m Geluk wint Siringusprijs Familiebedrijf, kracht van de economie Drie genomineerden «evenementen ONDERNEMERSBIJEENKOMST IN VEERE Evert-Jan Geluk ontvangt de Siringusprijs. Foto: Willem Mieras Je zult maar Evert- Jan Geluk heten en dan ook nog eens de prijs win nen van het beste bedrijf van Tholen. Geluk Schilders won begin novem ber de Siringus kwaliteitsprijs omdat volgens de jury Geluk uitblinkt in haar opleidingsmogelijkheden. door Ron Gregoor THOLEN - Tijdens een drukbezochte ondememersavond in Meulvliet werd de Siringusprijs uitgereikt en voor de tweede achtereenvolgende keer ging die naar een bedrijf uit Sint Philipsland. Geluk Schilders was samen met drie ande re Thoolse bedrijven genomineerd voor de prijs. Ook Van beek constructie uit Sint- Annaland, Rithotekst uit Oud- Vos- semeer en Budelpack uit Poortvliet don gen mee naar de kwaliteitsprijs. Alle geno mineerden waren geselecteerd om hun goede opleidingsmogelijkheden. De jury leden Fred Hommel, Mariëlle Buys en Dré van Aert beoordeelden hen op vier criteria: stageplaatsen voor scholieren en herintreders, bijscholing van het personeel, kansen voor arbeidsongeschikten en nau we betrokkenheid bij gerelateerde vakop leidingen. De Siringusprijs wordt eens in de twee jaar uitgereikt aan een Thools bedrijf. Ook in 2005 belandde de prijs bij een bedrijf uit Sint Philipsland: Van Dijke Zeeland kreeg toen de prijs voor 'creatief ondernemen'. Geluk Schilders ziet al jaren de voordelen van structureel opleiden. Het is diep in het bedrijf geworteld en men plukt er de voordelen van. Daardoor is het bedrijf in staat geweest om in twintig jaar tijd uit te groeien tot een grote speler in de branche met veelal zelf opgeleid personeel. Meer dan de helft van de mensen bij Geluk komt uit de gemeente Tholen. Mede- directeur Leen Geluk is voorzitter van Vakcentrum Schilderen in Goes en het bedrijf is betrokken bij SPB. Tevens zit directeur Leen geluk in het bestuur van NIMETO, schilderschool in Utrecht en het RCOB. In Nederland wordt steeds duidelij ker dat familiebedrijven een grote bijdrage leveren aan de economische ontwikkeling. Het gaat dan om be drijven die soms al vele eeuwen lang hun artikelen produceren en verko pen. Veel families hebben kans ge zien om internationaal opererende bedrijven op te bouwen. De expert bij uitstek van het familiebedrijf is Roberto Flören. Hij spreekt op maandag 10 december in het raad huis van Domburg tijdens een festi viteit, waar ook de FOV Trofee van de gemeente Veere wordt uitgereikt. door Ron Gregoor VEERE - Roberto Flören was de eerste in Nederland, die benoemd werd tot hoogle raar op het terrein van familiebedrijven. Vanaf september 2002 bekleedt hij de stoel aan de Family Business and Business Transfer aan de universiteit van Nyenrode. Gezien zijn ruime onderzoekservaring wordt Flören beschouwd als een van de autoriteiten op het gebied van familiebe drijven in Nederland. Aan Nyenrode Business Universiteit doet Flören sinds 1991 jaarlijks onderzoek on der familiebedrijven. Die onderzoeken hebben een belangrijke bijdrage geleverd aan het groeiend besef dat familiebedrijven van cruciaal belang zijn voor de Neder landse economie. Nog steeds blijkt evenwel dat overheid, belangenbehartigers en dienstverleners re latief onbekend zijn met de kracht en de beperkingen van het familiebedrijf Flören wil daar iets aan doen. Hij komt zelf uit een familie met een eigen bedrijf. Hij heeft vele nationale en internationale publicaties op zijn naam staan. In april 2002 promoveerde hij met een proef schrift over familiebedrijven binnen de ag rarische sector. Vooral daar zijn de familie bedrijven zeer sterk vertegenwoordigd. Definities Er zijn net zoveel definities van familiebe drijven als dat er onderzoeken zijn. In Ne derland wordt voornamelijk een door Flö ren afgeleide definitie van de London Bu siness School gebruikt. "Een bednjf is