Senior Games zetten Zeeland op de kaart Goes gaat duurzaam ondernemen «sport Luit Ezinga (I) en Ton Kienhuis. respectievelijk voorzitter van de Raad van Commissarissen en directeur van de Stichting Senior Games 2009. Foto: Willem Mieras De eerste Europese Senior Games gaan de Zeeuwse economie een stevige impuls geven. Daar mag ge voeglijk van worden uitgegaan. De provincie Zeeland is van 7 tot en met 12 september 2009 thuishaven van dit mega-evenement. "Het is uniek dat de Europese Senior Games in Zee land worden gehouden. Het is een geweldig sportevenement dat een enorme spin-off zal creëren voor de Zeeuwse economie. Niet alleen tij dens het evenement, maar ook in de jaren erna", aldus directeur Ton Kienhuis van de Stichting Senior Ga mes 2009. door Henk van de Voorde GOES - Er worden ongeveer 4000 deel nemers verwacht. Met een verwacht be stedingspatroon van honderd euro per per soon per dag krijgt de Zeeuwse economie een stevige opkikker. De Senior Games zijn bestemd voor sporters van vijftig jaar en ouder die met elkaar in competitie gaan op een zo hoog mogelijk niveau. De cate gorieën bestnjken steeds vijfjaar met leef tijdsklassen van 50 tot 55 jaar, 55-60, 60- 65, enzovoorts. Men mag alleen deelnemen als wordt vol daan aan de in overleg met de sportbonden gestelde limieten. Er is bij de Senior Ga mes een selectie gemaakt van 21 takken van sport, analoog aan de reguliere olym pische spelen: atletiek, badminton, golf, handboogschieten, hippische sport, hoc key, judo, roeien, zeilen, kleiduifschieten, voetbal, tennis, wielrennen, volleybal, triathlon, tafeltennis, bridgen, biljarten, dammen, schaken, badminton. Daarnaast is er, met een knipoog naar het Zeeuwse publiek, ruimte voor de demon stratiesporten darten, bowlen, korfbal, tur nen, wandelen en koersbal. Voor deze sporten worden geen limieten gesteld. ,,De Senior Games zijn een competitieve krachtmeting met een grote mate van pro fessionaliteit. Het zijn niet zomaar vijftig plussen die bij elkaar komen en gaan spor ten. Op deze grootschalige wijze worden de spelen voor de eerste keer in Europa georganiseerd. Er is al een paar keer iets 'seniorgameach- tigs' georganiseerd in Europa, maar dat was zeer recreatief. Gezelligheid en socialiseren is ook bij ons belangrijk, maar uitgangs punt is echt de sport. De Europese Senior Games brengen veel media exposure met zich mee, zowel in binnen- als buitenland. Zeeland wordt stevig op de kaart gezet, mede dankzij een 'boost' van het aantal be zoekers", zegt Luit Ezinga, voorzitter Raad van Commissarissen Senior Games 2009. Amerika Partners van het organiserende Stichting Senior Games 2009 zijn de Provincie Zee land, NOC* NSF, het ministerie van VWS, NISB, landelijke en Europese sportbonden, de ANBO, SportZeeland en de National Senior Games Association (NSGA) uit de Verenigde Staten. Terwijl de vuurdoop in Europa nog moet geschie den, zijn de Senior Games in Amerika een bekend fenomeen met een traditie van bij na drie decennia. De Senior Olympics vonden afgelopen zomer voor de elfde keer plaats, dit keer in Louisville in de staat Kentucky. De stich ting Senior Games 2009 is lid van de NS GA namens Europa en werd uitgenodigd om de Senior Olympics van dichtbij mee te maken. De opgedane expertise wordt aangewend ten bate van de Spelen in onze provincie. De Europese Spelen voor Seni oren en de provincie Zeeland werden in Louisville gepromoot via een informatie stand in The Athlete Village. Er namen ruim 12.000 atleten deel aan het 14-daag- se sportprogramma. In die periode ontving Louisville ruim 30.000 gasten die direct of indirect met de Senior Olympics te maken hadden. In 2003 ontmoette Ton Kienhuis, toen nog directeur van SportZeeland, tijdens een congres in Gent de Amerikaan Bill Bankhead, destijds president van de NS GA. De 59-jarige Kienhuis, ooit tophand- baller in Nederland, ging met het idee van de Senior Game 'shoppen' en zocht parti cipanten. De verkenningen mondden uit in een draaiboek dat eind vorig jaar werd gepresenteerd aan gedeputeerde Harry van