VAN DAMME C.S. KAMER VAN KOOPHANDEL ZET ALLE MOGELIJKHEDEN OP EEN RIJ GERECHTSDEURWAARDERS Axelsestraat 12 Terneuzen 0115-613651 Financiële steun voor starters Nog nooit telde Nederland zoveel startende ondernemers als dit jaar. In de eerste helft van dit jaar is het aantal starters in West-Brabant met 20 procent gestegen ten opzich te van dezelfde periode vorig jaar. In totaal telde de Kamer van Koophan del in Breda in de eerste zes maan den van 2007 1.868 starters. Voor een aantal van hen waren een mobiele te lefoon en een laptop voldoende, maar veel starters hebben geld nodig voor investeringen om te beginnen. Er zijn vele manieren om aan geld te komen, weet Johan van Schijndel, coördinator bedrijfsvoorlichting van de Kamer van Koophandel West- Brabant. door Peter de Jong advertentie BREDA - Het zijn drukke tijden voor Van Schijndel en zijn collega's. Jaarlijks heeft de Kamer van Koophandel contact met 12.000 klanten. Dat kan via e-mail, telefonisch of door gewoon op bezoek te komen. "Starters zijn onze core business. Onze voorlichtingsbijeenkomsten en Star- tersdagen zijn tot de laatste plaats gevuld. Er komen heel veel mensen bij ons die hun droom willen verwezenlijken: een ei gen zaak beginnen. De een wil meer vrij heid als eigen baas, de ander denkt dat hij het beter kan dan zij werkgever en een en keling doet het echt voor het geld. Die wil snel rijk worden. Iedereen heeft zijn eigen beweegreden om voor zichzelf te begin nen. Maar allemaal hebben ze dezelfde droom en dezelfde passie. Daar krijg je zelf energie van." De meeste starters zijn actief in de zakelij ke dienstverlening. "Maar er zijn ook veel zzp'ers in de bouw. Ook zien we steeds meer mensen die op latere leeftijd voor zichzelf beginnen. Wij noemen die cate gorie 'zilveren starters'. Relatief gezien zijn er ook veel startende ondernemers met webwinkels. Daar zijn vaak geen grote in vesteringen voor nodig, hoewel je ook uitzonderingen ziet. Voor velen geldt dat het kapitaal van de onderneming bestaat uit de kennis van de ondernemer zelf. Het draait om kennis en kennissen En je moet natuurlijk de juiste eigenschappen hebben om contacten te leggen met mogelijke klanten. Ondernemer zijn is immers veel meer dan alleen je vak uitoefenen." De starters komen in ieder geval voor het inschrijven in het handelsregister naar de Kamer van Koophandel. Velen van hen hebben dan al op de website www.kvk.nl de nodige informatie verzameld. "Toch zijn er vaak nog veel vragen. Velen heb ben behoefte aan een persoonlijk gesprek. Soms is het alleen al prettig om een uurtje te 'sparren'. Daarbij komen altijd zaken aan de orde waar een beginnend ondernemer tevoren niet aan heeft gedacht. In ieder Veel beginnende ondernemers informeren naar hun financiële mogelijkheden tijdens de startersdag in Goes. Foto's: Willem Mieras geval komen in elk gesprek de financiën aan de orde." Ondernemingsplan Als er over de financiën wordt gesproken, komt uiteraard het ondernemingsplan in beeld. Van Schijndel: "Dat geeft inzicht in de haalbaarheid van de plannen, in de kos ten en de financiering daarvan. Ook voor een bank is een ondernemingsplan belang rijk. Banken zijn nog altijd de belangrijkste bron om aan startkapitaal te komen voor een onderneming. Dat is de meest geëi gende weg." Banken willen behalve een ondernemings plan vaak ook een eigen inbreng van kapi taal zien.. Dat eigen kapitaal kan bijvoor beeld bestaan uit de overwaarde van een koophuis, maar ook uit andere bezittin gen. Behalve bij een bank, kunnen starten natuurlijk ook geld lenen bij familie of kennissen. Als het goed in een contract wordt vastge legd, geeft de fiscus een extra steuntje in de rug door middel van een zogenaamde Durfkapitaal-regeling, vroeger de Tante Agaath-regeling. De geldschieter krijgt kortingen op de belastingheffing. Ook mag hij in geval van verlies, doordat de starter de lening niet kan betalen, het een en ander aftrekken van de inkomstenbelas ting. Wie onvoldoende onderpand heeft om de een lening van de bank te krijgen, kan in aanmerking komen voor de regeling Borgstelling MKB-kredieten. De Neder landse Staat staat dan garant voor een deel van het kredietbedrag. Een starter die met een uitkering of bij dr eigend ontslag een eigen zaak wil begin nen, kan profiteren van het Besluit bij standsuitkering zelfstandigen (Bbz). Dit houdt in dat via de gemeente een rente dragende lening kan worden verkregen tot maximaal 31.502 euro (in 2007). Ook kan de starter tot 36 maanden na de start van het bedrijf een aanvullende uitkering krij gen, als het inkomen uit het bedrijf bene den het bijstandsniveau ligt. In sommige gevallen willen banken, be drijven of instellingen participeren in het bedrijf door het verstrekken van een zoge heten risicokapitaal. In ruil voor het risico dat zij dragen, willen ze vaak wel invloed in het bestuur van de onderneming. Risi cokapitaal wordt meestal alleen verstrekt aan BV's met een grote financieringsbe hoefte. Wie geen eigen middelen heeft om te in vesteren, kan ook leasen. Financiële leasing is bedoeld voor de aanschaf van een bedrijfsmiddel dat eigendom wordt van de onderneming. Bij operationele leasing wordt het object gehuurd van de lease maatschappij. Leasen kan voordeel bieden in een branche waarin de technische ont wikkelingen moeilijk zijn bij te benen. Ook kan de startende ondernemer met le veranciers afspraken maken over de bet alingstermijn van goederen. Hoe langer de termijn, hoe langer de liquide middelen voor andere zaken kunnen worden ge bruikt. Daarnaast biedt de Belastingdienst ook nog veel aftrekmogelijkheden en vrij stellingen voor starters. Regionale mogelijkheden "Naast al deze opties heeft de Kamer van Koophandel ook projecten voor onder steuning van starters in deze regio", vult Van Schijndel aan. "Innovatieve starters die korter dan vijfjaar actief zijn, kunnen terecht bij Starterslift. De ondersteuning kan bestaan uit coaching, maar ook uit een renteloze lening. Wie een onderneming wil starten in het buitengebied, kan terecht bij Westtop. De deelnemers doorlopen het opleidingsprogramma in groepen. Ze le ren van de coaches en van elkaar. Daar naast kunnen starters voor 95 euro een Starterspas aanschaffen bij de Kamer van Koophandel. Hiermee krijgen ze onder andere een vaste contactpersoon bij de KvK, een gratis seminar en toegang tot een aantal netwerkavonden." Landelijk worden dit jaar maar liefst meer dan 100.000 starters verwacht. "Voor ons is het een drukke maar heel leuke tijd", zegt Van Schijndel. "Al die energie en pas sie van die mensen is heerlijk om te voe len. En vaak komen ze later ook nog terug om te bedanken. Dat geeft extra veel vol doening." Meer informatie is te vinden op uww.kvk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 79