Ondernemers en hun oude dag geld» Dé pensioen- en verzekerings adviseur bij u in de buurt 17 Joh aiuBlock Assurantiekantoor ^'eslkade 58 - 4551 CD - Sas van Gent Postbus 65 - 4550 AB - Sas van Gent $klefoon 0115-452240 GSM 06-50585924 Fax. 0115-454040 $VWW. Johandeblock.nl e-mail info@Johandeblock.nl Foto: Archief BN/DeStem door Ron Gregoor Door de vergrijzing van de be roepsbevolking zullen veel on dernemers de komende jaren stop pen. Over het algemeen is het pen sioen van werknemers goed gere geld, maar hoe zit het nu met oude dagsvoorzieningen voor onderne mers? Over de nieuwe pensioenwet is al veel gezegd en geschreven, maar hebben ondernemers al een bewuste keuze gemaakt? Vragen die niet een duidig beantwoord kunnen worden. Edwin Moens, directeur/ belasting adviseur bij Schipper Accountants in Terneuzen probeert duidelijkheid te scheppen. advertentie over te houden om ook na hun pensioen op vakantie te kunnen. deel dat van ondoorzichtige kosten die in rekening gebracht worden bij lijfrentever zekeringen niet langer sprake zal zijn. Het is van groot belang dat de ondernemer tijdig begint te plannen. In de praktijk zijn veel ondernemers bezig met ondernemen en niet met het plannen van hun inkomen na hun pensioen. Het is erg belangrijk om een inschatting te maken van alle inko mens en vermogens die een ondernemer gedurende zijn ondernemerschap heeft opgebouwd. In de loop der jaren hebben veel ondernemers diverse producten afge- van 4%. In feite betaal je dus 1,2% over de waarde van het vermogen, onafhankelijk van het daadwerkelijk behaalde rende ment", legt Moens uit. Een andere be langrijke keuze die een ondernemer met pensioen in zicht is de vraag of hij de Be sloten Vennootschap in stand moet hou den. Kun je beter beleggen in de B.V. of kun je nu beter het vermogen plaatsen in box 3, waar het inkomen onderworpen is aan de vermogensrendementsheffing van 1,2%. "De keuzes die gemaakt moeten worden, zijn heel persoonlijk, ze kunnen TERNEUZEN - Voor veel ondernemers is het pensioen een 'ver van mijn bed show'. Voor personeel gelden vaak collec tieve regelingen. Veel ondernemers rege len in de arbeidsvoorwaarden de oude- dags- en nabestaandenvoorzieningen voor hun medewerkers. Maar de praktijk laat zien dat zij over hun eigen pensioen en oudedagsvoorzieningen minder goed na denken. Dat komt pas aan de orde op het moment dat ze de zaak willen verkopen. Vaak is het dan te laat om een adequate re geling te treffen. De pensioenwetgeving is op dit moment volop in beweging. De invoering van de pensioenwet per 1 januari 2008 heeft me nige ondernemer aan het denken gezet. "De oudedagsvoorzieningen in Nederland zijn opgebouwd in een zogenaamd 3-pij- ler stelsel", vertelt Edwin Moens. "De ba sis voor iedereen is de AOW, de tweede pijler zijn de pensioenen, terwijl de derde pijler aanvullende regelingen zijn, die privé worden afgesloten (zoals bijvoor beeld lijfrenteverzekeringen)". Over de AOW is al heel veel gezegd en geschreven in Nederland. Het gaat dan vooral over de betaalbaarheid van de AOW. 'Fiscalisering van de AOW' wil niets anders zeggen dan dat AOW- ge rechtigden mee gaan betalen aan de AOW, terwijl ze dat op dit moment nog niet doen. Pensioenwet De tweede pijler wordt gevormd door de pensioenen. De ondernemer zelf moet voor 1 januari 2008 een belangrijke keuze maken. Eigenaren van een Besloten Ven nootschap die een pensioenregeling heb ben getroffen, moeten voor 1 januari 2008 kiezen of hij zijn pensioen wil onderbren gen onder de nieuwe pensioenwet. Wat wil dit zeggen? Moens: "Het voordeel van het onderbrengen in de nieuwe pensioen wet is dat zijn pensioen automatisch onder de bescherming van de pensioenwet valt. Met name bij faillissementen kan dit van belang zijn. Overigens wil het niet zeggen dat als er niet gekozen wordt voor de pen sioenwet, de curator bij een faillissement automatisch het pensioen kan uitwinnen en de ondernemer zijn pensioen kwijt is. Er zijn nog andere beschermingsmaatrege- Ondernemers moeten genoeg geld zien len die gewoon van kracht blijven. Het kiezen voor de pensioenwet heeft tot ge volg dat het pensioen van de ondernemer verplicht ondergebracht blijft bij een pen sioenverzekeraar." Een verhoging van zijn salaris heeft dan ook direct gevolgen