Geld moet rollen column DE GOEDE KANT OP! =X=====&====== geic Opuitnodigingi Is UW INKOMEN GOED VERZEKERD? verzekeringen Geld rolt ook in het casino, maar dan voor andere doeleinden. Als je de krant leest, kun je niet anders concluderen dan dat onze econo mie booming is. Het consumentenvertrouwen stijgt, orderportefeuilles lopen vol, bedrijven schreeuwen om personeel, salarissen stijgen en het aan tal executive search dienstverleners schiet omhoog. Bedrijven plannen uit breidingsinvesteringen en de overheid investeert, waardoor het streven naar een ruim begrotingsoverschot wordt vertraagd. door Jan van Wijngaarden BREDA - Uit Oost-Europa, met name Polen, komen mensen naar Nederland om werkgevers uit de brand te helpen, Chine se bedrijven zetten de eerste stappen in Europa en Nederland. Op macroniveau laat de beursbarometer echter een dalende tendens zien en zijn de beursindices grillig en onzeker, terwijl op microniveau goede zaken worden gedaan. Demografische ontwikkelingen bevestigen dat de schaars te aan personeel voorlopig niet zal afne men. De vraagkant van de economie lijkt door diverse factoren rooskleurig; de be kende econoom John Maynard Keynes zou tevreden kunnen zijn; het geld rolt. Groei goodwill Die positieve ontwikkelingen zijn er ook Jan van Wijngaarden. in de overnamemarkt. Naast alle berichten dat Nederlandse bedrijven worden over genomen door buitenlandse partijen en private equity fondsen, zien we in het MKB een explosie van bedrijfsoverdrach- ten. Kandidaten staan in de rij om in te stappen bij een te koop staande onderne ming en ondernemers op leeftijd kloppen aan bij adviseurs om te vragen wat er alle maal bij een dergelijk traject komt kijken". Ook zien we het aantal kleine "overname- adviseurs" schrikbarend toenemen. Inmid dels is er een brancheorganisatie opgezet om de kwaliteit van deze adviseurs te be waken. Bewegingen in het MKB zijn fun damenteel voor de Nederlandse econo mie; die bedrijven zijn namelijk de motor van onze welvaart. Een mislukte bedrijfs- overdracht kan mensen gewoon hun baan kosten en dan hebben we het niet eens over de kapitaalvernietiging die plaats vindt. Overnameprijzen stijgen, gold enkele ja ren geleden nog 4 maal de nettowinst, nu zien we transacties tot stand komen van 7 tot 8 maal de nettowinst, of meer. Zelfs het begrip EBIT (Earnings Before Interest and Tax) is binnen het MKB een begrip. Goodwill bedragen vertonen een sterk stij gende tendens. Voor de financiering wordt veelal gebruik gemaakt van bancai re financiering of risicodragend kapitaal van informal investor groepen. Er is dus gelukkig genoeg kapitaal aanwezig. Casino De banken kijken tegenwoordig meer naar de branche, het product, de onderne mer en de (verwachte) cash flow, dan al leen naar zekerheden en dekkingsmoge lijkheden. Zelfs de overheid heeft facilitei ten geïntroduceerd om in samenwerking Foto: archief BNIDeStem met de banken bedrijfioverdrachten mo gelijk te maken. Denk daarbij aan het borgstellingskrediet en het vermogensver- sterkingskrediet. Alle signalen voor een flexibele bedrijfsoverdracht staan dus op groen; de vraag en de markt groeien, nu alleen nog een bedrijf zoeken én vinden en het geld kan rollen! Toch is het oppassen geblazen, willen we met zijn allen niet weer in dezelfde fuik lopen als eind jaren negentig. Ook toen groeide de economie en werden bij bedrijfsoverdrachten hoge goodwill bedragen betaald. Iedereen dacht dat het geld zou blijven rollen. Niets bleek minder waar! Bij bedrijfsoverdrachten kun je inderdaad rekening houden met sterk stijgende prognoses, operationele syner- gie-etfecten, hoge goodwill bedragen die snel (kunnen) worden terugverdiend; pa pier is geduldig. Belangrijk is om met bei de benen op de grond te blijven staan, geen overdreven goodwill bedragen te ac cepteren en kntisch te blijven kijken naar de redelijkheid van de opgestelde progno ses. Ook adviseurs hebben hierin een ei gen verantwoordelijkheid. Ze hebben zorgplicht tegenover hun cliënt die op het punt staat