Duurzaam ondernemen wordt menens «ondernemen 26 de Stand mrar» Zaken Tijdens het Stimuleringstraject Duurzaam Ondernemen op Tholen van medio november werden de prijswinnaars bekendgemaakt van de Prikactie van de Provincie Zee land. Deze wervingscampagne voor het internationale MVO-congres dat eind maart 2008 in de Goese Zee landhallen wordt gehouden, vond plaats op de Contacta. door Henk van de Voorde SINT MAARTENSDIJK - Er waren bij de trekking in de Burgerzaal van het ka rakteristieke gemeentehuis te Sint Maar tensdijk 75 ondernemers en bestuurders aanwezig, inclusief burgemeester Wim Nuis (WD), CDA-wethouder Cees van Dis (milieu) en SGP-wethouder Koos He- ijboer (economie). Gedeputeerde Marten Wiersma (Groen Links) van economische zaken maakte in combinatie met Jan Bom, hoofdredacteur van het magazine P+ (pe ople, planet, profit), de prijswinnaars be kend. Zij worden uitgenodigd om deel te nemen aan een lunch met Karla Peijs Marten Wiersma op 16 januari in de Abdij te Middelburg. Gedeputeerde Marten Wiersma maakte de prijswinnaars bekend in St.-Maartensdijk. Foto: Willem Mieras Thoolse ondernemers lopen voorop met Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen. Foto: Willem Mieras De winnaars van de enquête zijn: J. van 't s Slot van watersportvereniging Sint-Anna- land, P Bommeljé van Hotel Bommeljé uit Domburg en Ad Gladdines van de ge lijknamige luxe bakkenj uit Tholen. De prijswinnaars van de trekking van de visi tekaartjes zijn G. Pieters van grafisch be drijf Pieters BV uit Groede, P. Deurloo van het gelijknamige aannemingsbedrijf uit Tholen en W. Bakker van Machinefa briek en reparatiebednjf W. Bakker vof uit Yerseke. Tegelijkertijd met de trekking vond de afsluiting plaats van de tweede cursus Duurzaam Ondernemen op Tho len. Duurzaam De Thoolse ondernemers lopen landelijk voorop op het gebied van duurzaam ofwel maatschappelijk verantwoord onderne men. "Doe ik genoeg? Ik weet het niet. Zegt u het mij eens!' Een schrikreactie van onze minister van milieu bij de presentatie deze week van het nieuwste rapport over duurzaamheid. Het Milieu- en Natuur- planbureau komt met de nieuwste feiten en schetsen: een nogal somber toekomst beeld. Internationale doelen voor klimaat en armoedebestrijding worden waarschijn lijk niet gehaald. Vanwaar die pessimisti sche kijk? De wereldbevolking groeit tot 9 miljard mensen in 2040. Energieverbruik en C02-emissie zullen dan met 50 pro cent zijn gestegen. De materiële consump tie neemt toe. Ook in Nederland. In 2040, zo schetst het rapport, zal de Nederlandse consument vijf keer zoveel C02 uitstoten als wat de gemiddelde wereldburger maxi maal mag uitstoten om de klimaatverande ring tot twee graden te beperken. Er zullen minder biobrandstoffen komen dan ge hoopt, omdat er onvoldoende grond is. Met name door de vraag om meer veevoer vanwege de stijgende vraag naar vlees", al dus wethouder Van Dis in zijn toespraak tot de Thoolse ondernemers. Ander gedrag Om een schone planeet aan het nageslacht te kunnen afleveren, zal er dus pas op de plaats gemaakt moeten worden. Het ge drag van mensen moet veranderen. Maar dat zal niet spontaan gebeuren. Dat zal pas geschieden als de overheid de burgers er toe dwingt, aldus het planbureau. "Duur zame productie is één, duurzame con sumptie is twee. Nederland heeft vier keer het oppervlak van het eigen land nodig om de Nederlanders van consumptiegoederen te voorzien. Ruim de helft van die opper vlakte is nodig voor de groei van hout voor de papier- en kartonproductie. En de rest voor voedsel en vooral ook vlees. We ontkomen niet aan een strengere rol van de overheid, aan bindende nationale en in ternationale afspraken voor duurzaam pro duceren en duurzaam consumeren. Het bedrijfsleven is een belangrijke partner bij het realiseren van de doelstellingen die on ze aarde, onze leefomgeving, minder moe ten belasten. Doen wij genoeg? Ik weet het met. Het Milieu- en Natuurplanbu- reau denkt dat de doelstellingen waar schijnlijk niet gehaald zullen worden. En in het woord 'waarschijnlijk' zit precies de