Buitenland Rusland wuift kritiek weg Eilandstaten slaan alarm Duitse agenten verkleuren blauw Nog één mandaat VN in Irak Kom sfeer proeven bij GroenRijk .itei// i Suriname vreest nog aanslagen Navo klaar voor geweld Kosovo Politievakbond vindt het jammer dat nog niet heel Duitsland meedoet. Hoofd kiesraad doet westerse uitlatingen af als pseudo-wetenschap. GroenRijk Middelburg Mortiereboulevard 2-0118-470400 GroenRijk Goes Nieuwe Rijksweg 2d 0113-223359 www.groenrijk.nl GroenRijk Middelburg is elke avond geopend tot 21.00 uur Kiribati vraagt tijdens klimaatconferentie op Bali om meer hulp 8 Woensdag 5 december 2007 PZC BERLIJN - Steeds meer Duitse poli tiekorpsen ruilen hun groenbeige kloffie in voor blauw. De Duitse politievakbond GdP hekelt de in middels ontstane lapjesdeken van uniformen en spreekt van een 'ramp voor de herkenbaarheid'. Het uniform uit de jaren zeventig was nooit geliefd bij de politie. Te warm in de zomer en te koud in de winter. Het had te weinig zak ken en het was het onhandig om wapens, walkietalkies en hand boeien te dragen. Na onder meer Hamburg, Nedersaksen en Hessen dragen sinds gisteren, als proef, ook veertienhonderd dienders in Noord-Rijnland-Westfalen een blauw uniform. „Naast de praktische verbeterin gen wil de Duitse politie zich ook aanpassen aan de Europese poli- tiekleur en die is in vrijwel alle lan den blauw", zegt woordvoerder R. Holecek van de GdP in Berlijn. „Het is alleen erg jammer dat het niet in heel Duitsland lukt." Volgens hem zien burgers ook niet meer meteen of zij te maken heb ben met een beveiligingsbeambte of een agent. De politievakbond vindt ook dat er onnodig geld wordt verkwist. „Als je landelijk een uniform laat ontwerpen en in koopt, bespaar je veel geld." BAGDAD - Het Iraakse kabinet zal de VN-Veiligheidsraad vragen voor de laatste keer het mandaat te verlengen dat de Verenigde Sta ten en hun bondgenoten grote macht geeft in Irak. De verlenging geldt voor het jaar 2008. De VS spreken van een positieve stap en benadrukken dat Irak steeds beter op eigen benen kan staan. Het VN-mandaat geeft de VS on der meer het recht om verdachten voor onbepaalde tijd op te sluiten zonder aanklacht. Bagdad en Washington onderte kenden een week geleden een blauwdruk voor toekomstige sa menwerking. De twee landen on derhandelen nog over het aantal Amerikaanse militairen dat in het land blijft. De nieuwe regeling be tekent niet het einde van de Ame rikaanse missie in Irak, maar kan wel de regels veranderen waaron der de Amerikaanse troepen opere ren en de Irakezen meer zeggen schap over hen geven. Een zelfmoordaanslag bij een poli tiebureau in de stad Jalula, 110 kilo meter ten noordoosten van Bag dad, heeft gisteren minstens acht mensen het leven gekost. Zeker dertig mensen raakten gewond, van wie acht in kritieke toestand verkeerden. MOSKOU - De kritiek die vanuit de internationale gemeenschap is geuit op het verloop van de Russi sche parlementsverkiezingen van zondag is ongeveer net zo geloof waardig als pseudo-wetenschap. Dat heeft het hoofd van de Russi sche kiesraad, Vladimir Tsjoerov, gisteren gezegd. Het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken beschuldigde wes terse verkiezingswaarnemers eer der van partijdigheid. Waarne mers van het Gemenebest van On afhankelijke Staten en van de Shanghai Samenwerkingsorganisa tie (waar China onderdeel van uit maakt) bestempelden de verkiezin gen als vrij en eerlijk, aldus het mi nisterie. Diverse westerse organisaties en re geringswoordvoerders daarente gen bestempelden de parlements verkiezingen als ondemocratisch. Verscheidene oppositieleiders heb ben het Kremlin inmiddels van fraude beticht en partijfunctiona- pn Rusland weerlegt de kritiek dat de verkiezingen niet eerlijk verlo pen zijn, maar diverse oppositie leiders hebben aangekondigd de uitslag te zullen aanvechten. rissen hebben aangekondigd de uit slag te zullen aanvechten. Oppositieleider en oud-topschaker Garri Kasparov zei bijvoorbeeld dat 'de zogenaamde verkiezingen', die met bijna 65 procent van de stemmen werden gewonnen door de partij van president Vladimir Poetin, 'de oneerlijkste en smerig ste in de hele moderne geschiede nis van Rusland' waren. Kiesraadhoofd Tsjoerov was giste ren vol lof over de manier waarop de Russische media verslag heb ben gedaan van de verkiezingen. „De massamedia verslaan de ver kiezingen in Europa nergens op de ze manier", zei Tsjoerov. Met vrij wel alle stemmen geteld stond Poe- mm i' li StJÏV.I** .'