Ziek? Dan lekker aan het werk JACOB BOB) GROOTHANDEL VOOR DE BOUW poortwachter» Gerard Egbers: 'Jammer dat we nog te weinig aanmeldingen hebben. Zieke mensen kunnen vaak nog werken, vindt Gerard Egberts van Egberts Consulting in Zierikzee. Niet dat hij een soort slavendrijver is. Nee, Egberts zorgt er juist voor dat menig zieke of geblesseerde werkne mer, die anders thuis naar het pla fond ligt te staren, op de werkvloer weer een gevoel van eigenwaarde krijgt. En voor werkgevers die in de ze krappe arbeidsmarkt desperaat naar personeel zoeken, regelt hij ge motiveerde krachten. Hoe hij dat al lemaal doet? Hij brengt beide partij en bijeen in het Poortwachtersplat form. door Dennis Rijsbergen ZIERIKZEE - In Noord-Holland zijn wel wat bedrijven die elkaar vacatures toe schuiven, zegt Egberts in zijn gloednieuwe kantoor in het havenstadje Zierikzee, maar hij is toch wel een van de eersten in het land die arbodienst en reïntegratiebureau samenplakt tot een soort uitzendbureau voor zieke werknemers. Want wie door een of andere aandoening niet kan sjou wen, zou best bij een ander bedrijf admini stratief werk kunnen doen, stelt Egberts. Hij pakt een voorbeeld uit zijn eigen prak tijk: een bediende in de horeca, had schouderklachten, kon dus niet meer met dienbladen rondrennen en het dragen van stapels borden was al helemaal uit den bo ze. "Zijn eigen werkgever kon geen ande re passende functie bieden, nu werkt hij naar ieders tevredenheid op een adminis tratiekantoor." Het Poortwachterplatform is werkzaam in Zuidwest Nederland. Eg berts Consulting heeft naast Zierikzee ook vestigingen in Rotterdam en Breda. Sinds maart dit jaar is het platform actief. Het idee had Egberts al vorig jaar op papier. Een inventief idee vond ook de jury van de Innovation Award van de Onderne merskring Schouwen-Duiveland, een prijs die Egberts onlangs mee naar huis mocht nemen. En wie denkt de Zierikzeeënaar het platform zakelijk vanachter zijn bureau heeft uitgedokterd, heeft het mis. Hij kent de andere kant van de tafel. Ongeluk Terug naar het jaar 2000: Egberts werkt aan zijn conditie en trapt de pedalen van zijn racefiets stevig rond. Een automobilist met een flinke slok op zwabbert over de advertentie Hang- en sluitwerk Verrijn Stuartweg 6a 4462 GE Goes Bevestigingsmateriaal Tel. 0113-220510 Fax 0113-232625 Gereedschap info@jacobboer.nl www.jacobboer.nl zelfde weg, neemt de bocht niet goed en schept Egberts. Meters vliegt hij door de lucht en belandt compleet vernield op het asfalt. "Ik had achttien botbreuken, een in geklapte long. Mijn hele linker kant was kapot. Ik heb weken in bed gelegen en in een rolstoel gezeten." De voormalig ar- beidsdeskundige van de GMD raakt zeifin de WAO. Een onaangename tijd. Want hoewel het herstel langzaam maar zeker goed verloopt, zit Egberts wel werkloos thuis. "Ik heb toen gemerkt hoe snel het gaat dat je emotioneel anders in je vel komt te zitten. Ik werd somberder en ook wel cynischer. Dan pas weet je wat een goede uitwerking werken op je gemoed heeft." Met zijn vakinhoudelijke kennis en zijn harde levensles begint Egberts in 2001 op een zolderkamer met zijn adviesbureau. "Ik liep toen nog op krukken. Dan zag je wel eens een potentiële opdrachtgever kij ken van: 'Wat komt daar nu binnenlopen'. Maar die beperkingen belemmerden me niet in mijn werkzaamheden." Egberts Consulting is intussen flink gegroeid. Het zolderkamertje is ingeruild voor een hip kantoor en Egberts' ideeën en ervaringen zijn uitgewerkt in het Poortwachtersplat form. Voordelen Het platform heeft vele voordelen voor werkgevers - klein en groot - meent hij. "We nemen behalve de bemiddeling ook de hele administratieve rompslomp op ons. En een werkgever die een zieke werkne mer elders kan onderbrengen, heeft een la gere schadelast." Want als die werknemer langdurig ziek