De beleggingsadviseurs beleggingsadvies» 23 Leo Louwerse - ABN Amro Bank Senior beleggingsadviseur De waarde van klimaat en milieu U kunt geen krant meer openslaan, over het onderwerp klimaat en milieu wordt aan de orde gesteld. Los van de vraag of er spra ke is van klimaatverandering, als belegger kunt er niet meer om heen u te verdiepen in dit onderwerp. Op overheidsniveau wor den een groot aantal maatregelen betreffende klimaat en milieu ingevoerd die van nagenoeg elke industrie en consument een aan passing vraagt. Deze aanpassingen bepalen ook de waarde van uw belegging. Een voorbeeld, maar dan van een herkenbare niet beursgenoteerde belegging. Vanaf I januari moet een woning bij verkoop voorzien zijn van een energie prestatie certificaat, zoals u die al kent van de wasmachine en auto. U vindt het vast niet prettig als de woning het label "energieslurper" krijgt. Sterker als u wilt verkopen zal de makelaar u vertellen dat dit de verkoop waarde van de woning aantast Leek voorheen een investering in isolatie en een energiezuinige ketel een kostenpost, nu wordt het een afweging van investeren en invloed op de marktwaarde van de woning. In het bedrijfsleven ontstaan tal van dit soort effecten. Succesvol inspelen op alle maatregelen kan niet meer gezien wor den als een kostenpost maar het verbeteren van de concurren tiepositie en daarmee de waarde van de onderneming. Uiteraard ontstaan ook nieuwe beleggingskansen zoals alternatieve energie, afvalverwerking en waterzuivering. Ons advies, kijk niet alleen naar de kansen toets ook uw traditionele tradtionele beleggingen. Vooral in de sectoren chemie, energiewinning, basisindustrie en voedingsmiddelen is het "waarde" effect het grootst. Martin Sponselee - Fortis bank Senior beleggingsadviseur Who's next? De term BRIC-landen is inmiddels bij de meeste beleggers wel bekend. Het zijn Brazilië, Rusland, India en China. Alle vier opko mende markten die inmiddels een min of meer volwassen karak ter hebben gekregen. Er is nog veel werk te verzetten voordat deze landen zich echt tot de ontwikkelde economieën mogen re kenen, maar het hele prille is er wel van af. De aandelenmarkten in deze landen hebben in de afgelopen jaren dan ook een onstui mige groei doorgemaakt Tientallen tot soms honderden procen ten per jaar waren geen uitzondering. De vraag is nu: who's next? Welke landen of regio's kunnen het stokje overnemen van deze giganten. Analisten van Goldman Sachs, een Amerikaanse effec- tenbank, hebben de Next-I I gedefinieerd; elf landen die hiervoor in aanmerking komen. Eén van de grote kanshebbers is Indonesië. Een aantal belangrijke feiten op een rij: de Indonesische overheid wist de inflatie in de afgelopen jaren terug te brengen tot circa 6 procent, het land is rijk aan natuurlijke bronnen, het telt de groot ste hoeveelheid arbeidskrachten in de regio, de verwachte eco nomische groei voor de komende jaren is circa 6 a 7 procent per jaar en de buitenlandse investeringen namen de afgelopen jaren met tientallen procenten toe. Tot slot verbeterde de politieke stabiliteit de laatste tijd. Kansrijk? Jazeker. Risicovol? Vanzelfspre kend. Beleggen in dit land kan prima door middel van een beleg gingsfonds, maar laat u adviseren of en zo ja, voor welk deel het in uw portefeuille past. Arian Bakker ING bank Hoofd beleggen Houvast De belangstelling voor de Dag van de Belegger was dit jaar weer zeer groot. De vele fraaie uitstallingen van de beleggingsprofessie zijn sowieso de moeite van een bezoekje waard. Maar een van de redenen voor de grote interesse zal zeker zijn geweest dat menig belegger momenteel op zoek is naar houvast en richting. Gezien de sterke koersdalingen in korte tijd is de stemming op de mark ten behoorlijk omgeslagen. Blijkbaar duurt de onzekerheid over de Amerikaanse huizenmarkt en de kredietcrisis sommige beleg gers te lang. Voor de zekerheid wordt maar vast met het ergste rekening gehouden. Huidige koersniveaus suggereren nu duidelijk lagere bedrijfswinsten in de komende tijd. In dit klimaat zien spe culanten hun kans schoon en zorgen zij voor de overdrijving die dit soort ontwikkelingen kenmerken. Voor wie het wilde zien was er op de Dag van de Belegger echter ruimschoots houvast te vinden voor betere tijden. Bijvoorbeeld de sterke en gezonde economische groei in Azië, Latijns Amerika en Oost Europa. Of de goede gezondheid van de balansen van heel wat bedrijven in de wereld die ruimte biedt voor investeringen, overnames en inkoop van eigen aandelen. En 'last but not least' de Amerikaanse Fed die de ruimte heeft om de economie een steuntje in de rug te geven via een lagere rente. Op de volgende Dag van de Belegger staan we er toch weer een stuk beter voor, zo was de algemene teneur op 23 november