BI fN Economie in rustig vaarwater «barometer CIJFERS Dré de Jong Bourgondia Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Jan Hoppen HeJa m Lilianne van der Ha Agrariër Lé Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ ZadelhofF Henk v. Koeveringe De Roompot m Marlies Oggel Vedior Ron Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Willem Jonkmans DTZ ZadelhofF 'Wachten op beslissingen' Ook in de laatste maand van het jaar blijven de panelleden van de barometer redelijk optimistisch. Zij geven als rapportcijfer een 7,1. Dat is eentiende minder dan het cij fer van de maand mei, toen we met de barometer begonnen. Willem Jonkmans: 7 Kurk van de Jles Zoals in de laatste maanden aangegeven, was het wachten op beslissingen. De kurk lijkt van de fles. Een complete ontwikke ling van 77.500 m2 die van eigenaar ver wisselt. Een aantal gebruikers, dat de knoop heeft doorgehakt en voor nieuwe huisvesting heeft gekozen. En vooral be leggers, die kopen en verkopen. Ander maal wordt bewezen dat onroerend goed op termijn bezien zeker zo aantrekkelijk is als belegging in aandelen. Zeker nu de aandelenmarkt heftig op en neer schiet. 2007 kun je nu toch te vergelijken met het uitstékende vonge jaar. Chris van Loon: 5,5 Oorlogsinspanningen De crisis op de hypotheekmarkt van de VS leidt ten onrechte tot negatieve sentimen ten op de Europese beurzen. Men zou veel bezorgder moeten zijn over het alsmaar oplopende Amerikaanse begrotingstekort. De grote oorlogsinspanningen van de re gering Bush zijn hoofdzakelijk op de pof en drukken waarschijnlijk nog generaties op de Amerikaanse belastingbetaler. Dat zal het herstel van de dollar bemoeilijken en de rente in de VS doen stijgen. We moeten verwachten dat de Europese Cen trale Bank deze ontwikkeling scherp in het oog zal houden en noodgedwongen tot op zekere hoogte deze tendens zal moeten volgen. Dat zal dus de komende jaren ook hier hogere hypotheektarieven en duurde re leningen voor het bedrijfsleven beteke nen. Chris Rutten: 7,5 Groeikracht Zuidwest Nederland Positieve en negatieve berichten over de ontwikkeling van de economie volgen el kaar in rap tempo op. Hoe de balans uit eindelijk zal uitvallen, weten zelfs de meest intelligente economen niet. Vooral de fi nanciële (krediet)crisis is met een hoop onzekerheden omgeven. Gaat het om een tijdelijke verstoring of zal het leiden tot een structurele ontwrichting van de (we- reld)economie? Ik blijf geloven in de (groei)kracht van de Nederlandse en West-Brabantse economie. Met een groei van 4,1% werd de hoogste groei van de laatste 7 jaren gerealiseerd. Lilianne van der Ha: 7,5 Biobrandstoffen belangrijk Een uitdaging van ons agrariërs is het om voedsel te produceren, dat is ons eerste doel. Bijgekomen is de productie van bio brandstoffen. Vertegenwoordigers van de 'multinationals' zeggen dat het niet door moet slaan want dan wordt voedsel te duur voor de consument. Tja, ze doen dus net alsof ze nu maatschappelijk zijn ingesteld, terwijl ze eigenlijk hun eigen productie veilig willen stellen. Triest is dat. Paul Nijskens: 6,5 Wisselvallig De barometer gaat nchting veranderlijk of wisselvallig misschien wel. Het is namelijk helemaal niet duidelijk welke kant het op gaat. Op de zeer korte termijn is de Ame rikaanse kredietcrisis en huizen crisis ver weg van onze economie. Echter door als maar dalende huizenprijzen zullen de reële bestedingen in de V.S. ook getroffen wor den. In hoeverre het negatieve sentiment 08-'07 09-'07 10-'07 ll-'07 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 6,5 8,0 8,0 7,0 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadellwff 6,5 6,5 6,5 7,0 Chris Rutten Voorziter Kamer van Koophandel 7,75 8,0 7,5 7,5 Guust Verpaalen Commissaris Philip Morris Benelux 6,5 6,5 8,00 7,5 Marlies Oggel Commercieel manager Vedior 7,6 7,0 7,2 7,3 Jan Hoppen Directeur Heja 7,5 6,5 6,5 6,0 Chris van Loon Bestuurder De Unie 4,0 5,0 5,0 5,5 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 7,5 7,0 7,0 6,5 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 7,5 7,5 7,5 7,5 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 6,5 7,0 7,5 7,5 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 6,9 6,5 7,0 7,0 Jan Pollemans Eigenaar Super de Boer Roosendaal 7,0 6,5 7,5 7,5 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 7,5 7,5 7,5 7,5 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 9,0 8,0 8,0 7,0 Dre de Jong Directeur Bourgondia 6,0 6,5 8,0 8,0 Ad Verrest Directeur BN/DeStem PZC 0,0 0,0 7,5 7,5 dan overwaait naar Europa is moeilijk te voorspellen. Maar we zullen hoe dan ook enige tegenwind mogen verwachten. Geert van der Horst: 7,5 Wantrouwende consument Hoewel de hoogconjunctuur in Neder land inmiddels over de top lijkt te zijn, blijven de vooruitzichten gunstig. De con sument is echter