thuis zit, moet de werkge ver immers het loon doorbetalen, maxi maal twee jaar lang. Bovendien voldoet de werkgever aan zijn verplichtingen in het kader van de Wet Verbetering Poortwach ter. In dat licht hoeft die dan ook geen sancties te verwachten. "En op deze krap pe arbeidsmarkt krijgen werkgevers gemo tiveerde krachten. Onze arbeidsdeskiindi- ge doet een werkplekonderzoek en kijkt of de nieuwe werknemer door zijn ziekte een lagere productiviteit heeft. Aan de hand daarvan wordt het loon aangepast", legt Egberts uit. Een werkgever hoeft dus niet de volle mep te betalen voor iemand die bijvoorbeeld het halve werk doet. Maar ook voor de zieke werknemers zijn er louter voordelen. Het grootste is toch wel een sociaal leven. "Want hoe langer iemand uit het werkproces blijft, des te groter is de kans dat hij afglijdt in een soci aal en psychologisch dal. En wellicht doet hij bij een andere baas nieuwe vaardighe den op", wijst Egberts op nog een plus punt. En ook de werknemer voldoet aan zijn verplichtingen in het kader van de Wet Verbetering Poortwachter. Drempel Het klinkt allemaal mooi, maar Egberts is zich er ook van bewust dat voor het plat form toch wel een drempel ligt. "Een werkgever hikt er wellicht tegenaan om met een zieke werknemer aan de slag te gaan om hem uit te lenen. Maar dat hele traject nemen wij hem uit handen. En een werknemer zal denken: 'Wil mijn baas me soms kwijt?' Maar de werknemer blijft, ook als hij tijdelijk bij een andere baas gaat werken, al zijn rechten behouden. We zetten alles op papier en geven goede voorlichting. Daarnaast hebben we een vertrouwenspersoon mochten werkgevers onderling een geschil krijgen of de werk nemer met een van de werkgevers. En we hebben een helpdesk via internet." Voor werkgevers organiseert Egberts Consulting workshops. Daar worden ze over allerlei onderwerpen, zoals nieuwe wetgeving, op de hoogte gehouden. "Het is de bedoeling dat we werkgevers niet alleen up to date houden, maar dat we zo werkgevers ook bij elkaar brengen. Dan kunnen ze vacatu res uitwisselen en raken ze gemotiveerd om actie te ondernemen." Het systeem van het Poortwachtersplat form werkt volgens Egberts echter alleen als de werknemer gemotiveerd is. "Abso luut uitgangspunt is: hij moet wel willen. Is hij niet gemotiveerd, dan vragen we waarom hij dat niet is. Misschien kunnen we dan iets aan zijn houding veranderen. Soms vertel ik mijn eigen verhaal, over mijn ongeluk. Iemand zei eens tegen me: 'Zolang je naar het verleden kijkt, sta je met de rug naar de toekomst.' Het leven gaat inderdaad verder. En met een ziekte of beperking kun je vaak nog prima wer ken, dat wil ik hem dan duidelijk maken. Maar als een werknemer echt niet wil, dan niet. Want een werkgever die een onge motiveerde inleenkracht krijgt, zal den ken: 'Eens en nooit meer'." Iets waar Eg berts ook veel waarde aan hecht is dat het hele traject snel doorlopen moet worden. "Het punt is dat reguliere reïntegratiebe- drijven maar in 33 procent van de gevallen erin slagen iemand elders te reïntegreren. En dan duurt het hele proces nog erg lang ook. Maar een zieke werknemer moet zo kort mogelijk thuis zitten. Hij moet aan het werk voordat hij in dat zwarte gat be landt." Hoewel Egberts een grote toe komst ziet voor het platform, werkt het nog niet helemaal naar zijn volle tevreden heid. "Vacatures zijn er genoeg, zieke werknemers niet." Hij bedoelt daarmee dat er te weinig werkgevers zijn die zieke personeelsleden aanmelden voor het uit leenproject. "Volgens het UWV zijn er voor 85 procent van de zieke werknemers weldegelijk reïntegratiemogelijkheden. Het is dan ook jammer dat we nog te wei nig aanmeldingen hebben. Want wat is er mooier dan een club werkgevers bij elkaar te brengen die zeggen: 'We gaan elkaar helpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 91