uitdaging. Waarschijnlijk niet Mogelijk wel. En dat 'Mogelijk wel' daar zou het om moeten gaan. Dat biedt perspectief, mits we ervoor durven en willen gaan. En er voor willen blijven gaan. Continuïteit in Duurzaamheid en in behoorlijke propor ties. Alle kleine beetjes helpen, maar klei ne beetjes alleen en voor de korte termijn zijn niet genoeg. MVO doet een voortdu rend appèl op het bedrijfsleven en de wij ze waarop wordt omgegaan met grond stoffen, energie en afvalstromen. En dat beroep, dat appél (en dat is nu zo mooi in Tholen) dat is niet aan dovemansoren ge richt; ondernemen van Tholen tonen door deelname aan de cursus een houding die nodig is om iets aan de overbelasting van onze aarde te doen. En natuurlijk, ook die besparing die het in financieel-econo- mische zin oplevert is een reden om duur personeel. Om aan deze vraag te kunnen voldoen richt de grootste opleidingsin stantie voor de mobiliteitsbranche in Nederland, INNOVAM, zich nadruk kelijk op laaggeschoolden en scholieren met een taal- en of leerachterstand. Om deze groepen klaar te stomen voor een beroep, wordt het lesmateriaal ver nieuwd. RITHOtekst Communicatie en Media uit Oud- Vossemeer heeft op dracht gekregen de lesstof eenvoudiger zaam te ondernemen", legt de wethouder uit. "Jullie, Thoolse ondernemers, roep ik op om de boodschap uit te dragen. Zorg voor een vliegwieleffect, een spin off zo u wilt, laat zien en horen, laat collega's en klanten ondervinden dat het in alle op zichten loont om te besparen op energie en grondstoffen, dat het loont om afvals tromen te reduceren en afval voor herge bruik te stimuleren. U bent het levende bewijs dat het kan. De gemeente Tholen heeft dit jaar een convenant gesloten met 18 West-Brabant- se gemeenten. De portefeuillehouders Mi lieu noemen zich nu portefeuillehouders en duidelijker te maken. Media 2008 moeten de eerste schoolboeken nieuwe stijl klaar zijn, zodat er in het nieuwe schooljaar mee gewerkt kan worden. Saxon BERGEN OP ZOOM - Saxon Motor- cycles Europe is alweer een jaar op de markt. Om dat te vieren brengen zij een 'limited edition' motor op de markt de BlackLord. Het frame, de tank en de Duurzame Ontwikkeling. Dat gaat verder dan milieu. Samen met die gemeenten gaan we keiharde afspraken maken over wat we willen bereiken en hoe we dat wil len doen. Deze week heeft minister Cra mer een bestuursakkoord gesloten met de VNG waarin ambitieuze doelstellingen zijn geformuleerd die er niet om liegen: dertig procent CO-2 reductie in 2020, 20 procent meer duurzame energieopwek king. Het wordt menens. Ik ben ervan overtuigd dat we door de handen ineen te slaan en door anderen te laten zien dat we ervoor gaan, we zullen bereiken wat we willen bereiken." spatborden zijn mat zwart als ook de ver schillende andere elementen, die nor maal verchroomd zijn. De motor is ge baseerd op de huidige Warlord, uitgerust met een speciale tank, die ook gebruikt wordt op de Crown, een US model. De BlackLord wordt een exclusieve motor en zal geproduceerd worden als een geli miteerde serie. Elke motor krijgt een uniek nummer en wordt gesigneerd. De BlackLord is via dealers te bestellen tot 31 januari 2008, de leveri8ng wordt me dio maart verwacht. Prijs GOES - Wim Bouman van Bouman KantoorTotaal BV uit Goes heeft tijdens de jaarlijkse landelijke bijeenkomst van Corporate Express de prestigieuze 'Best Partner Award 2007' gewonnen. Corpo rate Express is met een omzet van 6,3 miljard euro en 19.000 medewerkers een van 's werelds grootste leveranciers van kantoorartikelen, computersupplies en facilitaire producten. Als partner voor de provincie Zeeland ontving Bouman de pnjs gezien de enorme groei die het be- dnjf heeft doorgemaakt, de visie en de hoogwaardige serviceverlening Bouman, gevestigd op bedrijventerrein de Poel 2, levert een totaalpakket op het gebied van kantoorapparatuur, kantoor- en project inrichting en kantoorartikelen en com putersupplies. RITHOtekst OUD- VOSSEMEER - In de mobili- teitsbranche is een grote behoefte aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 90