zo'n beetje zijn belangrijkste stap in zijn leven te maken. Het mogelijke echec bij een ondoordachte bedrijfsover dracht kan op microniveau resulteren in een persoonlijk drama. In een economie moet geld inderdaad rollen, ook bij een bedrijfsoverdracht, maar dan wel in de goede richting; zorgvuldig, overwogen en kritisch. Anders kun je net zo goed naar het casino gaan! Jan van Wijngaarden is registeraccountant/ partner bij ESJ Corporate Finance in Breda. Wij stelden Item de vraag: schrijf eens wat over geld. Kees Toorenaar Arbeidsdeskundige en teamleider Medische Varia bij ZLM Verzekeringen Verzekeringen. Niet leuk om over na te denken of te moeten regelen. In mijn werk als arbeidsdeskundige zie ik echter vaak hoe belangrijk het hebben van een goede verzekering kan zijn voor het voortbestaan van een bedrijf. En wat de waarde is van een persoonlijke benadering. Graag vertel ik u deze keer iets over de arbeidsongeschiktheidsverzekering (AOV). Arbeidsongeschiktheidsverzekering noodzakelijk Jaarlijks overkomt het maar liefst 1 op de 10 zelfstandig ondernemers: niet meer of niet meer volledig kunnen werken. Door ziekte, of door een ongeval. Een werknemer kan rekenen op inkomsten uit werknemersverzekeringen. Voor een zelfstandig ondernemer is er wettelijk niets geregeld. Heeft u geen financiële buffer, dan loopt u het risico in de bijstand terecht te komen. Het is dus beslist noodzakelijk om zelf te zorgen voor een goede voorziening voor het geval u iets overkomt. Een AOV biedt u dan financiële zekerheid. Persoonlijk advies Veel verzekeringen kunt u tegenwoordig direct online afsluiten. Zo heeft u na een paar klikken en het invullen van de juiste gegevens een reisverzekering waarmee u diezelfde dag nog op vakantie kunt. Bij een AOV werkt dat niet zo simpel. Omdat het om een complexe verzekering met veel mogelijkheden gaat, is een goed en persoonlijk advies onmisbaar. ZLM en haar tussenperso nen zijn daarin gespecialiseerd. Samen met u kijken we welke verzekerings mogelijkheden het beste bij u passen. Verzekering op maat De AOV valt uiteen in een eerstejaarsdekking (rubriek A) en een na-eerste jaars-dekking (rubriek B). Bij rubriek A ontvangt u de eerste twaalf maanden van arbeidsongeschiktheid een uitkering. Heeft u ook rubriek B verzekerd, dan gaat de uitkering door tot de gekozen eindleeftijd: 55, 60 of 65 jaar. Wilt u de premie drukken dan kunt u in het eerste jaar kiezen voor een langere eigen risicotermijn van maximaal een half jaar. Er zijn tal van mogelijkheden. Wij stemmen uw AOV af op uw persoonlijke situatie en wensen. Arbeidsdeskundige Een goed advies op het gebied van verzekeren is van grote waarde. Niet al leen bij het afsluiten van uw verzekering maar juist ook als u te maken krijgt met arbeidsongeschiktheid. In dat geval kunt u bij ons rekenen op deskundig advies en persoonlijke begeleiding van een arbeidsdeskundige. Want u bent de spil waar uw onderneming om draait! En het is dus belangrijk dat u zo snel mogelijk weer kunt doen waar u goed in bent: ondernemen. Premie aftrekbaar In het ene beroep zijn de risico's van arbeidsongeschiktheid groter dan in het andere. Dit heeft gevolgen voor de hoogte van de premie. Bent u minder dan 4 jaar geleden uw bedrijf gestart, dan heeft u bij ZLM recht op een aantrekke lijke starterskorting. In het eerste verzekeringsjaar bedraagt de korting zelfs 20%. De premie van de AOV is trouwens volledig aftrekbaar voor de inkom stenbelasting. Meer informatie? Wilt u meer informatie over de AOV van ZLM? Neem dan gerust contact met mij of een van mijn collega's op. Het telefoonnummer is 0113 - 238 850. Kees Toorenaar ZLM Verzekeringen is een onderlinge verzekeringsmaatschappij zonder winstoogmerk die uitsluitend werkt in de provincies Zeeland en Brabant. ZLM biedt u een compleet verzekeringspakket met uitstekende voorwaarden tegen scherpe premies. zlm. ZLM Verzekeringen, Cereshof 2, 4463 XH Goes. Tel. 0113 - 238 000, tnfo@zlm.nl, www.zlm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 83