(S7Ï -t V 4 Berkentakken met glitter decoratie In diverse kleuren. Lengte 115 cm. Per bos. 3j79 BALI - Op de klimaatconferentie op Bali hebben slachtoffers van de kli maatverandering gisteren hun noodkreet laten horen. Anote Tong, de president van de ei- landstaat Kiribati, richtte zich via een videoscherm tot de deelne mers. Hij riep hen op de zwaarst getroffenen meer hulp te bieden in de strijd tegen de stijgende zee spiegel of toenemende droogte. Inwoners van Kiribati in de Grote Oceaan, waar ruim negentigdui zend mensen verspreid over 33 atollen wonen in een gebied van zes miljoen vierkante kilometer, vrezen dat hun laaggelegen land groot gevaar loopt als gevolg van het smelten van de ijskappen. Voor het financieren van nood voorzieningen kunnen zij zich wenden tot het 'Aanpassings fonds'. Dat is in het leven geroe pen om arme landen te helpen bij het financieren van projecten als zeeweringen bij kwetsbare kusten of watervoorzieningen in droge ge bieden. De teller van het Aanpassings fonds staat op dit ogenblik op 45 miljard euro, terwijl de Wereld- De eilandengroep Kiribati vraagt om melr geld voor bescherming tegen de stijgende zeespiegel. De president van Kiribati deed dat op de klimaattop op Bali. bank schat dat het benodigde be drag in de tientallen miljarden eu ro's per jaar loopt. Volgens Kate Raworth van hulpor ganisatie Oxfam is de huidige in stroom in het fonds, dat een per centage is van de heffingen die in dustrielanden betalen voor de uit stoot van het broeikasgas kooldi oxide, lang niet toereikend. Zij be pleit dat er in rijke landen, die het huidige probleem immers veroor zaakt hebben, belastingen worden geheven - bijvoorbeeld op brand stof of vliegtickets. Yvo de Boer, de Nederlandse direc teur van het VN-klimaatbureau, sprak gisteren de hoop uit dat als een van de uitkomsten van de top het Aanpassingsfonds op korte ter mijn operationeel kan worden. tins partij Verenigd Rusland giste ren op 315 van de /.50 zetels in de Doema, het parlement. De Com munistische Partij krijgt 57 zetels en twee overwegend Kremlin-ge- zinde partijen samen 78. Poetin grijpt de overwinning naar verwachting aan als een mandaat om na zijn tweede termijn, die vol gend jaar afloopt, op een of ande re manier aan de macht te blijven. Poetin mag zich niet voor de der de keer kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen. Hij zet nu in op het premierschap, 'maar veel van zijn aanhangers zien in hem een toekomstige 'nationale leider', zonder duidelijk omschreven ta ken en bevoegdheden. PARAMARIBO - Speciale eenheden voeren de komende week in Suri name nog verschillende operaties uit om aanslagen te voorkomen en zware criminelen op te pakken. Dat heeft de Surinaamse minister van-Justitie, Santokhi, gisteren ge zegd in een interview met het ANP. De operaties worden geleid door het Openbaar Ministerie, dat be schikt over de informatie dat er on danks eerdere arrestaties nog steeds aanslagen in Suriname op stapel staan. Een belangrijk deel van de drei ging komt van internationaal ge oriënteerde criminele organisaties, zoals de Fare uit Colombia, aldus Santokhi. Maar uit arrestaties van twee weken geleden blijkt dat er ook gevaar dreigt van criminelen uit Afrika. Volgens Santokhi klagen de inter nationaal opererende bendes dat zij hun criminele activiteiten niet meer in Suriname kunnen ont plooien, nu de huidige regering er zit. Dat is hun motivatie om bij te dragen aan de destabilisering van Suriname en te proberen om oud-legerleider Desi Bouterse te helpen van de huidige regering af te komen, meent de minister van Justitie. BRUSSEL - De Navo heeft troepen klaarstaan om in te grijpen als er geweld uitbreekt in Kosovo na het uitroepen van de onafhankelijk heid, zoals de etnisch-Albanese meerderheid in de omstreden Ser vische provincie heeft aangekon digd. Dat zei gisteren de militaire leider van de Navo, generaal John Craddock. Hij zei dat uitbreiding van de zestienduizend militairen sterke vredesmacht in Kosovo daar bij tot de mogelijkheden behoort. Vorige week liep een laatste po ging om tot een akkoord te komen over de toekomstige status van Ko sovo op niets uit. De etnisch-Alba nese leiders blijven vasthouden aan onafhankelijkheid, terwijl Ser vië de provincie alleen verregaan de autonomie wil gunnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8