen vanaf het begin gebruik ma ken van duurzaam geproduceerde palmolie. We hebben niet voor niets mensen aangesteld die met boeren in Indonesië en Maleisië af- 'We doen geen zaken met boeren die tropisch regenwoud kappen' spraken maken. Boeren mogen pas leveren als ze zijn gecertifi ceerd en aan tientallen Aatjes vol voorwaarden voldoen. We doen geen zaken met boeren die tro pisch regenwoud kappen. Inmid dels doet 40 procent van de planta- den haag - Een op de zes consu menten die de afgelopen drie jaar gewisseld zijn van bank onder vindt daarbij obstakels, zoals een weinig behulpzame 'oude' bank. De overstappers waarderen de Overstapservice van de gezamenlij ke banken met gemiddeld een 7,3. Dat meldt de Consumentenbond op basis van een eigen onderzoek. Obstakels zijn een weinig behulp zame oude bank, het overal zelf achteraan moeten en banken die te weinig of onjuiste informatie ge ven over de gevolgen van overstap pen voor gebruik van pinpas, cre ditcard of stortingen op rekening. Een groot voordeel is het volgens consumenten dat banken er met de Overstapservice voor zorgen dat automatische incasso's naar de nieuwe rekening worden omge- boekt. Nieuwe ABN Amro-klan- ten zijn het meest tevreden over de service met een cijfer van 7,6. Nieuwe klanten van de Postbank zijn het minst tevreden (6,7). ges dat ook niet. Daar kunnen we dus terecht. We stellen ook eisen aan het gebruik van bestrijdings middelen en aan de omgang met personeel." Ondanks de goede wil, had Biox de publieke opinie tegen. „Heel vervelend. Want ook wij worden erop aangesproken. Mi lieu-organisaties geven toe dat ze het zwart-wit vertellen tegen me dia. Hun argument? Anders pik ken die het niet op." Biox roeide met succes tegen de stroom in. De Raad van State heeft de bouw van de centrale onlangs goedgekeurd. „We hebben het Wereld Natuur Fonds, de Zeeuwse Milieu Federa tie en ministerie van Vrom weten te overtuigen van onze goede be doelingen en starten binnenkort." parijs - Na een sterke expansie zwakt de groei van de wereldeco nomie licht af In de VS neemt de groei sterker af, maar er is geen sprake van een recessie. Dit meldt de Organisatie voor Eco nomische. Samenwerking en Ont wikkeling (Oeso) in een rapport. Het risico op inflatie in de VS door de hoge voedsel- en brand stofprijzen kan goed in toom wor den gehouden, aldus de Oeso. middelburg - De Drukkerij in Mid-, delburg is genomineerd als beste tijdschriftenwinkel van Neder land. De winkel is kandidaat voor een van de Mercurs, de jaarprijzen voor de Nederlandse publiekstijd schriften die donderdag worden uitgereikt. In de categorie beste winkel heeft De Drukkerij de Bru- na in Leiden en de AKO op Rotter dam Airport als concurrenten. den haag - De economische groei in Nederland bedraagt volgend jaar 2,25 procent. Dit jaar is dat nog 3 procent. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde ra mingen van het Centraal Planbu reau (CPB). De krapte op de arbeidsmarkt leidt volgend jaar tot een aanzien lijk hogere loonstijging dan eerder voorspeld en tot meer inflatie, al dus het CPB. amsterdam - De omzet van de su permarkten is in november ten op zichte van dezelfde maand vorig jaar met 7 procent gestegen naar 2,83 miljard euro. Het is de vierde maand op rij dat de omzet hoger ligt dan de maand ervoor, aldus het onderzoeksbu reau GfK. Het gemiddelde bedrag op de kassabon steeg met 4,5 pro cent naar 21,30 euro. Nieuw bij B&P: Belinea Notebooks - Opvallend design L - Krachtige prestaties - Scherp geprijsd - Uitgebreide garantie Nu tijdelijk bij aanschaf van een notebook GRATIS usb stick en Kaspersky antivirus Dorpsstriiïit 84 451 i EJ Bres kous 01i7385385 Kom naar Breskens en doe uw voordeel II B&P daar werk je mee \ktie geldig t/m 29 december 2007 Meer info www.bpautomntisGiingen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57