een familiebedrijf', zegt Flören, "als het aan minstens twee van de volgende drie crite ria voldoet. Meer dan 50 procent van het bedrijf moet dan in handen zijn van één Cor Zuiddam. initiatiefnemer van de FO\ -trofee. familie. Eén familie heeft beslissende in vloed op de bedrijfsstrategie of op opvol gingsbeslissingen en een meerderheid of tenminste twee leden van de leiding is af komstig uit één familie. Als het gaat om een bedrijf dat korter bestaat dan tien jaar, dan dient in het bedrijf tenminste één fa milielid van de directeur daar te werken of eigendommen te hebben." Als je de ondernemers zelf vraagt of ze een familiebedrijf hebben, antwoordt slechts 59 procent bevestigend. 'We werken im mers ook in het buitenland, we hebben heel veel personeel. En zijn dus geen fami liebedrijf, zeggen ze dan. Maar grootte en internationale arbeid heeft niets te maken met het feit of een zaak nu een familiebe drijf is of niet. Volgens de Flören- nonnen De jury heeft drie bedrijven uitgekozen die in aanmerking komen voor de FOV Trofee. In totaal kwamen er bij de eerste editie van de uit reiking van de prijs 32 aanmeldingen binnen. De genomineerden zijn: Juwelier Minderhoud, bestaat sinds 1875, heeft vestigingen in Westkapelle en Arnemuiden, Boerderij Pitteperk uit Koudekerke met een eigen kaasmakerij, mini- camping en zorgboerderij met indicatiebegeleiding en Hotel Gr een White uit Oostkapelle, gevestigd op de buitenplaats Ipenoord. Tijdens de bij eenkomst in Domburg worden de genomineerden middels impressiefilmpjes van Henk van den Doel en Maarten Kempen voorgesteld aan het publiek. De jury be staat uit: Bram Maljaars, Anemiek Koppejan- Eisen en Rik Alkemade. De bijeen komst in Domburg begint om 20.30 uur, lady speaker in de Zeeuwse ondernemer Ramona van Zweden. is in Nederland 83 procent van alle onder nemingen een familiebedrijf. Flören gaat de aanwezigen van de onder nemersavond in Domburg vertellen hoe bijvoorbeeld familiebedrijven moeten om gaan met de opvolging. Want dat lijkt een van de grootste problemen te zijn bij fami liebedrijven. De komende tien jaar zullen tussen de 35.000 en 55.000 ondernemers een opvolger moeten hebben. "Voor fa milieondernemers blijkt de financiële en emotionele waarde vaak een lastig en zwaar proces. Daarom kan niet genoeg be nadrukt worden dat zij de opvolging tijdig en grondig regelen", zegt Cor Zuiddam, voorzitter van de FOV en organisator van de ondernemersbij eenkomst. Genomineerden De familie-ondernemer staat centraal op die bijeenkomst, waar ook de FOV Trofee wordt uitgereikt. FOV staat voor Federatie Ondernemers Veere. Gastheer is Rob van der Zwaag, burgemeester van Veere. Ge deputeerde Marten Wiersma reikt de FOV trofee uit. In principe komen voor die prijs alle bedrijven uit Veere in aanmerking. Foto: Willem Mieras Het bedrijf moet wel minimaal vijfjaar be staan, mag niet meer dan tien personeelsle den tellen, de ondernemer moet een rele vante bijdrage leveren aan de Veerse eco nomie en hij moet een duidelijke visie hebben op gastvrijheid. Tenslotte moet hij goed samenwerken met andere onderne mers en de gemeente. Een jury onder leiding van Bram Maljaars beslist uiteindelijk wie de winnaar wordt. Die maakt een lijst van drie genomineer den, waaruit uiteindelijk de winnaar komt rollen. Tijdens de bijeenkomst wordt een korte film gedraaid waarin de drie genomineer den in het zonnetje gezet worden. Wie is de ondernemer, wat doet het bedrijf, waarom is hij genomineerd voor de prijs. Het is de eerste keer dat in Veere de FOV Trofee wordt uitgereikt. De winnaar gaat dan ook de geschiedenisboeken in als 'al lereerste winnende familiebedrijf. Maar niet alleen hij zal in het middelpunt van de belangstelling staan. Het evene ment is tegelijkertijd een netwerkbijeen komst en vormt voor de genomineerden een extra uithangbord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 98