Goed advies basis voor goede hypotheek Geld motiveert «geld GerechtsDeurwaardersKar\toor Zeeland incasso's procedures juridisch advies debiteurenbeheer www.gdkzeeland.nl In Nederland worden jaarlijks meer dan 500.000 hypotheken afgeslo ten. De gemiddelde koopsom voor woningen is maar liefst meer dan 245.000 euro. Toch neemt lang niet iedereen de moeite om zich goed te laten informeren over de hypotheek. "De meeste mensen kijken alleen naar de laagste maandlasten. En dat is lang altijd niet verstandig", zegt directeur/eigenaar en hypothecair planner Mark van Dongen van Van der Sande Financiële Dienstverlening in Breda. door Peter de Jong de adviseurs in je buurt opzoeken." De erkende adviseurs dienen hun vakken nis op peil te houden. "Zij moeten jaarlijks punten halen om te laten zien dat ze de ontwikkelingen in hun vakgebied volgen. Dat is ook noodzakelijk omdat de finan ciële wereld en de juridische en fiscale ei sen enorm snel veranderen. Voor de con sument is dat gewoonweg niet bij te be nen. Een adviseur die niet voldoet aan de eisen, wordt uit het register geschrapt." Naast de erkende hypotheekadviseurs zijn er ook nog hypothecair planners, legt Van Dongen uit. "Deze hypothecair planner heeft inzicht in alle aspecten die van in vloed zijn op de financiële situatie en kijkt ook naar de toekomstige situatie. Wat ge beurt er bijvoorbeeld als je 65 wordt of als je terecht komt in de WW of arbeidsonge schikt wordt. Zijn aandachtsgebied is dus breder en vereist dus ook meer kennis en ervaring van de adviseur. Zij zijn vaak aan gesloten bij de Nederlandse Vereniging van Hypothecair Planners welke hoge toe latingseisen stelt. Op www.hypothecair- planner.nl is daar meer informatie over te vinden." Als mensen zich breed hebben laten oriën teren door een adviseur, komt de volgen de stap. "Het beste is om via één partij voorstellen aan te vragen bij diverse hypo theekverstrekkers. En dan allemaal met de zelfde voorwaarden. Dan kun je ze naast elkaar leggen en goed vergelijken. Een goede voorbereiding scheelt veel. Op in ternet is veel informatie te vinden. Je kunt op websites rentes vergelijken en je maandlasten uitrekenen." Veranderingen Voor Van Dongen en zijn collega's is het zaak om alle ontwikkelingen op de markt bij te houden. "Op dit moment zie je dat veel mensen kiezen voor een lange rente vaste periode omdat de rente nu laag is. Ik denk dat zo'n 60 procent kiest voor 20 jaar vast. Enkele jaren geleden koos men mas- Een bonus in geld motiveert bijna de helft van de werknemers het meest. Ruim 47 procent is het meest geïnteresseerd in een beloning in euro's. Dat blijkt uit de onlangs afgesloten poll van Unique Uitzendburo. In totaal gaven meer dan 2350 respondenten antwoord op de vraag: wat motiveert jou het meest? Bijna 22 procent van de respondenten gaf aan extra gemotiveerd te raken als er spra ke is van doorgroeimogelijkheden binnen de organisatie. Ook het uitspreken van waardering blijkt voor veel werknemers (21 procent) be langrijk te zijn. Veel minder vaak worden werknemers gestimuleerd in de vorm van vrije dagen (5 procent), een bonus in de vorm van cadeaus (2 procent) of een per soneelsuitje (2 procent). Unique Nederland is een uitzendorganisa tie met een landelijk netwerk van meer dan 90 vestigingen, voornamelijk gericht op de bemiddeling van kantoormedewer kers. advertentie saai voor korte rente vaste periodes of zelfs variabel." Zo blijft Van Dongens vak veranderen. "Op 1 januari komt er een nieuwe hypo- theekvorm: banksparen. Dat is eigenlijk een soort reactie op de zogenaamde woe- kerpolissen die in het verleden werden af gesloten door banken en verzekerings maatschappijen. De overheid wil immers dat er meer inzicht in de kosten wordt ge geven Daarom verwacht ik dat het bank sparen de toekomst wordt. Het is een zeer transparant product, precies zoals de over- Uiteindelijk hebben we samen met de Ra bobank in Bergen op Zoom deze uniek projectfinanciering gestalte kunnen geven. Dat zijn natuurlijk leuke dingen waarbij je, door de enorme aantallen, echte voordeel kunt halen voor je klanten. Maar het ad vies moet natuurlijk goed zijn. Dat is de basis voor een goede hypotheek." Meer informatie is te vinden op: www. vandersande. nl wwv. hypothecairplanner. nl www.seh.nl BREDA - "We krijgen hier wel eens mensen binnen die al een huis hebben ge kocht en dan pas gaan kijken naar een hy potheek", vertelt Van Dongen. "Het is be ter om je eerst te laten informeren voordat je deze stap zet. Voor die tijd moet je jezelf onder andere afvragen wat voor hypo theek je wilt en voor hoe lang je de rente vast wilt zetten en welke overlijdensnsico- verzekering je neemt. Nog beter is het om niet alleen naar de hypotheek te kijken maar naar je hele financiële huishouding. Want misschien blijkt een bepaalde toe voeging bij een hypotheek niet nodig om- datje die al hebt." Van Dongen weet waar hij over praat. Van der Sande is behalve woning- en bedrijfs- makelaar ook financieel dienstverlener en heeft twee Hypotheekshops in Breda. Mark van Dongen zit al twaalf jaar in het vak. "Het beste is dat mensen eerst een ge sprek aangaan bij een onafhankelijk advi seur. Die moet inventariseren wat de men sen hebben en wat hun behoefte is. De ad viseur kan in een eerste gesprek bijvoor beeld vragen of de klant een risico wil lo pen of juist niet. Er zijn immers enorm veel hypotheekvormen. Voor de consu ment is het moeilijk te doorgronden wat precies de verschillen zijn. Dat zijn juist de valkuilen. Er zitten essentiële verschillen in hypotheken die de consument zelf nauwe lijks in kaart kan brengen." Onafhankelijk adviseur "Veel mensen kijken alleen naar de maandlasten. Ze willen de hypotheek die maandelijks het minste kost. Maar dat wil niet zeggen dat dat ook de goedkoopste hypotheek is. Je kunt maandelijks lage kosten hebben maar bijvoorbeeld bij het aflossen een ho ge boete krijgen. Dat moetje wel goed op een rij zetten want zo'n bedrag heb je niet zomaar terugverdiend. Daarom is het veel beter om eerst op zoek te gaan naar een adviseur die je in dit traject kan begelei den. Zo'n adviseur dient in ieder geval aangesloten te zijn bij de Stichting Erken ningsregeling Hypotheekadviseurs. (SEH) Op de website www.seh.nl kun je erken- Mark van Dongen: "niet alleen kijken naar maandlasten/Foto: Kees Bennema heid wil." Zelf heeft Van Dongen ook een nieuw product ontwikkeld: de Bergse Ha ven-hypotheek. "We mogen samen met een collega-makelaar de ver koop verzorgen van de wo ningen in de Bergse haven. Dat is een nieuwbouwproject in Bergen op Zoom dat in totaal 2700 woningen omvat. Als je zo veel woningen kunt verkopen, dan kun je naar banken stappen en zeggen dat je een lagere rente wilt hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 86