wat wantrouwend. In september liet het consumentenvertrou wen de grootste duikeling zien sinds de re gistratie ervan. Dit had grotendeels te ma ken met de uit de VS overgewaaide onrust op de financiële markten. Tot nu toe blijft het herstel van het consumentenvertrou wen uit. De vergelijkbare situatie in 1998 (toen als gevolg van de Azië-crisis, die ei genlijk volledig aan Nederland voorbij ging) leert dat de groei van de consumptie hier niet onder hoeft te lijden. Joris Jansen: 7 Iets boven normaal Ondernemers in de restaurantsector reali seerden dit najaar een omzet die werd be oordeeld als iets boven normaal. De hore ca plukt nog steeds de vruchten van het vertrouwen in de economie. In mossel dorp Philippine zakt de toeloop van Belgi sche gasten na feestdag 11 november altijd wat terug. De dagen worden korter, de feestdagen naderen en de gast houdt zijn hand wat meer op de knip. Ad Verrest: 7,5 Positieve ontwikkelingen Ik vind het altijd moeilijk om de geluiden over 'hoe het met ons gaat' vanuit diverse invalshoeken te rijmen. De beurs laat wei nig positieve ontwikkelingen zien. Het sentiment speelt een zeer grote rol. De stij gende prijzen van grondstoffen zorgen op de wereldmarkt voor onzekerheid. Dicht bij huis kunnen we ook een positievere ontwikkelingen waarnemen. De werke loosheid blijft gestaag dalen. Het aantal vacatures was nog nooit zo groot. Dat is macro natuurlijk wel goed maar uiteinde lijk zijn die vacatures er niet voor niets. Er is dringend behoefte aan gekwalificeerd personeel. Nu heb ik altijd meer vertrou wen in het vinden van oplossingen om de schaarste op de arbeidsmarkt te tackelen dan andersom. David Luteijn: 7,5 Gevaar voor inflatie Ik blijf positief gestemd. Ook al blijft de onzekerheid vanuit de V.S., met z'n onge zonde financiële basis, aanwezig. Mede daardoor blijft de dollar wel erg ver achter bij euro. Voorts zullen vroeg of laat de ho ge grondstoffenprijzen wel tot een extra aantrekken van de inflatie moeten leiden. Guust Verpaalen: 7,5 Minder Calimero-gedrag Het CBS publiceerde dat het met de eco nomische groei in Nederland goed gaat. Ook in onze regio zie ik veel ontwikkelin gen die positief stemmen. Meer samen werking tussen verschillende instituten en minder "calimero" gedrag wat nog al gauw de boventoon kan voeren in Brabant. Waar overal ter wereld het collectieve en individuele bewustzijn enorm aan het groeien is en de roep om een andere koers te varen (op allerlei terrein) steeds luider wordt zie ik gelukkig ook dat wij in Bra bant in staat zijn meer voor elkaar te krij gen op een vernieuwende wijze. Jan Hoppen: 6 Vertrouwen even weg De bankcrises in de VS kunnen effect heb ben op het investeringsklimaat voor de ko mende tijd. We zien dat financiering van investeringen moeilijker zou kunnen wor den waardoor die tijdelijk kunnen worden geremd. Het financieringsklimaat staat ei genlijk haaks op de positieve groei van de economie. Wij denken dat het vertrou wen snel terug kan zijn maar voorlopig is echt even zoek, vooral bij de hypotheek banken Dré de Jong 8 Economie blijft stabiel Mijn oordeel is blijvend positief omdat het goed merkbaar is dat zelfs na de december maand de economie stabiel zal blijven. Daarmee zullen de rustige wintermaanden gunstig worden. Het bedrijfsleven en vooral de horeca zal de komende maand(en) hun slag kunnen slaan. Het feit dat de feestdagen zoals carnaval, Pasen en Pinksteren komend jaar vroeg vallen, geeft ons een lang vooijaar met voldoende mo gelijkheden om de economie te verster ken. Rob Franken: 7 Beren op de weg Weliswaar hebben de economische groei cijfers in het derde kwartaal een zeer hoog niveau bereikt, er liggen toch ook gevaren op de loer. Hoge groei levert altijd op ter mijn het risico op van een hoge inflatie en dat zou niet moeten. Een ander zorgpunt blijft de ontwikkeling op de arbeidsmarkt. De krapte is zo groot dat nu al studenten MBO enkele maanden voor hun examens door bedrijven van hun opleiding worden afgeplukt. En dan maar zeggen dat ROC's een hoge uitval hebben. Marlies Oggel: 7,3 Eindelijk resultaat De inspanningen van uitzendorganisaties om kandidaten uit de markt te halen, be ginnen vruchten af te werpen. Weliswaar betekent dit niet dat er per direct grote aantallen kandidaten beschikbaar zijn, wél dat er oplossingen mogelijk zijn voor de tekorten op de arbeidsmarkt, vooral dank zij de creativiteit van de recruiters. Daar naast werken uitzendkrachten meer uren, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Een goede ont wikkeling is bovendien dat het aantal ou deren tussen de 55 en 65 jaar met een baan steeds verder toeneemt. Chris van Loon De Unie David Luteijn BZW Zeeland Guust Verpaalen Philip Morris Joris Jansen Auberge Des Moules Ad Verrest BN/DeStem PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 74