voor de premiebetaling aan de verzekeraar. "In de praktijk zie je dat ondernemers toch vaak het beheer over hun duurverdiende euro's zelf willen voeren en dat ze niet blij zijn op het moment dat ze verplicht zijn grote premies te betalen aan verzekerings maatschappijen. Het beheer van de pen sioenpot in eigen beheer wordt door een groot aantal ondernemers als prettig erva ren", aldus de belastingadviseur van Schip per Accountants. "Om deze keuze open te houden, adviseren wij in de meeste geval len om niet te kiezen voor toepassing van de nieuwe pensioenwet. Het is in ieder ge val erg belangrijk dat de ondernemer over legt met zijn adviseur en dat zijn keuze een bewuste is." Plannen De derde pijler van de oudedagsvoorzie ningen vormen de particuliere regelingen, zoals lijfrenteverzekeringen. Deze produc ten kunnen goed gebruikt worden om de oudedagsvoorziening nader af te stemmen. Ook hier staan veranderingen op til. Het zogenaamde pensioen sparen zal worden geïntroduceerd. Hiermee is het niet meer noodzakelijk om te kiezen voor een verze keringsmaatschappij om een extra bedrag aan pensioen op te bouwen. In de toe komst zal dit ook kunnen via een bank (op een geblokkeerde rekening) met als voor- Foto; Willem Mieras sloten: bankrekeningen, beleggingen, ka pitaalverzekeringen, lijfrenteverzekerin gen, pensioenrechten, waarde van de on derneming, onroerende zaken etc. Het is voor velen al een hele klus om dit geheel in beeld te brengen. Vervolgens is het pas sen en meten om dit allemaal zo rendabel mogelijk te maken en om hier het ge wenste inkomen uit te genereren. "Na je 65e jaar dalen de belastingtarieven die gel den voor AOW tezamen met pensioenen tot afgerond 32.000 drastisch: het hoog ste tarief in deze schijven is afgerond 24%. Dit is een laag tarief. Kom je boven deze grens, dan is het wellicht verstandiger er voor te zorgen dat dit inkomen neerslaat in box 3, de vermogensbox. Hier betaal je 30% belasting over een fictief rendement Edwin Moens: Op tijd je zaken regelen'. moet onderbrengen bij een professionele verzekeraar", aldus Moens. Het afrekenen over de FOR komt voor velen nog altijd als een verrassing. Indien de ondernemer wenst om het beheer van zijn gelden in ei gen beheer te houden, is het mogelijk een aantal jaren voor de definitieve stopzetting de rechtsvorm van de onderneming te wij zigen in een B.V. Ook dit vraagt weer een planning die jaren voor de definitieve stopzetting of verkoop van de onderne ming ingezet wordt. Conclusie is dat een goede planning noodzakelijk is om opti maal gebruik te maken van de mogelijkhe den in Nederland. Het verdelen van inko men over box 1 en box 3 is van belang. Het kiezen voor de pensioenwet beperkt in dit kader de keuzemogelijkheden. Er zijn een heleboel mogelijkheden die open staan om het inkomen te regelen voor na het ondernemerschap. Een goed overwo gen keuze en een tijdige planning lijken noodzakelijk om tot een goed inkomen na het werkzame leven te komen. Adviseurs spelen op deze vraag in en zijn als vertrou weling van ondernemers de aangewezen personen om de ondernemer op weg te helpen. "Oudedagsvoorzieningen zijn één, maar wat minstens zo belangrijk is, zijn de nabestaandenvoorzieningen. Wat gebeurt er als ik als ondernemer kom te overlijden? Hoe ziet het inkomen van mijn partner en mijn kinderen er dan uit? Het geheel is een wirwar van wetgeving en mogelijkheden die nauwelijks meer te bevatten zijn. En op het moment dat de ondernemer vindt dat hij toch echt te veel belasting moet be talen, is het altijd nog interessant om te kij ken of een ander land als woonlocatie wel licht alternatieven biedt." voor elke ondernemer anders uitvallen." Aftrekpost Ondernemers met een eenmanszaak of vennootschap onder firma kunnen ervoor kiezen een zogenaamde fiscale oudedags- reserve (FOR) op te bouwen. "Het mis verstand bestaat nogal eens dat dit een ech te oudedagsvoorziening is. In feite is het niks meer dan een extra af trekpost tijdens de exploitatie die op het moment van stop pen van de onderneming terug bij het inkomen moet worden geteld. Op dat moment kan de ondernemer ervoor kiezen de FOR om te zetten in een lijfrenteverzeke ring die de ondernemer op dat moment

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 81