MET DE KAMER VAN KOOPHANDEL Opnieuw meer banen in Zeeland KvK in Terneuzen verhuist tijdelijk WEET JE WEL BETER Nieuwjaarsbijeenkomst KvK Zuidwest-Nederland kamer van koophandel Het afgelopen jaar zijn er bijna 2.700 banen in Zeeland bijge komen. Daarmee is het aantal ar beidsplaatsen gegroeid tot 173.600, een stijging van 1,6 procent. Met deze groei is de stijging die vorig jaar werd ingezet bij de ruim 31.000 Zeeuwse bedrijven en instellingen doorgezet. Positiefis dat deze groei zich in bijna alle sectoren heeft voorgedaan, alleen de landbouw en de overheden laten een daling zien. Dit blijkt uit het jaarlijkse RIBIZ-onder- zoek. Dit onderzoek geeft een beeld van de ontwikkeling van de Zeeuwse werk gelegenheid tussen mei 2006 en mei 2007. De ontwikkeling van de werkgele genheid in de industrie past in het alge mene beeld: tussen mei 2006 en mei 2007 groeide de industriële werkgelegenheid met zo'n 300 arbeidsplaatsen, ofwel met 1,2%. Daarmee groeit het aantal arbeids plaatsen van deze voor de Zeeuwse eco nomie zo belangrijke sector opnieuw met bijna vergelijkbare cijfers als vorig jaar. De bouw laat nog wel positieve cijfers zien, maar wel duidelijk minder dan vorig jaar. Opvallend is dat het aantal fulltimers een daling laat zien. De groei komt nu van de parttimers en via ingeleend perso neel tot stand. Een stagnering van de bouwactiviteiten in Zeeland zal hierin ze ker een rol spelen. Bij de bedrijven in de transport- en logis tieke sector in Zeeland is sprake van een kleine toename (+100 banen). Ondanks aanhoudende groei van de economie in Europa is er nog geen sprake van een sterke toename in deze sector. De toene mende concurrentie vanuit bedrijven uit In Zeeland groeide het aantal hanen met ruim 2.700. Zo telde de sector industrie 300 hanen meer dan vorig jaar. Foto: Mechteld Jansen de nieuwe Europese lidstaten speelt hier in een rol. Ook het ontbreken van een grootschalige op- en overslagvoorziening in het Sloegebied speelt het aantal banen parten. In de toeristische sector komt de werkgelegenheidsgroei iets boven de ge middelde groei in Zeeland uit. Het aantal Vanaf 1 januari 2008 zal het kantoor van de Kamer van Koophandel in Terneuzen tijdelijk nieuw onderdak vinden. banen groeide met 1,8%. Net als bij de bouw komt ook hier de groei door het groeiend aandeel parttimers en een toe name van het aantal uitzendkrachten. Het grillige weerbeeld dit seizoen heeft daar waarschijnlijk aan bijgedragen. Het beeld van de financiële dienstverle ning wijkt in positieve zin af van de trend in de afgelopen jaren. Vooral door schaal vergroting in het bankwezen daalde het aantal banen de afgelopen jaren in Zee land gestaag. Echter in de periode 2006- 2007 is er een groei te zien met ruim 100 banen. De winst aan banen is opnieuw het grootst bij de bedrijven in de zakelij ke dienstverlening. Met een groei van 1.100 banen 6%) was de zakelijke dienstverlening goed voor ruim eenderde van het totaal aantal nieuwe banen in Zeeland. Deze groei wordt vooral ver oorzaakt door de toename van het aantal adviesbureaus, maar ook schoonmaakbe drijven en de beveiligingsbranche dragen hun steentje bij aan de groeiende werkge legenheid. Groei in zorgsector In de zorg is het aantal arbeidsplaatsen met ruim 800 gestegen. Niet alleen bij de traditionele zorgorganisaties, zoals de drie Zeeuwse ziekenhuizen en de verzor gingstehuizen, groeit het aantal banen. Ook de kinderopvang, buitenschoolse opvang en de jeugdzorg laat een flinke stijging zien. Tenslotte is ook in het Zeeuwse onderwijs een groei te zien. Het kantoor op de begane grond van het Schuttershofgebouw wordt de komende Kamer van Koophandel voor Zeeland Kantoor Middelburg Buitenruststraat 225 Postbus 6004 4330 LA Middelburg Tel.: (0118) 67 35 00 Fax: (0118) 67 35 47 Kantoor Terneuzen Schuttershofweg 1 Postbus 1034 4530 GA Terneuzen Tel.: (0118) 67 35 00 Fax: (0118) 67 35 46 Internet: www.zeeland.kvk.nl Email: info@zeeland.kvk.nl maanden ingeruild voor een kantoor op de vijfde verdieping van hetzelfde ge bouw. Dit in verband met de verbouwing van