Waveren. Ondertussen zijn de Amerika nen Bill Bankhead en zijn opvolger Phil Godfhe van de NSGA in Zeeland op be zoek geweest. „We lopen niet achter windmolens aan, maar maken gebruik van de expertise uit Amerika. Daar staan spon soren in de rij, met name afgestemd op de seniorendoelgroep zoals zorgverzekeraars, banken, leveranciers van gezondheidspro ducten, aanbieders van vakanties, wonin gen, sportkleding, geneeskundige midde len en - apparatuur, literatuur, auto's, etce tera. Tweejaarlijks De komende Senior Olympics worden in 2009 in San Francisco gehouden, in 2011 in Houston. Op een congres in januari worden de bid dingen vanuit tien nieuwe staten aangege ven voor de jaren 2013, 2015 en 2017. Het evenement vindt om de twee jaar plaats. In de tussenliggende jaren worden in de 52 staten de kwalificatiewedstrijden gehouden. Het geeft de enorme impact aan van de Senior Olympics", aldus Kien huis die in Pittsburgh (2005), Utah (2006, kwalificatie) en Kentucky (2007) veel knowhow opdeed. De Amerikaanse status is nog ver weg voor Kienhuis en de zijnen, maar men is op de goede weg. De nieuwe Zeelandhallen te Goes zullen fungeren als atleten- en informatiecentrum van de Senior Games. Daar vindt de regis tratie plaats, is het perscentrum, internetca fé, restaurants, merchandising en worden Duurzaam ondernemen is: bij al le bedrijfsbeslissingen zowel een hoger bedrijfsrendement nastreven als de kansen benutten voor een be ter milieu en meer welzijn van de medewerkers en de maatschappij. door Ron Gregoor GOES - De organisatoren van het project 'Duurzaam Ondernemen Goes' zetten hun doelstelling meteen maar in de aanhef van de uitnodiging aan alle bedrijven in de ge meente. In het project maken de deelne men in vier bijeenkomsten kennis met duurzaam ondernemen en krijgen ze prak tische handvatten om dat toe te passen. De bijeenkomsten vinden steeds plaats aan het eind van de middag of in de avond, vanaf nu tot mei volgend jaar. Dat gebeurt steeds in het gemeentehuis van Goes en eind ok tober werd de aftrap verricht. Onderwerpen die aan bod komen zijn: vi sie- en strategieontwikkeling, leiderschap, drijfveren, marktkansen, interne milieu zorg, milieucommunicatie, vergunningen, subsidies, duurzame bedrijventerreinen en presentaties gehouden. Overnachtingen zullen tegen scherpe prijzen worden aan geboden. Henk van Koeveringe van Roompot Holidays geeft medewerking door zijn eigen reserveringssysteem ter be schikking te stellen voor het onderbrengen van deelnemers en gasten in de verschil lende verblijfsaccommodaties in heel Zee land. Luit Ezinga (59), net als Ton Kien huis sportman in hart en nieren, relativeert de sportieve prestaties van oude senioren. „Tot een jaar of zeventig kunnen er door onderwerpen, die de deelnemers zelf aan de orde stellen. Het project is een initiatief van de gemeente Goes, de provincie Zee land en het ondernemers Contact Goes. Het traject van bijeenkomsten over duur zaam ondernemen is in 2005 voor het eerst uitgevoerd in Tholen. In maart 2006 is het initiatief uitgeroepen tot 'Ei van Columbus 2006'. Het Ei is een tweejaarlijkse prijs voor Innovatie en Duurzaamheid van acht ministeries. Een belangrijke plaats in het senioren topprestaties worden geleverd, boven die leeftijd is er sprake van beleving. Mensen blijven actief en gezond en heb ben veel contacten dankzij het sporten. In Pittsburgh deed in 2005 een man van 101 mee aan het bowlen. Zou zo iemand niet mee mogen doen omdat hij te weinig ke gels omgooit? Natuurlijk niet. Beleving is een essentieel onderdeel van de Senior Ga mes." www. seniorgames2009. com duurzaamheidstreven neemt de MKB Mi lieubarometer in. Die is ontwikkeld door Stimular en geeft op eenvoudige wijze in zicht in de milieubelasting van het bedrijf. De barometer kan onderdeel zijn van het milieubedrijfsplan, milieujaarverslag, mi lieuvergunningen en milieucommunicatie. Hij stimuleert tot het nemen van maatre gelen ter vermindering van milieukosten en de milieubelasting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 92