Bush ligt onder vuur over Iran riizen vanaf Van Belle Baby 1= Amerikaans rapport over wapenprogramma slaat in als een bom. Italiaanse politie pakt tientallen maffiosi op 'Taliban heeft macht in slechts vijf districten' Griekenland en Turkije werken militair samen Belgische agent sluit eigen commissaris op J babyspeciaalzaak door onze correspondenten Frank Hendrickx en Ad Bloemendaal WASHINGTON - „De bommenwer pers kunnen in de hangar blijven." Die conclusies van het dagblad USA Today geeft de stemming weer in Amerika na het verschij nen van het verrassende inlichtin genrapport over Iran. Een nieuwe militaire missie is van de baan nu volgens de Amerikaanse inlichtin gendiensten vaststaat dat Iran niet werkt aan kernwapens. Een paar weken geleden waar schuwde de Amerikaanse presi dent George Bush nog voor een Derde Wereldoorlog. Volgens het dagblad de Washington Post wist de president toen al maanden dat Iran in 2003 was gestopt met het kernwapenprogramma. Het is een waarheid die de haviken binnen het Witte Huis blijkbaar niet kun nen accepteren. De regering-Bush bevindt zich nog steeds in een fase van ontken ning. Veiligheidsadviseur Stephan Hadley houdt vol dat er in het Iranbeleid niets hoeft te verande ren. John Bolton, de voormalige VN-ambassadeur, meent zelfs dat het rapport alleen maar aantoont dat Iran zijn wapenprogramma nu 'beter verstopt'. Het zijn eenzame geluiden, want het rapport is ingeslagen als een bom. „Het belang van dit rapport kan niet overschat worden", meent de Republikeinse senator Chuck Hagel. „De urgentie om Iran aan te vallen is verdwenen." De kans dat de regering nog toe stemming krijgt van het Congres voor militair ingrijpen is geredu ceerd tot nul. De roep om harde sancties klinkt ook opeens niet meer overtuigend. De Democrati sche leider in de Senaat, Harry Reid, vindt het juist tijd voor een nieuw 'diplomatiek offensief in de richting van Teheran, iets wat Bush tot dusver heeft geweigerd. Het rapport, waarvan een samen vatting openbaar is gemaakt, toont aan dat de Amerikaanse inlichtin gendiensten er na Irak ook weer naast hebben gezeten met Iran. In 2005 getuigde inlichtingendirec teur Mike McConnell nog dat 'Iran probeert nucleaire wapens te ont wikkelen'. Nu luidt de conclusie dat het programma toen al twee jaar stil lag. Toch krijgen de inlichtingendien sten lof. Volgens senator Jay Rocke feller opereren de geheime dien sten eindelijk weer zonder inmen ging van de politiek. „Dat heeft er in de aanloop naar de invasie van Irak aan ontbroken." Toen beweer de de CIA dat toenmalig leider Saddam Hoessein over massaver nietigingswapens beschikte. De verrassende wending in de dis cussie over Iran kan ook effect heb ben op de verkiezingsstrijd in Amerika. De Republikeinse kandi daten waren allemaal voorstander Een Amerikaans rapport waarin staat dat Iran vermoedelijk al in 2003 is gestopt met de ontwikke ling van kernwapens haalt het be leid van president Bush onderuit. van een keiharde koers tegen Iran. Ook Democrate Hillary Clinton heeft de regering-Bush gesteund in die confrontatiekoers, bijvoor beeld door in te stemmen met een resolutie die de Iraanse Nationale Garde tot terreurorganisatie be stempelt. De grote dissident was Barack Oba- ma, die directe gesprekken wil voe ren met de Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad. De De mocratische kandidaat, die anders dan Clinton ook al een tegenstan der was van de invasie van Irak, kreeg veel kritiek te verduren. Hij kan zijn tegenstanders daarmee nu om de oren slaan. Ondertussen blijft Israël erbij dat Iran 'in twee of drie jaar' over een kernbom kan beschikken. Tel Aviv hecht weinig waarde aan het rap port dat die termijn als 'zeer on waarschijnlijk' kwalificeert. Israëls minister van Defensie, Ehud Barak, zei gisteren dat de Ira- niërs weliswaar in 2003 hun nucle aire wapenproject hebben gestopt 'maar voor zover wij weten is het waarschijnlijk al weer hervat'. ROME - De Italiaanse politie heeft gisteren tientallen mafïiaverdach- ten gearresteerd op Sicilië. „De Staat laat zich steeds meer gel den op het eiland en verandert de omstandigheden daar, waardoor de clans worden uitgeroeid", aldus minister Giuliano Amato van Bin nenlandse Zaken. Agenten voerden zeventig arresta tiebevelen uit van maffiosi. KABUL - De Taliban hebben niet meer dan vijf van de 59 districten van Afghanistan in handen. Dat heeft de vredesmacht in Afghanis tan (Isaf) gisteren bekendgemaakt. De Taliban controleren 'niet meer dan vijf districten' in het zuiden, aldus generaal Carlos Branco. „Als verzetsbeweging hebben de Tali ban gefaald. Na zes jaar hebben zij maar een paar kleine gebieden on der controle." ATHENE - Oud-rivalen Griekenland en Turkije willen nauwer militair samenwerken. Beide landen wil len een gemeenschappelijke mili taire eenheid opzetten die in het kader van vredesmissies van de Na- vo moet worden ingezet. Ook op het terrein van rampenhulp zal er worden samengewerkt. Het is een nieuwe stap naar verbetering van de relaties tussen beide landen. DUFFEL - Een agent in het Bel gische plaatsje Duffel heeft zijn commissaris een nachtje in de cel gestopt. De commissaris had gepro beerd te ontsnappen bij een drank controle. De agent moest zelfs zijn dienstwapen trekken om zijn meerdere te stoppen. Bij de drankcontrole had de com missaris meer alcohol in zijn bloed dan de limiet van 0,5 promille. Jus titie is een onderzoek begonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7