het kantoor. Begin april zal de Kamer op nieuw haar intrek nemen op de begane grond. Eind december gaan de verhuizers aan de slag daarom zal op 31 december het kan toor in Terneuzen vanaf 13.00 uur geslo ten zijn. Begin volgend jaar gaat de Kamer van Koophandel voor Zeeland samen met de Kamer in West-Brabant. De nieuwe Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland staat dan klaar voor 100.000 ondernemingen in de regio met kantoren in Middelburg, Breda en Ter neuzen. Op maandag 7 januari 2008 geeft de nieuwe Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland de aftrap voor een zakelijk succes vol nieuwjaar. Ondernemers uit de regio zijn van harte welkom op de ze netwerkbijeenkomst van 17.00 tot 20.30 uur in de vernieuwde Stadsschouwburg in Middelburg. De nieuwe Kamer komt voort uit de sa mensmelting van de Kamer van Koop handel voor Zeeland en West-Brabant op 1 januari 2008. Deze Kamer staat klaar voor zo'n 100.000 ondernemingen in de regio. De bijeenkomst, inmiddels uitge groeid tot één van de grootste zakelijke evenementen in Zeeland, begint om 17.00 uur. Na het openingswoord door directeur Rob van Renterghem, volgt een korte nieuwjaarstoespraak door Chns Rutten, de kersverse voorzitter van de nieuwe Kamer van Koophandel. Aansluitend wordt de winnaar bekend gemaakt van de Prijs Creatief Ondernemerschap. Deze toonaangevende prijs in Zeeland wordt wederom uitgereikt aan een creatieve on dernemer die zijn sporen zowel binnen als buiten Zeeland ruimschoots heeft ver diend. Daarna volgt op een ludieke wijze de presentatie van het boek 'Durven De marreren', 25 jaar creatief ondernemer schap in Zeeland. Na het officiële programma is er, onder het genot van een drankje en een buffet, volop gelegenheid om collega-onderne mers een succesvol 2008 toe te wensen. Groei komt zowel voor bij het basis- en speciaal onderwijs als bij het hoger onder- wijs. Aantal uitzendkrachten neemt verder toe Het aantal fulltime arbeidsplaatsen op de Zeeuwse arbeidsmarkt is met bijna 900 jobs gestegen. Opvallend is ook de forse toename van het aantal uitzendkrachten met ruim 700 en het aantal parttimers met bijna 1.100. Vooral de landbouw, de bouw, de horeca, de zorg en de overige dienstverleners maken meer gebruik van uitzendkrachten. Zo'n 1 op de 5 werken den in Zeeland heeft een dienstverband van minder dan 15 uur per week. In mei 2007 telde Zeeland in totaal zo'n 173.600 arbeidsplaatsen. Driekwart daarvan is te vinden in het bedrijfsleven en een kwart in de overheid en de semi-overheid, zoals zorg en onderwijs. Van de groei van 2.700 arbeidsplaatsen zijn er per saldo bij na 1.700 arbeidsplaatsen in de markt ge realiseerd en 1.000 bij de (semi-)over- heid. In de sector handel en reparatie wa ren vorig jaar de meeste Zeeuwen werk zaam: bijna 31.000 mensen vonden werk in de groot- of detailhandel. Ook de in dustriële sector is nog steeds een banen- motor in Zeeland met maar liefst ruim 25.000 arbeidsplaatsen, op de voet ge volgd door de zorgsector. Deze drie sec toren zijn goed voor 47% van alle ar beidsplaatsen in Zeeland. De Regionale Informatiebank Bedrijven en Instellingen Zeeland (RIBIZ) bestaat sinds 1988 en is een samenwerkingsver band tussen de Kamer van Koophandel voor Zeeland, de Provincie Zeeland, de gemeenten Borsele, Goes, Hulst, Middel burg, Sluis, Schouwen-Duiveland, Ter neuzen, Tholen, Veere en Vlissingen. Gezamenlijk met de Kamer van Koop handel heeft de RIBIZ deze zomer op nieuw een inventarisatie gehouden van de werkgelegenheid in Zeeland. Uit het gezamenlijke bestand van zo'n 31.000 bedrijven en instellingen zijn ruim 18.000 vestigingen aangeschreven. Meer informatie: wuw.kvk.nl/ribiz Meer informatie: www. kvk. nl /nieuwjaarzuidwest De nieuwjaarsbijeenkomst wordt mede mogelijk gemaakt door het Zeeuwse bedrijfsleven - Rabobank (hoofdsponsor) - Adriaanse van der Weel advocaten - Weststrate Verpakkingen - De vier notarissen - Goes - Meulenberg drukkers vormgevers - Theater Exploitatie Zeeland - PEP Events - Connexxion

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 71