in de RAI. Ik denk terecht! R. Melchers - F. van Lanschotbankiers Econoom Managementproblemen verdoezelen gezonde groei Met een beetje goede wil kun je stellen, dat Siemens symbool staat voor Duitsland. Het bedrijf heeft jarenlang gekampt met een stagnerende omzet- en winstgroei. Het heeft jaren geduurd om deze tanker een nieuwe richting op te sturen. Nu is het zover. Siemens ziet omzet en winst weer met dubbele cijfers groeien en alle divisies voldeden aan de verwachtingen. De doelstelling van een operationele marge van 7,5% is vroegtijdig behaald. In reactie op deze sterke uitkomsten heeft Siemens een reeks nieuwe doel stellingen geïntroduceerd onder de naam FIT4 2010. Belangrijke onderdelen zijn, dat de operationele marge voor het concern in 2010 zeker 9% moet bedragen en dat het rendement op eigen vermogen van 10% naar 16moet stijgen. Het succesverhaal is de afgelopen tijd overschaduwd door het fraudeschandaal, wat heeft geleid tot het terug treden van Hein- rich von Pierer, voorzitter van de Raad van Commissarissen en van CEO Klaus Kleinfeld. Beide heren hebben Siemens met har de hand gereorganiseerd. Hun vertrek en de zoektocht naar een nieuwe CEO schept onzekerheid. Hoe lang duurt de zoektocht en zet de nieuwe eerste man het tot dusverre succesvolle beleid voort? Als wij echter kijken naar de koers-winstverhouding, die voor 2007 op 16,6 staat en voor 2008 op 13,4, dan lijkt die aarzeling bij beleggers daarin verwerkt Het langjarige gemiddelde ligt bij Sie mens beduidend hoger. F. van Lanschot Bankiers is positief over Reed Elsevier Imtech, Fugro en Siemens Paul Koole - Rabobank Beveland Senior beleggingsspecialist Beurscrisis Sinds eind oktober is de beurs weer behoorlijk in mineur geraakt door de terugkerende onzekerheid over de Amerikaanse hypo theekmarkt In een periode van enkele weken is de AEX met meer dan 10 procent gedaald. Vooral de financiële waarden, zo als ING en Fortis, en een aantal cyclische waarden hebben be hoorlijke koersdalingen te verwerken gekregen. Het dividendren dement van deze fondsen is inmiddels al boven dat van de 10-jaars staatsrente gestegen. De geschiedenis wijst uit dat op de beurzen geregeld de vlam in de pan slaat zonder dat de wereldeconomie daar echt aanleiding toe geeft Uiteindelijk moeten beleggers bij elke correctie een inschatting maken van de risico's voor de eco nomie. Momenteel is dan ook de hamvraag of de belabberde Amerikaanse huizenmarkt en het wantrouwen in de financiële sector een serieuze negatieve factor kunnen zijn voor de wereld economie. Vooralsnog gaat IRIS, het researchinstituut van Rabo bank en Robeco, ervan uit dat de Verenigde Staten in elk geval in 2008 een lage economische groei tegemoet gaan, maar dat er geen recessie volgt - mede door de toenemende export. Wij ver wachten echter dat de wereldeconomie een behoorlijke groei zal blijven doormaken. De Amerikaanse banken staan er duidelijk niet goed voor, maar beleggers zijn al vooruitgelopen op het slechte nieuws. Wij twijfelen er niet aan dat praktisch alle Ameri kaanse banken en sommige Europese zakenbanken nog flinke ver liesposten gaan melden, maar denken dat dit al in de koersen ver werkt is. Michèl Beckers - SNS bank Senior beleggingsadviseur Huizenmarkt versus industrie in VS In Amerika is het vertrouwen van de huizenbouwers weggezakt. De Amerikaanse industrie kruipt langzaam uit zijn dal. Het gevaar bestaat dat de inflatieverwachting stijgt. De zorgen over de Amerikaanse huizenmarkt nemen toe. Zo was het aantal in aanbouw genomen woningen in september ruim 10% lager dan in augustus en tevens het laagst in 141/2 jaar. Er is weinig kans dat die activiteiten spoedig zullen aantrekken. Gezien het hoge aantal te koop staande woningen zal het nog geruime tijd duren voordat de bedrijvigheid in de woningbouw toeneemt. Geen wonder dat het vertrouwen onder huizenbouwers deze maand diep is weggezakt De doorgaans nogal optimistische Na tional Association of Homebuilders (aannemersorganisatie) ver wacht pas een significante verbetering van de markt van nieuw bouwwoningen in de tweede helft van volgend jaar. Industrie gangmaker Lichtpunt voor de Amerikaanse economie is de gang van zaken in de industrie. De groei van de productie in die sector bedroeg af gelopen maand een kleine 2%. Dat is niet veel, maar geeft wel aan dat de industrie langzaam uit het dal aan het kruipen is, waarin ze sinds midden vorig jaar zat Intussen zien we dat de voorraden in verhouding tot de verkopen laag zijn: niet alleen in de industrie, maar ook in de groothandel en detailhandel. Dat suggereert dat de productiegroei verder zal aantrekken. Daarmee kan de indus trie als gangmaker voor de gehele economie fungeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 87